o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Blog fanoušků: Ferencváros Budapešť – Debrecín

blog fanoušků pondělí, 23.03.2020 - přejít do komentářů
Maďarský blog
/titleImg/ferencvaros-budapest-debrecin/1/9376.jpg?width=570

Rubrika Blog fanoušků & Groundhopping je určena všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, groundhoppingem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků & Groundhopping).

Kdysi jsem si řekl, že se chci v každé evropské zemi podívat na alespoň jeden fotbalový zápas. Povede se mi to? Popravdě nevím, uvidíme, třeba jo. Zvlášť dnes si člověk nemůže být jistý ani tím, jestli si ještě letos zajde na svůj klub, natož absolvuje další dobrodružné výpravy za hranicemi.


Budapešť je domovem desítek fotbalových klubů. Během nedávného víkendu však vcelku logicky padla volba na utkání Ferencvárose proti východo-maďarskému Debrecínu. Proč jsem si nevybral atraktivnější duel, třeba ten největší mezi Ferencvárosem a jeho nenáviděným městským rivalem, Ujpeští?

Tak v prvé řadě souhra okolností zapříčinila, že jsem byl v Budapešti zrovna v dobu, kdy nic lepšího na výběr z fotbalového hlediska nebylo a také rád navštěvuji i ty obyčejnější, řekněme řadové zápasy, kdy si člověk o místní scéně udělá jakýsi reálnější obrázek, než při šlágru, kdy ze sebe dva nejlepší tábory sice dostanou maximum, ale o týden později už to úplná sláva třeba není.

Troufám si říct, že maďarské scéna, ač nedaleká, není českými fanoušky příliš sledovaná. Nejvyšší soutěž zde v průměru navštěvuje 3.306 fanoušků, přičemž největší návštěvnosti, která přesahuje deset tisíc lidí na zápas, se zřejmě očekávaně těší právě Ferencváros. Až daleko za ním je pak na s průměrnou návštěvností 4.254 diváků Diósgyör a pomyslný bronz bere s průměrem 3.457 Debrecín.

Maďarsko v posledních letech do fotbalové infrastruktury investovalo desítky miliard korun. Výsledkem je celá řada moderních, nadčasových arén, ale také třeba i účast reprezentace na světovém šampionátu v roce 2016. A když jsme u financování jednotlivých sektorů, tak bych také zmínil, že totálně podfinancované je zde podle magazínu Respekt zdravotnictví, které sužuje obří odchody lékařů do zahraničí a stavy, kdy si zejména venkovské oblasti a menší města nedokáží poradit ani při běžné chřipkové epidemii a zrovna zde je masivní šíření koronaviru opravdu obrovským strašákem.

Linkovým autobusem mířím dopoledne do čtvrti Ferencváros, kde sídlí jedna z těch fotbalových novostaveb, Groupama Arena pro 22 tisíc fanoušků. A já jsem z ní nadšen. Ne každému může tato moderna vonět, mám porozumění pro všechny zastánce old-schoolu, ale je rok 2020 a pokud chce být klub v dalších letech úspěšný a mít v zádech další a další fanoušky na stadionu, tak k tomu jednoduše potřebuje náležitou infrastrukturu.

K návštěvě zápasu Ferencvárose si potřebujete nejprve vyřídit takzvanou „Fradi Card“ za zhruba stokorunový poplatek, abyste si pak mohli za lidové pětikilo koupit vstupenky na samotný zápas. Podle mých zjištění má podobné obstrukce zavedeny pouze Ferencváros, nicméně cenou lístku jsem šokován. Buď se snaží klub na stadion dostat co nejvíce permanentkářů, neboť celo-sezónová karta zase tak draze při porovnání s českými cenami za permice nevyjde, nebo je maďarská metropole a její obyvatele v dobré ekonomické kondici, což trošku pochybuji.

Ještě hodinu před samotným zápasem ve městě ani MHD nevidím jediného fanouška Ferencvárose, toho jsem ale neviděl ani během celého víkendu v Budapešti. Až pár desítek minut před utkáním se všichni odněkud vyhrnou a chvíli po zápase znova ani noha. Přisuzuji to jednoduše tomu, že v téměř dvoumilionovém městě se fanoušci rozmělní po všech částech, nebo přijedou z jiných měst a vesnic. Podobný jev jsem v Evropě už vypozoroval na více místech. Někde o fandy zakopáváte na každém

rohu, jinde abyste je mimo zápas hledali lupou. Zaujalo mne ale také to, že fandové Ferencvárose před zápasem popíjí u provizorních stánků s pivem v podchodech nejbližší zastávky MHD.

Před úvodním hvizdem se hned třikrát absolvuje minuta ticha za zemřelé legendy Ferencvárose. Sedím pár metrů od kotle domácích. Hymnu předzpívá klubový hlasatel. Možná by nezněla tak špatně, ale v kombinaci s uřvaným rozhlasem nevyznívá zrovna chytlavě.

Když se do toho Fradi opřou, je to slušný hukot, ale troufám si říct, že zase nic, z čeho byste si sedli na zadek. Zklamaný jsem minimálním zapojením ochozů. Vždyť strmé tribuny hned za zeleným pažitem a parádní akustika přímo vybízejí k pořádnému rachotu. Netroufám si přesně odhadovat počet lidí v rozlehlém a velmi hezky ovlajkovaném kotli Fradi. Přes tisíc jich tam ale asi je. S přivřeným okem fandí větší polovina. Na kraji postává několik desítek chuligánů Ferencvárose. Dění zápasu ani fandění je příliš nezajímá.

K hostům toho příliš napsat nelze. S několika vlajkami jich dorazilo zhruba 250, při nástupu vytáhli nápisy, kterým samozřejmě nerozumím a jsem líný si je překládat v mobilu a obecně na mne působili dojmem, že přijeli spíše z povinnosti, než že by se snažili o nějaký hlasivkový souboj s domácími, kteří měli přece jen hluchých míst dost.

Úroveň samotného fotbalu snese přísnější měřítka první půl hodinu hry, kdy se Ferencváros dostává do dvougólového vedení, což hráčům zřejmě ke spokojenosti stačí a po zbytek zápasu hrají na půl plynu, s čímž plně koresponduje slábnoucí support Fradi, kteří během druhého poločasu odměňují domácí výběr opakovaným pískotem. I odchozený výkon Ferencvárose však bez problémů stačí na pohodové tři body, jelikož neškodný Debrecín rovněž působil dojmem, že do Budapešti přijel spíše na výlet a předem smířen s prohrou, než tak, že by se chtěl o nějaký bod vážněji poprat.

Pokud se chcete občerstvit, musíte mít nabitou Fradi Card, což vám však neudělají u stánků s občerstvením, ale musíte k tomu vyhledat označené lidi z klubu pochodující mezi fanoušky. To se mi nějak nechce, ačkoliv je zde gastronomický výběr opravdu pestrý. Klobásy, hot-dogy, obložené chleby, steaky, bagety.

Maďarskou ligu si tak mohu odškrtnout. Od fotbalu samotného jsem příliš nečekal, a tak nemohu být ani zklamán, že jsem byl místy na pochybách, jestli se o fotbal skutečně jedná. A domácí publikum, včele s vyhlášenými Fradi, mne ani nenadchli, ale ani nezklamali. Je mi jasné, že v derby proti Ujpešti nebo bojích v evropských pohárech to od nich bude trošku jiná káva. Tak snad brzy zase odjinud.

 

Autor: TomášO & Blog

ze světablog fanouškůzaujalo násGroundhopping

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FC Baník Ostrava EmilFCB 27.03.2020, pátek, 08:51 + 0 - 0
  Byla to hezká doba, ale taky jsme nadávali. Važme si toho, co máme, je to taky skvělá doba a skvělí lidé, další generace nám bude závidět Baroše (ale i ostatní české FOTBALISTY - nedělejme tady z toho web FCB). Ohledně Dynama Kyjev v podstatě nemám co napsat. Hlavně ať už se brzo hraje! Hodně zdraví všem!
 • FC Baník Ostrava Frydečak 26.03.2020, čtvrtek, 21:57 + 0 - 0
  Emil, ano Fradi. Vzpomínal to kdysi tata od originál Frýdečaka. To musel být pecka výjezd. Hlavně zažít Evžena Hadamczika by pro mě osobně byl obrovský zážitek. Určitě lepší, než se potkat s těmi knechty, kteří lítaj po Noucampech a Wembley ad. Takový člověk v současném týmu chybí a bůh ví, zda-li někdy někdo takového formátu do Baníku přijde. Jo, jo, závidím Ti,že jsi to mohl všechno prožít. Pokud budeš mít čas a chuť, tak tu hoď svůj pohled ze zápasu proti Dynamo Kiyv. Měj se.
 • FC Baník Ostrava EmilFCB 26.03.2020, čtvrtek, 18:03 + 0 - 0
  Frýdečák - myslíš to Fradi? No my jsme byli solo vlakem. A když jsme byli po zápase vykouřeni z metra, tak jsme jeden z těch busů ctěli pouřít k taktickému ústupu směrem do centra. To se povedlo jen částečně, s vybitými skly se ale dá jet. No a z druhé strany města jsme se pak přískoky dostávali na Keleti Pu. Dlouho poté bych pak mohl dělat průvodce noční Budapeští, pohybovali jsme se těmi nejtemnějšími a nejužšími uličkami :-D.
 • FC Baník Ostrava Frydečak 26.03.2020, čtvrtek, 12:55 + 0 - 0
  Hagen, tak u těch jmenovaných by to bylo asi na samostatné vydání Bazalu. Mě se jednou v Brně stalo, že jsem se nedopatřením dostal na četnictvo a tam to synek psal na psacím stroji a když došlo k popisu pachatelů, tak jsem jenom odsouhlasování, co si tam psal sám, tzn. černé oblečení, kukly a když došlo na popis oblečení,tak jsem mi do toho dodal, že měli na tom černém oblečení nápisy policie. Tenhle to bral v poho, sice trochu nervy, ale ti dva co mě pak vezli na nádr...., no stát se to v této době a někomu jinému, tak by to asi zajímalo Gibs. To samé ta policajtka-sadistka, která řádila v Drnovicích. Někteří moji souputníci se tam dokonce nechali zadržovat cíleně. Jaké pak bylo mnohdy jejich překvapení, když zrovna nebyla ve službě... Emil, vzpomínáš výjezd, který pořádala šachta a vyjelo tam několik autobusů plných havířů?
 • bez klubu Hagen 26.03.2020, čtvrtek, 00:37 + 0 - 0
  HON: Tak stane se, tenkrát jsem byl nasraný a bral to jako potupu, ale dnes už se na to dívám tak, že to byl svým způsobem ještě dozvuk a obraz té zlaté doby, kdy se ještě leccos mohlo a leccos prošlo. Vlastně si tehdy ještě všichni mohli hlídat svoje území, svým způsobem a už dost omezeně. Kdyby tady třeba Kyby, Oskar, Ota, nebo mnoho jiných napsali svoje obdobná fiaska, budu moc rád, teď už můžeme jen vzpomínat..
 • AC Sparta Praha HON 25.03.2020, středa, 19:03 + 0 - 0
  Hagen: Krasnej vylet :)
 • bez klubu Hagen 25.03.2020, středa, 18:11 + 1 - 0
  Na Fradi mám takovou "zajímavou" vzpomínku :) Psal se tuším rok 2005 a Ferencváros hrál v Praze s ACS. Ten den jsem měl v Praze čas asi půl dne, tak jsem vyrazil za kulturou, že se projdu po městě. Podotýkám, že bydlím asi 170 km od Prahy a žádnému pražskému klubu nefandím. Taky se sluší zmínit, že jsem na sobě neměl žádné klubová symboly, jen neutrální fanouškovské oblečení. No, abych to zkrátil.. Nejdřív jsem potkal partičku asi patnácti Fradi, jeden větší než druhý a odhadem všichni věkem přes třicet. Ihned mě oslovili a po zjištění, že nejsem Maďar, šli okamžitě po mně a nafasoval jsem opravdu maximálně. Zajímavostí je, že i když snad půlka měla nazouváky, byl jsem okopaný jak motyka. Když jsem se asi po minutě začal zvedat, jako na kurvu zrovna jeli fízli a hned mi věnovali pozornost. Beze slova mě naložili, nejdřív jsem si myslel, že mě vezou někam do nemocnice, ale ne, vezli mě na fízlárnu na podání vysvětlení. Nějak se mi to podařilo zaonačit, abych svou výpovědí nikomu neublížil a když mě snad po dvou hodinách pustili, hned kousek od fízlárny jsem narazil na Sparťany. Taky jich mohlo být tak 10 - 15, sice neměli nazouváky, ale jak mě viděli, tak samozřejmě hned ke mně a jestli nejsem Maďar. Pak mi nechtěli věřit, že nejsem Slávista, ale když viděli, v jakém jsem stavu a že je mi už tak nějak všechno jedno, obdržel jsem jen drobný průplesk. Takže tak dopadl pro "nezaujatého" fanouška fotbal, na který ani neměl v plánu jít :)
 • FC Baník Ostrava EmilFCB 25.03.2020, středa, 15:16 + 0 - 0
  Místo opravy se mi to podařilo vložit 2x, omlouvám se, smazat to neumím, snad to za mne udělá správce, díky.
 • FC Baník Ostrava EmilFCB 25.03.2020, středa, 15:14 + 0 - 0
  Casual Ultra a Kyby (ostatní to asi moc zajímat nebude, tak se jim omlouvám): jedna legendární, ale zcela neorganizovaná-proto jsme byli většinou biti, bitka v metru se tam udála v r. 1981 při zápase Fradi- TJ Baník OKD. Ale mnohem krásnější vzpomínku mám na to, že se nám tenkrát podařilo na stadion dostat flašku šampusu a když jsme dali druhý gól, tak jsme ji slavnostně otevřeli :-).
 • FC Baník Ostrava EmilFCB 25.03.2020, středa, 15:11 + 0 - 0
  Casual Ultra a Kyby (ostatní to asi moc zajímat nebude, tak se jim omlouvám): jedna legendární, ale zcela neorganizovaná-proto jsme byli většina biti, bitka v metru se tam udála v r. 1981 při zápase Fradi- TJ Baník OKD. Ale mnohem krásnější vzpomínku mám na to, že se nám tenkrát podařilo na stadion dostat flašku šampusu a když jsme dali druhý gól, tak ji slavnostně otevřít :-).
 • FC Baník Ostrava Casual Ultra 24.03.2020, úterý, 20:01 + 0 - 0
  Oskar: Ferencváros měl těch legendárních bitek v metru, myslím, více...Co matně pamatuji, tak i v Praze dělali Fradi slušný bordel...
 • Slezský FC Opava Oskar 24.03.2020, úterý, 15:42 + 0 - 1
  Taky jsem párkrát byl na Fradi-invest,jednoudokonce i na Fradi-Sparte,ale nejlepší bylo jednoznačně Fradi-Millwal i v ulicích, hromadná rvačka v metru a pak šel těsně kolem mě celý ten průvod fans Millwalu
 • bez klubu k.m 24.03.2020, úterý, 12:47 + 0 - 0
  Já jsem byl kdysi(cca 10-12 let zpět) na Honvéd vs Ujpest a v tu dobu to mělo grády - emoce,pyro,plný stadión...naopak MTK vs REAC(či tak nějak už si ten název nevybavuji ale byl to též klub z Budapešťi) tam byla v hledišti asi tisícovka lidí a fandění asi jako na zápase Příbram - Boleslav .. V listopadu když jsem byl zase v Budapešťi hrál zrovna Ferencvaros EL z Espanyolem,ale musela se předem někde v sekretariátu vyřizovat nějaká karta,tak na to jsem se jim vykašlal ..
 • FC Baník Ostrava Casual Ultra 24.03.2020, úterý, 11:49 + 0 - 0
  Přece jen největší maďarský šlágr, mezi Ferenvarosem a Ujpestí, tady nemá takový zvuk, jako bělehradské derby, Hajduk - Dinamo, římské derby nebo vídeňské a jinak tam zas fakt asi není o co úplně stát. To už spíše trefit Ferencvaros proti někomu atraktivnímu z Evropy...Osobně bych už taky čistě za fotbalem do Maďarska asi nejel..
 • FC Baník Ostrava Kyby 24.03.2020, úterý, 08:03 + 0 - 0
  Řekl bych, že se odsud dříve jezdilo do Maďarska na fotbal více...já byl jednou na derby Fradi s Ujpestí ještě na starém stadionu a řekl bych takový průměr. Docela fajn, ale nic, co by mě nějak nadchlo. Ale to už je pěkná řádka let, takže to dnes má vypovídací hodnotu "0"...
 • AC Sparta Praha HON 23.03.2020, pondělí, 20:37 + 0 - 0
  Uheraky nebrat.
 • bez klubu Cestovatel 23.03.2020, pondělí, 14:36 + 0 - 0
  Pěkný článek. Líbí se mi myšlenka navštívit v každé zemi v Evropě nějaký zápas. Kdyby se nerozpadla Jugoslávie a SSSR, bylo by to snadnější :D Na tomto stadionu jsem byl krátce po jeho dokončení. Hráli tehdy s Paksi a přišlo něco okolo 8000 lidí myslím. Stadion je opravdu pěkný, potvrzuji i dražší lístky a nutnost té karty fanouška. Jen myslím, že tehdy se ještě dalo koupit občerstvení normálně za peníze. Byl jsem kdysi ještě na starém stadionu Ferencvárose, hráli proti Kecskeméti, za která kopal Francis Litsingi, známý z české ligy z Teplic, Sparty a Brna. Tehdy snad dal gól nebo na něj nahrál. Co se týče tamní ligy, není špatná, je škoda, že na ni turisté moc nejezdí. Osobně tam mám navštívené čtyři celky. Ferencváros, Ujpesť, Puskás, Vasas. Kromě Puskáse všechny z Budapešti, plus jsem se šel podívat na stadiony Honvédu a MTK z Budepešti. Kámoš kdysi strávil u Balatonu dovolenou, ten tam těch celků má více, asi šest, sedm.
 • AC Sparta Praha MP11 23.03.2020, pondělí, 13:56 + 1 - 0
  Dobrý článek. Jen jsem nevěděl, že v roce 2016 se hrál světový šampionát?
clbannerVidea

DERBY: Spartak Trnava - Slovan Bratislava 18.9.2022


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
BLOG FANOUŠKŮ: Už při cestě ... 30.10.2022

BLOG FANOUŠKŮ: Už při cestě ...


Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Ševci ve svém sektoru šikano... 21.02.2023

Ševci ve svém sektoru šikano...


Chachaři zkolaudovali hostuj... 09.03.2023

Chachaři zkolaudovali hostuj...


Vyprodaný sektor a neutichaj... 21.02.2023

Vyprodaný sektor a neutichaj...

Komentáře
10.03.2023, pátek, 20:13 -
Ot: Chystá se někdo do Batumi ...
26.02.2023, neděle, 22:37 -
Ty sjednocené šály Baníku vypa...
24.01.2023, úterý, 05:54 -
A hrdinove ze sravyje s podpor...
23.11.2022, středa, 18:58 -
Pekny Hlucin...na takovou vesn...
12.11.2022, sobota, 21:17 -
Fafrnek: ty máš z té Slavie mi...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace