o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Historie fanoušků Legie Varšava

pátek, 06.01.2012 - přejít do komentářů
/titleImg/historie-fanousku-legie-varsava/1/3787.jpg?width=570

Po představení fanoušků Lechu Poznaň a po článku o historii největšího polského derby Wisla – Cracovia, dnes opět obrátíme pozornost k zemi našich severních sousedů. Podíváme se na jeden z nejslavnějších klubů celé polské historie - na Legii Warszawa.

Historie
Legioniści, jak zní nejznámější přezdívka tohoto klubu, jsou osminásobným polským mistrem a také velmi úspěšným účastníkem evropských pohárů (semifinále Pohárů mistrů evropských zemí 1969/70, semifinále Pohárů vítězů pohárů 1990/91 a čtvrtfinalista Ligy mistrů 1995/96). Klub samotný byl založen v březnu 1916 na Ukrajině v malém městě Kościuchnówce pod Maniewiczami. Jak už název klubu napovídá, jeho založení je spojeno s polskými legionáři na východní frontě během první světové války. Zálibou vojáků polské armády před válkou byl fotbal, a tak se nápad na založení fotbalového klubu zrodil právě v hlavě důstojníka polské armády Zygmunta Wasseraba. Z několika navržených názvů se nakonec uchytil právě název Legia – oficiální barvy kluby byly bíločerné. Bílý erb s černým písmenem „L“ na černém štítu pak odkazoval na symbol vojenských legií. Hráči nastupovali v bílých dresech s černou úhlopříčkou. Po první světové válce byl klub rozpuštěn.

Znovuzrození klubu bylo opět spjato s osobou bývalého důstojníka Zygmunta Wasseraba. V důstojnickém kasinu na Zamku Królewskim (Královský palác) se rodí Wojskowy Klub Sportowy (WKS) Warszawa. Další zvrat přichází opět kvůli světové válce, a v roce 1938 je klub z velké části rozpuštěn. Po druhé světové válce se z Legie opět stává armádní klub pod názvem Wojskowy Klub Sportowy Warszawa.

Léta prvních úspěchů prožívá Legia v páté dekádě minulého století. V roce 1955 vyhrává polský pohár po výhře 5-0 nad Lechií Gdaňsk. O měsíc později, v listopadu 1955, se Legia poprvé ve své historii stává polským mistrem. Také jako první polský klub dokáže vyhrát double – výhra v poháru a lize. O rok později Legia obhajuje jak ligový titul, tak vítězství v polském poháru.

V 60. letech dosahuje Legia také mezinárodních úspěchů. Díky dobrým výsledkům v lize, hrávají černobílí pravidelně evropské poháry a v sezoně 1969/70 se dostávají až do semifinále nejprestižnější evropské klubové soutěže Poháru mistrů evropských zemí. Cestu do finále jim zatarasí holandský Feyenoord Rotterdam (po výsledcích 0-0 a 0-2).
Po dvou titulech z let 1969 a 1970 přichází chudší období a dalšího mistrovského triumfu se Legia dočká až v roce 1994. V roce 1996 kupuje klub jihokorejská automobilka Daewoo.

Od dubna 2004 vlastní Legii mediální gigant ITI. Postupně vyplouvají na povrch problémy mezi vedením klubu a fanoušky. Na domácích zápasech fanoušci protestují a na výjezdy mají od vlastního klubu zákaz vstupu. Eskalace problému dojde až tak daleko, že po tři léta zeje stadion Legie prázdnotou. Více než tisíc fans Legie mělo zákaz vstupu na stadion. Válka mezi fans Legie a firmou ITI začala po výtržnostech ve Vilniusu v roce 2007 (zápas Intertoto Cupu s Vetrou Vilnius). Následovaly zákazy na stadion pro vlajkonoše bez jakéhokoliv důvodu, a firma ITI začala spolupracovat v tažení proti fans s policií. V roce 2010 došlo ke změně ředitele klubu, který ustoupil fanouškům Legie a splnil jejich požadavky bezezbytku. Od nové sezony 2010/2011 přestali legioniści bojkotovat utkání svého klubu a navíc se dočkali nového moderního stadionu pro 30 000 diváků.

Fanoušci
Legia je klubem, který má spoustu fanoušků po celé zemi. Největší počet nalézáme pochopitelně ve Varšavě a blízkém okolí. Fanoušci z dalších koutů země jsou sdruženi ve fan clubech - East Front '03 (lublinské vojvodství), Squadron (slezské vojvodství) nebo Soldiers '04 (dolnoslezské vojvodství). Přímo ve Varšavě pak existují skupiny Nieznani Sprawcy či Cyberf@ni, jenž jsou skupinou, která se výrazně podílí na tvorbě choreografií při zápasech.

Zaštiťujícím sdružením pro všechny příznivce Legie se stalo Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa "Sekcja Sympatyków" (zkráceně SKLW), založené v roce 2002. Předsedou sdružení je Rafał Pawłowski. Tato asociace pořádá velkou spoustu akcí, jako například Pełny Stadion (Plný stadion), členové hnutí navštěvují dětské domovy či hroby bývalých hráčů Legie. Další velmi známou fanouškovskou skupinou jsou Old Fashion Man Club (OFMC). Tradičně se účastní významných akcí týkajících se polské historie, především pak oslav výročí povstání ve Varšavě. Prodávají také speciální kolekci triček k této události, za jejíž výtěžek nakupují věnce a svíčky na hroby polských povstalců.

Družby
Legia má v současnosti pět družebních přátel. Velmi staré jsou družby uzavřené s Pogońem Szczecin a Zagłębie Sosnowiec. Obě se datují do poloviny 70. let. Zajímavostí je, že mezi Pogońem a Zagłębií panuje vzájemná nevraživost, a přes snahy fanoušků Legie o usmíření těchto dvou táborů, zatím k žádné shodě mezi zúčastněnými nedošlo. Při zápasech Pogońu a Zagłębie nepodporují Legioniści oficiálně žádnou ze stran.
Novější družbou je pak spojení Legie a Olimpie Elbląg ze začátku 21. století.

Legia taktéž udržuje dvě zahraniční družby. Jednu v Itálii s Juventusem Turín a jednu v Holandsku s ADO Den Haag. Právě příznivci Legie a Den Haagu se rozhodli uspořádat benefiční utkání obou týmu v roce 2010. Po dohodě mezi funkcionáři obou klubů se zápas uskutečnil 10. října 2010 ve Varšavě. Výtěžek utkání byl věnován na léčbu jednoho z těžce nemocných fanoušků Legie. Rovněž zástupci klubu a fanoušků pořádají aukce suvenýrů, z nichž celý výnos putuje na pacienty nemocné sarkoidózou.
Na druhé straně rivaly Legie jsou především příznivci konkurenční varšavské Polonie. Starší fanoušci si pak budou pamatovat rozbroje s Górnikem či Ruchem, mladší s Widzewem, Lechem a Wislou. V novodobé historii pojí Legii největší nenávist s Lechem Poznaň, se kterým soupeří na všech frontách – o nejlepší fanoušky, o nejlepší chuligány, o nejlepší choreografie či v ryze sportovní rovině na úrovni úspěšnosti klubů v lize.

Żyleta
Je tribuna na Stadionu Wojska Polskiego, domovského stánku Legie. Schází se zde nejhorlivější a nejfanatičtější příznivci domácího mužstva.
Poprvé se název Żyleta objevuje v 70. letech. Název byl odvozen od reklamního panelu na sadu nožů Polsilver, který byl umístěn zhruba v prostředku celé tribuny. Postupem času byl tento název osvojen všemi příznivci Legie a byl ustanoven jako oficiální. Po veškerých modernizacích pojala tato tribuna 6000 fanoušků. Nacházela se na východní části stadionu. Po celkové rekonstrukci stadionu se Żyleta přesunula z východní na severní tribunu a v současnosti je osázena 8000 sedačkami ve dvou patrech. Na drtivé většině zápasů Legie je tento sektor narvaný k prasknutí.

Legia patří počtem fanoušků i úspěchy k tomu vůbec nejlepšímu, co nabízí polský fotbal. Domácí zápasy navštěvuje v průměru takřka 20 000 fanoušků a atmosféra, která panuje v hledišti je doslova elektrizující, což se můžete přesvědčit na následujících videích.

Videa:
Z benefičního zápasu proti Den Haagu, monstrózní choreo Boże chroń fanatyków

První zápas na zrekonstruovaném stadionu proti Arsenalu
 

Legia v Evropské lize proti Spartaku

Autor: redakce

clbanner



Videa

Tribuna Sever: 312. derby pražských S


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
BLOG: Výjezd busem za Sparti... 24.08.2024

BLOG: Výjezd busem za Sparti...


BLOG FANOUŠKŮ: Na fotbale v ... 06.03.2024

BLOG FANOUŠKŮ: Na fotbale v ...


BLOG FANOUŠKŮ: Za kulturou n... 15.02.2024

BLOG FANOUŠKŮ: Za kulturou n...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Veteranos Pirates : Oldschoo... 27.02.2015

Veteranos Pirates : Oldschoo...


Britská nemoc – díl první (A... 05.01.2012

Britská nemoc – díl první (A...


Britská nemoc – díl druhý (N... 07.01.2012

Britská nemoc – díl druhý (N...

clbanner
Speciály



Sledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace