o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss

Derby: GKS Katowice - Ruch Chorzów po 14 letech!

Derby čtvrtek, 9. 11. 2017 09:01 - přejít do komentářů
Na skok do Polska...
images/clanky/derby-gieksa-katowice-ruch-chorzow-8199.jpg

Zápas podzimu pro polský klub GKS Katowice bylo jednoznačně derby s Ruchem Chorzów. To bylo naplánováno na 22. 10. 2017 od 17:45 na Bukowe, tedy na stadionu Gieksy. A to znamenalo mobilizaci i pro družební přátelé z Baníku Ostrava, kteří vyrazili podpořit fanatiky Gieksy.


Města Katowice a Chorzów spolu přímo sousedí. Stadiony obou klubů (GKS - Bukowa, Ruch - Cicha) dělí vzdušnou čarou necelých 5 kilometrů, nedaleko nich stojí také velký Stadion Śląski. Vztahy mezi kluby, respektive jejich fanoušky, jsou velmi vyhrocené, panuje zde obrovská rivalita. Pro katowické není větší rival, pro chorzowské jsou největšími rivaly GieKSa a Górnik Zabrze, které již 10 let pojí družba.

Gieksa a Ruch se naposledy ve vzájemném zápase potkaly před čtrnácti lety - na jaře roku 2003, poté Ruch sestoupil. Problémy se nevyhnuly ani GieKSe, která měla v sezóně 2004/05 finanční potíže, spadla na dno nejvyšší polské soutěže a sestoupila. V nové sezóně nedostala licenci a byla nucena začít ve 4. lize, odkud se zatím až do "ekstraklasy" nevyškrábala a hraje tak již jedenáctou sezónu druhou ligu. Ruch v loňské sezóně sestoupil, a tak se tyto dva kluby potkaly znovu až letos v říjnu.

Kromě ligových klání se v roce 1993 mezi těmito rivaly odehrálo finále Polského poháru na Stadionu Śląskim v Chorzowě. Vítězem se stal GKS Katowice.

Již před utkáním panovala značně napjatá atmosféra. Nějaké hecovačky proběhly již po sestupu Ruchu, spíše až po potvrzení, že ve druhé lize sezónu začne, protože to do poslední chvíle nebylo jasné. S celou GieKSou ale zatřásla událost z května, kdy jim "Niebiescy" (příznvici Ruchu) vybrali sklad s téměř všemi vlajkami a následně několik z nich zpopelnili.

S přicházejícím derby se fankluby, části měst (dzielnice) či sídliště (osiedla) předháněly v propagaci zápasu a v provokacích protivníka. Nechyběly akce na graffiti, do kterých se zapojil i Baník a v Ostravě také zanechali vizitku nezvaní hosté z Chorzowa. Objevovali se také různí oběšenci z hadrových panáků či z nafukovacích panen.

Po posledním domácím utkání minulé sezóny, kdy se rozhodlo o sestupu Chorzowa to fanoušci neunesli, došlo k výtržnostem a vtrhnutí na hřiště. Za to byl Ruch potrestán výjezdovým zákazem do konce podzimu.
Proto strávili fanoušci Ruchu utkání před svým stadionem, kde hráče podpořili před odjezdem. U stadionu fandili, odpálili pyro...

Na Bukove si GieKSa během utkání připravila několik prezentací. Hlavní tribuna při nástupu zaházela hřiště konfetami a poté už se prezentoval samotný kotel GieKSy na protější tribuně zvané "Blaszok". Prvně vytáhl plachtu "1964 > 1920" s dvojitým nápisem o znění "Jak nikt znamy różnicę - lecz teraz nasze są" (Jak nikdo známe rozdíl, ale teď naše jsou – Katowice) a na pásech přes celou tribunu nápis "KATOWICE". Ve druhé půli domácí nad hlavami rozprostřeli podobiznu badboye a otočený znak Ruchu, ve kterém byla zaražena sekyra. To doplnil jasný transparent "Psychoza nienawiści" (psychóza nenávisti). K tomu bylo odpáleno množství pyrotechniky, od rací přes dýmy po žluťáky.

GieKSa po tomto utkání dostala také půlroční výjezdový zákaz. Po odpálení hromady pyra bylo utkání na 6 minut přerušeno. Na plotě vzplál také tzv. koberec z šál Ruchu, nějaké pyro se objevilo i na hrací ploše a před zápasem došlo k menší potyčce s ochrankou právě při pašování pyra a získaných šál.

Baník na tohle derby obdržel 250 lístků, nakonec vyrazilo nějakých 240 Chacharů. Nápomocni byli družebním přátelům jak Ultras, tak chuligani FCB.

Na stadionu utkání přihlíželo 7.100 diváků. A Ruch zvítězil 2:1.

Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Článek vznikl ve spolupráci s L.-Havířov.

Foto: Gieksa.pl + Gieksarze.pl

Autor: ddShare |
Jméno Heslo
text
 • FC Baník Ostrava SilesiaPride 13. 11. 2017, pondělí, 21:39 + 2 - 0
  Žižkovskej pepík: V tom co píšeš souhlasím půl na půl, nemyslím že je od škody zakazovat tvrdý chlast a přehršel pití, není to ukázkou ultra giga síly hůligens, ale kurva já se taky ožeru a nikdo mi nic v důsledku nezakáže na výjezdu, ale s rozumem, ale ty hovada ožralé co se valejí ve chcankách, nadávají lidem mimo fotbal bylo potřeba eliminovat proto kazí značku Baník, přesně na tyto hovada skulané na nadraží čekají Prima, Nova. Takže ono že to chuliganka kontroluje je dobře já bych ty zkurvené hovada co musí vypít 16 litrů slivovice úplně odjebal do hajzlu jsou na nic. A k tomu všemu nosí klubové barvy o které je pak skrojí trapné tábory jako Zlín, Olomouc (sice málo ale přesto) takže tady jsi ruku na srdce vedle, a ted ruku na srdce zase já drogy absolutně z 60-70% ovládly polskou hools scénu, kšefty, kšefty a mnoho zničených nadějí, ano vidím to u nás v Baníku, nemůžu je jmenovat ale zasvěcení víme. Orlová, Bohumín mají své zastoupení v pokažených životech či tomu propadly. K tomu jakožto 100% nedotknutý (drogy) mám nazor proti, ale žel bohu to je hlavní téma polské scény a bohužel už i naší, ale je to o síle osobnosti, já si nedám nepotřebuji, to že někdo tomu propadne, bohužel. Cracovia, Wisla tam jsou absolutně na denní pořádku kšefty, bílé maso, a nedávná aféra pašeráctví přistěhovalců, větší část scény ovladá kriminální činnost, ale není to celá scéna je to třeba půlka, jo hold životy mladých kluků co jsou vychovaní mezi panely a v životě nepoznali kasu, vidí snadno vydělané prachy a bohužel pro některé jdou morální hodnoty stranou. Třetí věc, u nás v ekipě nevím o tom že by na Baník jezdili přímo kluci co jen trenují a jdou na bitku, blbost, u nás na poločas chodí kluci co opravdu jezdí. Polsko, tam je to zase jiné, specifické, ale to se týka velkých taborů jako Lech, Ruch atp. ale je to IMHO někdo by se třeba do krve hádal.
 • AC Sparta Praha MP11 13. 11. 2017, pondělí, 11:09 + 0 - 0
  Žižkovskej Pepík, poslední příspěvek ti podepíšu. Kde jsou ty časy Koviho, Indiána a spol...
 • AC Sparta Praha Žižkovskej Pepík 13. 11. 2017, pondělí, 10:33 + 2 - 0
  Hele Silesia, toto už jde dávno mimo mne, ale vcelku s tebou souhlasim. Já do kotle nechodim od roku 2004, kdy se zacala postupnymi kroky budovat novodoba moderni Sparta. A z kotle vymizeli lide, ktery pro Spartu dycháli a v mnoha pripadech je nahradili jiny, pro ktery to byla a je jen poza nebo paraziti, ktery maj byt potrebu dva roky soucasti nejakych ultras nebo hooligans a sotva znaj zakladni jedenactku mancaftu. Scéna zacala upadat do totálních sracek, řešej se hovna jestli měl ten nebo ten tábor preciznejc vymalovanou plachtu na choreu, na pole chodej nabuseny opice z gymu, chuligáni jedouci na fetu zakazujou trvdej chlast a mohl bych pokracovat dále. Cest vsem vyjimkam. Plácejte se za to, že mate nejlip vymalovany chorea, že vám vyhrály fight lidi co přijdou na fotbal dvakrát za rok, ale toto už několik let nemá s mentalitou ultras a hooligans nic spolecnýho. A ano, jsem ten starej ubrečenej kokot, co tvrdí: Kdysi bylo bylo líp.
 • FC Baník Ostrava SilesiaPride 13. 11. 2017, pondělí, 05:03 + 2 - 0
  Žižkovskej pepík: tak jde vidět, že asi nejsi z "radikální" vaši odnože, protože bys věděl, že tví kolegáčci z Prague girls nebo co máte teď za hools uskupení se paktovalo dost se Zidzewem který má družbu s asi ještě pěti kluby aby toho nebylo málo plus pár turnajů navštívených s kamarády ze Zidzewa. Takže tví kolegáčci lížou jaja Zidzewu a dalším polským táborům. Smutné, co? Tak od te doby co se družíte s těmi Poláky už se ani nesmí u vás řvát v kotli polští židi. Racionálně uvažující: GKS má teď výjezdy zákaz to je fakt, doma bojkotovali za herní výkony, které byly fakt hrozné a prohrané derby. Musím ale uznat, že z návštěvy GieKSy mi nebylo nejlépe, GieKSa opravdu prožívá zlé časy paběrkuje několik let v druhé lize a předtím žumpní ligy, ne a ne se dostat do první ligy, pořád střed tabulky, fotbal nemastný neslaný plus to co se stalo (asi každý ví) taky nebylo ideální. Zkrátka si myslím, že GieKSa potřebuji nějaký impulz, postup do první ligy by mohl rozpumpovat svěží krev, ale teď a i před bojkotem domacích zápasů Blaszok zel SKORO prázdnotou. Kdysi jsem záviděl, teď smutně koukám. No i přes to vše by podle mě jejich chuligánka zničila každý tábor v naši lize jak na počty tak banda na bandu.
 • bez klubu Racionálně uvažující 11. 11. 2017, sobota, 23:03 + 0 - 0
  Ale dovolili jste si tady dost:D Moc se vám nelíbilo derby polskejch polobohů a vzorů všech českejch vlezdoprdelů a rádobychuligánů:D Troufalost! Poláci ty vole, nadlidi! :)))
 • bez klubu Groundhopping Czech 11. 11. 2017, sobota, 10:34 + 0 - 0
  TH:Normálně amfík z Krakowa a náběh radikálky Ruchu přes park na kasy...
 • Zbrojovka Brno Tom H 11. 11. 2017, sobota, 08:41 + 0 - 0
  GC: Ano je rok 2017 a fízli jsou asi o tísíc světelných let napřed od těch v uniformách co pro ně byl vrchol, když objevili bitku, zastavili feldu a spustili sirénu....takže nevím cos čekal v den zápasu.
 • bez klubu Groundhopping Czech 10. 11. 2017, pátek, 21:41 + 0 - 0
  https://www.youtube.com/watch?v=Fqcl6Jv9Zhg&t=191s Jinak pro mě taky velké zklamání po hools stránce,na to jaký byl potenciál...devadesátý léta jsou prostě v prdeli....
 • FC Baník Ostrava Mat1922 10. 11. 2017, pátek, 15:16 + 0 - 0
  ŽP::-D Ze te porad serou hlavne veci ohledne foceni.To bys tu svoji praci mel moc jednoduchou.Jenom si s kolegy monitorujte pekne po staru.A cim min chlastu,tim mene problemu.Coz taky nezapada do vasich predstav.
 • bez klubu Racionálně uvažující 9. 11. 2017, čtvrtek, 21:34 + 0 - 0
  Jezdil jsem tam na šlágry i menší zápasy několik let. Dnes se i z derby Krakowa začíná stávat komerční sračka:-) Polovina táborů má co chvíli výjezdovy zákazy, zavřeny stadiony, ani proti tomu nebojují a raději ti velcí hrdí Poláci sklopí hlavy, chuligani si z udělali z fotbalu kšeft:-) Teda ti, co tam ještě zůstali a neodletěli parazitovat do VB:-)
 • FC Baník Ostrava RavenFCB 9. 11. 2017, čtvrtek, 21:24 + 1 - 0
  Racionalne uvazujici : Podle ceho soudis ???
 • bez klubu Racionálně uvažující 9. 11. 2017, čtvrtek, 20:28 + 0 - 0
  Nejen GKS. Polská scéna jde do sraček po všech stránkách.
 • FC Baník Ostrava BrokFCB 9. 11. 2017, čtvrtek, 20:27 + 0 - 0
  s77: můj názor, je, ze nase derby bylo o dve tridy lepsi.
 • FC Baník Ostrava L. 8 9. 11. 2017, čtvrtek, 20:25 + 0 - 0
  s77: Policie měla vše pod kontrolou, hlavní cesty zablokovala a Ruch si pohlídala u jejich stadionu. V ulicích klid.
 • Zbrojovka Brno Doyle 9. 11. 2017, čtvrtek, 19:59 + 0 - 0
  Pepíku tak hlavně že vy sparťani se na výjezdech navzájem mlátíte do bezvědomí, udáváte fízlům, převěšujete si vlajky, hádáte se co se má a nemá řvát.... a ty tady budeš u každého článku řešit, že se chacharum nelíbí, když se na výjezdech ožírají.. ty vole fakt si zaměťte před vlastní prahem a pak řešte tábor, který jezdí v počtech aktivně fandících lidí o kterých se vám může jenom zdát..
 • FC Baník Ostrava Kyby 9. 11. 2017, čtvrtek, 19:58 + 0 - 0
  RU: V každém případě už zažívali lepší časy...
 • bez klubu Racionálně uvažující 9. 11. 2017, čtvrtek, 18:56 + 0 - 0
  Takže gks je už vlastně takovej polomrtvej tábor. Výjezdy jim zakázali, o vlajky osekal Ruch a doma už to prý bojkotují.
 • Slezský FC Opava s77 9. 11. 2017, čtvrtek, 18:18 + 0 - 0
  Můžete chachaři tohle derby srovnat s tím naším, co se týče nasazení policajtů a dění v ulicích?
 • FC Baník Ostrava BrokFCB 9. 11. 2017, čtvrtek, 17:47 + 0 - 0
  Tohle byl zápas naprosto o ničem, atmosféra velmi vlažná, jen při nadávkách to znělo dobře. Jinak docela bída. Je vidět, že GKS jsou herně ve sračkách hodně sezon a jednoduše lidi to tam nebaví :)
 • AC Sparta Praha Žižkovskej Pepík 9. 11. 2017, čtvrtek, 17:06 + 2 - 0
  Tvy čertužel půjde Kyby jednou do slovníku:-)
 • FC Baník Ostrava Kyby 9. 11. 2017, čtvrtek, 17:00 + 0 - 0
  Ruch má zákaz od PZPN. V Polsku je to čertužel běžná praxe a poláci ji tak nějak (ikdyž neradi) přijali. To, že se tomu nikdy pořádně nepostavili považuji za jedno z největších mínusů CELÉ jejich scény...
 • FC Baník Ostrava chacharjd 9. 11. 2017, čtvrtek, 15:52 + 0 - 0
  Tom H. Neslo o to ze nam dali malo listku. Kdyby vyuzily stadion pro sebe asi by se to dalo pochopit. Ale opava mela v umyslu poskytnou 1/3 tribuny a zbytek nechat prazdny. Zizkovsky pepik. : Je pravda ze na slovenske warioty se hraje mnohem jednoduseji 😀 . Nebyl zakaz alkoholu ale zakaz tvrdeho alkoholu a i kdyz nechte musim priznat ma sve opodstatneni a svuj efekt...
 • AC Sparta Praha Žižkovskej Pepík 9. 11. 2017, čtvrtek, 15:38 + 0 - 0
  Ona je to taky trochu taková kašpařina se projít v kapucích po těch špinavých sídlištích, obdivně polaskat koule polským polobohům, zafandit si polsky a hrát si jeden den na polskýho warriora, ne?? :-)) a nejlíp si nějaký ty jejich zásady odnýst domů a aplikovat to na svých normálech jako jsou zákazy foťáků, chlastu a dalších píčoviny obšlehlý z Polska:-)
 • Zbrojovka Brno Tom H 9. 11. 2017, čtvrtek, 13:57 + 0 - 0
  Ostavaci jak ste si uzili derby bez hostu? To bylo kecu v Opave. Kdyby Ruch nemel zakaz ale jen malo vstupenek take by ste zustali mimo statek?
 • FC Baník Ostrava Pustá Polom 9. 11. 2017, čtvrtek, 08:06 + 0 - 0
  Pěkný report, díky. Ovšem půlroční distanc na výjezdy za odpálení pyra a zpopelnění věcí Ruchu??? Pochopil bych, kdyby šli na hřiště a napadli hráče, inzultovali rozhodčího, ale toto je šílené. Buďme ještě rádi za Česko...
clbannerVidea

PODZIM 2018


další videa >
Blog fanoušků & Špionáž
Superclásico po evropsku 12. 12. 2018, středa, 21:30

Superclásico po evropsku


Blog fanoušků: SK Rapid Wien... 29. 11. 2018, čtvrtek, 17:50

Blog fanoušků: SK Rapid Wien...


Blog fanoušků: PASEKY ULTRAS... 29. 10. 2018, pondělí, 13:45

Blog fanoušků: PASEKY ULTRAS...

další články >
Odkazy z jiných webů
65. VÝROČÍ MODROBÍLÉ ŠLECHTY 9. 12. 2018, neděle, 05:20

65. VÝROČÍ MODROBÍLÉ ŠLECHTY


Předstírali výměnu kola, v kuklách pak přepadli auto s opavs... 10. 10. 2018, středa, 18:35

Předstírali výměnu kola, v kuklách pak přepadli auto s opavs...


Lvíčata v Jablonci (VLAJKONOŠI) - pohled z KV 2. 10. 2018, úterý, 18:59

Lvíčata v Jablonci (VLAJKONOŠI) - pohled z KV

další odkazy >
Nejčtěnější články měsíce
V roce 2018 si připsal 33 vý... 5. 1. 2019, sobota, 20:45

V roce 2018 si připsal 33 vý...


19 nejlepších zápasů podzimn... 2. 1. 2019, středa, 21:25

19 nejlepších zápasů podzimn...


Kostičův groundhopping a 28.... 13. 1. 2019, neděle, 22:20

Kostičův groundhopping a 28....

Komentáře
18. 1. 2019, pátek, 23:02 - k.m
V Řecku je už minimálně deset ...
18. 1. 2019, pátek, 20:36 - Cestovatel
Frydečak: Řecko mám sice objet...
18. 1. 2019, pátek, 18:10 - L. 8
DD: Dobrá práce!
17. 1. 2019, čtvrtek, 22:26 - Frydečak
Cestovatel: Tak to já jsem si ...
17. 1. 2019, čtvrtek, 21:37 - Frydečak
Kostič: Já jsem jej možnost si...
všechny komentáře >
Diskuse
14. 10. 2017, sobota, 21:35 - supporters.cz
Dobrý den, tipovačku jsme byli nuceni &u
9. 10. 2017, pondělí, 20:24 - wawe48
Marsellus Wallace: Posílal jsem i email
9. 10. 2017, pondělí, 15:06 - Marsellus Wallace
Bude se tipovačka někdy vyhodnocovat? Nerad byc
30. 9. 2017, sobota, 14:06 - sigmicka
Tak děláte si prdel ne ? Tipování na kolo uzavřeno
24. 9. 2017, neděle, 21:56 - wawe48
Jak to bude s výhrou v tipovačce za minu
celá diskuze >
clbanner
Speciály
Sledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace