o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

BLOG: Návštěva zápasu nejstaršího klubu v Paříži

blog fanoušků čtvrtek, 19.09.2019 - přejít do komentářů
Red Star FC je nejstarším pařížským klubem a druhým nejstarším ve Francii...
/titleImg/blog-navsteva-zapasu-nejstarsiho-klubu-v-parizi/1/9032.jpg?width=570

Rubrika Blog fanoušků & Groundhopping je určena všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, groundhoppingem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků & Groundhopping).

Red Star – Sannois, 3 - 0 - Tento příspěvek je něco staršího data. Pojednává totiž o zápase loňského ročníku třetí francouzské ligy mezi tehdy vedoucím Red Star (Paris) a Sannoins z 30. 3. 2018. Pokud se ptáte, jak jsem se tam dostal – byl jsem zrovna na návštěvě přítelkyně a jak se říká, Paříž je město lásky, tak proč ji zrovna místo galerie nevzít na fotbal. I přes starší datum nicméně věřím, že vás článek zaujme :-)

Na obrázku může být: venkuNa obrázku může být: obloha a venkuNení k dispozici žádný popis fotky.

Je Velký pátek 30. března 2018 a právě jsem na návštěvě své přítelkyně v Paříži, městu lásky. Sedíme na koleji a vymyšlíme plán na večer. Večeře? Kino? Divadlo? Vzpomenu si, jak mi dávno jeden Francouz vyprávěl, že Paříž nerovná se pouze „arab-money“ PSG, ale existuje tam i nějaký klub s poněkud zvláštním jménem Red Star FC hrající Championat National neboli třetí francouzskou ligu.

Po chvilce googlení jsem na webu Red Star (samozřejmě pouze ve francouzské verzi) a s potěšením zjištuji, že při pátku hrají domací zápas proti nějakému Sannoins. Přítelkyně je naštestí rovněž fotbalový fanoušek, a tak mi přemlouvání netrvá dlouho, tuplem když je aktuálně Red Star první a jede na postup do Ligue II, což by snad mělo být zárukou slušné atmosféry. Zjišťujeme jak je to s lístky – zmiňovaný kamarád říká, že je v bez problému koupíme na místě, bereme tak z ledničky flašku vína a jdem na Metro.

Red Star FC je vůbec nejstarším pařížským fotbalovým klubem a druhým nejstarším ve Francii (starší je už jen Le Havre AC) a pochází ze severního předměstí Saint-Ouen, které je coby kamenem dohodil od známé čtvrti Montmarte s romantickou bazilikou Sacre-Couer a neméně „romatickým“, nicméně nekřesťansky drahým (lístky 100 EUR a výš), kabaretem Moulin Rouge. Za zmínku o Saint-Ouen snad stojí jen to, že je místem největšího blešího trhu Paříže, a údajně také na světě, Les Puces a départmentem s nejvyšším podílem přistěhovalců v celé Francii.

Nejbližší zastávka Metra od stadionu je Porte de Clignancourt, kde také vystupujeme. Od metra je to ke stadionu cca kilometr, pokračujeme tak pěšky dále na sever skrze Boulevard périphérique, což je hlavní městský okruh oddělující vnitřní „pravou“ Paříž od jejich předměstí. Po cestě míjíme garážové obchody s fejkovými teniskami Nike, Adidas a New Balance. Divím se, že to takhle bez hanby a beze strachu z celníků prodávají téměř na ulici. 

Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí a venkuNa obrázku může být: 2 lidé, sedící lidé, nápoje a uvnitř

Cestou na stadion se ještě zastavujeme v místním Careffour City a kupujeme nějaký alkohol na kuráž. Před obchodem si všímáme partičky opilých kluků. Dáváme se do řeči a zjišťujeme, že mají stejně jako my namířeno na Red Star. Když zjišťují, že jsme z Čech, respektive z Ukrajiny (přítelkyně je z Kieva, zdravíme Slávisty :-)), je z toho haló. Co děláte v Saint-Ouen? Odkuď znáte Red Star? To nemáte v pátek večer nic lepšího na program…? Borci mají kolektivně asi tak 100 promile, my zatím ani jednu a u stadionu se loučíme. Před samotným vstupem na stadion se však ještě jdeme posilnit do přilehlého cafe & hotel (místní vznešené označení obyčejné putiky) L’Olympic de Saint Ouen, které je cca 30 min před zápasem narvaná k prasknutí. 

Jak jsem již zmiňoval, Saint-Ouen by měl být départmentem s největším poměrem přistěhovalců ve Francii. Tady v hospodě to však nejde nijak poznat – většina je ryze bílá. Čekáme na baru na pivko (přesně si to nepamatuji, ale tipoval bych něco kolem 5 – 7 EUR) a s přítelkyní v nám vlastním mixu češtiny a angličtiny komentujeme místní dění. Toho si všímá kolega před námi a vyzvídá odkuď jsme. Po zjištění, že až z dalekého Česka oceňuje, že jdeme fandit třetiligovému klubu z předměstí a zve mě na pivko.
Pomalu se blíží čas výkopu. Dopíjíme a přecházíme ulici ke stadionu.

Posilněni alkoholem vybíráme ty nejlevnější lístky za 8 EUR do domácího kotle (plná cena 10 EUR, my využíváme statusu studenta). Stadion Red Star se příznačně jmenuje Stade de Paris, většina mu ale říká Stade de Bauer. Jedná se o betonový stánek s jednou plechem pokrytou tribunou napůl rozdělenou na stání a sezení. Kapacitně je zde dle Wikipedie nějakých 10 000 míst, oficiálně 3 000, jelikož je většina stadionu ve špatném stavu. To ale bohatě stačí -- obvyklá návštěva bývá mezi 1 000 – 2 000 platícími (na tento zápas přišlo 2 128 diváků). Stadion i atmosféra obecně působí velmi rodinně a autenticky, což je něco na čem si Red Star zakládá a snaží se odlišit od slavnějšího, nicméně o to masovějšího PSG.

 Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí, jdoucí lidé, stojící lidé, obloha a venkuNa obrázku může být: venkuNa obrázku může být: venkuNa obrázku může být: venku

Při vstupu procházíme rychlou bezpečností kontrolou (tady asi teror nehrozí) a hledáme náš sektor. Kotel se nachází hned za vstupem na začátku tribuny. Plastové sedačky nečekejte, pouze dlouhé betonové bloky, na něž asi původně sedačky patřily (?). To ale nikomu nevadí, naopak každý tyto bloky využívá k lepšímu výhledu, což vede k tomu, že na nich nakonec stojí všichni. Do začátku zbývá pár minut a k mému překvapení je to přítelkyně, která nás tlačí víc do středu kotle mezi místní. Fanoušci Red Star jsou ve Francii vyhlášení kvalitním celozápasovým supportem a svou pověst potvrzují i dnes. Nechybí bubeník a postupně ani pyro. Hlavním motivem je pokřik Red/Star/eFCéééééé/šalalalalalaaaaaaaa, což člověku začně po chvíli lést do hlavy a jen tak nevyleze. Netušíme, že se vlastně jedná o derby, jelikož je soupeřem klub z jiného pařížského předměstí. Atmosféra je o to pikantnější. Žádné extempore a adrenalin však nečekejte. Na rozdíl od svých srbských jmenovců jsou místní o dost víc vklidu. Možná za to může tráva, která je na tribuně cítit po celý zápas :-). Atmosféra na Red Star se vůbec stala jakýmsi fenoménem, a to i mimo Francii.

Britské noviny Guardian o Red Star dokonce napsaly pěknou reportáž – pro anglofonní víc zde. Pro neanglofonní ve zkratce – klub sám sebe údajně označuje za klub pracujících a fanouškovská základna se profiluje spíše nalevo a jako antifa. Za mlada byl aktivním fanouškem klubu dokonce i bývalý socialistký prezident Hollande více zde. Dost politikaření, a zpět k zápasu. Jak jsem zmiňoval, Red Star aktuálně jedou na titul, a potvrzují to i na hřišti. Soupeře přehrávají a do poločasu vedou 2-0. Zápas nakonec Red Star pohodlně dohrává a vsítí ještě jeden gól. Support zůstává po celou dobu na vysoké úrovni a není snad pasáže, kdy by se buď nezpívalo nebo nefandilo. Kombinace bubnů, alkoholu a mixu vůně pyra a trávy nakonec pohlcuje i nás a s lokálama zpíváme a skáčeme.
 

Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí a nocNa obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí a venku


Závěrem doporučuji si o klubu vygooglit více informací. Na internetu je pár článků i blogů, kde je popsána jak historie, tak i současná situace klubu. Red Star se nakonec opět podařilo postoupit do Ligue II (do třetí ligy po roční štaci spadli právě minulou sezónu), kde se však aktuálně plácají na posledním místě. Negativem je také to, že Red Star musí hrát v exilu, a to v téměř 80 km vzdáleném Beauvais, vzhledem k tomu, že Stade de Bauer nesplňuje zápasové požadavky. Náplastí je alespoň možnost zahrát si derby proti dalšímu pařížskému klubu Paris FC. 


Video o Red Star, kde je i hezky zachycena atmosféra a zmíněná putyka


Na obrázku může být: 15 lidí, smějící se lidé, dav a venku

Autor: Blog

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
  • SHK Hodonín Fafrnek 21.09.2019, sobota, 08:28 + 0 - 0
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Racing_Club_de_France_Football To je...je to divny jak to pocitaj
  • FK Viktoria Žižkov eleven 19.09.2019, čtvrtek, 20:08 + 0 - 0
    Racing Club nie je starší?
clbannerVidea

Fanoušci Viktorie Plzeň slaví 111 let klubu


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...


Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Obušku, z pytle ven! Maďaršt... 16.07.2022

Obušku, z pytle ven! Maďaršt...


Hučelo to jako v úlu! Slovan... 21.07.2022

Hučelo to jako v úlu! Slovan...


Vyprodané utkání, zakázaný n... 29.07.2022

Vyprodané utkání, zakázaný n...

Komentáře
před 47 minutami -
Chtělo by to taky trochu pokor...
04.08.2022, čtvrtek, 02:14 -
Pěknej počet hostů na Srbské. ...
03.08.2022, středa, 02:54 -
A teď všichni do Olomouce!
11.07.2022, pondělí, 20:24 -
to se nelíbí uživateli Supras ...
07.06.2022, úterý, 08:58 -
Nejlepší je ten vlasatej alkoh...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace