o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Fotbalem proti ruské agresi. Brno bude hostit fotbalový turnaj Eurofanz. Výtěžek poputuje rovnou na frontu

sobota, 02.07.2022 - přejít do komentářů
/titleImg/fotbalem-proti-ruske-agresi-brno-bude-hostit-fotbalovy-turnaj-eurofanz-pro-fanousky-ze-vsech-koutu-evropy-vytezek-poputuje-rovnou-na-frontu/1/9990.jpg?width=570

Anglie, Nizozemsko, Slovinsko, Wales nebo Maďarsko. To je jen základní výčet zemí, odkud se na druhý červencový víkend vypraví fotbaloví fanoušci na cestu do Brna. Moravská metropole totiž hostí turnaj fanoušků evropských zemí a klubů Eurofanz, který tradičně pořádá ukrajinský Lvov. Kvůli ruské agresi na Ukrajině se však letos rozhodli převzít organizaci oblíbeného turnaje brněnští fanoušci. Výtěžek ze sportovní události půjde na pomoc Ukrajině.

Fotbalový turnaj Eurofanz založila parta nadšenců ve Lvově v roce 2007. Každoročně se pak do západoukrajinského města na přelomu června a července sjížděli fanoušci z více než dvou desítek evropských zemí. Tradici přerušila až pandemie koronaviru a s ní spojené omezení cestování. Po dvouleté přestávce měli organizátoři letos v plánu v tradiční akci pokračovat. Jejich zemi však v únoru napadla ruská armáda.

“Prakticky ihned po napadení Ruskem jsem volal klukům na Ukrajinu, ať turnaj neruší. Že ho případně uspořádám v Brně a výtěžek půjde na podporu Ukrajiny,” popisuje brněnský radní pro kulturu a hlavní organizátor turnaje v Brně Marek Fišer. “Do Lvova jsme na turnaj jezdili řadu let. Jde o ojedinělou událost, možnost setkání s fotbalovými fanoušky z celé Evropy ve skvělé přátelské atmosféře. Takto klukům z Ukrajiny alespoň částečně vrátíme, co pro nás celá léta dělali,” odůvodňuje Fišer převzetí organizátorské iniciativy.

Děkujeme, že stojíte za námi

Iniciativu Marka Fišera a fanoušků ze spolku Věříme Zbrojovce na Ukrajině přijali s nadšením. “Jsme velmi šťastni, že může turnaj letos pokračovat i navzdory válce v naší zemi. Je to od našich kamarádů v Brně velmi milé gesto, kterého si velmi vážíme,” uvedl hlavní organizátor turnaje Vyacheslav Novytskyi. “Vnímáme to jako signál, že naši čeští a evropští přátelé stojí za námi,” doplnil.

Až válka na Ukrajině skončí, chtějí organizátoři v tradici turnaje ve Lvově pokračovat. “Avšak v tuto chvíli nevíme, kdy vyženeme ruské okupanty z naší země. Letos mají týmy možnost přispět svou účastí na podporu našim chlapců, kteří za nás bojují dnem i nocí, za což moc děkujeme. Jsme vděčni za každou pomoc,” dodal Novytskyi.

Od Walesu po Moldavsko

Historicky první turnaj Eurofanz v Brně odstartuje v pátek 8. července ve 14h na Stadionu Za Lužánkami a postupně se na něm představí fanoušci klubů Zbrojovka Brno, Newcastle United, SC Heerenveen, Ferencváros FC a Zimbru Kišiněv. Národní barvy pak budou hájit fanoušci z Česka, Slovinska, Nizozemska, Walesu, Mexika, Ukrajiny a Běloruska.

Zejména pro poslední dva národy to bude symbolicky velmi významná účast. “Chceme světu vyslat zprávu, že Bělorusové stojí za Ukrajinou,” prohlásil Dzianis Kuchynsky, vedoucí běloruské výpravy a zároveň poradce běloruské exilové političky Svjetlany Cichanouvské. “Chtěli bychom velmi poděkovat litevskému velvyslanci v Česku, že nám dal příležitost zúčastnit se této akce,” poděkoval Kuchynsky.

Běloruský tým bude reprezentovat svou zemi pod historickými bílo-červenými barvami a do Brna přijede z litevského Vilniusu, kde žije početná komunita Bělorusů prchající před represemi režimu diktátora Lukašenka. “Nelze než obdivovat boj Bělorusů za svobodu. Je nezbytné dát jim hlas, platformu ke zviditelnění a reprezentování bílo-červených barev svobodného Běloruska. A přesně takovou platformou je turnaj Eurofanz,” okomentoval litevský velvyslanec v Česku Laimonas Talat-Kelpša.

Akci podpořil i jeho nizozemský kolega Daan Huisinga. “Jsme hrdými partnery tohoto fundraisingového turnaje pro Ukrajinu. Je to skvělý příklad evropské solidarity a spolupráce na místní úrovni," uvedl nizozemský velvyslanec v ČR.

Výtěžek poputuje rovnou na frontu

Zápasy základních skupin turnaje se odehrají v pátek 8. července na legendárním stadionu Za Lužánkami. V sobotu budou následovat zápasy play-off, tentokrát už na Městském fotbalovém stadionu Srbská. Semifinále i finále pak bude živě streamováno na Facebookové stránce turnaje Eurofanz.

“Výtěžek ze startovného i z peněz zaslaných na transparentní účet poputují přímo chlapcům, se kterými jsme se v posledních letech potkávali na turnaji a nyní bojují za svou zemi na frontě,” přibližuje Fišer. “Budeme rádi za jakoukoliv podporu. A zároveň bychom chtěli pozvat veřejnost. Každý může přijít, podívat se na fotbal, dát si pivo, zafandit a podpořit tak dobrou věc,” uzavřel Fišer.

Autor: redakce

z domovaze světaFoto reportČeský fotbal pro fanoušky

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
clbannerVidea

Fanoušci Viktorie Plzeň slaví 111 let klubu


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...


Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Obušku, z pytle ven! Maďaršt... 16.07.2022

Obušku, z pytle ven! Maďaršt...


Hučelo to jako v úlu! Slovan... 21.07.2022

Hučelo to jako v úlu! Slovan...


Vyprodané utkání, zakázaný n... 29.07.2022

Vyprodané utkání, zakázaný n...

Komentáře
před 2 hodinami -
Ten počet z Řecka hodně trapne...
15.08.2022, pondělí, 23:30 -
Od Brna bych čekal taky větší ...
12.08.2022, pátek, 10:36 -
S tou Sigmou to vypadá hůř a h...
12.08.2022, pátek, 10:28 -
Neštěkej :)
10.08.2022, středa, 23:46 -
Palec nahoru na rodinou tribun...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace