o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

BLOG FANOUŠKŮ: Porovnání navštívených derby

blog fanoušků pátek, 06.03.2020 - přejít do komentářů
Milánské derby, římské derby, istanbulské, bělehradské, ale i pražské derby...
/titleImg/blog-porovnani-navstivenych-derby/1/9342.jpg?width=570

Rubrika Blog fanoušků & Groundhopping je určena všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, groundhoppingem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků & Groundhopping).

Zkusil jsem nějakým způsobem porovnat mnou prozatím navštívené derby, pocitově, něco už je s delším odstupem, tak to bohužel nemusí být úplně nejobjektivnější, výsledek samozřejmě závisí i na umístění na stadionu, kam se podařilo sehnat vstupenku. 

Porovnávat mentalitu fanoušků v takových baštách jako Turecko, Srbsko či Itálie mi přijde nemožné, obecně na jihu to prostě místní automaticky mají správně v sobě a jejich temperament se odráží na úrovni fandění (co jsem navštívil zápasy, tak snad z jihu jen Španělé zklamali). 

Itálie mě zaujala vždy propracovanou a obří choreografií, spíše takovým nárazovým fanděním, které může působit monotónně, Turecko je asi nejlepší co se týče zapojování celého stadionu, mnoho chorálů je za použití odpovědí od sektorů mimo hlavní centrum fandění, onen úvodní efekt celostadionového skákání na každém zápase je skvělý, nicméně obecně snad mimo Fenerbahce je fandění dost podobné na všech stadionech, v Srbsku jsem se setkal s extrémem v množství pyrotechniky, které snad nepřestalo hořet v průběhu celého zápasu, zde rovněž zaujal potlesk a smích mezi domácími, když hosté šikanovali policii a security ohlušujícími výbuchy, při předčasně ukončeném zápase na olympijském stadionu v Istanbulu místo moralizování a pískotu zbytku tribun vládlo spíš pochopení  či také smích nad sprintery řítícími se směrem k hráčům hostů či rozhodčím. 

Zde vidím asi největší rozdíl od nás, v úrovni, choreografiích, nasazení dle mého pražské derby zas tolik nezaostává. Většinou důležitost takového zápasu způsobí, že samotný fotbal je nekoukatelný, ale jak se říká, kdyby nás zajímal fotbal, byli bysme fotbalisti :) V přehledu zápasů jsem se snažil vzpomenout na cenu vstupenky, pozici na stadionu, rok, nějakou zajímavost, co utkvěla v paměti, úroveň a konstantnost fandění, pocit nevraživosti vůči soupeři/rivalitu, level použité pyrotechniky, celostadionové fandění, výtržnosti a koukatelnost hry na hřišti.

Milánské derby Inter - AC (1800 Kč, vrchní prstenec na polovině, r. 2010), obří choreografie na obou stranách, pár bitek na stadionu, fandění 7/10, rivalita 8/10, pyrotechnika 6/10, zapojování zbytku stadionu: 5/10, výtržnosti: 3/10, fotbal 4/10.

Římské derby AS Řím - Lazio  (900 Kč, sektor Lazio, r. 2011), choreografie na obou stranách v úvodu, velké množství dělobuchů, u čtení soupisky Lazia hučení na vlastní hráče černé pleti, Lazio skrze výsledek slabé fandění na konci, výtržnosti jen mimo stadion, fandění 7 až 3/10, rivalita 10/10, pyrotechnika 5/10, zapojování zbytku stadionu 2/10, výtržnosti 2/10, fotbal 3/10.

Istanbulské derby 1 Besiktas - Galatasaray (500 Kč, roh stadionu, r. 2013), hráno bez hostů (zákaz), rekord turecké ligy v návštěvnosti a hlučnosti, předčasné ukončení skrze vběhnutí fanoušků na plochu, výtržnosti i mimo stadion (zablokování metra, bitky s policií, fandění 8/10, rivalita 9/10, pyrotechnika 6/10, zapojování zbytku stadionu 6/10, výtržnosti 10/10, fotbal 6/10.

Istanbulské derby 2 Fenerbahce - Galatasaray (3000 Kč, VIP sektor, polovina hřiště, r. 2013), hráno bez hostů (zákaz), i přes přísné kontroly ohně na tribunách, střílení pyrotechniky na stadion zvenku, pocit výjimečnosti co se týče zisku vstupenky - zápasem žilo celé Turecko týden předem, po zápase stánky s prodejem ohňů, fandění 8/10, rivalita 10/10, pyrotechnika 3/10, zapojování zbytku stadionu 7/10, výtržnosti 2/10, fotbal 6/10.

Bělehradské derby Crvena Zvezda - Partizan (100 Kč, roh u Zvezdy, r.2020), úvodní choreo Zvezdy top, hosté na 3 částech, napadání mezi sebou, ohně v sektoru, obrovské množství pyrotechniky, fandění 8/10, rivalita 10/10, pyrotechnika: 11/10, zapojování zbytku stadionu: 5/10, výtržnosti: 4/10, fotbal 3/10.

Pražské derby 1 Slavia - Sparta (zdarma v cca 10.min, Strahov za brankou, r. 2004), choreografie na obou stranách, vytrhané sedačky v sektoru hostů, fandění 7/10, rivalita 9/10, pyrotechnika 4/10, zapojování zbytku stadionu: N/A, výtržnosti 4/10, fotbal 4/10.

Pražské derby 2 Slavia – Sparta (pohár) (700, Eden podélná spíš u TS, r. 2019), domácí více povedených choreografií, hosté přerušení zápasu skrze ohně, poměrně dost prázdných míst skrze vysoké ceny, fandění 7/10, rivalita 9/10, zapojování zbytku stadionu 5/10, pyrotechnika 6/10, výtržnosti 3/10, fotbal 6/10.

Vybrat to nejlepší zřejmě nejde, každé má něco do sebe, onen pocit vzácnosti zápasu mezi fanoušky, vyhrocenost a maximální nenávist k soupeři ve vzduchu je jako droga, ať se jedná o jakékoliv derby. Do budoucna mě láká ochutnat řeckou Soluň či Atény, baskické derby a něco v Jižní Americe.. Co Vy, máte nějaké zkušenosti z podobných zápasů či se na nějaké derby chystáte? Doporučíte nějaké?

Autor: JR

AC Milán

AC Milán

AC Milán

AC Milán

AS Řím

Autor: Blog

z domovaze světablog fanouškůsvět hooligans

clbannerVidea

Atmosféra při zápase mezi pražskou Slavií a ostravským Baníkem


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
BLOG FANOUŠKŮ: Na fotbale v ... 06.03.2024

BLOG FANOUŠKŮ: Na fotbale v ...


BLOG FANOUŠKŮ: Za kulturou n... 15.02.2024

BLOG FANOUŠKŮ: Za kulturou n...


BLOG FANOUŠKŮ: Už při cestě ... 30.10.2022

BLOG FANOUŠKŮ: Už při cestě ...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Britská nemoc – díl čtvrtý (... 18.01.2012

Britská nemoc – díl čtvrtý (...


Britská nemoc – díl druhý (N... 07.01.2012

Britská nemoc – díl druhý (N...


Britská nemoc – díl první (A... 05.01.2012

Britská nemoc – díl první (A...

clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace