Torcida Split: Sundejte dresy a táhněte!

blog fanoušků úterý, 7. 11. 2017 19:11 - přejít do komentářů
Co stojí za prapodivnou prohrou Hajduku?

Blog fanoušků je určen všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků).

Ligové utkání nejvyšší chorvatské ligy mezi Hajdukem Split a posledním, nepříliš známým, NK Rudešem mělo být formální záležitostí. Aby také ne, když poslední celek z periferie Záhřebu dokázal ze 14 zápasů zvítězit pouze v jednom případě. Dějství druhého poločasu však opět rozpoutalo vlnu spekulací o vlivech nesportovních živlů, které tamější fotbal dlouhodobě provází.

Hajduk Split, jeden z nejúspěšnějších balkánských fotbalových klubů, nezažívá příliš slavné časy. Na titul čeká od roku 2005 a každoroční pokusy proniknout alespoň do širší elity v rámci Evropské ligy končí nanejvýš v posledním předkole. Jeho fanoušci teď museli spolknout další hořkou pilulku v podobě ostudné a především podezřelé prohry s posledním Rudešem.

Když se v sobotním utkání dostal ve dvacáté minutě domácí Hajduk do dvougólového vedení, zřejmě nikdo na stadionu Poljud by v ten moment nedokázal uvěřit tomu, jaký ukazatel bude na tabuli svítit po závěrečném hvizdu hlavního sudího.

Až do šedesáté minuty domácí výběr kontroloval očekávané vedení. Do té doby neškodné hosty však zčistajasna políbila zlatá múza a v 89. minutě Rudešdokonal triumfální obrat brankou na 3:2. Zvlášť komicky působily snahy domácí obrany „zábranit“ soupeři ve vstřelení branek.

Chorvatským fotbalem, který se po řadě korupčních kauz a několikaleté hrůzovládě majitele Dinama Záhřeb a šéfa fotbalového svazu ZdravkaMamiće snaží vylepšit svůj obraz a přitáhnout na stadiony fanoušky, tak proudí další série pochybností a tezí, co za náhlým kolapsem Hajduku stálo. S výsledkem je skloňovaná vlivná chorvatská sázkařské mafie, která se mohla prostřednictvím svých kontaktů pokusit zápas ovlivnit.

Rozzuření domácí příznivci své hráče po konci utkání zasypali sprškou předmětů z hlediště a vyzvali je, aby fanouškům odevzdali dresy. Údajně zhanobili symbol Hajduku Split. Výzvu však hráči ignorovali a odešli do šaten. Na několika místech ve Splitu se pak radikální příznivci Hajduku údajně pokusili hráče fyzicky napadnout.