o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video tipovačka

BLOG: Jak se dělá český fotbal pro fanoušky

blog fanoušků úterý, 13.05.2014 16:55 - přejít do komentářů
Vítejte v džungli, ve které fanouškům zakazují mluvit ti, kteří by sami měli mlčet
images/clanky/blog-jak-se-dela-cesky-fotbal-pro-fanousky-6029.jpg

Rubrika Blog fanoušků & Groundhopping je určena všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, groundhoppingem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků & Groundhopping).

Prostředí českého fotbalu dosáhlo svého dna. Ale má to i svou světlejší stránku – FAČR nám definitivně ukázal, co je zač a o co jim ve skutečnosti jde.

Případ I.: Zbrojovka Brno – Slavia Praha 11.5. 2014

Jak vypadá návštěva ligového zápasu v České republice, nám perfektně ukázali v Brně. Chce-li fanoušek hostí v Brně povzbudit svůj tým a vybere si k tomu sektor hostí, znamená to, že je potenciální kriminálník. Vstup k sektoru je přehrazen dvěma policejními dodávkami, dále se musí postupovat jednotlivě a každý návštěvník fotbalového utkání musí stát s občankou v ruce vedle hlavy a je natáčen policií. Ovšem ne jen obličej a občanka – policejní příslušník kamerou pomalinku jede nahoru a dolu a zaznamená tak, jak je každý hostující návštěvník oblečený. Každý bez výjimky – žena, muž, dítě. Skvěle to rozhodně působí na rodiny s dětmi, které na fotbal nechodí kvůli chuligánům – člověk se hned cítí bezpečněji. A co je vrcholem paradoxu, podle Brňáků probíhala stejná praxe u vstupu do kotle domácích.

Na fotbal si pak našlo cestu střízlivým odhadem 1000 diváků. A to maximálně. Hlasatel jako obvykle nahlásil počet 2066 diváků. Běžná praxe, kterou zná každý fotbalový fanoušek, umělé navyšování počtu návštěvníků, asi za to jsou vyšší příspěvky. Na druhé největší město v republice opravdu velmi tristní podívaná. Vysvětlení ovšem známe – rodiny s dětmi se o produkt český fotbal nepřetrhnou kvůli obavám z chuligánů, protože jinak by jich tam byly tisíce.

Úroveň fotbalu naprosto tristní. Když si pak druhý den přečtu články v novinách popisující zápas, mám pocit, že jsem byl na jiném fotbale. Aspoň tak někde v Premiere League. Hráči Brna dostávají hodnocení 7 a výše, což značí mimořádný výkon – tedy ty samé známky, co pak v hodnocení dostávají Cristiano Ronaldo a spol., když se jim povede zápas v Lize Mistrů. Já viděl jen nudu, šeď a nekvalitní hru, až se mi chtělo plakat. Ale nechoďme opět daleko pro vysvětlení, český fotbal se musí líbit, problémem jsou jen neukáznění fanoušci.

A zlatý hřeb na závěr. Když už se dvakrát přerušilo kvůli skandování Pelta je čurák, přestávka, kterou trávili hráči v kabinách, se protahovala, přišla reakce. Důležité je upozornit, že nejen oba kotle skandovali proti Peltovi, ale celý zápas fungovaly i dělené pokřiky se zbytkem stadionu, kdy celý stadion na pokřik Pelta odpovídal slovem čurák. Odnesli to jen slávisté, které začala security vytlačovat ze stadionu kvůli vulgárním pokřikům. Velitel security se prý divil, proč má zasahovat proti fanouškům, když „nic nedělají, jen křičí“, ale taková už je svazová logika. Pořadatelům se do toho moc nechtělo, tak nastoupila policie, která teleskopy brutálně vysekala fanoušky ze stadionu. Nechybělo samozřejmě ani nesmyslné zatýkání. Jak je vidět na mnoha videích, které kolují po internetu, v sektoru nesměli zůstat ani obyčejní fanoušci, kteří nic nekřičeli a jen se dívali na fotbal. I ty policie vyvedla a celý sektor tak nekompromisně vyčistila. Brněnský kotel na protest opustil stadion a tak se dohrávalo tak před 600 diváky. Parádní podívaná. FAČR nám jasně demonstroval své priority a policie opět ukázala, že jen plní rozkazy toho, kdo je zrovna u moci, aniž by se odvažovala zapojit vlastní mozek.

Pípad II. Finále poháru Viktoria Plzeň – Sparta Praha 17.5. 2014

Ale skutečně nejvýrazněji ukázal FAČR své myšlení v případě finále poháru. Fanoušci napříč republikou diskutovali o možnosti společného protestu proti FAČR během finále. Samozřejmě ne výtržnosti, pouze spojit síly hlavních táborů v ČR, rozdělit si stadion na sektory a fandit společně proti svazu. Ukázat, že jedno máme společné a jsme ochotni se spojit proti nesmyslnému tažení proti fanouškům. Navíc pořadatelem utkání je FAČR, který pořád kritizuje a pokutuje kluby za nedostatečnou pořadatelskou službu, tak ať se ukáží, jak se to dělá.

Protože jsme ale ve fotbalovém prostředí, pánové ze svazu se o celém nápadu doslechli a zavedli příslušná protiopatření. 4200 lístků pro Spartu a Plzeň a jen za brány. Celá akce, která nakonec neproběhla, tedy měla svůj perfektní smysl. Ukázala totiž, o co FAČR vlastně jde a čeho se nejvíce bojí. Oni se nebojí výtržností, ty je straší možná tak v jejich hlavách, bojí se toho, že by fanoušci ukázali jednotu a společně v přímém přenosu dali najevo svůj odpor proti svazu v čele s Peltou. Ne že by v řadách svazu bylo málo stbáků a tak v celé kráse odhalili své totalitní myšlení. Vždyť čeho se diktátor nejvíc bojí? Masového vyjádření odporu a nesouhlasu.

Tiskové prohlášení svazu je tragikomické. Prioritou je bezpečnost, tak tedy bude stadion poloprázdný. To samé jako v Brně. FAČR nám tedy ukazuje, že nejde o zlepšení prostředí na fotbale a už vůbec ne o rodiny s dětmi, jde jim… já vlastně ani nevím o co. Takže všichni, co kritizujete vulgární skandování, tady vidíte, že utahování šroubů se týká i vás. Putin teď taky zakázal mluvit sprostě v televizi a na divadle, myslíte si, že je to správně? Cenzura je prostě cenzura, ať se převléká za sebeušlechtilejší čin. A snad každé myslící bytosti musí být zřejmé, že vysvětlení svazu, že polští, slovenští a čeští radikálové hromadně skupovali lístky, je úplně nesmyslné – nebo jakým způsobem zjistíte, že ten, kdo si ve volném prodeji koupil lístek, je radikál?

Jak se psalo na choreu plzeňáků: „Cenzura nezmění naše myšlení, ale prozradí hodně o tom vašem“. A my jsme se dozvěděli hodně.

Slavia Intellectuals

Autor: Blog

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • Bohemians 1905 BFC 15.05.2014, čtvrtek, 15:01 + 0 - 0
  Je pravda, že pokud se do konce sezony nic neudělá, fans vychladnou a situace bude horší. Osobně odsuzuju akce anonymů na sociálních sítích, na druhou stranu "vůdcové kotlů" nepodali ani náznak nějaké společné akce proti fačru, vzhledem k faktu, že situace je už relativně dlouho na špatném bodě. Smír je uskutečnitelnej, jen si musí každej zamést před svým prahem a říct si: "Dneska jsme tady všichni za jednu společnou věc!" Pěkná akce v podobném smyslu v Německu: https://www.youtube.com/watch?v=ctUchMXYrfo
 • Zbrojovka Brno zbrojovák88 15.05.2014, čtvrtek, 14:49 + 0 - 0
  mirsaw-Byl sem v kotlu, taky sme řvali na peltu... A ted pro všechny...je zbytečný tu řešit něco, co není skoro nikdo schopnej rozjet! chce to kontaktovat vedoucí všech kotlů, vyhlásit obrovskej bojkot a možná by něco vyšlo...my už jsme začali...kotel zavíráme poslední zápas...
 • SK Slavia Praha Tabby 15.05.2014, čtvrtek, 09:04 + 0 - 0
  Kdo, když ne my, kdy, když ne teď. Bojujeme za svou lásku - fotbal, bez rozdílu klubové příslušnosti. Pokud se dohraje celé jaro bez nějaké větší protestní akce, tak během ligové přestávky opadnou emoce a tak nějak si vše sedne, fanoušci se dostanou do určité letargie a pak už s tím budeme těžko něco dělat. Líbí se mi myšlenka společného pochodu a dočasného smíru všech táborů. Bojkot podle mého taky nemá smysl, v tomto případě bychom totiž šli akorát na ruku Peltovi.
 • bez klubu Rusty 14.05.2014, středa, 18:23 + 0 - 0
  Při skandování to Pelta nechá rozehnat. Chápu fans Sparty a Plzně že chtějí tomu praseti Peltovskýmu dát najevo co si myslí, ale dle mě je to pěkně o hubu. Podívejte jak odůvodnili ten prodej a veřejnosti je to fuk. Sere na nás protože na fotbal dnes spíš chodí právě opravdový fandové a né veřejnost. Ta se láduje hamburgrama v nakupních centrech a podporuje ideu o fotbalových teroristech, protože je to perfektní výmluva proč zrovna nejít na fotbal. Bohužel si myslím, že je to konec ultras scény u nás, alespoň v podobě jak jsme jí znali doteď.
 • SK Slavia Praha SKSDAVID 14.05.2014, středa, 17:34 + 0 - 0
  Slavia , Sparta , Baník , Sigma , Brno ,Slovácko , Plzeň ...atd atd.. SPOJME SVÉ SILY !! na poslední dvě kola by to chtělo něco udělat ale né mimo stadion ale na něm !! a jak už tady psalo x lidí neřešit tady ale kontaktovat vůdce kotlů a ať se něco domluví !! Já třeba mám dojem že poslední kolo mezi BANÍKEM A SLAVII se nedohraje !! :) VRAŤTE FOTBAL FANOUŠKŮM !!
 • AC Sparta Praha zbarda 14.05.2014, středa, 12:42 + 0 - 0
  Podle mě bojkot ničemu neprospěje (možná jen Peltovi a spol.), protože my fanoušci nejsme schopný se spolčit a domluvit se, abychom na stadiony nechodili. Před "X" lety měli problémy fans Florentýny s vedením, fanoušci se domluvili, že nebudou navštěvovat domácí zápasy a chodilo asi jen 2000 lidí na stadion. Přitom jich chodilo kolem 40.000 a to se pak projevilo na peněžence prezidenta Florentýny a pak začal sám jednat s fanoušky a nakonec se domluvili. To bohžel není náš případ. Nejsem kompetentní osoba, abych tady něco navrhoval, ale podle mě by se měli domluvit vůdcové největších a nejsilnějších táborů v ČR a měli by třeba na toho 7.6. kdy by se mohlo jít na Strahov domluvit smír a navzájem se spolčit proti vedení FAČR. Bez smíru to jinak nemá cenu, abychom se tam pak řezali navzájem a bylo bychom jen prosmích všem. A co mám informaci od dobrého zdroje, tak v sobotu bude přítomno na stadionu 600 policajtů, kteří budou připraveni v útrobách stadionu. A prý budou schopni během 3 minut vlétnout na tribuny a vytlačovat sektory.
 • FC Baník Ostrava hocikto 14.05.2014, středa, 12:09 + 0 - 0
  Souhlas s článkem. Bojkot rovná se blbost. Jak jednou nastolili takový trend, tak neustoupí, protože by si sraly sami na hlavu. Fotbal se teď bude dělat podle pelty. Bez fanoušků. Stejně ho nikdo neodvolá a sám neodejde, na to je si sebou moc jistý. Jedině vyčkat až mu skončí předsednictví, ovšem asi ho zvolí znovu. Nastal čas zapsat si do kalendáře konec fotbalu v ČR.
 • FC Baník Ostrava Kyby 14.05.2014, středa, 09:08 + 0 - 0
  Jak už tu někdo poznamenal, neřešte to tady... A ještě jedna poznámka k bojkotu: Nevím, kdo z vás už někdy nějaký bojkot pořádal, ale troufnu si říct, že máme na Baníku jedny z těch "uvědomělejších fanoušků" (holt velké procento bývalých výjezďáků dělá své) a přesto není vůbec jednoduché přimět tyto lidi k nějakému bojkotu...
 • 1.FC Slovácko johankarl 13.05.2014, úterý, 23:28 + 0 - 0
  perfektně napsané a to co se tady děje a co Fačr vymyšlí je už naprosto šílené.Oni se už naprosto zbláznili nebo berou nějaké drogy a nebo je ovládá člověk s paralýzou. Jedno je jistě o fotbal jim nejde a naprosto mu nerozumí. Všichni z hrušky dolů. Přiznejme si ale,že všechny ty naše milované kluby a lidi v jejich vedení jim pomohli do křesel,proti ničemu nebojí ,neprotestují, nechávají si to líbit a mlčení je souhlasem.Takže alibisticky vyčkávájí,aby oni nebyli tím obětním beránkem,kdyby se to zvrtlo a všichni do jednoho mají na hlavě pořádnou hroudu zkaženého másla. Jsem ze situace v našem fotbale zhusen. Kdosi tu psal že, " Čurák nemá Peltu" doplnil bych druhou sloku " Čurák má Dášu"
 • 1.FC Slovácko Buchlovjak 13.05.2014, úterý, 22:09 + 0 - 0
  Skvělý článek. Pod toto se jen podepisuju.
 • SK Slavia Praha Ezekiel 13.05.2014, úterý, 21:20 + 0 - 0
  Skupina na domluvení pochodu proti FAČR VŠECH fanouškovských táborů! Přidávejte se zde: https://www.facebook.com/events/244511969080129/
 • SK Slavia Praha nevimjmeno2 13.05.2014, úterý, 21:05 + 2 - 0
  Když nad tím tak přemýšlím tak na Slovensku mají prázdné stadiony a nikomu teda kromě fanoušků to nevadí tak se nabízí otázka zda je bojkot správná cesta.
 • AC Sparta Praha Jirik1893 13.05.2014, úterý, 20:34 + 1 - 0
  To je právě trochu schizofrenní situace tohle. Jestli se to v sobotu nedohraje kvůli nějakýmu velkýmu bordelu, tak to bude asi voda na Peltův mlejn, nebo to aspoň tak podá, ubožák. Nicméně osobně si myslim, že za současný situace nastal čas na pořádný protesty se všim všudy, protože už si vážně připadám jak za totáče.
 • bez klubu puklinek 13.05.2014, úterý, 20:22 + 0 - 0
  Divné názory tady. Vidím to přesně naopak. V sobotu na poháru se nesmí dohrát. Jsem pro co největší masakry, nechť FAČR pocítí, že takto to nejde a srát na hlavu fanouškům nemůže věčně!
 • Zbrojovka Brno mirsaw 13.05.2014, úterý, 19:38 + 0 - 0
  no, trochu to poopravím pelta je ču*rák skandoval pravidelně jen kotel slávie, brňákům šlo o záchranu tak tohle nekřičeli...
 • Zbrojovka Brno Gudas1913 13.05.2014, úterý, 19:04 + 0 - 0
  clanek v pohode souhlasim az na jednu vec. chapu ze slavisty sere hra jejich tymu a Brno je smetlo rozdilem tridy. ale asi sem byl an jinym fotbalu i ja prvni polocas byla hra ze strany brna na nasi ligu nadprumerna druhe polocas uz to zadna skava nen ia po preruseni to jde uplne do hajzlu po zakroku sekurity a pcr opoustim jedte s par lidmi na protest stadion skode ze vetsina zustala az do konce zapas mel koncit pred uplne prazdym hledistem
 • FC Hradec Králové Birkow 13.05.2014, úterý, 18:55 + 0 - 0
  pořadatel je FAČR, tak ta si "objedná" PČR! Jen by mě zajímalo, kdo v Brně poslal čerty do kotle SKS? PČR se volá, když security nezvládá svoji práci a sám pořadatel volá PČR. A náklady za zásah jdou na vrub pořadatele. Nebo se pletu? Nějak jsem nikde nezaregistroval, že to v Brně vesty nezvládali.
 • AC Sparta Praha capi 13.05.2014, úterý, 18:17 + 0 - 0
  můj názor: bojkot je hovadina, už pode mnou někdo píše "jak budou mít mocipání bod za vyhnání požíračů dětí"
 • SK Slavia Praha Rendl 13.05.2014, úterý, 18:04 + 1 - 0
  hlavne je potreba to dohadovat interne mezi leaderama a ty at to pak posilaj dal ... takhle verejne na netu je to zbytecny pac je monitorovany kazdy usrani....
 • SK Slavia Praha Pyroman 13.05.2014, úterý, 18:04 + 0 - 0
  Jo nejít na stadion a bojkovat je fajn nápad, jen se bojím toho, že by se taky plno lidí na ty stadiony už nemuselo vrátit a zamávalo by to Ultras scénou :X
 • FC Baník Ostrava Tabo 13.05.2014, úterý, 17:55 + 2 - 0
  Zdeněk81: Oni budou řikat jak vyhnali Chuligany, ale dojebou se sami. Ať už ze strany skoroprázných stadionu. Protože se na to vysere vic lidi. Ne jen kotle, ale i ty "rodiny" ktere tam stejně chodí kvuli atmosfery. Sponzoři taky nebudou platit reklamu aby ji vidělo 550 lidi (I když hlasatel jich uvidi aspon 1500), Jedno ke druhemu a jsou ve sračkách. Jediny kdo na tom vytěží budu TV .... větší sledování přenosu .... Nejhorší na tom je , že pak my budeme misto fotbalu sedět doma a jak bylo řečeno v jednom filmu "Honit si ho při Superstar.
 • FC Viktoria Plzeň Zdeněk81 13.05.2014, úterý, 17:48 + 0 - 0
  Chce tohle zvážit
 • Zbrojovka Brno 28zdenek 13.05.2014, úterý, 17:44 + 2 - 0
  Ale pokud nepůjdou na stadión všechny kotle v lize + se přidají nějací fanoušci, tak se to samozřejmě nebude líbit sponzorům.
 • SK Slavia Praha Ezekiel 13.05.2014, úterý, 17:43 + 0 - 0
  Zdeňku ale až jim tam kvuli tomu přijde třeba víc jak o polovinu míň lidí, hráči budou řikat do zkurvenejch médií, jak je atmosféra na hovno (viz. zápas Olomouc-Baník), tak to určitě s někým hne víc i se sponzorama, než dělat bordel a dávat jim další a další záminky k represím, aspoň můj názor :)
 • FC Viktoria Plzeň Zdeněk81 13.05.2014, úterý, 17:30 + 0 - 0
  Ezekiel:Když nepůjdme na stadion tak,tak se ty zmrdi budou v mediích dušovat jak se vypořádali s fanoušky a že je konečně na stadioně klid.To nevidím jako dobrou volbu.
 • FC Viktoria Plzeň Zdeněk81 13.05.2014, úterý, 17:27 + 0 - 0
  Naprostej souhlas!
 • SK Slavia Praha Lamzelezo 13.05.2014, úterý, 17:17 + 1 - 0
  Sobota hlasity protest. Zadne pyro, zadne niceni stadionu. Pristi rok samozrejme absolutni bojkot poharu. Zbytek sezony bud bojkot, nebo prerusovani a tam kde uz o nic nejde tak ukoncovani zapasu. Opet bez nejakych kravin kolem, pouze verbalne pojmenovat skudce ceske kopane. Hlavne tem vycinkanejm primitivum nedat zadnou zaminku. Je absolutne uzasny, ze je mozne narusit prubeh kapr ligy pouhym skandovanim toho, co si o sobe mysleji i bafunari navzajem.
 • SK Slavia Praha nevimjmeno2 13.05.2014, úterý, 17:11 + 0 - 0
  Dobrý článek. Těším se na sobotu, i když jen před televizí.
 • SK Slavia Praha Ezekiel 13.05.2014, úterý, 17:06 + 4 - 0
  To už je do nebe volající, udělal bych to následovně, teď v sobotu (finále kapr poháru), žádně níčení, házení pyra, běhání po hříšti, ale pouze od začátku oba tábory řvát Pelta je čůrák, Berb je čůrák, řvát na svaz...A poslední dvě ligová kola, vyhlásit BOJKOT všech fanoušků a fandit pouze před vchodem stadionu, když jim přijde na zápas pár stovek lidí, chci vidět, jak se na to budou tvářit sponzoři a další...jinou cestu nevidím, MUSÍME SE VŠICHNI SPOJIT!!! ČESKÝ FOTBAL, PRO FANOUŠKY!
 • FC Baník Ostrava Chachar_z_V1 13.05.2014, úterý, 17:05 + 4 - 0
  Po dnešku je těch případů víc... Tady jde rivalita stranou, je třeba se spojit a jednat!
clbannerVidea

Oslavy třetího místa FK Jablonec


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Jedeme do Baku, aneb Na mist... 08.07.2021, čtvrtek, 10:20

Jedeme do Baku, aneb Na mist...


BLOG: Návštěva EURO - Skotsk... 23.06.2021, středa, 09:34

BLOG: Návštěva EURO - Skotsk...


Musí to mít pořádný refrén! ... 25.03.2021, čtvrtek, 09:37

Musí to mít pořádný refrén! ...

další články >
Vlajkonosi.cz
VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019, pátek, 21:15

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019, sobota, 09:57

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!


VLAJKONOŠI na Slovácku 15.10.2019, úterý, 15:40

VLAJKONOŠI na Slovácku

více na www.vlajkonosi.cz>
Hooligans.info
Výhru nad Slováckem slavili fans na hrací ploše včera, 16:31

Výhru nad Slováckem slavili fans na hrací ploše


Vzkaz zní jasně: UEFA nemůže zastavit naši vášeň! 21.07.2021, středa, 06:14

Vzkaz zní jasně: UEFA nemůže zastavit naši vášeň!


Toto chceme vídat! V Bělehradě pyrem nešetřili 17.07.2021, sobota, 06:42

Toto chceme vídat! V Bělehradě pyrem nešetřili

více na www.hooligans.info>
Fanaticky.cz
Výhru nad Slováckem slavili fans na hrací ploše včera, 16:31

Výhru nad Slováckem slavili fans na hrací ploše


Vzkaz zní jasně: UEFA nemůže zastavit naši vášeň! 21.07.2021, středa, 06:14

Vzkaz zní jasně: UEFA nemůže zastavit naši vášeň!


Jedeme do Baku, aneb Na mistrovství Evropy do Asie 08.07.2021, čtvrtek, 10:20

Jedeme do Baku, aneb Na mistrovství Evropy do Asie

více na www.fanaticky.cz>
Nejčtěnější články měsíce
Jedeme do Baku, aneb Na mist... 08.07.2021, čtvrtek, 10:20

Jedeme do Baku, aneb Na mist...


Slezský stadion domovem prot... 30.06.2021, středa, 09:50

Slezský stadion domovem prot...


BLOG: Návštěva EURO - Skotsk... 23.06.2021, středa, 09:34

BLOG: Návštěva EURO - Skotsk...

Komentáře
před 4 hodinami - dennyTS
Doufám, že to Frydečák myslí i...
včera, 20:55 - Frydečak
@acs1893: Škoda, že jsi nebyl ...
21.07.2021, středa, 17:22 - acs1893
Rapid mega support...byl sem s...
21.07.2021, středa, 16:48 - Fafrnek
Pekne Sparta
18.07.2021, neděle, 22:14 - Bělský Les
Chápu, ale hanobení státního s...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace