o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Derby Krakova, Svatá válka zuří už 103 let + VIDEO

úterý, 06.12.2011 - přejít do komentářů
/titleImg/derby-krakova-svata-valka-zuri-uz-103-let-video/1/3727.jpg?width=570

Derby je středně velké město v Anglii, jehož obyvatelé po staletí bojovali v různých sportech. Vůbec poprvé se ale název derby objevil při koňských dostizích.

V Polsku jsou derby fotbalové zápasy v několika městech, například Legia-Polonia ve Varšavě,v Lodži LKS-Widzew apod. Avšak nejznámější polské derby se odehrává v Krakově mezi Cracovií a Wislou.

Oba krakovské týmy jsou nejstaršími fotbalovými kluby v celém Polsku (Cracovia byla založena v červenci 1906 a Wisla téhož roku v září). O těchto zápasech byly sepsány knihy, fejetony a dokonce i básně.

Toto derby bývá po celém Polsku označováno jako Svatá válka. Nechtěným zakladatelem tohoto názvu byl hráč Cracovie Ludwig Gintel, který na počátku 20. století po příchodu do kabiny zcela náhodou prohlásil: pánové, pojďme do Svaté války!

Vůbec první derby mezi oběma týmy se odehrálo 20.září 1908. Zajímavostí je, že ani jeden tým tehdy ještě neměl postavený svůj vlastní stadion, a proto se hrálo na krakovských polích.Zápas skončil remízou 1-1. (pozn. autora: stadion Cracovie byl otevřen 13.března 1912, stadion Wisly 8.dubna 1922)

Tradice Svaté války tak byla započata. První zlom nastal v letech 1915-1918. Důvod byl zcela prozaický. Louky, na kterých hrávala Wisla svoje domácí zápasy, zabrala rakouská armáda. Hráči Wisly se ovšem dohodli s konkurenční Cracovií, která už měla postaven stadion, a odehráli zápasy právě na půdě svého největšího rivala.

2.9.1939 se zapíše černě do historie obou dnešních rivalů. V tento den se mělo hrát další derby na stadioně Cracovie Krakov. Na místo svaté války však šli hráči obou týmů bojovat do války skutečné. Spousta z nich také zaplatila životem. Z družstva Cracovie to byli například Bialik, Fryc, Gruenberg, Kogut, Kozień, Kwieciński, Latacz, Majeran, Rogalski, Sperling, Zieliński. Z Wisly pak Cudek, Lubowiecki, Łyko, Makowski, Polaczek, Stefan Reyman, Serafin, Szumilas i Żaczek a mnoho dalších.

Druhá světová válka měla za následek pozastavení všech oficiálních zápasů polské ligy. Němečtí okupanti zakázali Polákům organizovat jakákoliv sportovní utkání a veřejná shromáždění. Přesto se dál hrálo krakovské mistrovství, ale už ne na stadionu Wisly či Cracovie, nýbrž na periferních hřištích (obvykle v Podgorzu).

V čase druhé světové války se pořádaní derby stávalo těžším a těžším. V roce 1942 byl zápas naplánován na 21.června na stadion Bronowianki. Němci se ovšem o tomto záměru dozvěděli a celé utkání bylo raději z bezpečnostních důvodů zrušeno.

Během jednoho derby, jako by všichni zapomněli, že trvá skutečná válka.17.října 1943 za přítomnosti více než 10 tisíc diváků (což bylo na podmínky války velice moudré, protože 10 tisíc lidí nemohlo zůstat bez povšimnutí okupantů) proti sobě opět stála obě mužstva. Vítěz by se stal mistrem Krakova. Čtyři minuty před koncem rozhodčí Mitusiński odpískal penaltu pro Cracovii po zákroku obránce Wisly Waśka, který vyrazil míč mířící do prázdné branky rukou. Hráči Wisly se rozběhli k rozhodčímu, kterého ale začali bránit hráči Cracovie. Fanoušci obou týmu vtrhli na hřiště a začala pořádná mela.O tom, co se děje se samozřejmě dozvěděli Němci a jejich velitelství SS na rynku Podgorskim. Velitelem SS v Krakově byl však rodilý Rakušan, který díky své lásce k fotbalu hráče nakonec zachránil před deportací do Osvětimi. Tento důstojník totiž v mládí hrával fotbal za jeden z vídeňských klubů. Proto když se dozvěděl o nepokojích mezi fanoušky, jen mávl rukou a řekl, ať se klidně pobijí. V nedokončeném zápase bylo vítězství připsáno Cracovii,která se stala mistrem Krakova.

28.ledna 1945 se hrálo první derby po osvobození Krakova. Zápas na zasněženém hřišti se hrál na 2 x 30 minut. Rozhodcovskou píšťalku dostal do ruky fanatický příznivec Białej Gwiazdy (přezdívka Wisly) Stanisław Jesionka. Wisla tak zápas podle očekávání vyhrála 2-0.

Důležitý zápas poválečné historie se hrál 5.prosince 1948. Bylo to dva týdny před koncem ligy.Oba týmy měly stejně bodů. Podle dnešních pravidla by mistrem byla Cracovia, protože měla lepší poměr vzájemných zápasů. Ovšem možnost, že by měla obě mužstva stejný počet bodů v tehdejších pravidlech ligy ani nefigurovala. Proto polský svaz rozhodl, že se bude hrát na neutrálním hřišti.

Favoritem zápasu byla Wisla, která měla na konci ligy lepší formu. Už v první minutě Legutko neškodně střílel na branku Cracovie, ale po hrozné chybě brankáře Rybickiego se míč dostal do sítě. Když utichl jásot příznivců, kapitán Wisly začal křičet: Tady máte dárek na Mikuláše! Jeho pýcha byla potrestána.

Cracovia celý zápas otočila a zvítězila 3-1, což jí dopomohlo k celkovému triumfu v lize.Jako odměnu za výhru dostali hráči večeři v dobré krakovské restauraci a nejlepší střelec týmu, Stanislaw Różankowski, dostal navíc hodinky.

Neobvyklé derby se konalo v březnu 1949. Hráči obou týmů byli rozděleni nikoliv podle barvy dresů, ale podle toho, jestli byl hráč ženatý nebo svobodný. Obě jedenáctky nastoupily proti sobě v přátelském zápase na stadionu Cracovie. Zápas skončil pohromou pro svobodné, kteří prohráli 2-8, což vedlo k tvrzení, že sex v manželství vede k lepším výkonům na hřišti 

Zvláštní příchuť mělo derby roku 1959 na stadionu Wisly. Ten prošel několikaletými rekonstrukcemi a právě v roce 1959 se znovuotevíral. Avšak Wisla zde začala prohrávat zápas za zápasem. Historický mezník přišel právě v derby roku 1959. Před utkáním s Cracovií přišel šéf fanoušků Wisly na ďábelský nápad. Sehnal kněze, kterého potajmu dostal vpředvečer zápasu na stadion klubu, který byl srdeční záležitostí tehdejších mocipánů a policie, a požehnal jej. Pomohlo to, Wisla v derby zázračně zvítězila 1-0, byť byla celý zápas pod drtivým tlakem hostujících hráčů, avšak branka Wisly jako by byla skutečně zakletá. Od té doby má Wisla značně pozitivní bilanci z domácích zápasů proti Cracovii.

V květnu 1966 se městské orgány rozhodly oslavit svátek dělnické třídy. Hráčům obou klubů bylo doporučeno, aby se zúčastnili oslav a po oslavách spolu sehráli prvomájový zápas. Druholigová Cracovia tehdy porazila prvoligovou Wislu 2-0.A to i přesto, že Cracovii chyběli čtyři nejlepší hráči: Kowalik a Rewilak - byli na soustředění reprezentace, a zranění Hausner a Orczykowski.

Na začátku sedmdesátých let prožívá Cracovia nejhorší období v historii. Strmý pád z ligy pokračoval a Cracovia se dostala až do regionální ligy, z které se jí dlouho nedařilo postoupit. Po iniciativě fanoušků obou klubů, kterým se podařilo přesvědčit úřady, aby se každý rok hrálo derby na oslavu výročí osvobození Krakova, se uskutečnil první takový přátelský zápas 27.1.1974. V klání o tzv. Erbovní štít zvítězila před 23000 diváky Wisla 2:1. Rok na to však došlo k možná největšímu vítězství Cracovie v celé historii derby. 19. 1. 1975 deklasoval celek ze středu 4.ligové tabulky tým prošpikovaný stříbrnými medailisty z MS 1974 hrající v nejlepší sestavě 4:1. 27 000 diváků nevěřilo vlasním očím. Toto derby o Erbovní štít se pak hrálo každoročně v lednu, a sice až do r. 1989. Po převratu se změnil název trofeje, ale termín zůstal, leč změna štěstí nepřinesla - první "Prezidentský" zápas byl zároveň i posledním.


28.ledna 1990 Cracovia v zápase nevalné úrovně o Pohár prezidenta porazila Wislu Krakov 1:0. Podstatnější okamžiky se udály až po skončení zápasu. Policejní složky nepochopitelně brutálním způsobem zaútočily na odcházející fanoušky Cracovie, strhla se velká bitka mezi chuligány v pruhovaných dresech a policií. Chuligáni a fanoušci Wisly vyšli v obrovském počtu vstříc pomoci právě fanouškům úhlavního rivala. I při vzájemné každodenní nenávisti se tyto dva tábory spojily a bojovaly proti společnému nepříteli - policii. Konečnou akcí bylo zdemolování konzulátu SSSR, kam se ukryli policisté prchající ze stadionu.Po tomto incidentu byl vydán rozkaz o zákazu fotbalových derby zápasů. Proto byla tradice derby na několik let přerušena. Wisla mezitím spadla z Ekstraklasy (nejvyšší polská soutěž) a Cracovia naopak postoupila do druhé ligy. Policie ani vláda nedokázaly pořádání derby zabránit, a tak se po pětileté pauze hrálo tentokráte druholigové derby na stadionu Reymonta (ulice u stadionu Wisly) dne 24.září 1995. Nováček z Cracovie vyhrál 1-0, přestože hrál od 36 minuty oslabený o vyloučeného hráče.Odveta se uskutečnila 15.května 1996 a Wisla se revanšovala vítězstvím 2-0.Tento zápas se hrál za podezřelých okolností, neboť tři dny před výkopem utkání se v zákulisí začalo mluvit o výhře Wisly v poměru 2-0, a dokonce byli tipováni i stejní střelci branek, kteří se skutečně v zápase prosadili. Zápas si bude dlouho pamatovat fanoušek Białej Gwiazdy, který v klubových barvách přišel mezi hooligans Cracovie. Zůstal zbitý ležet na zemi a jenom včasný zásah policie ho uchránil od jisté smrti.

Derby zápas vždy spustí lavinu emocí. Můžeme prohrát všechny zápasy, ale derby ne! Toto pořekadlo často slyšeli mladí hráči obou klubů od těch zkušenějších v kabině. Krakovské derby má skutečně výjimečné postavení mezi ligovými zápasy. Často dochází k nepokojům mezi oběma tábory fanoušků, kteří nectí žádná nepsaná chuligánská pravidla. A proto nejvíc fanoušků v celé zemi nalezne smrt právě v Krakově. Poslední dobou však spousta vražd fanoušků v Krakově nesouvisí ani tak s fotbalem a klubovou příslušností, ale s vyřizováním účtů na poli organizovaného zločinu.

Celková bilance derby: (aktualizováno 1.4.2012)
185 zápasů
60 vítězství Cracovie
42 remíz
83 vítězství Wisly
branky Cracovia-Wisla 232:299

Dokument o tomto derby

Autor: redakce

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FK Teplice Metzgermeister 21.09.2013, sobota, 13:30 + 0 - 0
  Nějak radši nepřemýšlím, co by se stalo, kdyby ty šály napuštěné benzínem, blafly ... :-)
 • FC Baník Ostrava Michal14 17.04.2012, úterý, 23:20 + 0 - 0
  To pálení 500 šál je něco neuvěřitelného!!
 • Fotbal Třinec Wotan 17.04.2012, úterý, 21:38 + 0 - 0
  moc pěkný článek ,klobouk dolu palec nahoru :-)
 • FC Baník Ostrava Bulldog 17.04.2012, úterý, 21:09 + 0 - 0
  Parádní!! Víc takových článků.
 • AZ Havířov Michal 23.12.2011, pátek, 20:57 + 0 - 0
  nadherny clanek
 • 1.FC Slovácko eLucky 06.12.2011, úterý, 11:10 + 0 - 0
  Vynikající článek! Palec nahoru autorovi:)
clbannerVidea

Sestřih výjezdu fanoušků Komety do Zlína


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Choreo i ohňostroj. Fanoušci... 28.11.2021

Choreo i ohňostroj. Fanoušci...


BLOG: Návštěva kvalifikačníc... 18.10.2021

BLOG: Návštěva kvalifikačníc...


BLOG FANOUŠKŮ: Výjezd fanouš... 16.10.2021

BLOG FANOUŠKŮ: Výjezd fanouš...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Bílé peklo v Edenu provonělo... 26.11.2021

Bílé peklo v Edenu provonělo...


Plný stadion, oslava legendy... 22.11.2021

Plný stadion, oslava legendy...


Makabejští si v Praze užili ... 07.11.2021

Makabejští si v Praze užili ...

Komentáře
27.11.2021, sobota, 14:15 - davey
Zbytečně tolik fotek stačilo j...
23.11.2021, úterý, 19:28 - FanaticBoy
Tam šlo spíš ukázat ten počet ...
23.11.2021, úterý, 09:21 - Divák
V Teplicích je to fakt zabité....
22.11.2021, pondělí, 21:54 - Přerovák88
Super zápas se vším všudy. Oba...
22.11.2021, pondělí, 21:43 - k.m
10x vyfotit prázdné tribuny ??
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace