V druhém díle našeho seriálu se podíváme, jak Britská nemoc začala opouštět Ostrovy a dostala se na pevninskou část Evropy. Našim cílem bude Německo. Kromě samotné historie si přiblížíme i vliv masmédií na fotbalové dění, to chuligánské nevyjímaje.
Historie německých hooligans sahá až do sedmdesátých let dvacátého století. Rozvoj fotbalového násilí je však spojen až s léty osmdesátými a devadesátými. Němečtí chuligáni jsou považováni za hlavní nepřátele těch anglických. Jeden z prvních střetu mezi těmito tábory se odehrál již v roce 1987 v Düsseldorfu. Dalšími velkými rivaly jsou chuligáni z Nizozemska.
V Německu je vnímáno chuligánství jako celospolečenský problém, proti kterému se jakákoliv německá vláda tvrdě vymezuje, a snaží se o jeho likvidaci. Problém německého chuligánství souvisí také s orientací některých skupin. Najdeme zde relativně dost chuligánů hlásících se ke krajní pravici. I když je tento trend na ústupu a většina táborů už je apolitická, stále je procento tzv. HOONARA, zkratka slov HOOligans NAcist Rasist, větší, než v jiných evropských zemích, a to hlavně v klubech z východního Německa (bývalé NDR), jako jsou Chemnitz, Magdeburg či Zwickau.
Velkou roli na odstraňování tohoto problému hrají média. Německé fotbalové soutěže jsou monitorovány mnoha stanicemi, jelikož fotbal má výsadní postavení, a tak můžeme najít na televizních obrazovkách v Německu třeba i přímé přenosy druhé nejvyšší soutěže (stanice DSF). Na celoplošných stanicích je fotbalu věnována velká pozornost, vysílají se spousty magazínů mapující události uplynulého fotbalového víkendu, včetně problémových zápasů, na kterých došlo k výtržnostem fotbalových chuligánů.
Samotné kluby úzce spolupracují s policií na vyhledávání nejproblémovějších fanoušků, po anglickém vzoru byl v Německu zaveden i registr fotbalových chuligánů, kteří mají zakázány vstupy na stadiony. Kluby taktéž úzce spolupracují s médii při tvoření reportáží, ať už o fotbale samotném nebo o fotbalovém násilí. Německý mediální svět má velkou snahu na informovanosti celé společnosti, reportáže bývají zcela vyvážené a velmi objektivní, což nebývá v jiných částech Evropy zcela běžné.
Při příležitosti Mistrovství světa ve fotbale v roce 2006, které se konalo právě v Německu, se média společně s policií a zákonodárci podíleli na vytvoření rozsáhlé studie na zajištění bezpečnosti po celý světový šampionát. Díky dokonalé organizaci a striktním dodržení všech nezbytných podmínek nedošlo při tomto mistrovství k žádným vážnějším incidentům a Německo opět potvrdilo, že umí zvládnout i ty nejsložitější sportovní a kulturní akce na této planetě.
Konfrontace německých a holandských hooligans v Rotterdamu 1989
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.
Acabbee
02.07.2014, středa, 20:29
+ 0
- 0
... v konfrontáci so Sankt Pauli ;)
wnc
04.04.2013, čtvrtek, 02:45
+ 0
- 0
možná by nebylo špatný ke každý ze zmiňovaných zemí přidat odstavec o současnej scéně...třeba hools kölnu bo drážďan,atd. by stáli za zmínku:)
jarda1
07.01.2012, sobota, 18:32
+ 0
- 0
třeba by bylo fajn dodělat ten článek o psg, to by bylo fajn... dle mého názoru měli ve své době nejlepší kotel v Evropě...
supporters.cz
07.01.2012, sobota, 18:05
+ 0
- 0
jarda1: Jasné v pohodě, nebojte všechno bude :-D
jarda1
07.01.2012, sobota, 17:52
+ 0
- 0
vždyť jsem psal o článku :)
supporters.cz
07.01.2012, sobota, 17:45
+ 0
- 0
to jarda1: I to bude. Teď je tu seriál o "Britské nemoci". Navíc v rubrice Odehrálo se je ultras fotek a ultras videí opravdu dost...
jarda1
07.01.2012, sobota, 17:24
+ 0
- 0
Lars: :D to určitě... ty jsi asi nikdy nic jiného neviděl, co? škoda, že tady pořád píše jen o chuligánech... být tady nějaký pořádný článek třeba o ultras z Francie nebo Německa, viděl bys pořádné fans.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze
návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Sledovat @supporters_cz