o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video tipovačka

Blog fanoušků: Panathinaikos a AEK Athény

blog fanoušků pátek, 16.03.2018 21:50 - přejít do komentářů
Cestopisno-fanouškovský blog...
images/clanky/blog-fanousku-panathinaikos-a-aek-atheny-8320.jpg

Rubrika Blog fanoušků & Groundhopping je určena všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, groundhoppingem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků & Groundhopping).

Tento report je pojat jako cestopisno, fanouškovský pohled. Pokud někdo chce se dozvědět pouze něco z prostředí řecké ultras scény, tak doporučuji skočit až do druhé části reportu.


To si takhle krátím chvíli při věštění ze slivovice o mrazivé víkendové zabíjačce, když tu jsem dostal nabídku od Bilbooo, zda se nechci jet podívat na derby v basketu Panathinaikos vs. Olympiakos. A protože u mě bylo jasné, že si do konce ZČ v EL dávám pauzu, tak odpověď byla jednoznačná. Ty vole, jedeme!! Ale vše popořadě.

Letenky: Akce od Ryanair za 1.600,-Kč, včetně zpáteční letenky s odletem z Katowic, byla přímo ideální. Jenže jsme tuto akci, jak se říká lidově, projebali a nakonec (alespoň já) jsem to měl o cca 1.200,-Kč dražší, než jsem původně plánoval.

Vstupenky: Na derby jsme měli zajištěny lupeny zdarma (díky Zdendo). Dostali jsme link, kam jsme měli zapsat číslo OP a jména (kvůli adresnému ticketingu). Den před odjezdem jsme zjistili, že jsme měli pouze vyplnit a vytisknout (web byl psán řeckou alfabetou a od Google Chrome překladač moc nefungoval), jenže jsem to opět dojebal. Chtěl jsem vyzkoušet, zda jsou opravdu lístky zadarmo. Myslel jsem si, že když se dostanu na krok č. 2 a nic nepotvrdím, že to bude ok. Bohužel nebylo. Lístky se jménem JJJJJ KKKKK číslem OP 5464564564 se prostě potvrdili a odeslali. Tak jsme přes 3 lidi zajišťovali, aby to stornovali a dali správné údaje. Ještě jednou Zdendo dík za lístky a odstranění mé demence. Příště to udělám tak, jak jsi psal v e-mailu :-)
Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Ubytování: Na Booking.com jsme našli ubykaci, která byla uprostřed dění. Kousek na metro. Žádná hitparáda to nebyla, ale na to naše přespání bohatě postačila. Za 3 noci, dvě osoby 69€.
Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Hokej: Odlet byl ve čtvrtek dopoledne. Abychom se vyhnuli brzkému rannímu vstávání a případné dopravní zácpě ve směru HK-OVA-Katowice, padla volba na hokejové utkání Vítkovice x HK. Co dodat k tomuto utkání. Byl to zápas, který se hrál kvůli olympijské přestávce cca po 3 týdnech, a oběma týmům o moc nešlo v postavení v tabulce. Taky podle toho vypadala atmosféra v hledišti a hra na ledě. Jediné co zmíním je, že i do Ostravy dorazily papírové plácačky. To je věc, kterou dostane každý do ruky a plácá s tím o nohu (druhou ruku) a vydává to dementní kravál, který přebije všechen support. Tato pyczovina mi utkvěla v hlavě asi nejvíc ze zápasu. Po hokeji na večeři do hospody. Netušili jsme, jak je velký problém se ve čtvrtek po 20h v Ostravě najíst, resp. kde po 20h ještě vaří. Naštěstí jsme jednu našli. Restaurace Spolek nám dělal na chvíli společnost. Jídlo alespoň u mě uspokující a „tankové“ pivo Radegast radši nemá cenu hodnotit. K tankovému to mělo tak daleko jako Litvínov k letošnímu přímému postupu do play-off (nic proti Litvínovu). Nebo jsem zmlsaný tankovou Plzní. A protože jsme si každý ze zabíječky přivezli nějakou rýmičku a kašlík, tak jsme to brzy zalomili. Děkujeme našemu kamarádovi, že nás nechal u sebe přespat a protože chtěl, abychom o něm nikde nepsali a neoznačovali, tak mu budeme říkat třeba...hmmm... Luboš. Tak ještě jednou dík Lubo (y). Sice jsem se moc dobře nevyspal, protože mě do hlavy tlačilo Vítkovické logo, ale i tak ještě jednou dík.
Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Doprava: Z Ostravy do Katowic se jelo parádně. Vše po dálnici. Kéž by byla R35 z HK až do Olomouce resp. k Mohelnici! To by cesta byla vůbec paráda. Ale musím uznat, jaký udělali Poláci za posledních cca 15let pokrok v infrastruktuře. O rychlosti a kvalitě výstavby dálnic si můžeme nechat jen zdát. Let z Katowic do Athén trvala příjemných 2,5h. A jak jsem se zmínil na začátku, že si vezeme rýmičku, tak při přistání se mi rýma vrazila do uší, tak že jsem 1,5 dne slyšel úplnou, ale opravdu úplnou pyczu! Po příletu do Athén jsme zakoupili 3 denní turistickou jízdenku za 22€. Jen jedna cesta z letiště do města vyšla na 10€. Tak že pokud budete někdo plánovat cestu do Athén a jezdit jejich MHD, tak určitě tímto kupem neprohloupíte. MHD resp. metro místní moc nevyužívají. Proto taky intervaly jsou v pracovním týdnu cca 5-7 minutové. O víkendu až 17 minutové. Kontroly v metru jsme viděli jednou a to na přestupní stanici. Nejen v metru, ale po většině Athén se docela sere na údržbu. Na některých zastávkách bylo vidět, jak jim zatéká. Někde byly ve stropech vidět armatury. Prostě se něco postaví, a dokud to funguje a nespadne to někomu na palici, tak se to neřeší. Pokuty za potulku také nikdo neřeší. Místním koloritem je hrát na tahací harmoniku a chodit s dítětem mezi lidmi s kelímkem (na choreofond to nebylo). Ve čtvrti, kde jsme bydleli (zastávka Omonia), tak cestou z hotelu na metro bylo žebráků dost. Nevím, zda to je čtvrtí, či je to na jiných místech Athén horší/lepší, ale bylo tam toho poměrně dost. O sezóně to tam musí být docela peklo. To, že u nás platí, že červená není zeď, tak v Athénách to platí 1000x více. Křižovatka s 5 pruhy, auta mají zelenou a frajer si to vyšlápne, i když mají chodci červenou. Auta přibrzdí a fešák v klidu přejde. Auta jezdí na červenou do té doby, dokud není zelená pro chodce popř., když na přechodu nikdo nestojí, tak se jezdí pořád. Jak říká Donutil – Furt ve střehu. Na chodce se netroubí, když udělá skokana. Tam se troubí spíš ohledně komunikace, když chce někdo vyjet z vedlejší ulice. Takže pro mě to byl docela bordel na silnicích. Ale jde o zvyk.

Turistika: Ani jeden nejsme ti, kteří by museli vymést každé muzeum nebo navštívit kdejakou díru v zemi, kdo kdy vykopal. Proto jsme to pojali decentně. No spíš jsme k tomu byli donuceni. Když už jsme se rozhoupali, že půjdeme obšlápnout Akropolis, tak všechna muzea a památky v tento den, co jsme chtěli jít, stávkovaly. Takže jsme vyšlápli kopec u Akropolisu, pak druhý kopec naproti, a to bylo tak vše z naší tour dé památky. Vlastně jsme chtěli navštívit fotbalový stadion FC Panathinaikos, ale došli jsme k antickému olympijskému stadiónu. Před památky nacházíme stánečky s šálami AEK, PAOK, Panathinaikos. Olivy a mandarinky se válí podél silnice. Mandarinky byly kyselý jako prdel. Tak do začátku play-off máme zásobu vitamínu C v sobě až až. Dnes je to týden, co jsme poslali čum kartu domů a ještě nic nepřišlo. Buď už stávkují i ty kurvy holuby nebo jim je zima!
Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Gastronomie: Téměř v každé uličce se dá koupit gyros. Také je zde dost mini marketu. Na zakoupení čůča, piva, sprcháče, zubního kartáčku atd. Byli jsme ve 3 restauracích. A jak to již tak bývá, tak tu nejlepší jsme našli až poslední noc. První noc jsme navštívili Restaurant Alexander the Geat. Co se týče kvality jídla / ceny, tak skončil na posledním místě. Seděli jsme na zahrádce, která se začala zaplňovat, a kolem 20h se nedalo kam sednout. Pivo je dražší než víno. Po okusení lokálního Amstel piva jsme zůstali (až na jednu vyjímku) věrni až do konce jejích vínu. Musím říci, že jejich víno bylo alespoň pro mě docela silné. Víno 0,5L se pohybovalo v rozmezí 2-3€, pivo od 3,5€. Džbánek s vodou k jídlu byl zadarmo. Voda v mini marketech 0,5L za 0,5€. Druhý den jsme byli kousek od Akropolis, kde nás překvapily, co se týče kvality jídla a pití, i příznivé ceny. A poslední noc a největší zážitek v oblasti gastronomie v nás zanechala restaurace Rakor. Za rizoto, grilovaného tuňáka s bramborovo celerovým pyré, 1l vína jsme nechali 29,50€. A opravdu to byla pecka! Pokud někdo budete mít cestu do Athén, tak tuto restauraci vřele doporučujeme. Na každém náměstí byla kavárna. Zapékané, slané a sladké koláče jsme volili k snídani. Ohledně točeného piva. Půllitry mají nachlazené. Ale točené pivo jsme neměli odvahu si dát. Když jsme viděli, jak do pípy pere slunce a bůh ví, jak dlouho mají naražený sud, tak jsme radši šli do lahvového Heinekena.
Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Basketbal Panathinaikos x Olympiakos: Konečně nastal čas vypravit se na místo, kam jsme se celou dobu těšili. Zápas začínal v 21:15h místního času. Nejednalo se o ligový zápas, ale o zápas Euroligy. Panathinaikos okupuje 7. místo, které zaručuje postup do play-off. Olympiakos je na druhém místě. Do konce základní části chybí odehrát 6 zápasů. Z metra jsme vystoupili okolo 16:30h. Basketbalový stadion se nachází v bývalém olympijském komplexu, kde se nachází bazény na plavání, vodní pólo, velodrom a atletický stadión. Při výlezu z metra, první co uvidíte jsou stánky s merchandisingem domácích, tj. Panathinaikos. Šála stála 5€. Hot dog za 5€. Pod řeckým hotdogem si představ větší bagetu s vlažnou klobásou a hromada, ale opravdu hromada zeleniny, kterou bys hledal spíš v kebabu. Do toho ještě hranolky a navrch dresink. Jednou kousneš a zelenina se válí všude na zemi. Jako na zaplácnutí ok, ale chyběla mi stará dobrá klasika - klobása na tácku! V olympijském komplexu se již projevovala amortizace budov, které zde byly postaveny před 14lety. Opět bez údržby. Volné prostranství bylo porostlé plevelem. Komplex je poměrně velký (cca jako Leteňská pláň). Bylo zde možné potkat spoustu běžců či cyklistů. Co se týče výtvarné presentace, grafitů spojené s Gate13 se tu moc nenašlo. Spíš sem tam fixa s G13, ale že by se tomu říkalo grafity, tak to určitě ne. Málo kde jsi viděl, že by se dal koupit alkohol (pivo). Podle článku, kde vypovídal jeden člen Panathinaikos, že není problém koupit alkohol na stadionu, tak nám se to nepovedlo koupit nikde, resp. najít. Klasickou hospodu, jako je u nás, kde by sis dal pár chytrých vod před zápasem a po zápase to zalil, jsme v okolí nenašli. Co jsme viděli, tak Řekové frčí na vodě a frapé nebo jsou zalezlí v tavernách. Cca 2h před začátkem jdeme k hlavnímu vchodu. Fízlové jsou spíš v pozadí za stadionem. Jsou pak vidět při otevření stadionu. Na místě se začínají scházet místní sestavy, oblečeny do zeleného nebo černého. Ve vzduchu je cítít napětí z dnešního derby. Brány se otevírají, jdeme ke kontrole, která probíhá k mému překvapení velmi ledabile. Nechtěli vidět, co mám v tašce, jen mi sáhl na záda a za 3 vteřiny jdeme k turniketům. Celý průchod turniketem byla taky velká prdel. Po levé straně stáli local boys, kteří neměli lístky. Když tam přišel někdo jako my, kteří měli lístky vytištěny, tak nás pustili dovnitř bez scanování lístku a po průchodu turniketem nám lístky vzali a dali je skrz turniket ven těm, kteří je neměli. Co na tom, že na nich bylo naše jméno a číslo OP. Tak takhle nějak funguje adresný ticketing v Řecku! Místa máme parádní. Sektor domácích včetně G13 jsou přímo naproti nám, tak je máme jak na dlani. Hodina do začátku a začíná se fandit. Akustika stadionu je perfektní.

Pohled Birkow: U chorálů a pokřiků je největší intenzita tak do 3 opakování. A pokračuje se dál, ale ne tak intenzivně. Bubny (basáky) měly dva. A co musím ocenit je to, že ty bubny se ani na chvíli nezastavily. Pořád udržují rytmus. Vůbec nepřehlušovaly support, jako to je k vidění, spíš k slyšení, u nás na zimákách, kde některé ekipy si myslíš, že čím víc bubnů, tím více Adidas?!? (Plzeň, Liberec, Sparta, Zlín). Nevím, zda se střídali za bubny s někým jiným. Ale pokud ano, tak to nebylo vůbec znát. Kotel je řízen jedním speakerem s megafonem. Před začátkem zápasu rozjížděl support jiný speaker a bez megafonu. Hodně chorálů je založena na práci s rukama, která opticky vypadá fakt skvěle. Nahoru, dolů, tleskání. V našich soutěžích je to spíš o hlase, resp. o délce jednotlivých chorálů. Práce s rukama je taky u nás vidět, ale ne v takové míře jako tomu bylo v Řecku na basketu. Když porovnám délku chorálu, resp. jeho opakování, tak v ČR zní chorál delší dobu než v Řecku. Řekové zapojují ruce ke každému chorálu a pokřiku. Menších mávaček bylo cca 6. Spousty vlajek visí na zábradlích a sítích. Největší byla ze skupiny WestBlock, která visela na balkóně. Během 1. čtvrtiny domácí vytahují vzhůru nohama flágu Olypiakosu. Bohužel se nám nepodařilo zjistit ani zpětně dohledat, při jaké příležitosti se podařil tento čin domácím. Choreo bylo jedno - papírový text psaný alfabetou. Žádná kartonáda, balónky a či jiná optická presentace. Na derby, z mého pohledu, toho bylo málo odprezentováno. Panathinaikos prohrával od první vteřiny a místy prohrával i o 12b. Fandilo se, ale že by to byl hukot, to ne. Spíš jsem čekal mnohem větší peklo, když poprvé a zároveň naposledy vedl ke konci 4. čtvrtiny. Rozjelo se parádně Horto Magiko, ale pro mě, z nepochopitelného důvodu, bylo brzo ukončeno. S přibývajícím časem se začala na tribuny vkrádat nervozita. Kopnutí do sedačky nebylo vyjímkou. Panathinaikos prohrál po prodloužení. Cca 1min před koncem už bylo jasné, že domácí nevyhrají, tak se už nefandilo. Vůbec. To mě docela zklamalo. Olympiakos vyhrál 85:87pp. Žádné nadávání ze strany diváků. Zatleskalo se a šlo se domů. Poděkování od hráčů směrem k divákům neproběhlo. Jinak si nikdo neláme hlavu, že se v halách nekouří. Tam bylo nahuleno jako v opiovém doupěti. Sem tam zavoněly usušený kopřivy. Vylepíme pár vlepek a jdem na metro. Co mě zaujalo, resp. překvapilo, tak to byla rychlost wi-fi na stadionu. Obecně jsem proti této technické vymoženosti na stadionech, ale když to porovnám s rychlostmi v ČR, tak to byl hučák. Download 32Mb a upload 50Mb. A to při vyprodaném stadionu (19tis.) nebylo vůbec znát, že tam je tolik lidí připojeno. V ČR, když už se mi podaří připojit na wi-fi, tak je rychlost žalostná nebo to padá. Když jsme dělali live stream, tak to šlapalo na pohodu! Pyro nebylo žádné (nepočítám dva dělobuchy na začátku a na konci utkání). Což bylo pro mě zklamání obzvlášť po tom, co mají pyrotechniku v Řecku povolenou. Pokud mám zhodnotit tento zápas, tak atmosféru jsem čekal mnohem bouřlivější, hlavně ke konci zápasu, když se podařilo jít do vedení. Překvapila mě reakce lidí v našem okolí, že při nepříznivém stavu se nepískalo, což bych u jižanské nátury čekal. Na druhou stranu, co by za takovou atmosféru, která byla tento zápas, daly jiné kluby po Evropě a to ne jen na basketbalu!

Hodnocení: atmosféra: 8/10, optická prezentace 4/10, pyro 0/10, celkový dojem 7/10
Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Pohled Bilbooo: Do haly se skutečně dostáváme velice brzy a tak vidíme všechny přípravy fans na derby. Opravdu to každý prožívá a to po celou dobu, co je na stadionu. Viděli jste někdy pískat 5tis lidí na člověka (kustoda v červeném tričku) co jde 1,5h před začátkem utkání připravit ručníky a pití na lavičku hráčů?? Já ANO. Nikdo nikomu nic neodpustí, prostě je to soupeř a dostane pěknej kouř..... i když je to nosič vody. Ostatně každej, kdo se objevil v blbým červeným triku, obdržel smršt nevole. Nejvíc pak trenér hostujícího celku.

Další zajímavou věcí je neskutečná podpora od sedících remcalů. Tady v ČR slyšíte, prodaný zápasy, odchozené zápasy, všude lítající negativa.... Na Panathinaikosu se jde do útoku, ten je neúspěšný, lidi si zklamaně sednou a místo nadávek ZATLESKAJÍ na podporu. Hráči jdou zase bránit a místo pískotu slyší potlesk. NE jednou ani dvakrát, ale pokaždé. NE jeden ani dva, ale téměř všichni. Prostě tradiční kolorit.

Následně, když se tedy opravdu derby nedaří a to se nedařilo. 3. čtvrtinu tekli o 12b. Část aktivních si zklamaně sedá a i pro mě to je první zklamání v zápase. Evidentně přestali věřit. Je to znát. Kolem nás je občas slyšet tupý zvuk boty co zrovna zcela jistě a cíleně zavadila o sedačku diváka před sebou. Upřímně jsem to čekal i horší. O to větší radost přichází, když domácí srovnávají. Stadionu skutečně vaří. Všichni najednou vědí co řvát, nikdo po nikom nekouká, jak se kdo chová. Jsou na derby se svým klubem a táhnou všichni neskutečně za jeden provaz. Lidi průběžně vstávají a zase si sedají. Vstane jeden, dva v první lajně a tribunou jede „mexická vlna“ vstávání. Nikdo neremcá, nikdo nikoho neokřikuje. Pak se zase všichni ve stejném systému posadí a jede se dál. Jen, když pak zůstaneš stát jak kůl v plotě, protože „seš ve hře“ tak tě prostě posadí. 

Co mě taky velice překvapilo, je poměr pořadatelů na takový velký počet fanoušků. Jestli jich bylo 40-50.  Ty lidi tam k sobě chovají nějakou vzájemnou úctu a za celou dobu jsem viděl jen jediný konflikt dvou dědků někde v třetí řadě u hřiště, ale všichni věděli, že se to nesmí rozjet a horké hlavy rychle vychladly.

Konečné hodnocení derby z mého pohledu je 9 z 10. Myslím, že pokud chce člověk opravdu zažít tu pravou GATE 13 atmošku, tak je lepší, vybrat si zápas spíš s neznámým soupeřem, který pravděpodobně domácí rozsekají a fanoušci se mohou nesvázaně bavit. Než tohle derby, kde jde lidem více o výsledek zápasu. Usuzuji hlavně z toho, co jsem viděl druhý den na zápase AEK Athény.

Uvolněnej kotel, který skoro neřešil výsledek na palubovce. Pěkně si pobrukovali svoje věci a kolikrát to mělo taky parádní koule. Český fanoušek by čekal, že pokud je někdo v Řecku v kotli, tak fanaticky fandí. Tady tomu tak nebylo. V jednu chvíli si pobrukovalo snad jen 10 lidí, a to bylo takový smutný. Ale celkově musím říct že i AEK fans byli dobří.
Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Basketbal AEK Athény x Kolossos Rhodes: Druhý den se jdeme podívat na 17. kolo řecké Basket League. Začátek v 16:00h. Když kupujeme lístek před stadionem (5€), tak už se hraje. Při vstupu na stadion je oproti včerejšku důkladnější prohlídka. A co se odehrálo u turniketů, bylo taky zajímavé. Cca 10 domácích z AEK udělali náběh vysoký na plot s turniketem a začali přelézat bez placení. I když tam byl pořadatel, tak jim to nevadilo. No, podle výrazu pořadatele to nevadilo ani jemu. Nevím, zda uběhlo 20 min od začátku hry, kdy je vstup na stadiony zdarma. Pokud ano, tak bych si ten vstup představoval trochu jinak J. Kdybych měl porovnat AEK a Panathinaikos, kteří mají společný stadion, tak AEK je spíš takový familiérní. Fotrové s dětmi vyrazí na basket. Děti mají za bránou svoji zónu (naproti domácímu kotli), kde mají nafukovací balónky v barvách klubu. Po zápase se děti na palubovce vyfotí s hráčem zápasu a s maskotem. To bys na zápasech Panathinaikos nenašel. Tedy, děti na zápasu  Panathinaikosu byly, a ne málo. Cestou domů (23:30h) už spaly na rameni či v náruči tátů. Kotel AEK sčítal cca 150-200 lidí. Jeden buben, za kterým se střídali dva bubeníci a jeli taky pořád v kuse. Kotel řídili dva bez megafonu. Velmi dobrá byla odpovídačka s gaučáky a následně gaučáci rozjeli chorál a kotel se přidal. Obecně velmi často dávali odpovídačky s gaučáky. Domácí vyhráli s přehledem 95:79. Jak včera, tak i dnes, z hostujících fans nikdo nepřijel. Ani nikdo nemohl přijet, protože již několik let platí vládní nařízení (zákon), že fans nesmí vycestovat na venkovní zápas. Zákony o fanoušcích byly nedávno spojeny s právními předpisy o terorismu, navíc podle policie jsou výtržnosti na stadionech při utkáních jedním z nejpalčivějších problémů. Což je škoda ohledně atmosféry.

Když shrnu tento zápas, tak je to jako den a noc. Kotel AEK byl po sektoru rozháraný. Někteří fandili vsedě, někteří se bavili mezi sebou a byli zády ke hře. Přišlo mi to, že tam jsou z povinnosti, jako by je to z větší části ani nebavilo. Některé chorály se jely polohlasem. Až na jednu odpovídačku s gaučem, která byla i na tak malý počet lidí pecka. Kvalitu fans AEK určitě mají, ale tento zápas pojali spíše v mých očích „odpočinkově“.

Hodnocení: atmosféra: 4/10, optická prezentace 1/10, pyro 0/10, celkový dojem 3/10

Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.

FC Panathinaikos: Před basketem s AEK jdeme omrknout fotbalové svatostánky. Konečně nacházíme ten správný stadion. Už z výlezu metra, který je cca 200m od stadionu, začínají být vidět grafity. Obvod celého stadionu je poset velkým množství grafitu. Největší zastoupení mají skupiny G13, WestBlock, MadBoys

Něco málo z historie - Panathinaikos byl založen v roce 1908. Neoficiální název - PAO (Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος - Všeaténský atletický klub). Klubové barvy jsou zelená a bílá, na logu je zobrazen trojlístek jetele. Při vytvoření loga s jetelem byla inspirace u irského sportovce Billy Sherring, který v roce 1906 vyhrál olympijský maraton v Aténách s jetelem na košili. Klub byl nejúspěšnějším řeckým klubem do roku 1979. Pak se stal řecký fotbal sportem profesionálním a Panathinaikos byl zakoupen Vardinogyannisovou rodinou. Gate 13 se původně postavil proti nim. Bylo to proto, že i když byli vlivnou a bohatou rodinou, tak do klubu vůbec neinvestovali. Neměli k němu vztah a nezajímali se o něj. Tímhle umožnili Olympiakosu, aby začal vyhrávat mistrovské tituly, což si Olympiakos zařídil uplácením sudích. A přitom to Vardinogyannis byl schopen vyřešit. Oficiálně je Gate 13 apolitické, ale je v něm hodně antifašistů. Je tam i pár nacistů. Pokud jde o pravicové skupiny, tak ty byly na Panathinaikosu dvě. Tyto nazifirmy existovaly v roce 1975 a jmenovaly se NOPO a Vasilios Bulgaroktonos. Po 2-3 letech existence zanikly.

Stadion - Domácí stadion se nazývá Leoforos a hraje na něm od roku 1922. Nachází se v centru města. Jeho původní název byl Apostolos Nikolaidis. Jmenoval se tak po prvním prezidentovi klubu, geniálním a ambiciozním člověku. Leoforos se jmenuje proto, že tak se jmenuje i ulice, na které se stadion nachází. Byl to první stadion v Řecku s trávou a mohl pojmout až 16 tisíc lidí. Vzhledem k malé kapacitě stadionu, hrál dlouho Panathinaikos na Olympijském stadionu, kam se vejde 70 tisíc lidí. Ale všichni naši fans milují Leoforos, protože to je jejich domov. Stojí za zmínku, že během nacistické okupace v roce 1941 byl tento stadion místem, kde se rekrutovali vojáci, kteří se zapojili do protifašistického odboje. Také tu byla tajná škola.

Gate 13 - To je největší sdružení fans Panathinaikosu. Je to nejstarší fanclub v Řecku.  Sdružení bylo založeno v roce 1966 a má členy po celém světě. Podporuje svůj klub v každém sportu. „Chceme, aby naši hráči vždy bojovali o vítězství. Vítězství není otázkou náhody. Chceme vyhrát se ctí“. V minulosti byli rozděleni do skupin Athens fans, Mad Boys atd. V roce 2000 bylo rozhodnuto, že se všichni spojí a připojí ke Gate 13 - a tak se i stalo. Družbu mají s Bad Blue Boys z Dinama Zagreb, protože jsou nepřátelé Delije z Crvene Zvezdy, která má družbu s Olympiakosem. Většina fans je ve věku 20-30, ale jsou tu zde i oldschooloví 40.

Stadion byl zavřený a nebylo možné se podívat dovnitř. Tak nahlédneme skrz mříže. Moc toho vidět není. Fanshop byl otevřen. Ceny srovnatelné jako v ČR. Dáme pár vlepek a jdeme na metro.

Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.

FC Olympiakos Pireus: Olympiakos má stadion kousek od pobřeží. Kdybych to měl porovnat s Panathinaikos, tak je to jako stadion Bohemky a Slávie - co se týče barevnosti i stáří stadionů. Grafitů co do počtu bylo mnohem méně. Hlavně na plášti budovy nebyly žádné. Spíš na protějších budovách. V grafitech mělo nejvíce zastoupení Gate7.

Něco málo z historie - Nejslavnější řecký klub byl založen až v roce 1925, tedy v době, kdy například SK Slavia Praha už slavila 32. výročí své existence. Přesněji 10. března, kdy se "Piraikos Podosfairikos Omilos FC" a "Piraeus Fans Club FC", dva amatérské kluby z Pirea, dohodly na historickém sloučení. Paradoxně první problém byl už samotný název, na kterém se členové obou táborů nemohli shodnout. Řešení nabídl Notis Kamberos, který se upínal k myšlenkám Olympismu, jeho sportovní síle, étosu, ušlechtilé rivalitě a nakonec i samotné Olympijské myšlence, proto Olympiakos. Ústředním symbolem nově vzniklého loga byl profil olympionika.

Stadion - Byl používán během letních olympijských her 1896 jako Neo Phaliron velodrome, kde Francouz Paul Masson vzal tři dráhy cyklistické zlaté medaile. Byl rekonstruován během šedesátých let a byl v roce 2004 kompletně přestavěn na 32,115 kapacitního stadionu, připraveného na fotbalovou soutěž letních olympijských her 2004. Tato kompletní rekonstrukce trvala rekordní dobu pouhých 14 měsíců a dokončila právě včas na olympijských hrách. Po posledním prodeji, který skončil v roce 1998, Olympiakos znovu používá stadion na 49letém pronájmu od roku 2003 do roku 2052 a je tradičně označován za skutečný domov klubu. V roce 2002 prezident a majitel společnosti Olympiakos Socratis Kokkalis, když oznámil projekt obnovy Karaiskakis, vyjádřil přání, aby nový fotbalový stadion využíval také Ethnikos FC, pokud by to chtěli, protože Karaiskakis je historickým domovem Olympiakos a Ethnikos. Proto ve smlouvě podepsané Helénským olympijským výborem, majitelem stadionu a Olympiakosem byla zahrnuta klauzule, v níž se uvádí, že pokud by se Ethnikos chtěl vrátit na stadion, mohou tak učinit bez sdílení významné údržby nebo jiného stadionu, souvisejících nákladů, jelikož se na ně vztahuje Olympiakos. Od sezóny 2010/11 však Ethnikos dosud nerozhodl.

Gate7 - Gate7 je velká organizace, zahrnuje víc jak 150 fanklubů nejen v Řecku, ale po celém světě. Fankluby jsou v Německu, USA, Austrálii atd., samozřejmě nejvíce v Řecku, kde jsou téměř v každém městě. Gate7 byla založena na začátku 70. let, do té doby se fans Olympiakosu nedokázali organizovat, postupem času se organizace zlepšila a lidé napříč Athénami začali držet pospolu... A díky tomu mohla vzniknout tato skupina. Gate7 je oficiálně apolitická. Je tu mix lidí zahrnující celé politické spektrum, od anarchistů až po krajní pravici. Družbu udržují s organizací Červené Hvězdy Bělehrad (Delije) a taky se Spartakem Moskva.

Naproti stadionu byly tréninkové plochy, které byly kompletně zahaleny do sítě a omotány žiletkovým drátem. Ostatně na tomto stadionu žiletkovým drátem vůbec nešetřili. Fanshop byl taky otevřen. Lepíme vlepky a jdeme zpět na metro.

Za zmínku stojí určitě připomenout dva pomníky ověšené vlajkami a šálami, které připomínají tragédii, při které 8/2/1981 vyhaslo 21 životů. Tato tragédie se stala v závěrečném kole, kdy domácí Olympiakos porazil AEK Athény vysoko 6:0. Lidé chtěli jít slavit do ulic, ale kvůli zavřené vstupní bráně se lidé ušlapali a spousty z nich jich byli také zraněni.

Nikde po městě jsme neviděli (ani před stadiony) propagaci, plakáty, ani billboardy o tom, že se hrají zápasy. A to jak na basketbal, tak i na fotbal, který se hrál v den našeho odletu. Když jsem viděl druhý den sestřih, tak mi přišlo, že se hrálo před prázdnými tribunami. Asi je na Řeky zima na to, aby blbli na fotbale. Pro nás kluky ze severu ošlehaný mrazy, které v posledních dnech v ČR panovaly, byla teplota v Athénách (+18°C) naprosto parádní. Místní chodili v zimních bundách, ve kterých seděli celý zápas.
Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Závěr: To, co jsem od toho očekával, se téměř vyplnilo. Určitě bych doporučil všem se na takový zápas podívat. Nasát osobně tu atmosféru a poznat jižanskou mentalitu na vlastní kůži. V létě bych tam určitě nejel, kvůli spoustě turistů a vysokým teplotám. Tento čas byl pro nás naprosto ideální. Pro mě osobně to bylo 5 dní, kdy jsem si vyčistil hlavu, přišel na jiné myšlenky a začal se těšit zpět na hokej. Dík moc Bilboo, že jsi mě vytáhl ven a pokud bude zase příležitost se někam podívat (hokej, fotbal, basket...), tak s Tebou moc rád vycestuji.

Video z Panathinaikos: 

Video z AEK: 

Autor: BIRKOW

Autor: Blog

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FC Hradec Králové Birkow 18.03.2018, neděle, 07:07 + 0 - 0
  to k.m - o tý Omonii máš pravdu. Taky jsme večer koukali, kde to jsme. Ale 3.noc nám to už nepřišlo divný a témeř jsme se cítili jako domáci :-) když jsme bylo na té poslední večeři v Rakor cca 20min od Omonii, tak jsme přešli křižovatku a jako by jsi se objevil v jiném světě. Nikdo nespal na chodníku, míjeli jsi obchody, které jsi zatím nepotkal. Je pravda, že cena utování byla levná. Taky jsem říkal Bilbooo, že jestli objednal ubytování kvůli vzrůšu, tak to v HK dojdu po setměni do Kuklen :-)
 • bez klubu k.m 17.03.2018, sobota, 23:30 + 0 - 0
  Jinak k tý Omonii - to je jedna z nejhorších čtvrtí v Athénách a po setmění je nedobře se tam moc producírovat - taky proto je tam ubytování nejlevnější ..
 • bez klubu k.m 17.03.2018, sobota, 23:20 + 0 - 0
  Pao vs Olympiakos též Euroliga jsem navštívil loni pro mě trošku zklamání čekal jsem od toho rozhodně více fanatismu.Podpora okolních tribun nebyla zdaleka tak mohutná navrch atmosféru hodně ovlivňoval průběh a grády to nabralo jen když na chvilku Pao otočilo průběh naopak když prohrávalo o deset bylo to "jako v Nymburce" ..Pyro se v tomto zápase v menší míře objevilo.
 • Zbrojovka Brno Torino FC!!! 17.03.2018, sobota, 21:12 + 0 - 0
  Pěkný report 👍.
 • FC Baník Ostrava dzandra 17.03.2018, sobota, 20:59 + 0 - 0
  někdy si říkám, proč jsem jen tak lenivý a nepodniknu něco podobného. dík
 • bez klubu ringla 17.03.2018, sobota, 17:21 + 0 - 0
  Super chlapi :)
 • SK Slavia Praha Pyroman 17.03.2018, sobota, 07:03 + 0 - 0
  Výborný report, díky!
clbannerVidea

Choreo a pyro Trnavy v zápase s Žilinou


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
BLOG: Návštěva dětského domo... 14.09.2021, úterý, 08:09

BLOG: Návštěva dětského domo...


Jedeme do Baku, aneb Na mist... 08.07.2021, čtvrtek, 10:20

Jedeme do Baku, aneb Na mist...


BLOG: Návštěva EURO - Skotsk... 23.06.2021, středa, 09:34

BLOG: Návštěva EURO - Skotsk...

další články >
Vlajkonosi.cz
VLAJKONOŠI vzhůru na dvojzápas do Č. Budějovic! 26.08.2021, čtvrtek, 14:50

VLAJKONOŠI vzhůru na dvojzápas do Č. Budějovic!


VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019, pátek, 21:15

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019, sobota, 09:57

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!

více na www.vlajkonosi.cz>
Hooligans.info
Plzeň v zápase s Dynamem oslavila 110 let včera, 14:17

Plzeň v zápase s Dynamem oslavila 110 let


Hoří! Hoří! Hoří! Krajské derby naplnilo očekávání 18.09.2021, sobota, 23:35

Hoří! Hoří! Hoří! Krajské derby naplnilo očekávání


Invaze Chacharů do Olomouce s pořádnou pyrošou! 18.09.2021, sobota, 11:31

Invaze Chacharů do Olomouce s pořádnou pyrošou!

více na www.hooligans.info>
Fanaticky.cz
Plzeň v zápase s Dynamem oslavila 110 let včera, 14:17

Plzeň v zápase s Dynamem oslavila 110 let


Hoří! Hoří! Hoří! Krajské derby naplnilo očekávání 18.09.2021, sobota, 23:35

Hoří! Hoří! Hoří! Krajské derby naplnilo očekávání


Invaze Chacharů do Olomouce s pořádnou pyrošou! 18.09.2021, sobota, 11:31

Invaze Chacharů do Olomouce s pořádnou pyrošou!

více na www.fanaticky.cz>
Nejčtěnější články měsíce
Jedeme do Baku, aneb Na mist... 08.07.2021, čtvrtek, 10:20

Jedeme do Baku, aneb Na mist...


Slezský stadion domovem prot... 30.06.2021, středa, 09:50

Slezský stadion domovem prot...


BLOG: Návštěva EURO - Skotsk... 23.06.2021, středa, 09:34

BLOG: Návštěva EURO - Skotsk...

Komentáře
včera, 13:13 - leprikon
k.m taky si rikam :-D
včera, 11:07 - k.m
Zlín dělá na derby nějaký nábo...
17.09.2021, pátek, 14:54 - Divák
Od tohoto zápasu jsem toho zas...
17.09.2021, pátek, 14:02 - dennyTS
👌🏻
03.09.2021, pátek, 20:50 - Fafrnek
Diky no...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace