o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Biris Norte ze Sevilly sklízí posměch celé Evropy

ze světa sobota, 01.09.2018 - přejít do komentářů
A nutno říct, že právem...
/titleImg/biris-norte-ze-sevilly-sklizi-posmech-cele-evropy/1/8526.jpg?width=570

V létě 2013 došlo v jihošpanělské Seville k události, která nabyla v kontextu dalších let zcela nových rozměrů. Ozbrojení španělští příznivci ze skupiny Biris Norte tehdy přepadli v rámci předkola Evropské ligy dodávku s polskými fanoušky WKS Śląsk Wrocław. Na tom by s přihlédnutím na diametrálně odlišnou mentalitu jižanských fanoušků nebylo až tak nic překvapivého. I vyhlášení polští chuligáni se mohou tak jako kdokoliv jiný dostat do léčky a ztratit své barvy, jenže Biris Norte si despekt v Evropě paradoxně vysloužili především svým chováním během dalších pohárových sezon.


Ozbrojené útoky fotbalových fanoušků na nepřátelské výpravy nejsou, zvlášť v jihoevropských zemích, ničím neobvyklým. Své o tom jistě vědí někteří fanoušci, kteří se svým týmem zamířili například do Říma, Neapole, Atén, Istanbulu a dalších měst, kde si s férovostí a bojem na holé ruce zrovna hlavu nelámou. Překvapení ale zřejmě čekalo v srpnu 2013 polské příznivce WKS Śląsk Wrocław, kteří v prosluněné historické Seville připomínající spíše pravou turistickou idylku přišli o několik vlajek.

Rozzuření polští chuligáni slibují od inkriminované události před pěti lety Španělům krvavou pomstu. Biris Norte se ji však poměrně úspěšně vyhýbají. Po Evropě cestují jen do měst, kde se jim toho nemá moc co stát a výjezdové omluvenky ve městech v dojezdové vzdálenosti Wrocławi zase dokládají zvláštními argumenty v podobě neatraktivity soupeře či absencí svých lidí, kteří údajně tráví letní dovolenou a na fotbal zrovna nemají čas.

Tak jako v posledním případě v Olomouci, kde aktivní fanoušci Sevilly podle očekávání nedorazili. Jaké to však bylo překvapení, když se v domácí odvetě na, dle svých původních slov neatraktivního, soupeře v podobě patnácti fanoušků Sigmy pro jistotu vyzbrojili a v několikanásobné přesile zaútočili. Evropu obletělo video, kterak několik Španělů židlemi útočí na ležícího fanouška z Olomouce. Pomyslnou třešničku na dortu sevillského bizáru už jen dokládá dětinský vzkaz do Wrocławi v bezpečí domácího prostředí v Seville.

Zatímco tak italští, řečtí nebo turečtí fanoušci bojující za slávu svého klubu i s pomocí zbraní na evropské odvety bez ostychu vyrážejí do všech měst, ti z Biris Norte útočí jen ozbrojení v několikanásobné přesile ve svém městě a na mnoho míst Evropy posílají pouhá komická vyjádření, proč se zápas obejde bez jejich přítomnosti.

Podobné chování Biris Norte prochází už několik let. Nutno také dodat, že nějakou dobu asi ještě bude. Možnosti pomstychtivých chuligánů WKS jsou rovněž z několika důvodů limitovány. Ať už riskováním trestního stíhání v jiných zemích, tak cestováním samotných Biris Norte do vybraných a ověřených měst zajišťujícím Španělům notnou dávku anonymity nebo vyhýbáním se lokalitám, kde by k potencionální konfrontaci mohlo dojít. Odchytit tak Biris Norte je tak docela obtížným technickým i geografickým oříškem.

Vzhledem k nenávistným vzkazům pro BN z řad jiných táborů lze ale čekat, že se okruh měst, kterým se budou Španělé nově vyhýbat, bude jen rozšiřovat. Tvrdé vyúčtování totiž zdaleka nemusí přijít jen ze strany rozzuřených Poláků. Podle nejnovějších reakcí po ozbrojeném útoku na fandy Sigmy Olomouc na nejvýznamnějších evropských ultras a hooligans serverech to vypadá, že pomyslný pohár trpělivostí s Biris Norte přetéká i řadě dalších obávaných táborů.

Jistě, v neposlední řadě se dá kalkul a chování Biris Norte pochopit. Jsou si vědomi síly WKS a před pěti lety se jim jednoduše podařilo renomované chuligány z Wroclawi přelstít a obrat. To jim už nikdo nevezme a není potřeba stavět polské fanoušky do role obětních beránků a přisuzovat jim status nedotknutelnosti. Stejně tak je ale na místě chápat touhu po pomstě a odvetě nejen z řad WKS Śląsk Wrocław.

Autor: TomášO

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • SK Sigma Olomouc Karlos_UB 03.09.2018, pondělí, 10:09 + 0 - 0
  Sudeťák to napsal dobře. Taky mi přijde, že většina lidí chce soupeře spíš šikanovat než se s ním prát, ale nejsem chuligán. A ten poděl na vás si bohužel pamatuju, patřím asi tak do generace, kterou tam starší poslali jako první (ale nebyl sem) a nás kluky to mrzelo. K božím mlýnům a Bohemce- pravidelný chuligánský výjezdy po tyčkované a střetu s SKS přestaly existovat a ty ultras a normály, co jezdily dál dost soupeřů za tohle vytrestalo mnohokrát na zbraně. Boží mlýny se v našem případě spíš točily rychlostí větráku. Tak mi to zkušenější lidi vyprávěli, ale mám do toho hovno co mluvit.
 • bez klubu acab1 03.09.2018, pondělí, 09:48 + 0 - 0
  Na každou svini/ě se voda vaří...
 • FK Jablonec Sudetak 03.09.2018, pondělí, 03:45 + 1 - 0
  Ano, nikdo nechce prohrát. Sám pamatuji ještě dobu kdy se v Čechách chodilo na pásky, a občas to byly řádný přezky, na tyčky a občas i něco víc, docela dobře. (Slavie a jejich sekera v Jbc 😂). Ale chuliganstvi pro mě vždy bylo otázkou také cti. Myslím, že pár starých, například v Baníku či Brně pamatuje dobu, kdy jsme v Jablonci fungovali po chuliganske stránce dost aktivně,jednu dobu jsme dokonce byly tábor, co se s Baníkem utkal nejčastěji a i když většina střetů šla jasně na jejich konto, byly i takové (minimálně jeden), kde se počty vyrovnali (neplánovaně, Baník hrál v blbý čas a bylo jich prostě málo, ne jako dnes dohodou) a hodně jsme je potrapili. Ale NIKDY nás nenapadlo vzít zbraně (teda pamatuju jeden klacek na Boleslav, ale byl sebran až v průběhu střetu, kdy jich na místo dorazilo víc než se dohodlo a to jsme upravovali my počty kvůli nim a jednou jsem navrhoval něco špatného provést sigme, za jejich poděl ve ferovce...) . Mockrát jsme šli proti nasobne přesile. Jednou jsme se setkali s Bohemkou ve vyrovnaných počtech na benzince před Jabloncem a skoro dvě hodiny čekali než jim dorazí zbytek. V následném střetu jsme obstali velmi dobře (jo měli to klokani do kopce, ale bylo jich 2x tolik a ještě pár navíc). Pro nás to byla prostě otázka cti. Chtěli jsme se prát. Věděli jsme, že chuliganstvi je o síle skupiny, ne o 10x10 lidé z ringu. Mockrát jsme věděli, že prohrajeme i kdyby jsme byly sebelepší. A že to bude bolet. Ale nevyhnuli jsme se snad nikomu (jasně, byly fakt blbý zápasy, třeba první match Slavie v novém Edenu, dodnes si pamatuji telefonát, kolik Vás je? No pohromadě tři a do hodiny patnáct. Hm tak leda by jsme vám dali někoho na hostování, nás je přes sto...) a mockrát se to nepovedlo. Ale i to k tomu patří. Přijde mě, že dnes je v Čechách móda rvát se buď X na X nebo jen když je jistota přečíslení. A o BN se nedá napsat nic jiného, než že to jsou špíny. Lidé beze cti a bez hrdosti. Prostě klasický levoty. Sigma s nima dobře zavalcila a mají ode mě klobouček. Tahle esej je reakce hlavně na Frydecaka, já třeba chápu a svým způsobem uznávám jižní boje na zbraně, je to jejich volba, jejich styl a jejich zábava. Neřeknu, že to jsou nuly protože mají zbraně. Spousta obrovských a silných chlapů, skvělých bojovníků vezme do zaječích když spatří v rukou soupeře nůž. Tihle kluci, ač třeba fyzicky tolik nevybaveni, jdou proti zbraním, i když třeba se zbraní v ruce také. Tam je psychika úplně někde jinde a musí to být mnohem větší adrenalin. Já jsem proti zbraním,ale nebudu to vnucovat Řekům například...
 • AC Sparta Praha zbarda 02.09.2018, neděle, 21:52 + 0 - 0
  Respekt k Sigmě a za mě vítězství Sigmy, že se jim postavili i v menším počtu. Sráče z BN neuznávám. Myslím si, že kam teď přijede Sevilla na východ Evropy či do střední Evropy, tak i jiný tábory si je budou chtít vychutnat. Tohle je hnus, co BN předvádějí..
 • FC Baník Ostrava Frydečak 02.09.2018, neděle, 15:41 + 0 - 0
  Tomaas11: Abych svou otázku řádně vysvětlil tak, aby ji pochopili všichni zda zastoupivší diskutéři, kteří jsou mnozí v jiné inteligenčním pásmu, tak k tomu bych musel sepsat esej, jenž by se hluboce zabývala kami z oblasti antropolgie a psychologie. Jinými slovy, nikdo nechce prohrát, natož doma a mnohdy, což známe i ze sportu, se lidé z tohoto důvodu uchylují k nekalostem. Když postavíš 40 z klece proti 40 z ulice, je jasné, že když bude chtít ta slabší strana zvítězit, tak musí sáhnout po zbrani. Zároveň však musí počítat, že jí to ta protistrana oplatí. Rozhodně by to nemělo fungovat tak, jak popisuje Karlos chování BN anebo tak, jak to dopadlo v domluveném střetu Sigma-Bohemka. Dalo by se tedy napsat, že zde (v Seville) boží mlýny zamlely. P.S. Jsem proti zbraním
 • SK Sigma Olomouc Karlos_UB 02.09.2018, neděle, 08:48 + 0 - 0
  Hele nebylo to vůbec dobrý, ale můžeme si gratulovat, že tam nikdo z těch co se postavili nedostal nožem. Jo a Frýdečáku ať si bojují jak chcou, ale nemusí ukazovat a řvát "No weapons", když jim hospoda vyšla vstříc. Náběh úplně zastavili a chvilku nevěděli, co dělat se soupeřem kterej neuteče jen co je vidí a spokojeně si připravuje židle. Pak teda rozhodly ty cihly a Sigma prohrála.
 • bez klubu Rusty 01.09.2018, sobota, 18:21 + 0 - 0
  Tohle tzv. válčení se zbraněma je pro mě prostě přes čáru a jedno odkud ten tým je. Je to sice hodně typické pro jih, ale i jinde v Evropě najdeme podobné psychopaty např. Krakow. Ale ten debilní banner v Seville je fakt k pos*ání. To je tak když si někdo nevidí na špičku nosu.
 • bez klubu k.m 01.09.2018, sobota, 15:41 + 0 - 0
  Tak na druhou stranu na tom vzkazu něco je..lepší jedna cesta do Španělska než x-krát objíždět zápasy v Evropě naprosto zbytečně! Jinak bych z toho kovbojku nedělal v Řecku či Turecku by dopadl ten ležící olomoučák stejně..
 • Slezský FC Opava slezskyfc 01.09.2018, sobota, 15:16 + 0 - 0
  Když pirát ve svém videu vyzval Karlose Vemolu řekl" Karlosi právě teraz sis otvoril pandorinu skrinku a pirát té za to potrestá" to stejné teď bude platit o BN kteří budou brzy také odměněny po svém.
 • FC Baník Ostrava Zug88 01.09.2018, sobota, 11:43 + 0 - 0
  Doufám, že se bude mobilizovat více táborů na zbušení těhle cirkusáků. Do Belgie to nebude až tak daleko ne? Biris Norte s nunchaky si zaslouží zánik
 • SK Sigma Olomouc Tomaas11 01.09.2018, sobota, 11:12 + 0 - 0
  Frýdečák: 4) Jak mají bojovat kluby, které prostě nemají klecové válečníky? Mají bojovat s noži, opasky, tyčkami?
 • FC Baník Ostrava Frydečak 01.09.2018, sobota, 10:43 + 0 - 0
  1) Sigma má moje uznání. Ostudu rozhodně neudělali. 2) Slask sám ví nejlépe, proč vlajky ztratil. Nevím, zda si to dobře pamatuji, ale tehdy došlo k zásadnímu přerozdělení sil během cesty do Španělska. 3) Zajímavá výzva ze Sevilli. Myslím si, že by nebylo od věci, aby si tedy Slask pro své vlajky dojel. Peníze i lidi na to mají. 4) Jak mají bojovat kluby, které prostě nemají klecové válečníky? 5) BN mají nějaké výzvy u řiti a rozhodně si nemyslím, že když teď někde pojedou, tak na ně budou domácí čekat jen z toho titulu, jak se nyní chovají. PUTA SEVILLA!!!
 • SHK Hodonín Fafrnek 01.09.2018, sobota, 09:33 + 0 - 0
  Pekne napsano...orientace BN bude asi levice,co?
clbannerVidea

Fanoušci Viktorie Plzeň slaví 111 let klubu


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...


Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...


BLOG FANOUŠKŮ: Návštěva Běle... 28.04.2022

BLOG FANOUŠKŮ: Návštěva Běle...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Britská nemoc – díl čtvrtý (... 18.01.2012

Britská nemoc – díl čtvrtý (...


Britská nemoc – díl první (A... 05.01.2012

Britská nemoc – díl první (A...


Britská nemoc – díl druhý (N... 07.01.2012

Britská nemoc – díl druhý (N...

Komentáře
07.06.2022, úterý, 08:58 -
Nejlepší je ten vlasatej alkoh...
22.05.2022, neděle, 19:20 -
Slovacko ma celkom prekvapilo ...
19.05.2022, čtvrtek, 07:00 -
A psi se psy vlitli na hriste
15.05.2022, neděle, 22:30 -
No dle trapného počtu to pro h...
13.05.2022, pátek, 06:25 -
No myslim to vazne,aspon mate ...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace