o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video tipovačka

Blog fanoušků: Večiti derbi

blog fanoušků neděle, 12.03.2017 17:30 - přejít do komentářů
Balkán trip a Bělehradské derby...
images/clanky/blog-fanousku-veciti-derbi-7906.jpg

Rubrika Blog fanoušků & Groundhopping je určena všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, groundhoppingem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků & Groundhopping).

Už v průběhu ledna jsem se ledabyle díval, kdy se hraje "nějaký" zajímavý fotbalový zápas na balkánském poloostrově.  Samozřejmě ještě ani zdaleka nebyla pevná termínová listina, ale i tak mne zaujalo derby Bělehradu, Crvena Zvezda proti Partizanu. Akorát původní datum bylo dáno na středu 1.3, takže jsem tomu moc nevěnoval pozornost a díval sem se dále na jiné země a soutěže.

Jak čas plynul, sem tam jsem se podíval ze zvědavosti, zda se pohnulo s termínem bělehradského derby, nicméně vše bylo stále při starém. Toto trvalo do konce února, než spatřilo světlo světa novinka, že derby bylo přeloženo na sobotu 4.3 za účelem toho, že v únoru by mohla být ještě zima (a zrovna náhodou v ten den Crvena Zvezda slaví vznik klubu). Vše bylo samozřejmě na popud srbského svazu. Toto odůvodnění mě docela pobavilo, když vezmu v potaz, jak se v Česku hýbe s "termínovkou".
 
Slovo dalo slovo a z Ostravy v pátek 3.3 vyjelo čtyřčlenné auto chacharů na bezmála 900 km dlouhý trip za poznáním.
Cesta byla plynulá a první zastávka čekala v Trnavě u jejich nového stadionu. Jelikož jsme doposud neviděli zrekonstruovaný domov místního Spartaku, tak program zastavení byl jasný, co nejvíce odpozorovat i přes mříže ohledně stadionu Antona Malatinského a při té příležitosti omrknout fans shop, který nebyl vyveden vůbec špatně. Dominance červené barvy se všemi znaky klubů či nabídka zajímavých propriet pro fanoušky domácích... Jo, pěkné, líbilo se nám. 
 
Auto si vydechlo a mohlo se připravit na další stovky kilometrů, co nás ještě čekalo. Přes Komárno, Budapešť a objetí Noviho Sadu jsme ve večerní záři nejen pouličních lamp viděli konečný cíl cesty, Bělehrad.
 
Ráno byl směr cesty jasný, stadion Rajka Mitiče, kde reprezentace ČSSR v roce 1976 vyhrála Mistra Evropy.  
Lístek na tribunu "ISTOK" stál lidových 1.000,- dinárů (v přepočtu asi 200 korun), po koupi lupenů jsme následně navštívili jak oficiální fans shop Crvene Zvezdy, tak i odnož od fanoušků a to jest Delije, které sídlí naproti sobě v útrobách stadionu. Nicméně, když to porovnám s výše uvedeným obchodem v Trnavě, tak alespoň pro mě v tomhle ohledu menší zklamání, Spartak lepší než CZ. Každopádně z oficiálního obchodu bylo oknem vidět, jak Delije v dopoledních hodinách v desítkách lidí už připravuje sektor na večerní show.
 
Počasí v ten den přálo, tudíž by byla škoda, abychom neprošli okolí tohoto svatostánku i s přilehlým domovem Partizanu Bělehrad. Ten je vzdálen od úhlavního nepřítele jeden kilometr, kdy je odděluje pár panelových domů s menší samoobsluhou.
U stadionu Partizanu nás zaujaly pěkné malůvky nejen Grobari, což je samozřejmě hlavní fanouškovská skupina černo-bílých, ale i jejich družeb, jako je CSKA Moskva či PAOK Soluň. A zvláště musím upozornit na to, jak se snaží nejen u stadionu, ale i ve městě poukazovat na slavné milníky z historie FK Partizan, ať už to jsou jejich slavní hráči, trenér či výhra nad pražskou Spartu v poměru 5:0.
 
Po obhlídce okolí, slavného pravoslavného chrámu Sv. Sávy a centru města nastal skoro večer. Davy lidí mělo směr jediný a tím jest místo, kde se odehraje 153. derby Beograda.
 
Kontrola u vstupu běžná, žádná kontrola občanek a podobných procedur, které známe u nás, když se hraje velký a zajímavý zápas.
 
Ohledně dění při zápase... Zde budou slova asi zbytečná, protože by se z toho stal román, fotky a videa řeknou více. Snad jen ve zkratce, jak jsem byl natěšený, tak neříkám, že jsem byl zklamán, ale asi jsem čekal něco "více", to myslím bouři v hledišti v podobě supportu atd. Hosté na to, že měli plný sektor, tak fandili pořádně na začátku zápasu, posléze sem tam během utkání a pak hlavně ke konci. Za zmínku stojí jejich přiložení pod kotlem po zahajovacím hvizdu a pak, když v 85. minutě vyrovnali, kdy ze sektorů asi během deseti (?) vteřin vylítlo několik desítek sedaček (a to nepočítám světlice, kdy bezpečností složky maximálně udělali krok vedle, žádná agrese nic, v ČR už by nadržení hasiči stříkali zprava doleva a policie použila slzný plyn).
 
Delije zpívalo celý zápas, ale že by to byla bouře se říci taky nedá. Velký dojem udělala hlavně jejich pyroshow v 72. minutě (symbolicky, protože CZ Bělehrad v ten den slavilo 72. narozeniny).
 
Utkání vítěze nemělo, po závěrečném hvizdu byl stav zápasu 1:1.
 
Ale i tak to byl zážitek, zažít toto derby.
 
Každopádně, když už jsme měli cestu kolem Noviho Sadu, jeli jsme se podívati na jejich stadion. Město jako takové je jedna velká deprese. Na Bělehradu je vidět, že začíná ekonomicky žít, ale Novi Sad, tam, jako by se zastavil život těsně po skončení války. To ale nemění nic na propagaci místní Vojvodiny. Všude po městě vidíte jejich graffiti a hlavní skvost naleznete na dlouhé zdi u stadionu, kde malůvky fanoušků připomínají další velké milníky tohoto mužstva.
 
Byla to poučná a zajímavá cesta, máme na staří na co vzpomínat...
 
Má úcta
Trevor
 

Autor: PiotrM

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • bez klubu Jorge 17.03.2017, pátek, 13:19 + 0 - 0
  pokr.: Jinak ve vlaku z Noviho Sadu do Beo z viditelně aktivních cca 5 Grobarů a asi 25 Delijáků.Profesionální přístup policie-obě skupiny posadí na druhou stranu vlaku a doprovází je-bez jakýkoliv buzerace a konfliktu. Profesionální přístup i po samotném zápase-nedržej lidi na stadionu,kdo chce odejít,může.Přehraděj Bulevar odlobodženja a počkaj cca 30 minut,než odejdou diváci,a pak odvedou cca 3 tisíce(?) zbylých Grobarů k jejich stadionu-a cestou se dá postupně bez větších problémů odpojit,kdo chce... Jinak jste nebyli jediný,koho přesun termínu zaskočil-u mě v hostelu byla skupina Holanďanů,co přiletěli na derby,a nedostali se tam,protože už měli napevno zpáteční letenky na sobotu :-( Mě zas přesun na středu zklamal proto,že jsem si chtěl po bělehradském odskočit ještě na sofijské derby,co se hrálo taky v sobotu...Ale co-jebi ga!
 • bez klubu Jorge 17.03.2017, pátek, 13:16 + 0 - 0
  A já si říkal,že to asi nebude náhoda,když jsem tam v centru Beo potkával docela čerstvé nálepky Chachaři jižní Morava :-) Dobrý článek,prakticky se vším souhlas,až na ten poslední odstavec,že ,,Beograd začíná ekonomicky žít a Novi Sad je jedna velká deprese"-to je velmi mírně řečeno HOOODNĚ povrchní dojem-nic není vzdálenější pravdě. Beograd žije odjakživa,za nočním životem tam jezdí lidi z celý Jugošky,neustále plný zahrádky restaurací i v centru(a to téměř všechno místní,skoro žádný turisti),parky večer plný rodičů s dětma,stejně tak venkovní sportoviště-basket,fusal,posilovny atd. A Novi Sad je NESKUTEČNĚ krásný a pohodový město,navíc daleko klidnější než Bělehrad,strašně příjemný pro život-výborný podmínky pro cyklistiku a sport obecně-pláž Štrand na břehu Dunaje,kvalitní tenisový kurty ZDARMA přístupný(dar od Moniky Selešový),historická pevnost Petrovaradin(skoro jako by Vyšehradu z oka vypadla),atd.atd.atd. Vím,co píšu,jezdím do Srbska pravidelně. Hodně z toho povrchního dojmu asi dělá počasí-když jste byli v Novim Sadu,tak bylo podle fotek zataženo a asi i nevlídno-já tam byl od čtvrtka do soboty,kdy jsem přejížděl na derby,a to bylo slunečný jarní počasí,kdy vypadá všechno jinak.
 • MŠK Žilina msa 14.03.2017, úterý, 14:05 + 0 - 0
  Delije su inde trocha :) grobari zaostavaju vždy
 • AC Sparta Praha MP11 13.03.2017, pondělí, 10:43 + 0 - 0
  trevor, dík za Info.
 • SK Slavia Praha Falcone 13.03.2017, pondělí, 09:11 + 0 - 0
  Pepky: Grilovačku v reportu nevidím ani v jednom z významů.
 • FC Baník Ostrava trevor20 13.03.2017, pondělí, 08:10 + 0 - 0
  Jo, Kyby, to máš pravdu. Vyšlo to na den, kdy se hrál "domácí" zápas s Ústím.
 • FC Baník Ostrava Kyby 13.03.2017, pondělí, 07:49 + 0 - 0
  TREVOR20: Tebe potěšil přesun ze středy na sobotu? Nás teda naopak, ve středu jsme chtěli jet, v sobotu hrál BANÍK!!!
 • FC Baník Ostrava trevor20 13.03.2017, pondělí, 07:42 + 0 - 0
  waww48: Pokladna se otevírala v sobotu v 10:00, kupoval sem je někdy kolem jedenácté a měl tam ještě velké štosy lístků, takže nebyl, vůbec. Ale kdo se tam bude někdy chystat, je určitě lepší pro sichr obstarat lupen buď den předem anebo pak dopoledne v den zápasu po otvíračce pokladen.
 • FC Viktoria Plzeň wawe48 13.03.2017, pondělí, 06:54 + 0 - 0
  Nebyl problém sehnat lístky?
 • FC Baník Ostrava trevor20 13.03.2017, pondělí, 05:48 + 0 - 0
  MP11: Ceny priblizne stejne jako v Praze. Treba za pizzu cena od 120 do 180,- Samozrejme zalezi, jakou si das. Pivo pak od 30,- do 40,- (zase zalezi, jake pivo a kde si ho das). My chodili do normalnich restauracnich zarizeni, zadne hogo fogo. Coz je jeden z dalsich dukazu, ze Belehrad se ekonomicky zveda. Treba v Novim Sadu, to uz byla na tamnejsi pomery lepsi restaurace, ale ceny jako v normalni knajpe v Belehrade.
 • FC Viktoria Plzeň Pepky.. 13.03.2017, pondělí, 00:03 + 0 - 0
  ..móc hezká fota... móóóc hezká grilovačka!!!!!!
 • AC Sparta Praha MP11 12.03.2017, neděle, 21:40 + 0 - 0
  Ještě bych měl dotaz na autora, jak se pohybují ceny v Bělehradě? Jídlo v restauraci, pivo a tak...
 • AC Sparta Praha MP11 12.03.2017, neděle, 19:25 + 0 - 0
  Do Bělehradu bych se chtěl podívat se Spartou.
clbannerVidea

Oslavy třetího místa FK Jablonec


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Musí to mít pořádný refrén! ... 25.03.2021, čtvrtek, 09:37

Musí to mít pořádný refrén! ...


Tour de Hodolany 1912 slaví ... 18.03.2021, čtvrtek, 03:00

Tour de Hodolany 1912 slaví ...


Fanoušci Karviné před stadio... 25.12.2020, pátek, 22:20

Fanoušci Karviné před stadio...

další články >
Vlajkonosi.cz
VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019, pátek, 21:15

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019, sobota, 09:57

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!


VLAJKONOŠI na Slovácku 15.10.2019, úterý, 15:40

VLAJKONOŠI na Slovácku

více na www.vlajkonosi.cz>
Hooligans.info
VYPRODÁNO! Nudný šampionát zachraňují Maďaři včera, 16:36

VYPRODÁNO! Nudný šampionát zachraňují Maďaři


Pyroeden21: 500 ohňů, 35 kompaktů, 344 fanatiků... 15.06.2021, úterý, 20:16

Pyroeden21: 500 ohňů, 35 kompaktů, 344 fanatiků...


110 Let! V Plzni Rozzářený stadion a vůně dýmovnic 12.06.2021, sobota, 07:49

110 Let! V Plzni Rozzářený stadion a vůně dýmovnic

více na www.hooligans.info>
Fanaticky.cz
VYPRODÁNO! Nudný šampionát zachraňují Maďaři včera, 16:36

VYPRODÁNO! Nudný šampionát zachraňují Maďaři


Pyroeden21: 500 ohňů, 35 kompaktů, 344 fanatiků... 15.06.2021, úterý, 20:16

Pyroeden21: 500 ohňů, 35 kompaktů, 344 fanatiků...


110 Let! V Plzni Rozzářený stadion a vůně dýmovnic 12.06.2021, sobota, 07:49

110 Let! V Plzni Rozzářený stadion a vůně dýmovnic

více na www.fanaticky.cz>
Nejčtěnější články měsíce
Zpět v čase - Svatební den s... 22.05.2021, sobota, 10:39

Zpět v čase - Svatební den s...


Návštěva v sektoru, šarvátky... 30.05.2021, neděle, 10:11

Návštěva v sektoru, šarvátky...


Hradecká rozlučka se stadion... 24.05.2021, pondělí, 22:50

Hradecká rozlučka se stadion...

Komentáře
07.06.2021, pondělí, 10:27 - RavenFCB
O takovem grafity jsem vzdy sn...
06.06.2021, neděle, 11:08 - Kyby
Super!!!
05.06.2021, sobota, 00:35 - chudis
smutné, když titul slaví s bíd...
25.05.2021, úterý, 00:21 - Doyle
jsem chuj, sorry :D
24.05.2021, pondělí, 16:45 - Hagen
Ritchie, Jiří Kára, Milan Čurd...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace