o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss

Anglický svět aneb Crystal Palace – Everton

blog fanoušků středa, 3. 1. 2018 01:20 - přejít do komentářů
Na návštěvě v Anglii
images/clanky/anglicky-svet-aneb-crystal-palace-everton-8242.jpg

Blog fanoušků je určen všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků).

Premier League. Podle mnohých nejlepší fotbalová liga na světě. Každý týden vídáme sestřihy zápasů a v nich ty nejhezčí akce a góly světových hvězd. Jak ale fungují věci na stadiónu, které v sestřizích nevidíte? Jaký je britský fanoušek? Dá se alespoň v něčem porovnat tato liga s tou naši tuzemskou? Jak moc obtížné je sehnat lístek za rozumný peníz na tak kvalitní ligu?

V průběhu srpna plánujeme s přítelkyní výlet do Londýna. Máme v plánu ty Big Beny, Towery a další londýnské klasiky, které bych měl jako správný turista vidět. Vždycky, když jedu někde za hranice, hledám v blízkosti fotbalová utkání, které by mi mohly přiblížit místní kulturu. Nikdy mi to termínově nesedlo, až teď. Týden po reprezentační pauze je liga v plném proudu a fotbalové menu je opravdu výživné. Nejsem fanda žádné zahraničního celku, takže je mi jedno koho na zeleném pažitu uvidím. Stejně mi ty fandovství na dálku přijdou taková zvláštní, mám za to, že s tímto se člověk musí narodit, být v tom „vychován“, a ne že se v pubertě rozhodnu, že budu fandit právě tomuto klubu a jsem okamžitě jeho fanouškem. Jako první mi do oka padne londýnské derby Arsenal – Tottenham. Hledám lístky na tento mač. Ty jdou sehnat přes klub, ale pouze v případě, že máte zakoupené klubové členství, které také něco stojí. Druhou možností jsou lístky přes zprostředkovatele nabízené různě na internetu, tam ale ceny začínají na £100. Přijde mi to příliš, a také preferuji návštěvu toho typického anglického stadiónu. Můj výběr se zužuje na Crystal Palace a Fulham, což jsou oba londýnské celky. Chvíli váhám, bavím se o mém nápadu s kamarády. Nakonec dostávám doporučení na Crystal Palace, který ten víkend hraje doma s Evertonem. Začínám si projíždět různá videa na Youtube, abych měl představu do čeho jdu. Na Anglii je to celkem nezvyklý pohled. Celotribunové chorea, vlaječky, kartony, mávací vlajky na tyčích – to jsou fans Crystal Palace. Beru to!

Lístky se dají opět sehnat přes různé internetové zprostředkovatele. Možná bych je sehnal pohodlněji a levněji, ale já volím nákup přes klubový web, kde je opět potřeba zakoupit členství. Crystal Palace (CP) nabízí tři druhy členství, a to GOLD za £ 55 (obsahující: prioritní nákup vstupenek, slevy, šalík, vlepky, klubový TV program), INTERNATIONAL za £ 45 (možnost nákupu vstupenek, klíčenka, sleva na hotely, klubový TV program, vlepky) a SILVER za £ 25 (nákup vstupenek, vlepka, klíčenka). Volím balíček SILVER, kde mi je ihned přiděleno osobní číslo a mám možnost si zakoupit vstupenky. Ceny se pohybují mezi £27 – £42 Po zaplacení lístek stahuju v PDFku, tisknu a to je celé. Navíc získám klubové body. Čím více bodů, tím mám lepší výchozí pozici pro případnou koupi lístků na domácí i venkovní utkání CP. Body získáváte i za nákupy ve fanshopu.

V den utkání panuje typické britské počasí. Mrholí, fouká silný vítr, ale mně to nevadí, těším se, že si splním svůj dětský sen. Sice jsem Premier League chtěl vždycky hrát, ale beru za vděk aspoň tomu, že ji dneska uvidím. Zároveň mám obavy, že budu zklamaný. Nikoliv z fotbalu, o ten mi až tolik nejde. Bojím se atmosféry. O Premier League se často píše jako o lize, která má sice neustále vyprodáno, ale fanoušci tomu správnému fandění moc nedají. Na některých stadiónech se nemůžete bez dovolení zvednout ze sedačky. Sám nevím, co mě čeká. Fanoušci CP patří v Anglii k tomu lepšímu, uvidíme, co dnes předvedou.

Jelikož stadión CP leží mimo centrum na jihozápadě Londýna, přemisťuji se na utkání vlakem. Ve stanici London Bridge kupuji zpáteční lístek za £ 8,80 a vyhlížím vlak směr stanice Norwood Junction. Společnost mi dělá plné nástupiště domácích fans. Za 11 minut jsem na místě a maličká stanice zažívá nápor několika stovek fans. Cestou na stadión mi padne do oka hospoda, která je určena pouze pro držitelé permanentek a VIP karet a přemýšlím, zda by takhle mohla fungovat nějaká VIP havířovská hospoda třeba po zápase AZetu. Potkávám paní v důchodovém věku, která si přivydělává prodejem ručně pletených šál CP. K mému překvapení slyším za sebou i české hlasy, které se vydaly na zápas.

Za sílícího deště přicházím k Selhurst Parku. Člověk by si nepomyslel, že stojí u stadiónu účastníka Premier League. Mezi domy na kopci zašitý stánek, jehož základy brzy oslaví 100 let. „Bohužel“ i tento stadion čeká v nejbližší době modernizace. K vidění je jakási dětská zóna, kde děti kopou na terče či se mohou vyfotit s podobiznami hráčů CP. Dále se prodávají zápasové bulletiny za £3,50, ale jinak nic, co bychom z Česka neznali. Kontrola není nějak důkladná a já se bez problémů dostávám na Arthur Wait Stand, což je název tribuny. Vůbec, pojmenování tribuny po klubové legendě mi přijde super nápad. V Česku jsem to zaznamenal na Slavii a na Spartě. V Anglii si legend velice váží, a takhle se jim odvděčují. Chápu, že u nás už je zažité to „jdeme na ÁČKO“ „jdeme na BÉČKO“. Chápu, že všechny tribuny nejde pojmenovat během jednoho roku, že je to postupný proces. Jen škoda, že když už se k nějakému vyznamenání legend v Havířově dostaneme, tak to zůstane u jednoho jediného dresu pod stropem haly...

Kompletní článek k dočtení zde. 

Autor: BlogShare |
Jméno Heslo
text
 • Slezský FC Opava zdenda-opaffka 7. 1. 2018, neděle, 10:52 + 0 - 0
  ještě doplním,že na zápase leeds-wolwes bylo kolem 26 000 a hosté v počtu cca 1500 takže dvakrát méně lidí než ve slavné premier league a atmo daleko lepší než v newcastlu.tam mě snad zaujalo jen to,že stadon je prakticky v centru
 • Slezský FC Opava zdenda-opaffka 7. 1. 2018, neděle, 10:26 + 0 - 0
  BrokFCB:s tím supportem v anglii souhlas.před pěti lety jsme byli s manželkou na dvou zápasech.nejdřív na zápase newcastle-aston villa a tam to bylo hrozné návštěva 52 000 ale fandilo jen pár stovek hostí,domácí jen seděli a jinak nic.další zápas byl v 2anglické leeds-wolwes a tam místy fandil celý stadion tribuna za brankou jen provokovala hosty aplaus při střídáni atd.manželka jako nestraník říkala,že to byl daleko lepší zápas..podle mě čím nižší liga tím lepší fandění,ale anglický styl celkově nemusím
 • FC Baník Ostrava Kyby 5. 1. 2018, pátek, 22:52 + 0 - 0
  Po drtivou většinu zápasu jsme v 300 lidech jednoznačně přeřvávali domácí BORO. Výjimkou byl nástup hráčů a po gólech (3x), ale to nás spíše přehlušila hudba z repráků... Na Bazalech to bylo úplně o něčem jiném, tam se ukázali angláni výborně...
 • FC Baník Ostrava BrokFCB 5. 1. 2018, pátek, 16:40 + 0 - 0
  V Anglii jsem jednu dobu žil, tak jsem tam občas na fotbal zavítal a koukám, že to je všude stejné. Fotbal výborný, emoce taky skvělé, ale o nějakém lepším supportu se nic moc nedá říct nedá. Každý má rád nějaký styl, ale mně osobně se anglický styl nelíbí. škoda že jsem nebyl na Baníku na Middlesborough, možná nějaký pamětník (kyby?) by mohl popsat jaké to bylo na ne tak známém týmu.
 • Zbrojovka Brno Torino FC!!! 5. 1. 2018, pátek, 16:26 + 0 - 0
  Procítěná reportáž 👍, slušné počteníčko 👌. Líbilo 👍👌.
 • FC Baník Ostrava Pustá Polom 3. 1. 2018, středa, 12:46 + 1 - 0
  Skvělý blog. Díky za něj. S nadšením jsem to sjel na jeden nádech. Anglickou scénu sleduji vlastně od doby, co vnímám fotbal a zároveň s italskou a německou je moje nejoblíbenější zahraniční scéna. Pro Angličany je fotbal skutečně vášeň a nedívám se na ně jako na komerční fandy přeplacené PL, kteří zatleskají jen po hezké nahrávce. Mají svůj specifický styl, kteří si drží desítky let. Oni prostě pyro, vlajky a tisícihlavé kotly fandící vestoje celý zápas k fotbalu nepotřebují. Až na výjimky. Je to naprosto odlišná fans-mentalita než ta v jiných zemích Evropy. O návštěvách ani nemluvě. Stačí se podívat, kolik chodí i na třetí, nebo čtvrtou anglickou. Jiný svět.
clbannerVidea

PODZIM 2018


další videa >
Blog fanoušků & Špionáž
Superclásico po evropsku 12. 12. 2018, středa, 21:30

Superclásico po evropsku


Blog fanoušků: SK Rapid Wien... 29. 11. 2018, čtvrtek, 17:50

Blog fanoušků: SK Rapid Wien...


Blog fanoušků: PASEKY ULTRAS... 29. 10. 2018, pondělí, 13:45

Blog fanoušků: PASEKY ULTRAS...

další články >
Odkazy z jiných webů
65. VÝROČÍ MODROBÍLÉ ŠLECHTY 9. 12. 2018, neděle, 05:20

65. VÝROČÍ MODROBÍLÉ ŠLECHTY


Předstírali výměnu kola, v kuklách pak přepadli auto s opavs... 10. 10. 2018, středa, 18:35

Předstírali výměnu kola, v kuklách pak přepadli auto s opavs...


Lvíčata v Jablonci (VLAJKONOŠI) - pohled z KV 2. 10. 2018, úterý, 18:59

Lvíčata v Jablonci (VLAJKONOŠI) - pohled z KV

další odkazy >
Nejčtěnější články měsíce
V roce 2018 si připsal 33 vý... 5. 1. 2019, sobota, 20:45

V roce 2018 si připsal 33 vý...


19 nejlepších zápasů podzimn... 2. 1. 2019, středa, 21:25

19 nejlepších zápasů podzimn...


Kostičův groundhopping a 28.... 13. 1. 2019, neděle, 22:20

Kostičův groundhopping a 28....

Komentáře
18. 1. 2019, pátek, 23:02 - k.m
V Řecku je už minimálně deset ...
18. 1. 2019, pátek, 20:36 - Cestovatel
Frydečak: Řecko mám sice objet...
18. 1. 2019, pátek, 18:10 - L. 8
DD: Dobrá práce!
17. 1. 2019, čtvrtek, 22:26 - Frydečak
Cestovatel: Tak to já jsem si ...
17. 1. 2019, čtvrtek, 21:37 - Frydečak
Kostič: Já jsem jej možnost si...
všechny komentáře >
Diskuse
14. 10. 2017, sobota, 21:35 - supporters.cz
Dobrý den, tipovačku jsme byli nuceni &u
9. 10. 2017, pondělí, 20:24 - wawe48
Marsellus Wallace: Posílal jsem i email
9. 10. 2017, pondělí, 15:06 - Marsellus Wallace
Bude se tipovačka někdy vyhodnocovat? Nerad byc
30. 9. 2017, sobota, 14:06 - sigmicka
Tak děláte si prdel ne ? Tipování na kolo uzavřeno
24. 9. 2017, neděle, 21:56 - wawe48
Jak to bude s výhrou v tipovačce za minu
celá diskuze >
clbanner
Speciály
Sledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace