o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss

Blog fanoušků: FC Zlín – Lokomotiv Moskva

blog fanoušků pátek, 8. 12. 2017 19:40 - přejít do komentářů
Ruská vyšší třída s téměř vojenskou disciplínou
images/clanky/blog-fanousku-fc-zlin-lokomotiv-moskva-8229.jpg

Blog fanoušků je určen všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků).

Fanoušci Lokomotivu Moskva byli pro mne, stejně tak jako všichni další ruští, velkou neznámou. Tamější scénu příliš nesleduji, žádný ruský tábor jsem na živo ještě neviděl, a proto jsem netušil, co vlastně od delegace z veliké Moskvy čekat. Už teď vám můžu prozradit, že jsem v žádném případě nelitoval.

Na Hanou dorážím něco po druhé, tedy necelých pět hodin před startem posledního zápasu Zlína v Evropské lize. Už po cestě od hlavního vlakového nádraží do centra města jsou co pár metrů na sloupech a dopravních značkách vidět pěkné nálepky Lokomotivu Moskva. Lokomotiv je klub stoprocentně vlastněný statní železniční společností Rossijskije železnyje dorogi. Tato tématika se také promítá jak na nálepkách, tak na oblečení ruských fanoušků, ke kterému se ještě v textu dostaneme.
Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Střízlivost základ úspěchu
Během celého odpoledne se po centru Olomouce pohybují menší skupinky dvou, tří až šesti, maximálně sedmi Rusů vesměs s klubovými symboly Lokomotivu. Kdo by čekal bujaré předzápasové fandění a halekání před restauracemi, byl by na velkém omylu. Všechny ruské skupinky se v naprosté tichosti toulají v ulicích předvánoční a působivé Olomouce a kromě zmiňovaných klubových symbolů v podobě čepic nebo šál o sobě nedávají jakkoliv vědět. Další zajímavostí může být skutečnost, že za celý den nepotkáváme jediného opilého fanouška Lokomotivu. Stejně tak jsme nezaznamenali sebemenší konflikt Rusů s policií.
Fotka uživatele Dalibor Durčák.

ACAB tak trošku jinak
Vztah fanoušků v Rusku k policii není údajně tak nenávistný jako ve zbytku Evropy. Ruští fotbaloví fanoušci jsou stejně jako policisté nebo vojáci zapřisáhlí nacionalisté a podporovatelé režimu Vladimira Putina a nacházejí se s nimi na jakési společné ideologické lodi. Proto například ruští chuligáni zveřejňovali pravidelně své střety bez zamaskovaných obličejů. Nebáli se. Policie je za to nevyšetřovala. Vzhledem k blížícímu světovému šampionátu jsou však údajně v posledních měsících hooligans pod větším dohledem represivních složek.


Bez peněz na výjezd nelez
Hned s několika cizinci se dáváme do řeči. Informují nás, jich je v Olomouci kolem 700, z čehož asi 500 přiletělo přímo z Moskvy a několik desítek dalších fanoušků přicestovalo z různých částí České republiky. Zvláštní kapitolu pak tvoří oblečení Rusů. Značky jako Stone Island nebo New Balance jsou samozřejmostí. Ještě, aby ne. Do Olomouce dnes opravdu nepřijela žádná pošetilá výprava. Mezi fanoušky jsou například vysoce postavení lidé z moskevských bank, ropných společností nebo marketingoví experti.

Moskevská mládež s doprovodem
Zhruba před pátou hodinou potkáváme skupinku chuligánů Lokomotivu, které převážně doprovází neuvěřitelně roztomilé dívky. Také jsem si všiml věkového složení Rusů. Jen ztěžka byste v ulicích narazili na fanouška staršího třiceti let. Příznivců Zlína si nevšímají. Ignorují je. Své síly si zřejmě šetří na rovnocennějšího soupeře. Právě na pátou hodinu mají fanoušci Lokomotivu naplánovaný sraz a společný pochod na Andrův stadion. My však míříme přímo tam si obstarat lístky na samotný zápas. Podle dostupných materiálů proběhnul pochod Rusů v poklidu a nedošlo během něj k ničemu mimořádnému.

Slovenská expedice
Několik minut před začátkem utkání se vyhrazený sektor hostů plní do posledního místa. Částečný problém mají s věšením několika vlajek, které buď mění svá místa, nebo jsou odstraněny úplně a nahrazeny jinými. Jako například ta MŠK Žiliny, která původně visela mezi vyvolenými na plotě a byla rychle přemístěna nahoru do méně viditelných míst.

Absence megafonu nebyla znát
S úvodním hvizdem rozjíždí Rusové skvělý support. Paradoxem je, že Lokomotiv fandí bez klasického speakera s megafonem. Fandění pouze částečně koriguje fanoušek v dolních řadách sektoru, jinak se celý kotel sborově přidává k chorálu, který zrovna začala zpívat jedna ze skupinek. Rusové jsou zřejmě na takový typ fandění zvyklí a speakera s megafonem k tomu asi nepotřebují. Proč ne.
Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Méně chorálů, zato naplno
Jednotlivé chorály možná nejsou tolik úderné a ani jejich pestrost není příliš rozmanitá, ale tento, možná částečný handicap, nahrazují opravdu povedeným supportem. Nechybí ani odpovídačka s fanoušky Lokomotivu sedící na hlavní tribuně. Ještě před poločasovou pauzou hosté odpalují první pyrotechniku, po které mezi nimi vzniká drobnější potyčka. To když dělobuch dopadá do spodních řad mezi další fanoušky Lokomotivu, mezi kterými se pak ozve ohlušující exploze.

Nesmyslný exhibicionismus
Přestávku pak zpestřuje jedinec, který v kukle vbíhá pod kotel Lokomotivu, ale následně je zpacifikován ochrankou. Jedná se o českého fanouška, a jaký měla tato akce smysl, mi doteď zůstává záhadou. Snad bych ještě chápal, pokud by se jednalo o zlínského fanatika toužícím po ukořistění nějaké ruské vlajky, ale o ty během několikavteřinové akce zájem nejevil, tudíž nevím.

Bezpečné pyro
Na hřišti Lokomotiv nepředvádí nic světoborného, což se možná po půli odráží na částečném útlumu supportu Rusů, který se však proměňuje ve fanatismus po úvodní brance hostů. Během několika vteřin je odpálena spousta pyrotechniky, při které se fanoušci nijak nemaskují, ale vesele s ní mávají i na objektivy kriminální policie, které bylo v ulicích a na fotbalu samotném opravdu požehnaně.
Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Hvězdné manýry
Lokomotiv vítězí 2:0 a zajišťuje si postup do jarních bojů. Mírné zklamání u mne nastává z přístupů ruských hráčů, kteří pouze z nějakých patnácti metrů krátce svým věrným zatleskají a míří do šaten. Žádná vítězná děkovačka se nekoná. Škoda. Takové manýry, které jsou k vidění na PSG, Citizens, nebo Realu a dalších, kde hráči odbydou fanoušky pouhým mávnutím, bych třeba u Rusů nečekal.

Rusové příjemně překvapili, Ševci nezklamali
Jsem spokojený. Fanoušci Lokomotivu mne příjemně překvapili jak svým chováním ve městě, tak fanděním na stadionu a celkovou, řekněme zvláštní, ale stoprocentní disciplínou. Přijel jsem zde právě kvůli nim. Ty zlínské už znám a pří vší úctě k nim jsem od nich čekal zhruba to, co během utkání předvedli. V rámci možností obstojné fandění, hezky ovlajkovaný sektor a trošku pyrotechniky. Ostudu v Evropě rozhodně neudělali. V hezkém počtu vyjeli do Moskvy a zvlášť do Kodaně, leč by to z jejich strany vypadalo zřejmě mnohem líp, kdyby své zápasy mohli hrát doma ve Zlíně. 

AUTOR: PUSTÁ POLOM

Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.

 

Autor: BlogShare |
Jméno Heslo
text
 • FK Viktoria Plzeň SS(h)05 9. 1. 2018, úterý, 20:00 + 0 - 0
  Letenskej: Přesně tak. Sice já osobně nevylučuju že se tam do toho sraly i Ruské tajné služby a nějaký provokatéři tam nejspíš fungovali ale ve většině proběhlích akcí a hrály prim přední skupiny napříč Ruskem například se dobře uvedla ekipa Orel Butchers která si velda takovou menší soukromou válku proti angličanum a která svoje působení schrnula v reportech na předních chuligánských servrech.
 • AC Sparta Praha Letenskej 5. 1. 2018, pátek, 14:41 + 0 - 0
  Před pár dny jsem měl možnost mluvit s člověkem ze Spartaku Moskva z Gladiators Firm. Když jsem se ho zeptal, co si myslí o tom, že to ve Francii vedli Putinem placení lidé, tak se tomu totálně vysmál. V prvních řadách a vůdčí osoby byly známé tváře ruské chuligánské scény, které on sám zná. Takže povídky o tom, jak to tam vedly nějaké jednotky od Putina, které nikdo neznal jsou úplně mimo
 • bez klubu Kolečkové brusle 9. 12. 2017, sobota, 19:17 + 0 - 1
  Rusty: o agentech taky nic nevím, jenom oni sami byli hrozně překvapení, co to tam běhalo a fakt je nikdo neznal.
 • bez klubu Rusty 9. 12. 2017, sobota, 17:30 + 0 - 0
  KB: Ok, osobně jsem četl něco jinýho, ale asi máš lepší informace. Já mám pouze info, kde týpek vysvětluje, že na Euro se připravili dlouho dopředu a byla tam spolupráce mezi všemi tábory. Proto ta bezchybná organizace, o žádných "neznámých" tam nebyla žádná zmínka. O najatých vládních agentech jsem četl pouze v tisku od západních presstitutů. Takže za mě je to blbost.
 • AC Sparta Praha Žižkovskej Pepík 9. 12. 2017, sobota, 11:19 + 0 - 0
  Jeden z nejzajímavějších a nejlíp propracovanejch blogu, jaky jsem tady čet. Btw o tom, ze rusky hooligans funguji za tichyho prihlizeni statniho aparatu, se tak nejak vzdy vedelo. ale kdo vi jaky to tam je dnes prave pred tim sampionátem.
 • SK Sigma Olomouc Karlos_UB 9. 12. 2017, sobota, 11:01 + 0 - 0
  Service: Vikings na nějaké fotce flagu měli, malou výjezdovku.
 • bez klubu Kolečkové brusle 9. 12. 2017, sobota, 10:38 + 0 - 0
  Rusty: Nikdo z těch top tří chuligánek ty lidi na EURU neznal... Jules Verne je malý pán :-)
 • AC Sparta Praha Letenskej 9. 12. 2017, sobota, 08:48 + 0 - 0
  Morava je krásná zem: přišel jsem napsat koment až několik hodin poté, co jsem si to přečet, takže už jsem nevěděl jaká byla přesně formulace té věty o policii. Každopádně říkám - před pochodem zadrženi LG, před zápasy lustrace busů, po zápase zase lustrace všech včetně normálů. Takže Rusové možná s fízly konflikt neměli, ale jejich buzeraci okusili. S tou dálnicí jsi to napsal moc hezky, ale vysvětli to autorovi spíš :)
 • FK Viktoria Plzeň SS(h)05 9. 12. 2017, sobota, 01:00 + 0 - 0
  Už je to 5 let co sem měl tu čest s chlapcema od Vikingů. Nevidim na fotkách jejich flagu ani Cosmo Trains. Hádam teda že nebyly přítomni.
 • bez klubu Rusty 9. 12. 2017, sobota, 00:04 + 0 - 0
  Fakt nechápu, že někdo tady opakuje h*vna z léta, že na Euru byly najatý lidi ruskou vládou, aby tam dělali bordel. Jules Verne hadr
 • bez klubu Morava je krasna zem 8. 12. 2017, pátek, 23:50 + 0 - 0
  Letenskej ctes to poradne? Autor tam pise ze zadny konflikty Rusu s fizlama nezaznamenal, stejne tak jako jsem je nezaznamenal ani ja, to ale neznamena, ze nejaky nemohly bejt. Podle tvy logiky je to asi stejny jako kdybys napsal ze jsi nevidel vecer cestou z Brna do Prahy zadnou nehodu tak tam proste zadna nebyla. S podporou chuliganek Putinovi je to trosku komplikovanejsi, kazdopadne jsem rád ze to autor zminil. Nevyvratilnej fakt je takovej, ze na Euru ve Francii se pohybovaly nespecifikovatelny skupinky Rusu ktery nepatrily k zadnym hooligans. A dost pravdepodobne to byly tajni policajti nebo lidi z armady ktery vyprovokovavaly konflikty. A ono se to ma vazne tak, ze pokud hooligans nedelaj v Rusku vetsi riot v ulicich tak po nich fizli nejdou, viz ta trefná poznámka o spolecny ideologicky lodi. Na tom hosani opravdu neco je. A ty fizlovsky represe pred sampionatem jsou v Rusku spis jen tak na oko, souhlas s Doylem, ono se to tam po Euru zase vrati do normalu. Nebojte. Viz Koleckovy brusle. Vlada si klid v ulicich zjedna i jinak nez zatykanim chulosu. Jsou tam totiz na jedny lodi.
 • Zbrojovka Brno Doyle 8. 12. 2017, pátek, 23:22 + 0 - 0
  *Příspěvek k letenskemu
 • Zbrojovka Brno Doyle 8. 12. 2017, pátek, 23:18 + 0 - 0
  To jsou všechno policejní akce kvůli ms v rusku.. ze stejného důvodu bylo třeba pozdrzeno natáčení a premiéra okolofutbola 2, myslím, že v létě se všechno vrátí do starých kolejí
 • FC Baník Ostrava Bělský Les 8. 12. 2017, pátek, 22:58 + 1 - 0
  Také mě Rusové překvapili. S několika rusama jsem se bavil, měnil nálepky, bavil o rivalech, jak u nás, tak u nich. Žádné trosky v teplákovkách nebo šusťákách, jak jsme zvyklí z našich stadionů, ale slušně oblečení lidé se šálou kolem krku a čepkou Loka na hlavě. Celkem jsem se styděl za některé Zlíňáky v restauraci gol přímo na stadionu. Rusové seděli v klidu, jedli, popíjeli, žádný ochlasta. A ejhle od někud vylezla dvojice najebaných Zlínských fans a začli dělat bordel a vykřikovat trapné věty ( např. Smrt spartě ) Celkem jsem se za ně styděl před ukázlima rusama a měl jsem je stochutí profackovat. Celkem by mě zajímalo, jak by to vypadalo v Ostravě, kdyby se takhle fanoušci Loka, nebo jiného týmu, procházeli se šálama po městě :) každopádně jsem rád, že jsem vyrazil. Pyro měli povedené až na ty petardy, které měli tlakovou vlnu, že to málem i mě porazilo na Severní tribuně. Hezky ovlajkovaný sektor, pěkné chorály, Kaťuša :) jediné mínus bylo odporné pivo, které čepovali v útrobách...humus. Ke Zlínským. Po městě je nebylo vidět, až u stadionu. Modrožlutí rozeseti prakticky po celém stadionu. Kotel jsem nečekal nijak velký, počítal jsem s tím, jaký byl na zápase. Fanoušci v něm si zápas užívali do poslední minuty. Až mi byla zima, jak jsem viděl některé jedince do půl pasu, nebo v trenkách :) ostudu určitě neudělali...po zápase ve městě opět jen Loko, kteří výhru slavili po svém :)
 • AC Sparta Praha Letenskej 8. 12. 2017, pátek, 22:37 + 0 - 0
  Co to je za report? Sorry ale s těmi fízky to je totální kravina. Proč se asi už žadné fighty nevypisují na net? Protože jsou utajené a nikdo o nich neví. Proč pomalu zanikla Yaroslavka? Protože policie. Jinak že nebyl nikdo zadržen? Zadrženi byli všichni lidé z Lokomotiv Geographic, resp hlavní tváře.
 • FC Baník Ostrava Oberschlesier 8. 12. 2017, pátek, 21:59 + 0 - 0
  No nevím jak je tomu na Lokomotivu, ale určitě bych všechny ruské fanoušky neviděl jako podporovatele režimu Vladimíra Putina. Být ruský nacionalista neznamená automaticky podporovat putinovský režim.
 • FK Viktoria Plzeň wawe48 8. 12. 2017, pátek, 21:41 + 0 - 0
  Nějaké video supportu?
 • FC Fastav Zlín Cagy 8. 12. 2017, pátek, 21:36 + 0 - 0
  Tak s tím supporters sem se teda asi sekl z našeho sektoru mi teda přišlo ze Kodaň byla slyšet víc s to jich bylo o 200 min ale asi jen pocit
 • Zbrojovka Brno Doyle 8. 12. 2017, pátek, 21:24 + 0 - 0
  Heh původně jsem chtěl poslat taky nějaký report, protože jsem utkání navštivil a podle místa ze kterého jsi fotil stál někde hned vedle tebe.. alen podstatě všechno jsi napsal, takže ve zkratce- support loka perfektní za mě jeden z nejlepších co jsem na takový počet fans zažil.. opakujou se pořád stejné choraly které zní uderne, většina fans support nijak neojebava a řve fakt naplno. "Speaker" je vousatý frajer středního věku který se ani moc neotaci na kotel, trochu se pootoci zařve prvních pár slov a za deset vteřin už jede celý kotel. Dojde i na legendární Kaťušu, opět zpívá celý kotel. Náběh frajera o pauze dost legrační, kdyby alespoň hodil pivo nebo něco, ale vbehnout tam, ukázat prostrednicek a nechat se sestřelit securitkou.. jestli ti to za tu pokutu a další tahanice stálo.. zlín podle mě daleko lepší než proti kodani, zima vám svědčí, bez tricek v takové kurevske zimě zo vypadá hodně efektivne... pro mě tento zápas důkaz, že jde udělat pěknou ultras atmosféru s fanatismem a pyrem i bez zbytečných vzájemných provokacek s acab a ochrankou, bez nadávání si do kurev spoza plotu, raci na hřišti a najebanych trosek co dělají ostudu
 • bez klubu Kolečkové brusle 8. 12. 2017, pátek, 21:15 + 0 - 0
  Ano, čagy, já pochopil, že hodnotíš support, i tak bych volil jiná slova, mně přišel v pořádku na ten počet.
 • FC Fastav Zlín Cagy 8. 12. 2017, pátek, 21:07 + 0 - 0
  Já neřekl ani půl slova proti jejich počtu já hodnotil jejich support ten mi přišel proste slabý! Doma teda byli super a měli i dost široký repertoár chorálu!
 • FC Baník Ostrava chachar007 8. 12. 2017, pátek, 20:28 + 0 - 0
  fajn cteni :-)
 • bez klubu Kolečkové brusle 8. 12. 2017, pátek, 20:18 + 1 - 0
  Čagy: já bych vzhledem k vašemu "výjezdu" do Brna volil opatrnější hodnocení tábora, který v 500-700 lidech vyjede z Moskvy tisíce km na svůj klub proti týmu, který si fans Lokomotivu museli dlouho googlovat :-) Jinak asi tu máme nějaké zvláštní představy, ale sami Rusové říkali, že po hools stránce se po nich absolutně nešlape, Putin si MS ohlídá, to bez debat, ale nebude to zatýkáním ruských chuligánů. Mimochodem na EURU ve Francii byly naopak skupinky "chulošů", které neznal nikdo ze Spartaku, CSKA ani Zenitu. Přeloženo najatí lidi, kteří měli za úkol ten bordel dělat :)
 • bez klubu Racionálně uvažující 8. 12. 2017, pátek, 20:09 + 0 - 0
  No hele Pete: Co např já vím přímo od jednoho ruskýho chuloše, tak oni si tam vážně šli místy docela na ruku, ta poznámka o ruskych fízlech je na místě, spousta chulošů totiž pocházela i z řad fízlů, ale před MS se to asi zhoršilo, každopádně pěkněj živej report, bohužel mi to nevyslo dojet:(
 • FC Fastav Zlín Cagy 8. 12. 2017, pátek, 20:01 + 0 - 0
  Mě teda support hostů zklamal na to kolik jich bylo pyro super ale support podprůměr
 • AC Sparta Praha pete_acs 8. 12. 2017, pátek, 19:50 + 0 - 0
  Docela usmevny, ze pry policie nevysetruje grilovacky na poli. Posledni dva roky vzhledem k MS2018 po hooligans pekne slapou...
clbannerVidea

3D choreo FC Basilej


další videa >
Blog fanoušků & Špionáž
Superclásico po evropsku 12. 12. 2018, středa, 21:30

Superclásico po evropsku


Blog fanoušků: SK Rapid Wien... 29. 11. 2018, čtvrtek, 17:50

Blog fanoušků: SK Rapid Wien...


Blog fanoušků: PASEKY ULTRAS... 29. 10. 2018, pondělí, 13:45

Blog fanoušků: PASEKY ULTRAS...

další články >
Odkazy z jiných webů
65. VÝROČÍ MODROBÍLÉ ŠLECHTY 9. 12. 2018, neděle, 05:20

65. VÝROČÍ MODROBÍLÉ ŠLECHTY


Předstírali výměnu kola, v kuklách pak přepadli auto s opavs... 10. 10. 2018, středa, 18:35

Předstírali výměnu kola, v kuklách pak přepadli auto s opavs...


Lvíčata v Jablonci (VLAJKONOŠI) - pohled z KV 2. 10. 2018, úterý, 18:59

Lvíčata v Jablonci (VLAJKONOŠI) - pohled z KV

další odkazy >
Nejčtěnější články měsíce
ROZHOVOR s fanoušky hokejové... 21. 11. 2018, středa, 22:30

ROZHOVOR s fanoušky hokejové...


FotoReport SK Slavia Praha -... včera, 23:59

FotoReport SK Slavia Praha -...


TOP 5 LONDÝNSKÝCH DERBY 19. 11. 2018, pondělí, 20:00

TOP 5 LONDÝNSKÝCH DERBY

Komentáře
před 2 hodinami - Riokai
Vašemu vedení chybí možná znal...
před 2 hodinami - Riokai
Dzandra: On je totiž rozdíl v ...
před 3 hodinami - Mat1922
Sorry jako...myslel jsem v Opa...
před 4 hodinami - riedlss
Primitiv: ne asi :D
před 4 hodinami - Fafrnek
A dokonce ukradli i jednu salu...
všechny komentáře >
Diskuse
14. 10. 2017, sobota, 21:35 - supporters.cz
Dobrý den, tipovačku jsme byli nuceni &u
9. 10. 2017, pondělí, 20:24 - wawe48
Marsellus Wallace: Posílal jsem i email
9. 10. 2017, pondělí, 15:06 - Marsellus Wallace
Bude se tipovačka někdy vyhodnocovat? Nerad byc
30. 9. 2017, sobota, 14:06 - sigmicka
Tak děláte si prdel ne ? Tipování na kolo uzavřeno
24. 9. 2017, neděle, 21:56 - wawe48
Jak to bude s výhrou v tipovačce za minu
celá diskuze >
clbanner
Speciály
Sledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace