o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video tipovačka

Historie polských chuligánů – krev a víra – 1.díl

Historie polských chuligánů čtvrtek, 9. 8. 2012 14:46 - přejít do komentářů
Celé Polsko proti Legii Varšava. Její fanoušci byli napadáni prakticky kdekoliv...
images/clanky/historie-polskych-chuliganu-krev-a-vira-1dil-4256.jpg

Organizovaná sdružení fanoušků se v Polsku začínají objevovat již v 70. letech minulého století. Nejstarší skupiny pak nalezneme u klubů Polonia Bytom, LKS Lodž, Legia Varšava a Lechia Gdaňsk. Zanedlouho poté se formují skupiny také kolem dalších velkých klubů. Zajímavostí určitě je, že v tehdejší době nebyly skupiny fanoušků nepřátelské vůči svým soupeřům a ostatním skupinám z jiných měst. Většinou mezi sebou měli čistě neutrální vztah, velmi často až přátelský. Jedinou výjimku tvořili fanoušci Legie Varšava. Proč zrovna fanoušci tohoto jediného klubu? Odpověď je prostá a zcela nasnadě. Legia byla armádním klubem, který byl podporován oficiálními místy, která byla schopna svými silami zajistit Legii ty nejlepší hráče z celé země.

Fanoušci Legie si tak od začátku museli zvykat na velmi nevlídná přijetí na zápasech na hřištích soupeřů a dostávali doslova školu ulice, jelikož kamkoliv přijeli, byli okamžitě terčem domácích, kteří je chtěli ztrestat jako posluhovače režimu. Druhý důvod, proč byli a stále jsou v nelibosti fanoušci Legie, odkazuje na to, že Legionisti jsou z hlavního města země. V tehdejší době byli fanoušci Legie napadáni prakticky kdekoliv, neboť ještě neexistovala žádná pořadatelská služba, žádní security, fanoušci nebyli z vlakové stanice na stadion doprovázeni milicí (tehdejší komunistická policie) a dalším nedostatkem v bezpečnosti, který nahrával možnému napadení fanoušků, byla absence hostujících sektorů tak, jak je známe v současné době. Fanoušci domácích a hostí nebyli odděleni de facto žádnými zábranami.

Nejvíce se incidenty dotýkaly právě fanoušků Legie, kteří byli vůbec prvními v Polsku, kteří cestovali na venkovní utkání svého klubu. Samotní příznivci Legie se inspirovali v návštěvě venkovních utkání u nizozemského Feyenoordu Rotterdam. V sezóně 1969-1970 přijel nizozemský klub k utkání tehdejšího Poháru mistrů evropských zemí právě na půdu Legie Varšava. S ním přicestovalo také několik tisíc fanoušků, kteří totálně ohromili domácí. Je nutné si uvědomit, že v éře komunismu se jen málo západních vlivů dostalo přes „Železnou oponu“, a proto polští fanoušci po celé zemi vůbec nevěděli, že v západních zemích cestují s týmem fanoušci i na venkovní utkání v tak masivním počtu. Proto se nemůžeme divit, že tak početná a organizovaná skupina fanoušků, jakou měl Feyenoord, zanechala ve Varšavě obří dojem a stala se inspirací pro domácí fanoušky k pravidelné podpoře svého klubu na hřištích soupeřů.

Nástup agrese na fotbale v Polsku souvisí až se zvláštní subkulturou, kterou vyznávala dospívající mládež, členové subkultury se sdružili pod pojmem Gits. Jejich jedinou starostí bylo pěstování násilí, poznávacím znamením vězeňská mluva. Gits byla subkulturou ryze polskou a v žádné jiné zemi neměla své pokračovatele.

Největším střetem té doby se stal zápas, ve kterém proti sobě nastoupili Legia Varšava a Lech Poznaň. Psal se rok 1980 a město Czestochowa hostilo finále Polského poháru. Do nejvýznamnějšího poutního místa v Polsku se sjelo několik tisícovek příznivců obou klubů. Ve městě probíhala spousta bitek po celý den, nepokoje se přenesly i na stadion. Komunistické milice totálně ztratily nad situací kontrolu a nebyly schopné vůbec reagovat na pohyb chuligánů. Zemřel nejméně jeden fanoušek a desítky dalších byly vážně zraněny. Absolutní nepřátelství mezi těmito dvěma kluby trvá do dnešních dní a zápas Legia-Lech se pyšní přívlastkem „největší v Polsku“.

Od těch dob animozita na polských stadionech prudce stoupala a stará neutralita či přátelství bylo nahrazeno nenávistí a agresí. Všechny skupiny fanoušků, které cestovaly na venkovní zápas, musely počítat s tím, že budou napadeny fanoušky místního klubu, ať už se vydaly k zápasu na jakýkoliv stadion v Polsku. Poslední dekáda komunismu, 80. léta, byla velmi složitým obdobím pro celou zemi a těžce zkoušela charakter samotných Poláků. Narůstající represe a vyhlášení stanného práva v roce 1981, kde do ulic vyjely i tanky, mělo za následek velmi silný odpor spousty Poláků. Stanné právo trvalo až do července 1983. Život nebyl pro velké množství lidí vůbec jednoduchý, zvlášť pro ty, kteří se dokázali postavit režimu čelem. Častokrát si okusili pevnost milicionářských obušků, věznění, hladovění až po trest nejhorší – smrt. Oficiální místa se pokusila utlumit protireformní činnost pomocí speciální a obzvlášť brutální složky milicí, která se nazývala ZOMO. I přes všechna tvrdá opatření ze strany vlády se našla spousta lidí, která byla schopná vést aktivní odpor vůči nepřátelskému režimu. Centra měst se stala doslova bojovými arénami, kde se střetávaly znepřátelené strany, milice na jedné straně a odpůrci režimu na straně druhé. Největším bojištěm odporu se stalo severopolské město Gdaňsk a místní fotbalový klub Lechia. Fanoušci Lechie využívali zápasy svého klubu k otevřenému odporu vůči vládnoucímu režimu. Stadionem často hromově zněl slogan „pryč s komunismem!“ Po zápase se pak fanoušci přesunuli na největší gdaňské náměstí, kde probíhaly další protesty a posléze samozřejmě i střety s milicemi. Fotbal, jakožto lidovou zábavu, nemohl režim zakázat a chuligáni Gdaňsku si to moc dobře uvědomovali. Fanoušci z Gdaňsku se také stali hlavnímu vůdci nelegálního opozičního hnutí, které celý svět zná pod jménem Solidarita. Fanoušci si tak získali obrovský respekt mezi nevládními politiky a mezi obyčejnými Poláky. Chuligáni si svým bojem za svobodu vydobyli tak pevné pozice, že lidem byli přijímáni spíše jako zachránci než výtržníci.

V dalším díle se podíváme, jak se vyvíjela polská chuligánská scéna po uvolnění poměrů po revoluci 1989. 

Legia – Feyenoord – zápas, který inspiroval fanoušky Legie k návštěvám venkovních zápasů. Na videu jde vidět první pokusy o transparenty v hledišti v čase 0:14

Fotka z roku 1985 odkazující na bojkot voleb do polského Sejmu. Kandidátka byla samozřejmě fiktivní a jednotná, vítězem se vždy stala Komunistická strana, tak, jak to známe i u nás.

Fanoušci Lechie Gdansk při výjezdu do hlavního města, kde se utkali s Legií. Na transparentech jdou vidět podpůrná hesla SolidaritěFanoušci v Gdaňsku popsali i prase nápisem Glosuj za nas – hlasuj za nás. Prase samozřejmě symbolizuje představitele režimu

Finále poháru v roce 1980 se neobešlo bez tvrdých střetů mezi oběma tábory. V soudobých novinách však není ani zmínka. Komunistický režim se situaci snažil ututlat a informoval „pouze“ o hlasitém fandění obou táborů

Autor: rn

Autor: rn

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • AC Sparta Praha Letenskej 23. 1. 2014, čtvrtek, 22:50 + 0 - 0
  Mob05: ty jsi tu dobu zažil?
 • FC Baník Ostrava Karcoolka 10. 8. 2012, pátek, 23:42 + 0 - 0
  Dobré počteníčko, už se těším na další díl :-)
 • AC Sparta Praha Železná Sparta 10. 8. 2012, pátek, 14:42 + 0 - 0
  Mob: O historii Sparty zjevně víš kulový, tak se tu neztrapňuj
 • FC Baník Ostrava Houmi 10. 8. 2012, pátek, 12:52 + 0 - 0
  Jo byly dva,ted zůstal jen jeden :-)
 • Bohemians 1905 Mob05 10. 8. 2012, pátek, 11:34 + 0 - 0
  jooo legie :) stejný praktiky jako sparta a dukla..výhodu měli poláci v tom, že měli takhle zlodějskej klub jen jeden.. my dva :/
 • bez klubu Wolf-ACS 10. 8. 2012, pátek, 08:39 + 0 - 0
  Polsko to je jinej level, ale myslím, že teď po Euru už to taky nebude takové jaké to bývalo. Jinak kolik bude mít tento seriál dílů?
clbannerVidea

SK Slavia Praha - BVB Borussia Dortmund


další videa >
ULTRASSHOP.CZ Tipovačka
Fortuna liga CZFortuna liga CZ
1.
FC Baník Ostrava Casual88
259
2.
1.FC Slovácko champyon
235
3.
FC Viktoria Plzeň wawe48
227
4.
bez klubu Majkl1911
198
5.
FC Viktoria Plzeň navrcswansea
185
6.
bez klubu acab1
176
7.
FC Baník Ostrava mario72
168
8.
FC Baník Ostrava mara1922
167
9.
Slezský FC Opava lamich2
167
10.
Bohemians 1905 Mates1905
164
Fortuna liga SKFortuna liga SK
1.
bez klubu DavidOFF
115
2.
FC Baník Ostrava mara1922
108
3.
FC Baník Ostrava mario72
93
4.
1.FC Slovácko champyon
92
5.
FC Viktoria Plzeň wawe48
86
6.
1.FC Slovácko FanaticBoy
80
7.
FC Spartak Trnava Frando
74
8.
FC Viktoria Plzeň navrcswansea
70
9.
FC Viktoria Plzeň ze z plzně
67
10.
bez klubu Cestovatel
67
ULTRASSHOP.CZ Tipovačka >
Blog fanoušků & Groundhopping
Spartak Lubenec - ZD Podlesí... 3. 10. 2019, čtvrtek, 10:11

Spartak Lubenec - ZD Podlesí...


Sokol Chyše - Hvězda Cheb B ... 1. 10. 2019, úterý, 22:18

Sokol Chyše - Hvězda Cheb B ...


Groundhopping: Sokol Kunrati... 30. 9. 2019, pondělí, 20:00

Groundhopping: Sokol Kunrati...

další články >
Vlajkonosi.cz
VLAJKONOŠI na Slovácku 15. 10. 2019, úterý, 15:40

VLAJKONOŠI na Slovácku


V pondělí všichni do Uherského Hradiště! 12. 10. 2019, sobota, 08:08

V pondělí všichni do Uherského Hradiště!


Vlajkonoši na zápase Česko x Řecko 11. 10. 2019, pátek, 01:01

Vlajkonoši na zápase Česko x Řecko

více na www.vlajkonosi.cz>
Hooligans.info
Bulharsko x Anglie aneb V Sofii bylo rušno... 15. 10. 2019, úterý, 14:11

Bulharsko x Anglie aneb V Sofii bylo rušno...


V Portugalsku létaly sedačky a šarvátka s Policií 4. 10. 2019, pátek, 09:23

V Portugalsku létaly sedačky a šarvátka s Policií


VIDEO DNE: SK Slavia Praha - BVB Borussia Dortmund 3. 10. 2019, čtvrtek, 16:41

VIDEO DNE: SK Slavia Praha - BVB Borussia Dortmund

více na www.hooligans.info>
Fanaticky.cz
Zbrojovka se vrátila domů... 11. 10. 2019, pátek, 10:14

Zbrojovka se vrátila domů...


Oslava 50. výročí - Curva Nord Milano! 8. 10. 2019, úterý, 15:10

Oslava 50. výročí - Curva Nord Milano!


Chorea a Pyro! Dánsko má za sebou Bitvu o Kodaň 7. 10. 2019, pondělí, 19:56

Chorea a Pyro! Dánsko má za sebou Bitvu o Kodaň

více na www.fanaticky.cz>
Nejčtěnější články měsíce
294. derby pražských -S- 22. 9. 2019, neděle, 21:10

294. derby pražských -S-


LIGA MISTRŮ: SK Slavia Praha... 3. 10. 2019, čtvrtek, 16:00

LIGA MISTRŮ: SK Slavia Praha...


FotoReport: AC Sparta Praha ... 6. 10. 2019, neděle, 07:10

FotoReport: AC Sparta Praha ...

Komentáře
včera, 09:23 - Kuksič
Nám Votrokům se na chvíli spln...
včera, 08:06 - Koule73
Jinak souhlas davidkb, měli by...
včera, 07:57 - Koule73
... to si dělaj prd.., že prod...
15. 10. 2019, úterý, 20:33 - S.pv
Diky za dalsi skvely zazitek.
15. 10. 2019, úterý, 20:19 - Tomaas11
Včera velká paráda, akorát org...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace