o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

FCB a GKS - Přátelství prověřené roky začalo mylným obráním Chacharů o šály v domnění, že jde o fans Ruchu!

úterý, 02.11.2021 - přejít do komentářů
/titleImg/druzba-fcb-a-gks-oslavila-24-let-sve-existence/1/9623.jpg?width=570

Na území historické země Slezska se vytvořila patrně nejznámější a asi i nejlépe fungující družba, ve které figuruje český tábor. Přátelské vztahy mezi zástupci obou klubů se formují od druhé poloviny 90 let.

Oficiální podobu získává družba v listopadu 1996 při zápase GKS proti Górniku Zabrze. Oba kluby spojuje už samotný název. Górniczy Klub Sportowy, jak zní nezkrácená verze, pro v Česku více populární klubovou zkratku GKS, by se ve hodně volném překladu dala přeložit právě jako Baník, přesněji pak spíše "sportovní hornický klub" . Ale odkaz na hornické tradice obou klubů je více než znatelný.

Historie družby jako takové měla velmi zajímavý začátek. První zápas, na kterém se ukázaly oba tábory společně, se odehrál v Ostravě. Po komunikačních šumech se zde objevuje 5 fanoušků polského týmu, kteří okamžitě najdou společnou řeč s domácími. Jak už bylo zmíněno, oficiální potvrzení družby se uskuteční jen o pár týdnů později. Slezský klasik, mezi GKS Katowice a Gornikem Zabrze, jak se tomuto zápasu přezdívá navštívilo 13 fandů Baníku, kteří jsou okamžitě zpozorováni příznivci Gieksy. Jelikož doba Internetu a dalších komunikačních médií byla tehdy teprve v plenkách a informace o začínajícím přátelstvím mezi oběma tábory ještě dostatečně neprosákly na povrch, jsou příznivci Baníku mylně považováni za fanoušky Ruchu Chorzów (jak Baník, tak Ruch vyznávají modrobílé barvy), se kterými pojí katowické fans nyní pouze a jen nenávist. Baníkovci tak záhy přichází o své šály. Nedorozumění se záhy vysvětluje a fanoušci Baníku dostávají své klubové symboly zpět. Chachaři také zaznamenali před zápasem i konflikt s fanatiky Gorniku, s kterými měli katowičtí v té době k přátelství hodně daleko...

Velké pozdvižení na fanouškovské scéně vyvolá zápas hraný v březnu 1997 na ostravských Bazalech. V sousedské bitvě se zde utkávají reprezentace České republiky a Polska. Příznivci GKS a Baníku se usídlují společně v jednom sektoru a do té doby ne příliš známá skutečnost pro ostatní tábory, dostává reálné obrysy.

V roce 2006, při oslavě 10letého výročí této družby, se v Katowicích odehraje přátelský zápas mezi GKS a Baníkem. Z Ostravy přijíždí autobusy takřka 500 fanoušků. Nechybí hned několik choreografií na obou stranách a kvanta odpálené pyrotechniky. Ještě před touto zářijovou událostí navštíví Ostravu v lednu na 700 kibiců GieKSy, dorazivších na halový turnaj "Sileans cup". Hokejový stadion Vítkovic, kde byla akce uspořádána, se při fandění obou táborů doslova otřásal v základech. 

Roky letěly dále a patnáct let družby na sebe nenechalo dlouho čekat. V roce 2011 vyrazilo 400 Chacharů v modrobílých čapkách oslavit družební narozeniny na Bukowou (stadion GKS). Tentokrát se jednalo o návštěvu klasického ligového zápasu, jelikož vztahy s vedením Baníku byly v té době takové, že situace neumožňovala domluvení přátelského utkání nebo jiné akce. K vidění zde byla choreografie zakrývající celý domácí kotel, vzorovaná na novou družební zástavu, která právě v této době vznikla. Ostravané si připomněli jubileum choreografií při výjezdu na Žižkov a následně byla v plánu ještě dodatečná oslava při zápasu s Olomoucí. Místo toho však létala na hřiště pyrotechnik a vyhánělo se baníkovské vedení s Peterou v čele. 

V Roce 2012 slaví Baník 90. výročí a na Bazalech se mimo jiné odehrává utkání mezi Baníkem a GKS během zápasu se pak oba početné tábory (1.300 GKS) potkávají uprostřed tribuny a společně fandí. Nechybí opět tradiční družební choreografie, kterou společně vytvářeli ultras skupiny obou táborů a jako třešnička na dortu přichází závěrečná pyroshow okolo celých Bazalů. Od žhavých jisker chytají dříve použité konfety, což se mohlo ukázat osudným pro některé z ostravských vlajek, ale neštěstí bylo na poslední chvíli zažehnáno. 

V roce 2016 se v Katowicích odehrálo opět přípravné utkání mezi GKS a FCB. Fanoušci obou táborů na tribunách oslavili 20 let společné družby a podle toho to taky vypadalo. Hned několik choreografií, tuny pyrotechniky a nakonec i společné fandění v jednom sektoru... Z tribun sledovalo utkání na 800 Chacharů, kteří podle ohlasů nezávislých pozorovatelů neudělali české scéně rozhodně špatnou reklamu. 

Letos fanoušci FCB a GKS slaví 25. výročí družby a ve víkendovém zápase mezi Baníkem a Spartou byly prezentace věnovány právě tomuto roky prověřenému přátelství.

Autor: Mara

z domovapod lupouzaujalo nássvět hooligansFoto reportZpět v časeTOP

FC Baník Ostrava

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • bez klubu Hagen 07.11.2020, sobota, 23:15 + 0 - 0
  Kyby: Určitě by se slušelo napsat, že Ruch opravdu v roce 95 v kotli Baníku byl, že to tehdy Baníku nebylo nepříjemné, jen ty vztahy prostě nepokračovaly. V Katowicích se ta družba rozvíjela pozvolna, to sám víš, GieKSa nebyla tehdy zvědavá na přátelství, když sami razili heslo, v roce 96, sami proti všem. Zdravím z Chebu.
 • FC Viktoria Plzeň pepky 06.11.2020, pátek, 20:41 + 0 - 0
  Zdary,Hmmm chlapci chlapci..to nejde nereagovat a zavzpomínat ju,a taky popřát vše Nej,Nej!!! todle jse mně moc líbí,tady ten příběh,je veliká nostalgie a radost zavzpomínat na mládí,ta vaše fotka je famózní,mám podobní,ale kapánek s jiného těsta :-) ,protože to jsou borci asi nejfantastický 90leta,sice ja měl vtom roku čerstvou občanku,ale hergot to byla pecka,,,ale třeba i v 13letech mně kluci přijaly a já byl chlapeček šťastný jako blecha dnes už ani nevím jak ty kluci vypadají pomalu,mají cca 45-50,ja o neco míň,všichni 2-3děcka...já tehdy žil v jiném krajů,ale to už je dnes pouze spousta nádherných vzpomínek...za dob Československa,kdy můj otec chodil 1979-1982 na krajský přebor sk střed a pak tahal1986 i mně prcka 4letého na divize sk stred B,a pak 93-94 5liga ssfz skB.no jo to jsem ty kluky miloval a všude jse cpal a říkal prosil...ať mně berou sebou(táhni prcku,vypadni,běž za mamkou atd..)opakují fantastický zážitky,,,díky vám jsem zavzpomínal na nádherné leta mého mládí,takže díky moc borci...nechte jsi dařit a ať družba slouží,,JEBAT SVAZ I ACAB ;-) kurňa jak to bylo u nás TJ BANÍK Veľký Krtíš,TJ Internacional BANÍK Velký Krtíš,FC BANÍK Veľky Krtíš dnes FK FC Baník Veľký Krtíš ;-)
 • FC Baník Ostrava Kyby 05.11.2020, čtvrtek, 20:14 + 0 - 0
  Vzali nám jednu šálu o několik měsíců dříve, když jsme tam ve čtyřech přijeli shlédnout GKS-Legia. Tím by ten článek mohl začít, bylo to ještě před jejich návštěvou v OV. Při zápasem s KSG jsme nic netratili, několik katowických se na nás rozběhlo u nádru a po pěti krocích nás poznali...ta verze z článku je trochu popletená, ale objevuje se v různých obměnách už snad 15 let. Takže už to všichni berou jako pravdu:-)
 • FC Baník Ostrava Buben. 05.11.2020, čtvrtek, 13:52 + 0 - 0
  Nepamatuju si, že bychom tratili symboly při premiérové cestě do Katowic. Naopak si velmi dobře pamatuju "kvalitní víno", co se ihned s GKS konzumovalo v nedalekém parku u sochy kousek od nádraží :) Jinak co se týče počátků družby, tak to nebyla Gieksa, ale Ruch, který někdy v roce 95 došel na Bazaly a sám navrhl společné kolezenstwo. Nicméně byl velmi rychle odejit tam odkud přišel. A bylo i období, kdy nás tohle ne-spojenectví občas zamrzelo. Jednak pro klubové barvy a taky kvůli, v té době, jasné nadvládě po chuligánské stránce. Jelikož Ruch byl kvalitou té doby o třídu výše GKS.
 • FC Baník Ostrava Kyby 05.11.2020, čtvrtek, 12:44 + 1 - 0
  Dívka byla náhodná kolemjdoucí, přibrali jsem ji na fotku...
 • bez klubu Rst 05.11.2020, čtvrtek, 08:13 + 0 - 0
  Kyby
 • bez klubu Rst 05.11.2020, čtvrtek, 08:12 + 0 - 0
  Kdyby, díky. A přesně. Jeden druhého, třetí čtvrtého, pak třetí před druhým, první před čtvrtým, do toho pátý a tak pořád dokola. :) (Chlapcům a dívce na fotu že 3.11.96, nyní již zasloužilým tribunovým pardálům, tedy všechno nejlepší k narozeninám a hlavně zdravíčko. :) )
 • FC Baník Ostrava Kyby 05.11.2020, čtvrtek, 07:48 + 0 - 0
  RST: Asi jo, tam se bil každý s každým. My jsme spolu s GieKSou na tribunách několikrát někoho proháněli a několikrát před někým prchali...a tak to tam měl skoro každý. K tomu společné bitky s policii, a rotyka v ulicích...
 • bez klubu Rst 04.11.2020, středa, 21:11 + 0 - 0
  Pardon, Československo - Německo 1:1 na Strahově 22.4.92
 • bez klubu Rst 04.11.2020, středa, 21:06 + 0 - 0
  Řečnická pro pamětníky: Nebylo ČR - Polsko 97 v Ostravě největší rodeo, jaký kdy český (moravský, slezský) stadion zažil? (Možná ještě Československo - Německo 91 na Strahově, ale tam spíš v ulicích...)
clbannerVidea

DERBY: Spartak Trnava - Slovan Bratislava 18.9.2022


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
BLOG FANOUŠKŮ: Už při cestě ... 30.10.2022

BLOG FANOUŠKŮ: Už při cestě ...


Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Ševci ve svém sektoru šikano... 21.02.2023

Ševci ve svém sektoru šikano...


Chachaři zkolaudovali hostuj... 09.03.2023

Chachaři zkolaudovali hostuj...


Vyprodaný sektor a neutichaj... 21.02.2023

Vyprodaný sektor a neutichaj...

Komentáře
10.03.2023, pátek, 20:13 -
Ot: Chystá se někdo do Batumi ...
26.02.2023, neděle, 22:37 -
Ty sjednocené šály Baníku vypa...
24.01.2023, úterý, 05:54 -
A hrdinove ze sravyje s podpor...
23.11.2022, středa, 18:58 -
Pekny Hlucin...na takovou vesn...
12.11.2022, sobota, 21:17 -
Fafrnek: ty máš z té Slavie mi...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace