o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

ANKETA FANOUŠKŮ po skončení ligy

Český fotbal pro fanoušky čtvrtek, 13.06.2019 - přejít do komentářů
Jak se fanouškům líbila právě ukončená sezóna a co říkají na nadstavbu?
/titleImg/anketa-po-skonceni-ligy/1/8868.jpg?width=570

Fotbalová sezóna 2018/2019 byla přelomová v tom, že po základní části (30 kol každý s každým, doma, venku) se soutěž rozdělila na 3 skupiny (o titul, o Evropu a o záchranu) a navíc se čtrnáctý a patnáctý tým utkal s druhým a třetím týmem z druhé ligy. Pro některé týmy to znamenalo 5 zápasů navíc (Slavia, Sparta, Liberec, Jablonec, Slovácko, Bohemians, Opava, Mladá Boleslav, Dukla), pro další to znamenalo 6 zápasů navíc (Baník), pro další jen 2 zápasy (Teplice, Olomouc), 4 zápasy (Zlín) a konečně 7 zápasů pro účastníky baráže (Karviná, Příbram).

Vedení ligy si od zavedení této změny slibovalo zvýšení atraktivity soutěžě, větší porci vypjatých zápasů, ve kterých "o něco jde", více fanoušků v hledišti a  větší náboj.
Otázka zní, zda se to povedlo?
Statistiky tomu příliš neodpovídají, divácké návštěvy klesaly, týmy se potkávaly znovu spoliu, čímž tyto zápasy ztrácely svou výjimečnost a už vůbec nemusíme hovořit o vloženém (úterko-středečním kole).
Na druhou stranu byly jasně dané termíny a měsíc dopředu jsme aspoň věděli, kdy na fotbal vyrazit.

Dost bylo slov, dejme prostor fanoušků. Oslovili jsme fanoušky napříč klubovou příslušností a položili jim dvě otázky. Zde jsou jejich odpověďi. Všem respondentům děkujeme za odpověďi.


1. Jak hodnotíš uplynulou sezónu svého klubu po fanouškovské stránce? 
2. Jak se Ti líbila nadstavbová část ligy a jsi pro její zachování?

Tomáš, Supportes.cz
Odpovídá na otázku č. 2:
To je složitá otázka. Původně jsem si myslel, že to naší ne úplně atraktivní ligu oživí a souboje tradičních rivalů o nejvyšší příčky přitáhnou lidi na tribuny a celkově pozornost k našemu fotbalu. Ukázalo se však, že to není úplně pravda. Návštěvy byly slabé a spoustu lidí novému systému ani pořádně nerozumí. Navíc derby a všechny zajímavé zápasy se hráli i několikrát během krátké doby, což zákonitě může omrzet. Nelíbí se mi například ani to, že i 10. tým ligy (který teoreticky může ještě pár kol před koncem hrát o záchranu v nejvyšší soutěži) může díky 2-3 dobrým zápasům v nadstavbě nakonec skončit v pohárech a třeba tým, který celý rok hrál dobře a nahrál v základní části o dost bodů víc, může skončit bez pohárů - což konkurenceschopnosti našich klubů v pohárové Evropě těžko přidá. Jsem naopak rád, že se zavedla baráž o udržení, otázkou však je, kolik klubů z FNL je vůbec schopna po ekonomické stránce ligu hrát. Sečteno podtrženo: Nový systém mě zatím nijak neoslnil, nápad to asi není špatný, resp. vítám snahu o zatraktivnění ligy, ale zatím tedy nic moc. Každopádně bych jej nechtěl odepisovat po premiérové sezóně, lidi si mohou zvyknout a jestli to byl nebo nebyl dobrý nápad se ukáže v následujících letech.

Tobey, SK Slavia Praha
1. Vzhledem k náloži zápasů, kterých bylo přes 50 jsem byl s prezentací svého tábora spokojen. Vždycky je co zlepšovat, ale cením ty fanatiky, kteří fungují čtvrtek+víkend. Myslím, že jsme neudělali ostudu ani ne evropské scéně.
2. Chápu, že tu po evropském trendu byla snaha o oživení ligy. Nicméně si myslím, že efekt byl opačný. Lidi ta nadstavba už moc nebavila.

Radek, 1. FC Slovácko
1. Slovácko poslední roky stagnuje, nicméně doma si přece jenom držíme relativně slušnou úroveň, a to jak aktivitami kotle (chorea, pyro), tak i docela dobrými počty a kvalitním supportem. Úplně jiná úroveň jsou zápasy venku (čest výjimkám, např. choreo na Bohemce). Časy, kdy nás jezdilo několik desítek i stovek jsou nejspíš nenávratně pryč. Klub hraje pořád to samé a lidi to prostě přestalo bavit. Navíc generace, která jezdila pravidelně, jednoduše odrostla a nová generace buď ještě nedorostla, a nebo nemá motivaci jezdit, když klub nemá ambice hrát o nějaké lepší příčky.
2. Nadstavba z hlediska Slovácka mohla být zajímavá, pokud bychom hráli v prostřední skupině. Pro nás je nadstavba patrně jedinou možností, jak se nějakým omylem do Evropy dostat, čili sobecky řeknu, že ji považuju za docela dobrou změnu J Z obecného hlediska ale podle mě nepřinesla vůbec nic, atraktivita většiny zápasů nebyla žádná, jelikož prakticky o všem bylo rozhodnuto už po základní části.

Adam, FC Baník Ostrava
1. Byla to jedna velká jízda. Sám patřím mezi fanoušky normály. Chodím na domácí zápasy, ven jen minimálně. Baník na podzim rozjel obrovskou euforii a z toho pramenily obrovské zážitky. Vyzdvihnout musím hlavně výjezd do Olomouce, vyprodaná tribuna Sever a výhra 4:1. To byl z méhlo pohledu nejlepší Baník, jaký jsem v posledních letech viděl. A dodnes mě mrzí, že jsem kvůli dovolené neviděl domácí výhru se Slavii v deseti. Kluci mi to melou o hlavu při každé příležitosti.
2. Je to hodně těžká otázka. Rozumím tomu, že je snaha hrát co nejvíc zápasů - mělo by to tak být i sportovně správně. Všechno to ale provází obrovská spousta rozpaků. Mistrovskou část poznamenaly výsledky ze základní části. Víceméně bylo všech pět kol jen o jednom vzájemném zápase Slavia - Plzeň, ostatní neměli o co hrát a to se asi projevilo i na návštěvnosti a atraktivnosti.
Paradoxně mi nejvíc cool připadala baráž, dokud z ní rozhodčí neudělali takovou žumpu, jakou jsme v neděli viděli.
Zápas o Evropskou ligu s vítězem skupiny střed komentovat nechci. Jsem jako Baníkovec moc zaujatý. Ale nejlépe to asi vystihl Jarda Plašil z Rariožurnálu na Twitteru: "Mladá Boleslav vyhrála klíčový zápas sezony o 7. místo s Libercem 1:2."

Kimmi, FC Baník Ostrava
1. Jelikož jsme si konečně zažili, na naše poměry, úspěšnou sezónu, odrazilo se to i na fanoušcích. Vyšší návštěvy, větší počty na výjezdech, víc lidí se zapojovalo do fandění A naši Ultras se zase překonávali, takže po fanouškovské stránce je to úspěšná sezóna.
2. Od začátku jsem proti tomuto hloupému výmyslu a letošní sezóna mě v tom utvrdila. O nadstavbu není zájem. Naše liga není atraktivní. A zápasy navíc to jenom zhoršují. Hraje se do poloviny prosince, do některých měst jsme letos na výjezdy zavítali i třikrát, nelze si nic naplánovat, jelikož nevíme, kdy po základní části budeme mít zápas doma a kdy venku. Věřím, že se to brzy zruší. 

Nikol, SK Slavia Praha
1. Vzhledem k tomu, že se jednalo o nejúspěšnější sezonu v historii klubu, přineslo to i spoustu skvělých a atraktivních zápasů. Prezentace na tribunách byla na špičkové úrovni a to i přes různé zákazy ze strany UEFA a FAČR. Tahle sezona je pro každého z nás nezapomenutelná a také obrovské zadostiučinění za ta léta, kdy jsme se nacházeli na rozhraní fotbalové existence.
2. Nadstavba dělá z fotbalu hokej a atraktivitě ligy to spíše uškodilo. Nejsem jejím zastáncem od původních debat a po odsouhlasení nového ligového systému jsem byla přesvědčená o tom, že to bude fraška - a stalo se tak! Zrušit s okamžitou platností a vrátit se ke staré dobré třicetikolové bitvě o titul. 

Michal, FC Baník Ostrava
1. Sezona byla po fans stránce dobrá, než začla nadstavba, tam to byly už výjezdy z povinnosti. Tomu odpovídaly i počty chacharů v Jablonci nebo na Spartě. Přitom např. výjezd na Spartu je jinak vždy jeden z největších a navíc se hrálo v ideální čas....Samozřejmě vše gradovalo ve finále poháru, kde si myslím, že po ultras stránce měli chachaři víc než evropské parametry..takže sezona určitě úspěšná- jen ta pachuť, že jsme byli tak blízko EL.
2. Těžká otázka - asi jsem spíš pro zachování tradičního modelu - možná spojeni s SK týmy - Bratislava,DAC,Spartak...a vyházet Příbram, Jihlavy, Dukly apod....
 

Kostič, FK Mladá Boleslav
1. Nevím, jestli je na ní tolik toho pozitivního z hlediska fans. Domácí počty nebyly dobré, venku to také žádná sláva nebyla, avšak výjezdovou nulu jsme nezaznamenali. Co se povedlo, tak určitě nějaká naše výroba nových vlajek, samolepek nebo triček a hlavně pak balíčky s předměty oslavující 100 let od založení našeho předchůdce- Aston Villa MB.
2. Jelikož jsme díky nadstavbě postoupili do Evropy, musíme jí hodnotit pozitivně. Přiznám se však, že před sezonou se mi ten nápad s nadstavbou taky nelíbil. Osobně si myslím, že právě skupina v rámci play off, nebo baráže, nabízí zajímavé duely, ve skupině o titul pak podle mě zápasy mezi kvalitními týmy z pohledu fans ztratili kouzlo a hlavně celkový zájem fanoušků. Uvidíme v dalších sezonách, zda si na to lidi zvyknou.

Puk, 1. FC Slovácko
1. Sezonu po fanouškovské stránce hodnotím vcelku dobře. Povedlo se zastavit úpadek kotle a náš sektor držel svůj standart a pár zápasů bylo vyloženě fanatických. Zabudovalo se pár nových chorálů, prezentoval se díky úsílí pár jedinců slušný počet choreí a párkrát to v našem sektoru pěkně hořelo. Což bohužel solidně opepřila DK svými pokutami. Sezona to ale byla vcelku divoká. Dost nás poslalo dolů prohrané domácí derby se Zlínem a následná šňůra proher. Naopak nakopl neopakovatelný zápas se Spartou a taky vyhrané jarní derby ve Zlíně.
2.Co se týká nadstavby tak je to podle mne hovadina, a doufám že ji zruší. Z pohledu aktivních fans uplně stačí 30 zápasů. Na další už nejsou síly a mnohdy i motivace. Nadstavba netáhne ani normální diváky a taktéž devalvuje top zápasy. Taky se mi nelíbí jak rozdílně může sezona skončit pro některé týmy. Třeba Baník by 5 místo oslavoval a končil by pozitivně, po prohrách ve skupině o titul a v baráži o EL skončil trpce. Naopak Slovácko končilo 12 po základní části což je nicmoc výsledek, ale ve skupině o udržení neprohrálo a tak série dobrých zápasů vcelku zachránila sezonu a končilo se pozitivně. Kdyby jsme nebyli v ČR tak bych možná věřil že se nadstavba doladí a bude fungovat. Ale jelikož jsme v ČR tak to dopadne jak Juniorská liga - neatraktivní, divně řízená s přešlapy rozhodčích a nakonec po x sezonách trápení ukončená.

Kunda z Chaotix, FC Slovan Liberec
1. Sezóna pro nás začala oslavou šedesáti let Slovanu Liberec zápasem se Slaskem Wroclaw. V tomto zápase se prezentuje menším choreem a odpálením 60 ohňů. Jeden známý Liberecký fanda Láďa Hampl a jeho banda kamarádů uspořádali při příležitosti oslav graffitijam přímo na stadionu a díky klukům co umí s dózama se můžeme pyšnit několika graffiti přímo u stadionu. Na druhém zápase sezony v Plzni se objevila poprvé vlajka Young Blood Chaotix. V září jsme ještě udělali menší pyroshow na poháru ve Štěchovicích a na derby v Jablonci jsme měli dva menší nápisy. Tím naše produkce pro tuto sezónu skončila. V průběhu sezóny nás na čas opustil speaker, takže je to trochu těžší, co se supportu týká, ale snažíme se jet dál a snad nás v příští sezóně čekají lepší zítřky. Oslavíme deset let, tak se, doufám, trochu pobavíme.
2. Nadstavba? Pro mě absolutní nesmysl, bez kapky atraktivity.  

David Sobíšek, O2 TV
1. Ve FORTUNA:LIZE nemam oblibeny tym, takze budu hodnotit vsechny fanousky napric ligou. V teto sezone na me nejvic zapusobila atmosfera na stadionech Baniku, Bohemky, Opavy a Slavie. Fanousci techto klubu ode me maji velkou pochvalu.
2. Nadstavba ma grady hlavne v prolinaci barazi mezi 1. a 2.ligou, to splnilo ocekavani. Ze skupiny o Evropu i o titul jsem byl trochu zklamany, ale dal bych ji jeste sanci. Musime si na novy format zvyknout, mozna ho malinko vylepsit a pristi sezonu to bude lepsi!

Pavel, FC Viktoria Plzeň
1. Pro nás tato sezóna byla jedna velká výzva. Jednalo se o naši první kompletně v novém, převážně mladém složení lidí, kteří se starají o chorea, stánek, support. Povedlo se nám několik prezetací. Na podzim ACS, Real na jaře a hlavně poslední zápas proti Baníku do kterého jsme dali maximum. Největší problém, až na výjimky, jsou naše výjezdy. Kladně se nechá hodnotit podzimní SKS nebo výjezd do Záhřebu a náš průvod městem.
2. Ohledně nadstavby je vidět, že netáhne. Návštěvy tragické, nesmyslné termíny a časy. Spousta nudných zápasů. Poslední zápas v neděli ?
Na obrázku může být: 1 osoba, venku

Pete, AC Sparta Praha 
1. Když odhlédnu od šíleného vstupu do EL, tak sezóna začínala docela nadějně. Fanatickej výjezd v Teplicích s výhrou 4:0, otevření kamenného ultras shopu, bodově jsme taky drželi s čelem tabulky krok. Pak se to začalo lámat, Sparta začala ztrácet, hra špatná, chaos ve vedení, výjezdy nepočetný (sice během podzimu nás los zavedl 6x na Moravu/Slezsku, ale to není žádná výmluva a každý by si měl sáhnout do svědomí, proč se xkrát vysral na výjezd)... Rovněž naše choreo produkce nebyla první půlrok nijak oslnivá. Podzim jsme tak zakončili na 5. místě zaházením hřiště všelijakou pyrotechnikou v Přibrami.

Se začátkem jarní části nás zastihla nemilá zpráva ohledně spíkra, který dostal na letenský stadion zákaz, stejně jako já (zdravíme aktivisty z klubu a krimošku) za pyro z července 2017… Absence na můstku se asi trochu projevila, ale snad to kluci zvládnou. Navíc už jsme kolikrát doma ukázali, že když se chce, tak to není o kvantitě, ale o kvalitě
Na jaře jsme šli nahoru s malovanými plachtami, ale bohužel jejich prezentace v tý hrozný kleci v rohu stadionu asi nikdy nevynikne tak, jak bychom chtěli.
Na závěr musím pochválit práci našeho pyroteamu, protože za tuhle sezónu jsme odpálili určitě největší počet světlic v historii Sparty. Taky v ligovým derby v Edenu jsme předvedli dobrý dýmy a skoro 40 světel, což nevím jestli tam vůbec někdo někdy tolik odpálil.
2. Přijde mi to jako úplná blbost, ostatně jako drtivá většina nápadů Dušana Svobody, který škodí nejen Spartě, ale i celému českému fotbalu. Například jen za posledních sedm měsíců bylo derby se Slavií 4x. To je prostě hrozně moc a ten náboj pak pro většinu fans mizí a zápas zevšední. Rozdělení na tři skupiny je taky prapodivný a když už o tom kriticky mluví jak hráči, trenéři i fanoušci, tak na tom asi něco bude… Doufám, že se to celý co nejdřív zruší.


Viktor, AC Sparta Praha
1. Nehodnotím ji příliš dobře. Podzim jsme hodně prováhali a nepřevedli po vizuální stránce prakticky nic zajimavého. Na jaře už se to zvedlo, ale prezentace byly menšího formátu, což na našem stadiónu nedělá uplně ohromující dojem.
Naopak fandění na podzim sneslo přísná měřítka. Tam děláme pokroky. Na jaře pak lehce uškodil zákaz pro speakera, ale i přesto si myslim, že jsme svoji laťku udrželi a noví kluci doma navázali na dobré výkony i když to nebylo za našeho stavu zrovna lehké.
Určitě jsme spokojeni s množstvím pyra, které jsme v průběhu sezóny odpálili. Bylo ho opravdu dost a to i během zápsů s menšími soupeři. Plus když vezmem v potaz, že nám s pronášením nikdo z klubu na ruku nejde, tak není co vytknout.
Pochválit musíme také všechny fans, kteří chodili pravidelně na Letnou bez ohledu na stav, v jakém se nacházíme. Průměrná návštěva 11000 je skvělý počin.
Naopak s velkou krizí se potýkáme na výjezdech. Zde jsme šli hodně dolů a bídné počty se projevily i na supportu.
Počty klesly až dvojnásobně a je i na nás abychom s tim něco začli dělat.
2. Nelíbila. Začlo to už tím, že podzimní čast se hrála do poloviny prosince. V únoru se pak začlo o něco dřív, což tribunám také neprospělo.
Co se týče samotné nadstavby, tak tam se asi čekal tuhý boj do posledního kola. Nestalo se. Po 30 kolech bylo jasné, jak se rozdělí první 3 příčky. Smysl by to možná mělo, kdyby se po základní části škrtaly body v jako jiných zemích.
Doufejme, že alespoň hráčům větší zápasová zátěž prospěje. 

Víťa, FC Baník Ostrava
1. Po dlouhých letech jsme z výsledků Baníku mohli mít konečně zase radost. Na některých venkovních utkání však bylo v našich silách předvést určitě lepší support. Bohužel se během sezóny několikrát potvrdilo pravidlo že kvantita, neznamená kvalita. Za třešničku na dortu však považuji finále poháru, kde se setkaly dva nejlepší fanouškovské tábory u nás.
2. Možná se můj názor nebude schodovat s většinou, ale dle mého názoru je na hodnocení nadstavbové části brzo. Bude otázkou času zda si na to fanoušci zvyknou. Pokud se do tohoto modelu ligy rozhodl svaz jít, je určitě na místě dělat závěry po 2-3 sezonách. Spíš než nadstavbová část mi přijde jako krok vedle VAR. 

L., FC Baník Ostrava
1. Myslím, že tato sezóna se nám po fanouškovské stránce povedla, dobré výsledky zapříčinily i vyšší návštěvy a ve výjezdových počtech jsme byli opět špička. Po ultras stránce nám to dovolilo dělat i větší chorea a hlavně kartoniády na zápasech ve Vítkovicích.
2. Určitě jsem pro zrušení, tak jako jsme prezentovali na transparentech na posledním výjezdu v Plzni - šlágry jsou ohrané a lidi už tolik nechodí. I v našem táboru jsem zaznamenal menší zájem o tyto zápasy a o výjezdy především. Doufám, že se nadstavba neosvědčí a co nejdříve bude zrušena.

Knihomol, FK Teplice
1. Letošní sezóna byla po fanouškovské stránce jedna z nejhorších, co si pamatuji. Ať už mám na mysli Ultras produkci nebo klasické fandění, není moc o čem psát. V letošní sezóně byly tendence přenechat zmíněné aktivity na mladších ročnících, ale bohužel v Teplicích máme instagramovou generaci, která ráda fotí selfie s pyrem v kuklách, ale to je tak vše (napadají 1-2 výjimky, které projevily jakousi snahu, což je žalostně málo). Lidé, kteří se v minulosti starali o ultras aktivity už nemají z různých důvodů (práce, rodina, problémy se zákonem) tolik času, aby se mohli naplno věnovat fotbalu a proto to u nás vypadá, tak jak to vypadá. Highlighty z uplynulé sezóny jsou výjezdy do Zlína, do Brna na Opavu a na Bohemku a pozápasové události v domácím utkání s SKS. Bohužel mě nenapadá nic dalšího, co by se dalo vypíchnout. Po několika letech se objevila také výjezdová nula. Tento report určitě zasáhne ega lidí u nás, ale možná je to potřeba.
2. Nadstavbová část je z mého pohledu sračka a to neříkám jenom kvůli rekordní domácí prohře s Boleslaví. Jediné pozitivum respektive část, která byla podle mě zajímavým krokem jsou boje o sestup, kdy má více týmů z druhé ligy možnost postoupit.

Fanoušci úspěchu, FC Viktoria Plzeň
1. Já už tohle moc nesleduju. Věnujeme se výhradně tomu, abysme zažili prdel a ultras produkci hodnotíme jen okrajově. Myslím ale, že to bylo stejný jako předchozí roky, kdy se Plzni dařilo...
2. Nelíbila. Nikomu, kdo má zdravej rozum se ani líbit nemohla. Několikrát jsme to rozepisovali v reportech. Změnu pořadí nadstavba nepřinesla, stejně jako vyšší návštěvnost, neřku-li napínavé fotbalové bitvy. Jsme tedy pro její urychlené zrušení. 

Peca, SK Slavia Praha
1. Sezona vyborna! Super predstaveni v EL, liga da se rict suverenni, MOL cup stejne tak.. co se fanousku tyce, tak jako vzdycky krasny chorea, vynikajici podpora! Obcas by chtelo nejaky vystrelky pribrzdit, ale to je spis o jedincich nez o skupine fanousku, coz se kolikrat neda ovlivnit.. jinak suverenne nejlepsi fans u nas v CR a na 100% jedni z nejlepsich v cely Evrope
2. Nadstavbova cast za me ne - zbytecnych dalsich x zapase uz tak po dlouhy sezone, ktera je v pripade ucastniku v poharech o to narocnejsi.. a jak bylo videt, divaky to taky moc nezajima.. nechal bych to tak, jak to bylo doted, a spis nez na vymysleni, jak ligu zatraktivnit zapasy, bych se zamyslel nad tim, jak ji postavit do rovnych podminek tak, aby se predchazelo spekulacim o ovlivovani zapasu apod - je to urcite jedna z cest, jak se driv vyrovnat celoevropskymu fotbalu, nez jit cestou nadstavbovy casti...

P., AC Sparta Praha
1. Propad stále trvá. Méně fanoušků, méně srdcařů. I díky zákazům ohromný propad v supportu. Opticky stále jeden z top táborů. Jinak hodnotím negativně.
2. Nadstavbová část je jen další tahání prachů z lidí. Lidí nechodili ze 3 důvodů. 1. Vše už bylo v podstatě rozhodnuto 2. Prachy.. Prachy.. prachy.. ohromný množství zápasů, neatraktivita zápasů a hlavně předem dohodnuté zápasy prostě lidi nelákají. Nadstavba je jen další zlodějina 3. Hokej. Bude to znít neuvěřitelně, ale i hokej se promítl do našich řad. A nejen našich. Dost aktivních lidí se šlo radši dívat na hokej, než podpořit svůj klub.

Subhuman83, SK Slavia Praha
1. Sezonu nejde hodnotit jinak než úspěšně, i díky výsledkům a předváděné hře hrála Slavia prakticky celou sezonu před plnými tribunami, doma se nám podařilo připravit spoustu kvalitních prezentací, měli jsme kolem 20 celotribunových choreografií, odpálili jsme stovky kusů pyrotechniky. Lehce se zvýšily výjezdové počty, na evropské scéně jsme se hodně dobře prezentovali v Kodani, Genku i v Londýně, slabší počty jsme zaznamenali v Kyjevě a v Seville. Výjezd do Kyjeva byl pro slávisty velká škola, na kterou jen tak nezapomeneme. Posunuli jsme se organizačně, na druhou stranu stagnujeme v kvalitě supportu.
2. Od samého začátku jsem jednoznačně proti nadstavbě. Nepovažuju ji za spravedlivou, navíc v českém provedení se jedná o další paskvil. Nepřinesla ani nárůst v návštěvnosti. Jednoznačně zrušit. 

Karel Vltava, SK Slavia Praha
1. Minulý ročník nelze z pohledu slávisty hodnotit jinak než pozitivně. Díky našim malířům a pyrotechnikům se bylo téměř stále na co dívat. Kluci si mákli a prezentaci SKS vidím na vzestupu. Průměrná návštěvnost domácích zápasů se opět zvedla, dělá téměř 13,5 tis. Venkovní počty by jistě mohly být lepší, tam je stále rezerva, i když výjezdů a náročných výjezdů bylo mnoho. Z hlediska atmosféry nejlépe hodnotím Genk venku a Sevillu doma, tam nevím, co by se muselo stát, co by mohlo tento zážitek trumfnout.
2. V nadstavbě vidím zlo snad ve všech směrech. Slavia měla loni 54 soutěžních zápasů. Já a lidé kolem mě jsme byli už ke konci unavení. Přesto, že se hrály velmi důležité zápasy, chodilo a jezdilo se na ně tak nějak ze zvyku, z povinnosti. Vytratilo se nadšení a elán. Zájem o nadstavbu vyjadřuje počet lidí na stadionech, naivně doufám, že bude co nejdříve zase zrušena.

Thorklaer, SK Slavia Praha
1. Sezóna byla z fanouškového hlediska chvalitebná. Počet zápasů byl enormní, ale i tak tvořila TS špičková chorea, do fandění se mnohdy aktivně zapojovaly i ostatní tribuny mimo TS. Rekl bych, že i vzrostl počet fans na výjezdech. Jsem rád, že až na několik menších excesů se fans vyvarovali nějakých velkých malérů. Pořád je ale co zlepšovat, hodně mi vadí, že často nevyprodáme ani velká utkání, přitom hrajeme skvělý fotbal.
2. Nadstavba za mě obrovský propadák. Nastavovaná kaše pro televize, chyběly tomu emoce a energie jak na straně hráčů, tak fanoušků. Už byli všichni přetažení. Za mnohé hovoří i to, že se ještě hraje baráž s play-off o EL, ale už proběhl galavečer po ukončení sezóny. Asi i ti funkcionáři, co tuto kravinu vymysleli, by chtěli na dovolenou. Jednoznačně jsem pro zrušení (alespoň v tomto formátu), nic to lize nepřináší. 

Trevor, FC Baník Ostrava
1. Ahoj, hodnotím ji na dvou vlnách. Ta první, co se týče optických prezentací v podobě choreografií, jako vždy smekám pomyslný klobouček nad tvůrci nápadů a zvláště pak k těm, co přiložili ruce k výslednému dílu. A buď už mi moc neslouží paměť, ale také se mi letos zdálo, že se ani moc nešetřilo s pyrotechnikou, která byla bezpečně odpalovaná a nedocházelo tak k nepříjemnostem, které známe z jiných stadionů.
Ta druhá vlna je již krapet kritická. Co mi hodně vadilo byly výjezdy do Prahy v zimo-jarním období. Počty sice skvělé, ale čeho je moc, toho někdy škodí. Proto jsem nemohl vydýchat již třeba na Dukle, kdy někteří místo fandění vytáhli mobil a točili všechno možné, jako by nestačilo, že od točení je tam místní kriminálka nad sektorem. Jsou z toho pak jen otravné, nepříjemné střety mezi "svýma", leč to byl nějaký vandrák-normál. Kulminace toho všeho byla Letná, kdy nás tam byl ohromný počet, ale i těch, co se sotva drželi na nohou či pokřikovali bláboly na kolemjdoucí lidi v Praze, aniž by něco měli společného s odehrávaným zápasem. To jsem se velmi styděl... Samozřejmě sem si poté vše vynahradil na menších výjezdech jako severské výjezdy atd. :-) Tudíž jsem spokojen, ale mohlo být určitě lépe.

Horis, SK Slavia Praha
1. Sezóna byla pro všechny fanoušky Slavie dlouhá a náročná, nicméně prezentaci (choreo) TS hodnotím velmi pozitivně, jak po stránce kvantity i kvality. Zlepšit je třeba, aby se ostatní tribuny zapojily více do fandění jako např. na zápase s Chelsea.
2. Nadstavba mě zklamala. Mnoho týmů nemělo oč hrát již od jejího úvodu a od toho se vyvíjely jejich výkony v jednotlivých utkání. Diváky rovněž nepřitáhla, jsem pro její zrušení.

Nurbi, AC Sparta Praha
1. Prezentace a chorea hodnotím kladně. Letenští ukázali spoustu pěkného. Bohužel ani na Spartě se to letos neobešlo bez bojkotů, které jsou ovšem pochopitelné. Celkově se však sezona po fans stránce povedla.
2. Abych byla upřímná, tak k nadstavbě jsem byla skeptická už na začátku. Moje "obavy" se potvrdily. Hrát tři derby v průběhu jednoho měsíce pro mě prostě už pak ztrácí na náboji a kouzlu. Z atraktivních zápasů se stávají "fádní" a to je po fans stránce cesta do pekel.

Hrubec, SFC Opava
1. Sezonu jsme začali ve vyhnanství v Brně, kde jsme odehráli 6 „domácích“ zápasů. Z Opavy nás zde jezdilo v průměru okolo 1000 fanoušků na zápas. Určitě musím vyzvednout naše výjezdové počty. Letošní sezonu jsme téměř všude zaznamenali svá počtová maxima. 5x jsme dokonce hostující sektor vyprodali. Nejúspěšnější v tomto ohledu byl zápas na Spartě, kam nás dorazilo 1300. Docela jsme pokulhávali v našich choreografiích. Povedly se nám některé pěkné věci, ale na 35 zápasů je to málo. 2x nám bylo navíc choreo zakázáno. V tomto musíme do příští sezony zabrat.

2. Osobně jsem čekal, že nadstavba bude po fanouškovské stránce zajímavější. Ale opak byl pravdou. Většina zápasů měla nižší sledovanost než zápasy v základní části a ani hosté se neukazovali v takových počtech, jako tomu bylo v prvních zápasech. K výkonům rozhodčích a regulérnosti této fáze sezony se nechci vyjadřovat. To si udělal každý obrázek sám. Další sezony bych se bez nadstavby obešel.

  A jak přelomovou sezónu s nadstavbou hodnotíte vy? Napište nám do komentářů.

Autor: DD

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
  • Zbrojovka Brno sasausada 16.06.2019, neděle, 20:46 + 0 - 0
    Já jsem jednoznačně odpůrce nadstavby. Je to u mě možná specifické, protože mám povícero časově náročných aktivit, nejen fandění svému týmu. V příštím ročníku se to sice Zbrojovky nebude týkat, ale když si představím, že by po skončení ligy přibylo ještě cca pět zápasů navíc, tak nevím, jak si budu hledat prostor, abych je navštívil. Dovedu si představit i to, že ty utkání už nechám "plavat". Pro mě je ta nastavovaná kaše pouze komplikace, nic víc.
  • Slezský FC Opava misch 14.06.2019, pátek, 07:27 + 0 - 0
    problém není jen v hracím systému, ale v úrovni českého fotbalu. Pokud by ten fotbal za něco stál, lidi by byli rádi, že je zápasů více. Tragické je, že ani play off o evropskou ligu návštěvy moc nezvedlo, ale byly tam fanouškovsky slabé týmy jako Boleslav, Teplice atd. Pokud chtělí nadstavbu, měli snížit počet účastníků na 14.
clbannerVidea

Fanoušci Viktorie Plzeň slaví 111 let klubu


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...


Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Obušku, z pytle ven! Maďaršt... 16.07.2022

Obušku, z pytle ven! Maďaršt...


Hučelo to jako v úlu! Slovan... 21.07.2022

Hučelo to jako v úlu! Slovan...


Vyprodané utkání, zakázaný n... 29.07.2022

Vyprodané utkání, zakázaný n...

Komentáře
včera, 10:36 -
S tou Sigmou to vypadá hůř a h...
včera, 10:28 -
Neštěkej :)
10.08.2022, středa, 23:46 -
Palec nahoru na rodinou tribun...
08.08.2022, pondělí, 17:45 -
Hlavně že bylo pyro na náměstí...
08.08.2022, pondělí, 01:31 -
Chtělo by to taky trochu pokor...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace