o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

BLOG: Dokument Věčná Slavia

blog fanoušků čtvrtek, 07.01.2016 - přejít do komentářů
V Praze proběhla předpremiéra dokumentu Věčná Slavia
/titleImg/blog-dokument-vecna-slavia/1/7315.jpg?width=570

Rubrika Blog fanoušků & Groundhopping je určena všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, groundhoppingem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků & Groundhopping).

Když to nevyšlo na sklonku roku, tak nyní ano! Zhruba 300 návštěvníků kina Světozor včetně A týmů Slavie Praha mužů i žen a dalších významných hostů mělo možnost v úterý 5.1.2016 zhlédnout předpremiéru dokumentu režisérky Jany Škopkové s názvem "Věčná Slavia". Jana Škopková dokument nejen režírovala, ale má na svědomí také scénář. Kamery se ujmul známý slávista Vojta Nouzák.

Mnozí znají Janu Škopkovou z let 1997-1998 jako tiskovou mluvčí SK Slavia Praha. Předtím jako moderátorku hlavní zpravodajské relace televize PRIMA a poté jako investigativní novinářku pořadu Na Vlastní oči televize NOVA. Od roku 2010 je spjata s Českou televizí. Rozhodně stojí za zmínku, že v roce 2014 natočila dokument "Naše krev je Sparta”.

56minutový dokument pojednává o Slavii od úplného počátku v roce 1892 přes velmi úspěšné období prvorepublikové, získání titulů v období protektorátu, smutné normalizační období, období založení Odboru přátel až k titulu v sezóně 1995/1996 a dále do doby těsně před koncem Aleše Řebíčka v roce 2015. Údajně má být k dokumentu připojena ještě zhruba minuta, aby byl zmíněn konec Aleše Řebíčka a následný vstup CEFC a Jiřího Šimáně do Slavie.

Pořadem provází zejména archivář Slavie pan Karel Zuska a Vladimír Zápotocký, kterého  znáte například z naší procházky Prahou a následného posezení s Dušanem Uhrinem (ZDE). Při procházkách pořádaných naší odbočkou AREA 114 ve spolupráci s Odborem přátel bylo mnoho historických momentů z filmu zmíněno, většinou detailněji a někdy i s pikantním doplněním.

V dokumentu je mnoho archivních záběrů a fotografií, někdy doslova unikátních. Použité písně i vzpomínky bývalých hráčů a funkcionářů jsou opravdu zajímavé a dle slov Jany Škopkové některé veřejně zobrazeny poprvé. Samozřejmě se velmi často zmiňuje Sparta jako odvěký rival. Jména jako Madden, Plánička, Čambal, Puč, Bican, Veselý jsou skloňována v průběhu celého dokumentu. Rozhovory s Luďkem Munzarem, Karlem Jarolímem, Miroslavem Beránkem, Vladimírem Šmicerem nebo třeba Pavlem Řehákem jsou příjemným zpestřením.

Není asi potřeba nějak zvlášť hodnotit dokument, pro jakéhokoliv slávistu je povinností jej zhlédnout. Příznivci jiných klubů alespoň trochu ucítí závan velikosti tohoto klubu, kterému se snad už brzy vrátí jeho lesk. Rozhodně nechci snižovat historii jakéhokoliv jiného klubu, ale neporazitelnost Slavie v jejích počátcích, záchrana Slavie Odborem přátel v šedesátých letech dvacátého století a mistrovské období let 1995/1996 a následně 2007-2008  jsou tak unikátní, že hovořit o velikosti v pozitivním slova smyslu je rozhodně na místě. Za těch 123 let, co Slavia existuje, se stalo mnoho událostí a vměstnat je do pouhých 56 minut byl pro Janu Škopkovou téměř sysifovský úkol.

Dokument by měl být odvysílán Českou televizí těsně před startem jarní části Synot ligy.

Pokud Vás zajímá "odborné" hodnocení, doporučuji článek na Slávistických novinách nebo iDnes.cz v databázi ČSFD, kde je dokument už také zařazen.

Zajímá Vás jak se můžete na podobnou akci dostat příště? Být součástí červenobílého příběhu se vyplatí, staňte se členem Odboru přátel!

Autor: David Ocetník, předseda odbočky Odboru přátel AREA 114 

Autor: Piotr

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
clbannerVidea

Fanoušci Viktorie Plzeň slaví 111 let klubu


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...


Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...


BLOG FANOUŠKŮ: Návštěva Běle... 28.04.2022

BLOG FANOUŠKŮ: Návštěva Běle...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Britská nemoc – díl první (A... 05.01.2012

Britská nemoc – díl první (A...


Britská nemoc – díl čtvrtý (... 18.01.2012

Britská nemoc – díl čtvrtý (...


Britská nemoc – díl druhý (N... 07.01.2012

Britská nemoc – díl druhý (N...

Komentáře
07.06.2022, úterý, 08:58 -
Nejlepší je ten vlasatej alkoh...
22.05.2022, neděle, 19:20 -
Slovacko ma celkom prekvapilo ...
19.05.2022, čtvrtek, 07:00 -
A psi se psy vlitli na hriste
15.05.2022, neděle, 22:30 -
No dle trapného počtu to pro h...
13.05.2022, pátek, 06:25 -
No myslim to vazne,aspon mate ...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace