o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video tipovačka

Chorvatský fenomén Torcida zamíří do Prahy

ze světa čtvrtek, 12.06.2014 12:31 - přejít do komentářů
Proč je tolik populární i v Česku ?
images/clanky/chorvatsky-fenomen-torcida-zamiri-do-prahy-6122.jpg

Hajduk Split není klub, před kterým by se při rozlosování předkol evropských pohárů třásly kluby napříč nejstarším kontinentem. Hajduk Split ani není klub,který by nějak poutal pozornost fotbalových nadšenců. Hajduk Split rovněž ani není klub, který má na kontě nějaké viditelné úspěchy ve fotbalové Evropě.  Hajduk Split je však klub, který nesmazatelně proslavili jeho fanoušci. Chorvatskou Torcidu znají fanoušci po celém světě. Proč však zrovna tato organizace stále poutá takovou pozornost a zájem? 

Průměrná návštěvnost Hajduku se pohybuje kolem 9.000 fanoušků, což je srovnatelné s Plzní, Spartou, místy Baníkem, nebo Slávií. 
Torcida je však na vrcholu popularity již několik desítek let. Organizace , která vznikla v roce 1950, se denodenně těší mohutnému zájmu fanoušků po celém světě. Mnozí si řeknou, vždyť v Evropě jsou desítky jiných, početnějších táborů, kteří umí udělat i větší hukot a předvádí hezčí choreografie. To všechno je nejspíše pravda, statistiky však mluví jasně, Torcida je suveréně ,,nejlajkovanější a nejsdílenější tábor,, 

Na otázku, proč se zrovna Torcida těší takovému zájmu asi neexistuje jednoznačná odpověď. Tato organizace je neodmyslitelná součást dalmátského folkloru, její chorály zlidověly a zpívají je všechny věkové generace. Propagace Hajduku je v Dalmácii neskutečná. 

Již někde nad Zadarem můžete cestou na Jadran vidět desítky, nebo stovky graffitti s odkazem na místní fotbalový fenomén - Hajduk. Graffitti Torcidy zdobí dálniční odpočívadla, rodinné domky, zastávky MHD. Torcida je všude. V desítkách mě městeček, nebo vesnicích existují jednotlivé fankluby, které mají svého bosse a spadají pod hlavní, řídící splitskou Torcidu. Podmínkou je alespoň osm aktivních členů, kteří si po schválení vedení Torcidy ve Splitu, mohou vyrobit svojí vlajku, na které budou propagovat svojí vesnici, město. Neexistuje žádné jiné pojmenování , než Torcida + název místa, kde žijete. Proto fungují jen fankluby typu Torcida Omiš, Torcida Dubrovník, Torcida Baška Voda, Torcida Trogir , Torcida Zadar, Torcida Brela, Torcida Brač aj. Vyjímku mají jen radikálnější chuligánské frakce jménem Žuti Mravi, Nesvrstani, White Boys,kteří však také spadají pod Torcidu Split. 

Při namátkovém vyjmenování fanklubů Hajduku se dostáváme k turisticky známým destinacím, které ročně navštěvují stovky tisíc českých turistů. A mezi nimi samozřejmě i fotbaloví fanoušci, kteří s fanoušky Hajduku přicházejí každé léto do styku. Kdekdo z nás byl v Bašce, na Makarské, které platí za bašty Torcidy. Proto snad ani není divu, že Torcida je českým fans docela blízká a těší se u nás značnému zájmu. 

Torcida je také profesionálně fungující organizace, která má svého tiskového mluvčího, sekretáře, redaktora, své právníky. Na takové úrovni nefunguje ve světě fotbalových fanoušků nikdo. Zde se nabízí otázka, zda li se skutečně hlavní představitelé Torcidy živí klubovým fanatismem. 

Je to tak. Několik desítek fanoušků Hajduku se na plný úvazek věnuje zaměstnání v Torcidě, kdy jsou podle tabulek a hodnosti v organizaci placeni. Členství v Torcidě je také dlouhá léta v Dalmácii považováno za jakýsi společenský status, a kdo je v Torcidě, je lidově řečeno na vesnici něco víc. Několik fanoušků je i v samotném vedení Hajduku. 

Práce Torcidy nespočívá jen v organizaci výjezdů, tvorbě choreografií, nebo výrobě svých symbolů. Obnáší to také pořádání různých kulturních akcí, koncertů, dny měst a obcí a jiné. 

Ačkoliv je takové fungování fanoušků ve světě ojedinělé a nevídané, v Dalmácii to takhle opravdu funguje a můžeme jen odhadovat, jaké představení si fanoušci Hajduku přichystají v září do Prahy, kde by jich mělo dorazit kolem tří tisíc.

Autor: TomášO

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • SK Slavia Praha John01 24.08.2014, neděle, 13:17 + 0 - 0
  Jednotné vstupné 200, výkop 6.9. v 19 hodin ...
 • bez klubu leprikon 24.08.2014, neděle, 13:05 + 0 - 0
  Má se to odehrát v sobotu 6. září
 • bez klubu skpv 24.08.2014, neděle, 12:17 + 0 - 0
  Nemůžu najít kdy seto má odehrát a netušíte kolik může stát lístek ?
 • Zbrojovka Brno John77 15.06.2014, neděle, 16:41 + 0 - 0
  je nechápu, proč v době přítele googlu, wikipedie apod., jsou někteří tak líní, že pokud si nejsou jistí, tak se ani nepřesvědčí, zda jejich tvrzení odpovídají skutečnosti. Slovan vznikl v roce 1919 a v jeho názvu se slovo Slovan objevuje v roce 1953. Rudá hvězda sice měla být v Bratislavě, ale nakonec byla fotbalová i hokejová v Brně (Kometa), fotbalová byla přiřazena ke Zbrojovce a její zápasy se počítají jako zápasy Zbrojovky
 • Zbrojovka Brno flvv 15.06.2014, neděle, 16:13 + 0 - 0
  :D
 • FC Baník Ostrava Didosh28 14.06.2014, sobota, 14:44 + 1 - 0
  carcass:Tehdá komouši chtěli udělat jeden silný tým ve fotbale a jeden v hokeji,fotbal v Blavě a hokej v Brně Hvězda...
 • Slezský FC Opava carcass 14.06.2014, sobota, 11:39 + 0 - 0
  Primitive - nemáš pravdu, Slovan v Blavě zavedli až bolševici v 50. létech, mám pocit, že v Čechách byl kdysi mnohem rozšířenější název spíše "Slavia"
 • Bohemians 1905 primitiv 14.06.2014, sobota, 11:14 + 0 - 0
  terre: slovanů vyrostllo jako hub po dešti mnoho hlavně na v první polovině 20. století... myslím že Blava je od vzniku republiky cca 1918, a ten Liberec to máš pravdu ten vznikl spojením až po válce...
 • bez klubu Rusty 13.06.2014, pátek, 17:47 + 0 - 0
  Srbové samozřejmě nenávidí všechny chorvatské kluby, ale co se týče Torcidy, tak je tam aspoň ten zdravý fanouškovský respekt. Už jen to jak Torcida funguje. V tom se jim prý BBB nemůžou rovnat a je to prý z jejich strany moc umělé. Což podepisuji. Dinamo Zagreb mě doslova zklamalo při návštěvě Prahy na Spartě. S Delije na Slavii se to nedalo srovnat, a to jich po sérii zatčení bylo na stadioně asi 350 z 1200. Jinak chápu ty přátelské vztahy mezi SKS a Torcidou, bohužel při měření sil žádný náš klub nesahá těmhle Chorvatům ani po kotníky, takže by případná družba vypadala hodně podivně.
 • SK Slavia Praha Terre Blanche 13.06.2014, pátek, 09:08 + 1 - 0
  Slovan nevím , jinak ten se přejmenoval na Slovan snad až v roce 1953 tedy v době kdy bylo již slovanské obrození dávno pryč. Ale nevím jaké kluby inspiroval to sem zatím nezkoumal
 • Slezský FC Opava carcass 13.06.2014, pátek, 09:02 + 0 - 0
  Hajduk byl jediný jugoslávský klub, který se nemusel po válce přejmenovat - protože jako jediní si zachovali za války hrdost a ani se nezapojovali to těch vzájemných národnostních sraček, takže jim Tito dal za to takové privilegium
 • Bohemians 1905 primitiv 13.06.2014, pátek, 08:59 + 0 - 0
  t1950 aha tak to sorry, to víš u nás hraje tým říkají mu sparta taky poháry a vždy vyletí hned v předkole :)) jj Slavia inspirovala mnoho týmů ostatně Slovan je podobný příklad...
 • SK Slavia Praha Terre Blanche 13.06.2014, pátek, 08:39 + 0 - 0
  ještě bych doplnil že Slavia byla na Balkáně populární v tehdejší době jak díky svým fotbalovým výsledkům tak díky svému odkazu na slovanství. Proto byla inspirací nejen pro zminovaný Hajduk či Vojvodina Novi Sad ale také pro spoustu dalších klubů jako Slavia Sarajevo, Slavia Sofia, ND Ilirija Ljubljana (nastupce Olimpie? ta dokonce hrála v darovaných slavistických dresech) a dalších, nekteré jsou již bohužel zaniklé JŠK Slavija Osijek
 • bez klubu LOFC1881 13.06.2014, pátek, 08:30 + 0 - 0
  Ted mě jeste napadlo,ze kdysi dávno dávali na československý televizi nakej seriál který se celý točil právě kolem Hajduku.Nevzpomene někdo jak se to jmenovalo?
 • bez klubu LOFC1881 13.06.2014, pátek, 08:21 + 0 - 0
  Není lepšího ráno,nez se probudit na festáku a přečíst si takový parádní článek..Hail to CzechDeathFest a supporters.cz
 • bez klubu T1950 13.06.2014, pátek, 01:35 + 0 - 0
  primitivní klokane: poháry hrajem skoro každý rok, první, druhá kola/předkola a návštěvy jsou kolem 20 tis a více... Ano, klub oficiálně žaložen v hospodě U Fleků, Praha... je tam pamnětní deska
 • bez klubu T1950 13.06.2014, pátek, 01:31 + 0 - 0
  Není pravda, že Torcida nemá žádnou družbu, je jí skupina NN Boys Benfica... Znám hodně lidí, co má přátele v česku - slavia, sparta, baník, v polsku - zabrze, wroclaw... v maďarsku, slovinsku, hlavně německu, rakousku, slovinsku... je rozdíl družba a přátelství pár lidí, víte?
 • Bohemians 1905 primitiv 13.06.2014, pátek, 00:38 + 1 - 1
  Trochu historie, Torcida byla první ultras skupinou v Evropě... žilo zde také mnoho Italů... Vztak k Československu je také jasný, snad i byl i celý klub založen v Praze chorvatskými studenty, ale o tom více ví asi Slavisti... Jinak super podpora, na to jaký tým reprezentují (žádné poháry) ale srdcaři... plus výhodné klima (ani mrazy ani poušť) no prostě super klasa plus balkánská mentalita (divokost)... Jinak moc na dovolený bych nevytahoval politiku ala Kosovo je Srbsko, za tohle tam davají přes pi*ču... a stejně tak obdiv k "Hrvatske" není moc libí lidem např. v Bělehradě... i sparťani by mohli vyprávět :))
 • SK Slavia Praha Terre Blanche 12.06.2014, čtvrtek, 21:07 + 0 - 0
  Cisarak!akorat sem chtel napsat neco podobnyho :)
 • FC Baník Ostrava Cisarak! 12.06.2014, čtvrtek, 20:54 + 0 - 0
  Chachar : Co to meles? :D Co je BBB nebo Partizanu do Slavie? :D kde by na sebe asi tak meli narazit? Kdyz nepocitam shodu nahod ze Slavia jednou dostane v poharech zrovna BBB nebo Partizan, samozrejme, nenavist z jejich strany je k Hajduku obrovska, ale urcite nemaji nic lepsiho na praci nez nenavidet Slavii :-)) zas to tak nehrot ;-)
 • FC Baník Ostrava Chachar11 12.06.2014, čtvrtek, 18:06 + 0 - 0
  Jestli budete mít družbu z Torcidou a nebo máte sněma přatelství tak vám to hodně pomuže ale jak jednou řikal Strašák že nechcou mít žadnou družbu tak uvidime,Jinak SKS si dělaj nový nepřatele a to BBB a pak CZ a Partizan Bělehrad a další.. snad o tom taky ví aby pak někde nečuměli :)
 • AC Sparta Praha acs1893 12.06.2014, čtvrtek, 16:50 + 0 - 0
  já minulej rok ve splitu ve fanshopu/klubovně torcidy vyměnil nálepky a triko acs za suvenýry torcidy a nic proti neměli...horší to bylo když sem potom jel na trajektu v triku torcida split a bylo tam hodně aut ze zagrebskou poznávačkou...to pár typů moc dobře nekoukalo
 • SK Slavia Praha Shepp 12.06.2014, čtvrtek, 15:42 + 1 - 0
  Minulej rok v létě jsem se na dovolený s kámošema večer procházeli po Zadaru ve slávistických dresech a tričkách. Netrvalo dlouho a přiskočila k nám podobně veliká skupinka Chorvatů. Začali nám podávat ruce a lámanou angličtino/češtinou vzpomínali právě na ten výroční zápas. Jeden týpek nejdnou zmizel a za chvíli se vrátil s tričkama Torcidy. Vyměnili jsme je za ty naše, dali nějáký pivka. Skvělej zážitek. Líbí se mi kam to spěje.
 • supporters.cz piotr 12.06.2014, čtvrtek, 14:51 + 0 - 0
  Dobrý článek :)je jedno komu fandíte, Torcida je top
 • bez klubu Cestovatel 12.06.2014, čtvrtek, 13:59 + 0 - 0
  Moc pěkný článek. Když Hajduk slavil 100 let a pozval si Slavii, jel jsem se na tu parádu podívat a mám zážitky na celý život a myslím si, že stejně jsou na tom všichni, co tam tehdy byli. To, jak Torcida funguje, to je naprosto neuvěřitelné. Klub by bez fanoušků nebyl skoro nic. Nehrají moc dobrý fotbal, kádr žádná sláva, ale mají neuvěřitelné fanoušky, kteří je drží nad vodou. Návštěvu Hajduku v Praze všem doporučuji. To by měl být zajímavý zápas i pro ty, co Slavii nefandí, ale mají rádi fotbalovou atmosféru a Torcida určitě nezklame. Shodou okolností byla Slavie pozvaná na další oslavu 100 let, tentokrát do Srbska na Vojvodinu Novi Sad. Neočekávám tam takovou parádu jako byla ve Splitu, to nepřekoná asi nikdy nic, ale taky by to mohl být atmosférou kvalitní zápasy, který bude stát za navštívení. Osobně mám tyhle balkánské země plus Polsko radši než nějakou komerční a nejrůznějšími zákazy svázanou Anglii.
 • SK Slavia Praha Strašák 12.06.2014, čtvrtek, 13:19 + 0 - 0
  Ty kontakty se stále rozšiřují. Dříve to bylo mezi pár jedinci. Dnes je jsou to desítky fanoušků, kteří spolu komunikují a navštěvují se. Nechceme žádnou násilnou dražbu, ani se anonymně zvát na zápasy. Hajduk je fanouškovskou kulturou jinde, je to ve stádiu, že tam někteří slavisté jezdí za kamarády. Kluby, historie, postavení ve fotbale je podobné.
 • SK Slavia Praha wajt 12.06.2014, čtvrtek, 12:59 + 1 - 0
  Dlouhodobě panují velmi dobré vztahy s Hajdukem, bohužel zatím je to v rámci několika jedinců.
 • SK Slavia Praha Terre Blanche 12.06.2014, čtvrtek, 12:49 + 0 - 0
  není. Mimochodem dalším balkánským klubem který bude se Slavii slavit 100let bude Vojvodina Novy Sad
 • LHK Jestřábi Prostějov FanatikeR,eS 12.06.2014, čtvrtek, 12:44 + 0 - 0
  Takže mají se Slavií jen dobré vztahy? Žádná družba asi není co? Díky.
 • SK Slavia Praha Terre Blanche 12.06.2014, čtvrtek, 12:43 + 0 - 0
  čokl. Odbor přátel Slavie slaví 50let
 • bez klubu Čokl 12.06.2014, čtvrtek, 12:41 + 0 - 0
  Proč zamíří do Prahy? Mají nějaké přátelské utkání se Slavií nebo co?
clbannerVidea

Oslavy třetího místa FK Jablonec


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Musí to mít pořádný refrén! ... 25.03.2021, čtvrtek, 09:37

Musí to mít pořádný refrén! ...


Tour de Hodolany 1912 slaví ... 18.03.2021, čtvrtek, 03:00

Tour de Hodolany 1912 slaví ...


Fanoušci Karviné před stadio... 25.12.2020, pátek, 22:20

Fanoušci Karviné před stadio...

další články >
Vlajkonosi.cz
VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019, pátek, 21:15

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019, sobota, 09:57

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!


VLAJKONOŠI na Slovácku 15.10.2019, úterý, 15:40

VLAJKONOŠI na Slovácku

více na www.vlajkonosi.cz>
Hooligans.info
VYPRODÁNO! Nudný šampionát zachraňují Maďaři včera, 16:36

VYPRODÁNO! Nudný šampionát zachraňují Maďaři


Pyroeden21: 500 ohňů, 35 kompaktů, 344 fanatiků... 15.06.2021, úterý, 20:16

Pyroeden21: 500 ohňů, 35 kompaktů, 344 fanatiků...


110 Let! V Plzni Rozzářený stadion a vůně dýmovnic 12.06.2021, sobota, 07:49

110 Let! V Plzni Rozzářený stadion a vůně dýmovnic

více na www.hooligans.info>
Fanaticky.cz
VYPRODÁNO! Nudný šampionát zachraňují Maďaři včera, 16:36

VYPRODÁNO! Nudný šampionát zachraňují Maďaři


Pyroeden21: 500 ohňů, 35 kompaktů, 344 fanatiků... 15.06.2021, úterý, 20:16

Pyroeden21: 500 ohňů, 35 kompaktů, 344 fanatiků...


110 Let! V Plzni Rozzářený stadion a vůně dýmovnic 12.06.2021, sobota, 07:49

110 Let! V Plzni Rozzářený stadion a vůně dýmovnic

více na www.fanaticky.cz>
Nejčtěnější články měsíce
Zpět v čase - Svatební den s... 22.05.2021, sobota, 10:39

Zpět v čase - Svatební den s...


Návštěva v sektoru, šarvátky... 30.05.2021, neděle, 10:11

Návštěva v sektoru, šarvátky...


Hradecká rozlučka se stadion... 24.05.2021, pondělí, 22:50

Hradecká rozlučka se stadion...

Komentáře
07.06.2021, pondělí, 10:27 - RavenFCB
O takovem grafity jsem vzdy sn...
06.06.2021, neděle, 11:08 - Kyby
Super!!!
05.06.2021, sobota, 00:35 - chudis
smutné, když titul slaví s bíd...
25.05.2021, úterý, 00:21 - Doyle
jsem chuj, sorry :D
24.05.2021, pondělí, 16:45 - Hagen
Ritchie, Jiří Kára, Milan Čurd...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace