o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

BLOG: Protesty, přerušování, bojkoty...A co dál?

blog fanoušků pátek, 02.05.2014 - přejít do komentářů
Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem...
/titleImg/blog-protesty-prerusovani-bojkotya-co-dal-/1/5984.jpg?width=570

Rubrika Blog fanoušků & Groundhopping je určena všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, groundhoppingem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků & Groundhopping).

Dobrý den, před napsáním tohoto článku jsem původně uvažoval nad tím, že se skryji za anonymní zájmeno „my,“ ale nakonec ulehčím práci všem orgánům. Jsem fanouškem olomoucké Sigmy, který naprosto zásadně nesouhlasí s postupem FAČRu proti nám – aktivně fandícím lidem. Nejenom z principu, který uvádějí Chachaři (vulgarity v normálním životě normální = vulgarity na stadionech). Ne, odkazuji se přímo na článek 17 Listiny základních práv a svobod, kde se ve druhém odstavci píše: Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu. A dále: Cenzura je nepřípustná. Jako poslední článek tohoto odstavce se uvádí, že tyto svobody lze omezit zákonem, pokud je to nezbytné. Opravte mě, pokud se mýlím, ale žádný takový zákon proti emocionálnímu vyjadřování na stadionech neexistuje, jinak bychom všichni už dávno tahali kouli. Argument svazu, že má své vlastní regule, které mohou být odlišné od zákonů ČR, také neobstojí, neboť Listina základních práv a svobod je součástí ústavy, a ta má platnost kdekoli na území ČR.

V posledních týdnech vznikají spekulace ohledně toho, jakou formou by se měli fanoušci ozvat, aby dali najevo svůj nesouhlas se situací v českém fotbale. Mnoho z nás vidí jako jediné možné východisko bojkotování, nebo ukončování zápasů (to však zřejmě díky p. Svobodovi nebude brzy reálné). Pojďme se ale zamyslet nad tím, co by takový bojkot za současné situace přinesl:

1. Při vrcholících bojích především o záchranu přijdou fanoušci i daný tým o polovinu radosti ze zápasu / z fandění. Já tvrdím, že než by se něco změnilo, tak by se polovina aktivně fandících vrátila zpátky do sektorů.

2. Neřešitelnost situace: Nelze pořádat bojkoty jako „truc“ akce. Při každém protestu musí být zřejmé, čím byl vyvolán, a co se musí změnit, aby se fanoušci opět vrátili na stadiony. V tomto bodě si myslím, že není názor fanoušků jednotný. Vyhodit Peltu (omlouvám se za vulgaritu)? Je jasné, že Pelta je loutkou v rukou jiných, mocnějších postav, a nikde není záruka, že kdyby skutečně odešel z fotbalu, že by se situace zlepšila.

3. Destabilizaci a krystalizaci mezi tábory. I pokud by myšlenka hromadných a organizovaných bojkotů / ukončování utkání našla zastánce mezi velkými tábory, nikde není psáno, že se k nim připojí i ostatní. Opět budu zcela konkrétní – jisté pochybnosti by byly okolo Boleslavi, Znojma, Příbrami, a pro mnohé i u klubu, s vazbou právě na Peltu (Jablonec). Pokud by se jakýkoli tábor rozhodl zůstat stranou, a dál na stadiony chodit, podkopal by celý případný protest, a ještě by si nahnal body na různých frontách.

4. Pokud by však bojkot skutečně proběhl masově, a s podporou alespoň 80 – 90% ligových táborů, svůj efekt by rozhodně měl, neboť moc peněz je obrovská a hrobové ticho na stadionech, doprovázené vulgaritami seniorů a hráčů/trenérů nebude imponovat nikomu. Sponzoři by jistě zatlačili na slavné svazové vedení.
Všechny tyto návrhy a možné vize jsou však za současné situace nereálné. Proč? Dokud alespoň navenek budou aktivní tábory vystupovat nejednotně, každý za sebe, nikdy se situace nezlepší. Musíme si uvědomit, že tady všichni stojíme proti etablovaným a organizovaným společnostem – fotbalovému svazu, médiím, policii, či securitkou.

Navrhuji proto vytvoření alespoň základní organizace fanoušků, kde by měl slovo každý tábor, který by o to stál. Na tomto fóru by se projednal společný a především oficiální postup a požadavky proti svazu. Toto sdružení by se tak stalo oficiální protiváhou oněm organizacím – proti policii by mohlo být zřízeno právní oddělení, které by řešilo případy policejní šikany či nepřiměřených zásahů, v jednání se svazem by naše požadavky byly lépe, a hlavně oficiálně předloženy vedení. Možná je to science fiction, ale já osobně věřím, že pokud by taková organizace existovala, tak již dávno mohla vyjednat například omezenou legalizaci pyra, výměnou třeba právě za slušnější fandění, nebo jiná opatření. A média by si potom i nás musela všímat jako občanskoprávní organizace, a například skrze tiskového mluvčího bychom mohli prezentovat náš názor i jako bytosti lidské, což by časem snad i mohlo přilákat více lidí na stadiony i do kotlů.

Závěrem tedy vyzývám všechny vůdce fanouškovských táborů, i všechny, kteří pro fandění žijí, aby se oficiálně spojili alespoň na společné schůzi, a dali tomuto projektu šanci. Odložme na čas nenávist mezi jednotlivými tábory a spojme se v jednu frontu. Tady totiž nejde o žabomyší války. FAČR dává jasně najevo, že chce z fotbalu vymýtit emoce, že chce čipovat fanoušky jako zvířata, že chce zničit mentalitu ultras. Teď jsme na tahu my, a pokud tuto možnost promarníme, už se nikdy nemusí opakovat, a oni zničí náš svět. Zachraňme jej, zvedněme hlavu a pojďme si vyjednat podmínky, za kterých budeme na stadiony dále chodit. Dokážete si představit profesionální security, těžkooděnce chovající se vždy podle zákona, nebo média, která dávají v článcích stejný prostor fanouškům, jako všem ostatním? Pokud jste si tuto situaci představili, udělejte všechno pro to, aby se stala realitou.

M. V.

Autor: Blog

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FK Mladá Boleslav hlusa 04.05.2014, neděle, 23:46 + 0 - 0
  naprostej souhlas , pelta je zmrd !!
 • FK Mladá Boleslav Dvoři 03.05.2014, sobota, 18:05 + 0 - 0
  Pokud bude nějaký bojkot, který bude opravdu organizovaný, s jasnými pravidly a cíli, v Boleslavi zastání bude!
 • FK Mladá Boleslav vojtek88 03.05.2014, sobota, 17:47 + 0 - 0
  Souhlasím mělo by se s tím už něco udělat...
 • bez klubu no_boss 02.05.2014, pátek, 18:26 + 0 - 0
  Taky připojím svůj názor. Jen pro jistotu - patřím k ultras, nenávidím Peltu a spol i zvůli fízlů a sekuritek. Normálně sem na web moc nechodím a komentáře čtu ještě méně, protože je to tu jak na idnesu. Podle komentářů někde na webu se nedá určit, jaká je doopravdy nálada v táborech. To za prvé. Za druhé nejde jen o Peltu, pro dobro fotbalu by museli zmizet i Berbr s Damkovou a všichni další zmrdi, jejichž jména ani neznám. Musela by na svazu proběhnout čistka a toho se obávám nedosáhne jinak, než při normálních volbách. Když se volil Pelta tak většina klubů pro něj hlasovala a z fanoušků nenapadlo asi nikoho zatlačit na svoje vedení, aby ho nevolili. Myslím si ale, že tam by měly vést naše kroky nejdřív - prvoligové kluby mají velké jméno a potažmo i velký vliv v ligové asociaci (přesnou strukturu přiznám se neznám) a podobných věcech, a vedení klubu by měly mít všechny tábory na své straně. Dále si myslím, že jakákoliv iniciativa by měla mít nějaký jasně sepsaný program - se závazky i s požadavky. Dělat bojkoty bez toho je k ničemu. Jsem ale bohužel pesimista a obávám se, že když se aktivní fanoušci zavážou k nějakým věcem (ať už třeba nenadávání Peltovi, nebo třeba nepoužívání dělbuchů), stejně se najde někdo, kdo to nedodrží a posere tím akci všem táborům. Ale pořád má smysl to zkusit...
 • SK Slavia Praha HlucnyDivak:) 02.05.2014, pátek, 17:23 + 1 - 1
  Upozorňuji, že nesouhlasím s trendem, který Pelta nastavil a je mi to naprosto proti srsti. Pelta je čurák na stadionu řvu a budu řvát kdy se mi bude chtít. Ale chtěl bych aby jsme ze sebe přestali dělat blbce a furt se oháněli svobodou projevu. Svoboda projevu je Pelta VEN a za to nikdo nikoho (zatím) netrestá. Svoboda projevit svůj názor je omezená tím, že ten názor nemá nactiutrhat někoho jiného. Veřejné vyjádřování názoru, že Pelta je čurák tedy není vůbec pod ochranou LZPS a v teoretické rovině je to za určitých podmínek i žalovatelný výrok. A transparenty jako Limberský chcípni a podobné jsou už žalovatelné zcela určitě a zcela určitě nejsou v souladu s LZPS, jejíž gró je právo na život. Proč to píšu? Ne nechci aby se přestalo nadávat Peltovi, jen bych rád aby jsme ze sebe nedělali hlupáky. Argumenty, že podle LZSP můžu komukoli veřejně nadávat mě vždycky dokážou rozesmát.
clbannerVidea

Fanoušci Viktorie Plzeň slaví 111 let klubu


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...


Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Obušku, z pytle ven! Maďaršt... 16.07.2022

Obušku, z pytle ven! Maďaršt...


Hučelo to jako v úlu! Slovan... 21.07.2022

Hučelo to jako v úlu! Slovan...


Vyprodané utkání, zakázaný n... 29.07.2022

Vyprodané utkání, zakázaný n...

Komentáře
08.08.2022, pondělí, 17:45 -
Hlavně že bylo pyro na náměstí...
08.08.2022, pondělí, 01:31 -
Chtělo by to taky trochu pokor...
04.08.2022, čtvrtek, 02:14 -
Pěknej počet hostů na Srbské. ...
03.08.2022, středa, 02:54 -
A teď všichni do Olomouce!
11.07.2022, pondělí, 20:24 -
to se nelíbí uživateli Supras ...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace