o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video tipovačka

Blog fanoušků: ČR - Ázerbajdžán

z domova středa, 12.10.2016 14:10 - přejít do komentářů
Pohled nestranného diváka na repre zápas áčka
images/clanky/blog-fanousku-cr-azerbajdzan-7720.jpg

Rubrika Blog fanoušků & Groundhopping je určena všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, groundhoppingem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků & Groundhopping).

Včera, jak jistě víte, se odehrálo utkání České repre ve Vítkovicích, na Moravě, hřišti, kde svá soutěžní utkání hrají Vítkovice a Baník. Kotel na toto utkání se rozhodli vytvořit “Vlajkonoši hosté” z Baníku a tento můj pohled by měl být o tom, jak se jim povedlo rozhýbat stojaté vody reprezentačního fandění na “A”. A podle vyjádření hráčů se jim to povedlo, viz. Idnes: “ O atmosféru se staral výborný kotel. Před zápasem fanoušci zazpívali hymnu a pak zaujali vydařenou choreografií, kdy z barvených kartónů vytvořili českou vlajku. A hlavně neúnavně fandili, skandovali a zpívali, takže strhli i zbytek stadionu.” Můj pohled na věc je malinko jiný. A pokud vás to zajímá, čtěte dále.

Ke stadionu přijíždíme asi půl hoďky před výkopem a obsypaná ulice auty i plné chodníky prozrazují, že návštěva bude velmi slušná. To se potvrzuje na stadióně. I přesto na tribunách jsou až příliš mezery mezi fanoušky a volná místa. Oficiálně hlásí návštěvu 12.400, ale mě osobně to přišlo spíš na 11.000. Těch volných míst zkrátka bylo moc. Otázka samozřejmě je, zda-li při lepším počasí by nebylo vyprodáno (a osobně jsem přesvědčen, že ano). Pro nás to však byla výhoda, páč jsme mohli v průběhu utkání měnit místa, a tak můžu hodnotit nejen z pohledu kotle.

První poločas jsem strávil vedle sektoru D4, kde se sešli Baníkovci a snažili se o repre kotel. Nutno podotknout, snaha byla velká a vypadalo to, že se většina sektoru snaží a speaker je správně řídí. Zasluhuje absolutorium, musel toho mít plné kecky. Zkoušel implementovat chorály, které měli mnozí již možnost slyšet na 21. Často se skandovalo Česko. To však bohužel narušovali „reprenávštěvníci“ kteří zcela nesmyslně stále skandovali ČEŠI, ČEŠI DO TOHO, apod. A také zaznělo „Berbr ven!“ což muselo nejednoho ultrasáka potěšit (o tom se překvapivě na Idnesu nezmiňují). A pro mě překvapivě se zbytek stadionu příliš nezapojoval do fandění (až teda na toho Berbra :-D ). Proč tomu tak je jsem ovšem zjistil až ve druhém poločase po přesunutí na úroveň velkého vápna na druhé straně. Holt jsme čekali pokračování útočné hry ze strany Česka. To se tedy příliš nestalo a naopak začal hrát soupeř. A já čekal, jak bude znít kotel z tohoto nového místa.

A hned ze začátku je třeba říct, že slyšet skoro nebyl, což mě tedy značně překvapilo. A osobně to považuji za důvod, proč se stadion nepřidával. A pro fanouška zvyklého na atmosféru kotle to bylo peklo. Z jedné strany občas slyšet pokřik kotle, na polovině hřiště kotlík hostů (neúnavný a bavící se, mávající vlajkami své země) vpravo od sebe asi 30 fanoušků (zřejmě nějaké lokální mužstvo) řvoucí Češi a v „sektoru hostí“ 10 bubeníků kteří „kur.i“ kompletně vše a dávali tomu korunu. V životě jsem na utkání nezažil takovou „kakofónii“. Horší by to snad nemohlo být ani Brně, Teplicích nebo v Olomouci, kde je víc „kotlů“. Jak zaznělo v Majoru Zemanovi „…podobalo se to vrzání a skřípání a druh zábavy, který byl produkován touto skupinou, bych již zažít nechtěl…“ Snad jediné positivum druhého poločasu byla odpálená bílá dýmovnice, která na značnou dobu zahalila stadion do mlžného oparu. 

Ještě bych se snad vrátil k Baníkovcům a tvorbě kotle. Určitě je super, že se Baníkovci do takového riskantního podniku pustili. Snad to znamená, že se ultrasáci a kotelníci začínají zajímat o repre. A snad to dokonce značí, že je tady určitá šance dát se aspoň fanouškovsky dohromady. Ale k tomu je nutné, aby neměla polovina těch lidí na sobě klubové symboly. A co považuji snad za ještě horší, propriety spřátelených klubů z Polska. Anebo když se stále tak otáčíme do Polska, dokážete si představit, že by tam někdo z Gieksy (nebo třeba Zabrze) měl čepice Baník? Možná je to běžné a jen mě to přijde divné.

Co říci závěrem? Myslím, že všichni co byli v kotli se dobře fanděním bavili a podpořili hráče na ploše Vítkovického stadionu. Ale stále si také myslím, že je rozumnější podporovat naše Lvíčata a učit lidi pomalu fandit tam. Protože jak ukázalo včerejší utkání na „A“repre to není jen tak a změnit uvažování lidí na ochozech, normálů, bude trvat dlouho. Možná i déle než uvažování kotelníků nad repre.

P.S.: Teď je hozená rukavice slávistickému kotli

 

Autor: Špionáž

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FC Baník Ostrava Mat1922 14.10.2016, pátek, 16:41 + 0 - 0
  MP11:moje chyba,myslel jsem NERATOVICE a napsal Podebrady:-)Jeste jednou se omlouvam vsem spartanskym kamaradum:-)Souhlas s Harrym,jinak atmosfera ok.
 • FC Baník Ostrava Harry79 14.10.2016, pátek, 12:48 + 0 - 0
  Podle mě i přes níže uvedené "výhrady" jedna z nejlepších atmosfér na repre za posledních 13 let,co na repre jezdím !!!Možná úplně nej !!!
 • AC Sparta Praha MP11 14.10.2016, pátek, 10:50 + 0 - 0
  Poděbrady budou zřejmě slušný oddíl... :-)
 • FC Baník Ostrava Mat1922 14.10.2016, pátek, 08:08 + 0 - 0
  MP11:Tak ja bych radsi videl vedle sebe vlajku Podebrady,nez zpivat na repre vase...Kdybys tak nahodou,mel pocit ze jsi sam..prijel Azerbajdzan,ten porazi se sam...blabla:-)Ted vazne,za hodinu ti tu najebu x choralu,ale kdo se je bude ucit krome kotle.Gigi se jeste ted obraci v "hrobe":-))))
 • AC Sparta Praha MP11 13.10.2016, čtvrtek, 16:07 + 0 - 0
  Mat1922, tak nějak se začít musí... raději zpívat předělaný chorál, než sledovat symboly GKS.
 • FC Baník Ostrava Mat1922 13.10.2016, čtvrtek, 15:43 + 0 - 0
  Ze to meli na povel chachari,udelal jsem vyjimku a dival se na tv.Jak jinak,kotel nezklamal.Ale propujcit sve choraly repre???Jako sorry,ale......!Chapu ze pokud se nenauci ostatni ten novy choral a treba i dalsi ktere vzniknou,tak neni kde brat.Uplne vidim treba spartana,pokud tam byl pritomen,s jakou radosti a nadsenim zpival predelany fcb choral.Jen muj nazor.
 • bez klubu acab1 13.10.2016, čtvrtek, 09:04 + 0 - 0
  Nerozumím tomu, proč má někdo neustále potřebu kritizovat.Byl to ten nejlepší support za poslední roky při zápase nároďáku.To je prostě holý fakt, tečka.
 • FC Baník Ostrava BrokFCB 13.10.2016, čtvrtek, 08:19 + 0 - 0
  On ten Vítkovický stadion není určen k nějakým velkým odpovídačkám, ta rozhlednost toho stánku je obrovská, plus dráha.. Akusticky je to dobré, na hřišti to slyšet je, ale v půlce ochozů moc ne..
 • FC Baník Ostrava cldlls 12.10.2016, středa, 22:19 + 0 - 0
  No jak to tak nějak sepsat ... Já si to v kotli dobře užil, baníkovské songy s jinými slovy, rivalita šla taky stranou (tuším, že jsem měl vedle sebe Opavaky), klubové barvy jsou známkou jedinců, kterým to člověk asi nevysvětlí i když nechápu proč, když staří chachaři přijdou s českou šálou, dresem apod ;) Pěkně to shrnul Riokai, nejvíce mně zarazilo, když se dávala opakovačka chorálu (který se mi velmi líbí a kdyby se povedl i s ochozy byla by to pecka) čechy, morava, slezko, to je naše česko ... a odpovídala tak cca 20-ti člená skupinka kousek od nás. Hold mentalitu člověk nezmění, nadávalo se na to i u baníku když se hrálo s někým věhlasnějším, a přišlo spoustu lidí jen tak na čumendu, u repre je to asi ještě o 80% horší. Škoda, protože mýslím, že rozeřvávané to bylo perfekně, poděkování patří hlavně spíkrům, půlka druhého poločasu byla famozní. Co mně ale udivilo ze všeho nejvíce, že ty primadony, až na tuším tři vyjímky (Sivok, Dočkal, Gebre) nešlo ani potřepat pazurou za Náš odvedený výkon a raději zatleskalo z 20m, i když byli voláni až k Nám ...
 • bez klubu Rusty 12.10.2016, středa, 17:45 + 0 - 0
  Jo v Tv byl kotel dobře slyšet včetně těch chorálů. Jenže dokud budou na repre chodit lidi co tam chodí nebo aspoň nezmění uvažování, tak se situace těžko změní.
 • Zbrojovka Brno Gudas1913 12.10.2016, středa, 16:57 + 0 - 0
  Co furt lidi maji s vice kotlama v Brne, drogy, asi...
 • FC Baník Ostrava Kyby 12.10.2016, středa, 16:39 + 1 - 0
  To, že lidi řvali "Češi" místo "Česko" by mě ani nesralo, řvalo se to tu 23 let, 50 Vlajkonošů to na U21 jen tak rychle "národ" nepřeučí...horší je, že 2/3 vandráků neřvalo vůbec...
 • bez klubu Čokl 12.10.2016, středa, 16:12 + 0 - 1
  Klobouk dolů před kotlem, v televizi byl hodně slyšet. Nejlepší zápas co se týče atmosféry za hodně dlouhou dobu. Snad budou ve Vítkách zápasy častěji. Pražáci by si měli vzít příklad.
 • FC Baník Ostrava ondra_chachari.cz 12.10.2016, středa, 15:46 + 2 - 0
  Ještě bych pro úplnost dodal, že v kotli byla vytvořena z kartonů národní vlajka doplněná o transparent "Česko". Chvíli poté se objevil transparent "Pelta, Berbr - ven!" a zmínění pánové si užili na svou adresu 2-3 minuty "komplimentů".
 • AC Sparta Praha MP11 12.10.2016, středa, 15:45 + 0 - 0
  Riokai, sice jsem zápas viděl jen v tv, ale i tak šlo slyšet, že se kotel snažil, takže pro vás pochvala.
 • FC Baník Ostrava Riokai 12.10.2016, středa, 15:32 + 0 - 0
  Musím říct, že s autorem u velké části souhlasím. Těch 10 bubeníku co snad platí svaz, aby dělali akorát ostudu, jsem z B4 taky několikrát slyšel. No dámy a pánové, hnus. Co se týče "baníkovských" chorálů předělaných do repre kabátu, musím říct, že zněly dobře a kdyby se přidal celý stadion, tak třeba takové "Dej Česko gól, nanana.." by mělo skvělý zvuk. Jenomže bohužel, lidé na repre umí plkat jen Češi do toho a jinak nic. Jsem rád, že kotel vydržel a ani jednou nevytáhl obligátní "Kdo neskáče" nebo nerezignoval s pojmenováním Česko a nezačal používat klasiku Češi. Co opravdu nechápu, že na odpovídačku, která byla jasně najalnovaná "Kdo vyhraje zápas? - Česko!", stejně někteří odpoví "Češi".. pak to nemá být jako na tržišti. A k těm klubovým symbolům, bohužel i sami chachaři předem říkali, ať lidé nechají klubové symboly doma. Jenomže některým lidem se to asi vysvětlit nedá. Závěrem - těším se na sobotu, kdy do Vítkovic přijede Žižkov, to bude daleko lepší zábava, než ten kentus, co tam včera za 6 stovek předvedly ty potetované primadóny.
 • AC Sparta Praha MP11 12.10.2016, středa, 15:08 + 0 - 0
  No, každopádně by to chtělo nějaký posun vpřed u reprezentace.Tak snad to byl včera začátek...
 • SK Slavia Praha svw 12.10.2016, středa, 14:31 + 0 - 0
  V Německu měli domácí fanoušci taky barvy a symboly klubů (sem tam), ale byli to normálové. Tam žádnej kotel na reprezentaci taky neexistue (aspoň ne doma). Taky nevim, jestli je to běžný, nosti na repre klubový symboly, pořádně žádnej repre kotel neznám...
clbannerVidea

Oslavy třetího místa FK Jablonec


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Jedeme do Baku, aneb Na mist... 08.07.2021, čtvrtek, 10:20

Jedeme do Baku, aneb Na mist...


BLOG: Návštěva EURO - Skotsk... 23.06.2021, středa, 09:34

BLOG: Návštěva EURO - Skotsk...


Musí to mít pořádný refrén! ... 25.03.2021, čtvrtek, 09:37

Musí to mít pořádný refrén! ...

další články >
Vlajkonosi.cz
VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019, pátek, 21:15

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019, sobota, 09:57

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!


VLAJKONOŠI na Slovácku 15.10.2019, úterý, 15:40

VLAJKONOŠI na Slovácku

více na www.vlajkonosi.cz>
Hooligans.info
Postup! Letná zářila nejenom radostí... včera, 10:51

Postup! Letná zářila nejenom radostí...


Ve Zlíně sešívaný návrat fanatismu 27.07.2021, úterý, 09:53

Ve Zlíně sešívaný návrat fanatismu


Letnou provoněla vítězná pyrošou ultras Sparty 25.07.2021, neděle, 11:56

Letnou provoněla vítězná pyrošou ultras Sparty

více na www.hooligans.info>
Fanaticky.cz
Postup! Letná zářila nejenom radostí... včera, 10:51

Postup! Letná zářila nejenom radostí...


Ve Zlíně sešívaný návrat fanatismu 27.07.2021, úterý, 09:53

Ve Zlíně sešívaný návrat fanatismu


Letnou provoněla vítězná pyrošou ultras Sparty 25.07.2021, neděle, 11:56

Letnou provoněla vítězná pyrošou ultras Sparty

více na www.fanaticky.cz>
Nejčtěnější články měsíce
Jedeme do Baku, aneb Na mist... 08.07.2021, čtvrtek, 10:20

Jedeme do Baku, aneb Na mist...


Slezský stadion domovem prot... 30.06.2021, středa, 09:50

Slezský stadion domovem prot...


BLOG: Návštěva EURO - Skotsk... 23.06.2021, středa, 09:34

BLOG: Návštěva EURO - Skotsk...

Komentáře
25.07.2021, neděle, 15:54 - acs1893
Frydečak: od roku 2008 jsem by...
24.07.2021, sobota, 11:04 - dennyTS
Doufám, že to Frydečák myslí i...
23.07.2021, pátek, 20:55 - Frydečak
@acs1893: Škoda, že jsi nebyl ...
21.07.2021, středa, 17:22 - acs1893
Rapid mega support...byl sem s...
21.07.2021, středa, 16:48 - Fafrnek
Pekne Sparta
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace