o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Kartu Kibica přivál zákon, čeká to i nás?

rozhovory pondělí, 28.07.2014 - přejít do komentářů
V Polsku zavedli Kartu Kibica v roce 2009, kdy začala platit novela zákona...
/titleImg/kartu-kibica-prival-zakon-ceka-to-i-nas-/1/6202.jpg?width=570

Stále častěji se mluví o kartě fanouška, která by na českých stadionech měla „vyřešit problémy” a zvýšit návštěvnost. Zatím co u nás se o adresném tiketingu víceméně mluví (když pomineme situaci kolem Baníku – přečíst zde), tak v Polsku se bez karty fanouška na stadiony nedostanete. Důvodem je novela zákona z roku 2009.

Níže vám přinášíme menší rozhovor s českým občanem dlouhodobě žijícím ve Varšavě, který se aktivně zajímá o fanouškovskou scénu v Polsku.

Kdy a kde se poprvé objevila karta fanouška?
V roce 2009 začala platit novelizace zákona o sportovních akcích, která klubům 1. a 2.ligy nakazovala sběr informací o každém účastníkovi sportovního klání.

Jak ji fanoušci přijali (protestovali proti ní nějak?)
Nebyl prostor na nějaké protesty. Bylo to dáno zákonem. Prostě buďto si KK vyrobíš, nebo se na fotbal nedostaneš. Samozřejmě, že se to lidem moc nelíbilo, ale upřímně řečeno – všechny tyhle karty jsou jenom zástěrka represivních složek. Zástěrka, která jenom ukazuje, jak populisticky může fungovat Policie, a vedení jednotlivých klubů.  Co si budem povídat - i tak každý, kdo chodí na fotbal a není „pouze divákem”, ví, že Policie má dokonalé informace o tom, jestli někdo něco na stadionu provedl nebo ne (nedělejme si iluze).

Je karta kibica potřeba u všech klubů?
Ano, je to požadavek, který je však v současnosti hojně obcházen. Před EURO 2012 vyrostly v Polsku nové stadiony, na které si však lidé v Polsku nenacházejí cestu, jak si papaláši představovali (mýtické tisíce rodin z dětmi). Na spoustě stadionů je pro vstup potřeba pouze občanka. 

Jak je to s nižšími soutěžemi? Taky mají karty fanoušků?
Záleží jak kde. Hlavně pokud je Policií jakýkoli zápas (v jakékoli lize) označen jako rizikový, bez poskytnutí údajů se na fotbal nedostaneš. Prostě Ti skenujou občanku a pouze takhle si můžeš koupit lístek.

Jaké údaje jsou na KK potřeba a jaká je její cena a doba platnosti?
Byly plány PZPN (Fotbalová asociace) na zavedení jedné karty pro všechny. Samozřejmě se tohle nepovedlo. Většinou však kluby, jehož fanoušci mají družbu, pouští na své stadiony fanoušky těch druhých. Zrovna teď uplynulo 5 let, co první KK vešly v platnost a ty úplně první je tedy třeba vyměnit.
Kluby je většinou vyměňují zadarmo. Jestli se jedná o cenu – tak byla v plné kompetenci klubů (většinou byla cena okolo 5-10 PLN, což je cca 30-60 KČ). 
Údaje jsou potřebné všechny jako jsou v občance. 
Ještě zajímavost – kluby se většinou domluvily s jinými institucemi a většinu KK lze použít i jinde (slevové akce, karta hromadné dopravy, vstupy do knihoven apod.)

Jak probíhaly protesty proti kartě fanouška?
Protesty pokud nějaké byly, tak jen mírné (nějaký transparent atd.). Protesty, pokud je něco uzákoněno, nic nedají. 
OVŠEM – pokud je tohle iniciativa klubu (jako FCB), rozhodně stojí za to protestovat!

Všechno je jenom mlžení a dělání něčeho na oko, aby při jakémkoli bordelu pak kluby mohly do médií prohlásit – „my jsme splnili, co jsme mohli, ať se stará Policie”.
Tímhe způsobem si chtějí akorát tak umýt svoje levé ruce.

Nejhoší je, že takovou kartu může zablokovat sám klub a dát tak nějakému delikventovi „klubový zákaz”. Bohužel soud v Polsku potvrdil, že je tohle legální a že klub, jakožto organizator, má právo komukoli odepřít vstup (i bez udání důvodu).

Autor: Mara

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FC Baník Ostrava Mat1922 02.08.2014, sobota, 08:35 + 0 - 0
  Tomaas11-jo flvv rype porad,je to takovy Kim Čong-un(vse vi-pravy Kim radil letcum,jak stihacku pilotovat..a tohle to kopyto zna taky odpoved na vse:D).Protestu bylo vice-za Petery tenisaky(i za Šafyho),tribuna chudych,na sigme jak pises atd.Jo,vedeni tj jedno,mas pravdu,ale kdyby se prave pridali normalove,melo by vse vetsi efekt.Bohuzel,ovecky Shauny jsou v kazdem klubu:-)Sam jsem zvedavy,jaka atmosfera bude s Teplakama a kolik bude "cumilu".Obavam se,ze to na "kopcu" bude vypadat jako v Brne...zdravim flv-ěk.
 • Zbrojovka Brno flvv 01.08.2014, pátek, 14:12 + 0 - 0
  Jasně povedl se tak že si hráči Olomouce stěžovali, že v důležitém zápase o udržení má Baník domácí prostředí
 • SK Sigma Olomouc Tomaas11 01.08.2014, pátek, 13:24 + 0 - 0
  Mat1922: Jistě že nebylo, flvv zas rýpe, ale měl by se podívat na scénu ve svém klubu, která také není zrovna ukázková. Já osobně si myslím, že se povedl bojkot i na jaře Sigma - Baník, kdy byly oba kotle prázdné a oficální návštěva byla kolem 3 tis. ale lidí na stadionu daleko méně. Už to je úspěch. Také mě zaráží jak to Poláci vzali, ale musím (oproti minule :D ) souhlasit se SilesiaPride, že stejně těch pár stovek lidí nic nezmění a vedení je jedno, jestli tam v kotli bude někdo "šaškovat" nebo ne. Na druhou stranu Poláci jsou daleko hrdější a jednotnější než my a myslím si, že i "normálové" by se tam mohli (narozdíl od ČR) přidat...snad KK nebude, nevěřím že už jen "Starosti" s vyřízením karty někoho přilákají na fotbal, když už tak lidi nechodí.
 • FC Baník Ostrava Gieksa Baník 30.07.2014, středa, 20:39 + 0 - 0
  Silesia Pride: Jasně, v tom máš pravdu, ale jen za předpokladu, že se Baníku bude dařit. Pokud se dařit nebude, myslíš že ti vandráci na podzim v 10 stupních celsia dojdou na Bazaly, pokud Baník bude hrát hovno? To zcela určitě oba víme, že rozhodně ne. A vo tom to je...
 • FC Spartak Trnava Kony S-U 29.07.2014, úterý, 19:29 + 0 - 0
  Rammstein: Tak když to ani nezkusíš, tak nemůžeš hodnotit jak to dopadne. Navíc právě v tom Polsku je ta solidarita mezi "radikálnějšíma" a "piknikama" daleko větší než u nás (nejednou sem zažil), takže aspoň za pokus to tam určitě stálo. Teď už je to jedno, přistoupili na to, mají to, tečka. Spíš jsem zvědavý jak to dopadne na Baníku, rád bych viděl tu solidaritu hlavně u nás, v Polsku je mi to celkem fuk...
 • FC Baník Ostrava Mat1922 29.07.2014, úterý, 18:09 + 1 - 0
  flvv-myslis ten 4 000-covy protestni pochod v r.2010 pred macem ze Sraltou?Bylo vas letos vubec tolik v ochozech?
 • Zbrojovka Brno flvv 29.07.2014, úterý, 17:23 + 0 - 1
  Ty "tisícové" baníkovské protesty známe :)
 • FC Baník Ostrava SilesiaPride 29.07.2014, úterý, 16:54 + 0 - 0
  Ale strašně rád se budu plést a přeji aby na bazalech byla jen hrstka nebo pár stovek "fanoušků", kéž by, ale jsem realista.
 • FC Baník Ostrava SilesiaPride 29.07.2014, úterý, 16:52 + 1 - 0
  Gieksa Baník: Obávám se, že tady bude velký rozkol opět, nalijme si čistého vína, už teď na spousty fórech, diskuzích atp. se fans nedokážou úplně shodnout a někteří nevidí ani problém v oné kartě. Ten protest může skončit pouze symbolicky a bez výsledků, v důsledku si myslím, že bude prázdný třeba jen kotel jinak ochozy budou s tribunou zaplněny třeba z 80% a oněch cca 9000 není až takový problém u nás zase vyprodat, já si třeba myslím, že protestu se zůčastní 500-1000fans z kotle ( JEN MUJ POHLED !!! ) ostatní ti na protest budou srát. Víme jak u nás je to komplikované. A popravdě vedení je úplně jedno jestli tam bude mít fandící nebo nefandící fans pro ně je důležitý počet a né ultras aktivity v tomto mě nikdo nepřesvědčí o opaku, na druhou stranu ta podle mě tisícovka vzpouzejícíh se diváků jim chybět nebude, zkrátka si myslím, že to skončí fiaskem, ale ještě dodám že ja jsem pro KOMPLETNI PROTEST i klidně prázdný stadion (NEREALNE já vím), nesnáším tyto represe a karty fanouška, ale vše jde v klubu špatně, vítkovice, šafarčík, karta fanouška, ach. Šafarčík je pěkný zmrd! Takové represe proti vlastním fans které má Baník nejlepší v republice. A co je pro mě naprosto nepředstavitelné jak v den zápasu před výkopem si nemohu koupit lístek na stadionu, to je ten nejvetší vtip, který je vlastně skutečností.
 • MŠK Žilina RAMMSTEIN16 29.07.2014, úterý, 16:27 + 0 - 0
  Kony S-U: Myslíš, že protesty pomôžu? A karta sa zruší? Pýtam sa na názor objektívny, nepochop to ako rýpanie ;) Myslím, že poľský fans pochopili, že ak budú protestovať, nič sa tým nevyrieši. Kompetentní kartu aj tak nezrušia a nové generácie si na to aj tak časom zvyknú, čiže by ochudobnili jedine seba samých. Týka sa to klubov, ktoré vypredajú štadión či s KK či bez. Toť môj názor aj keď sa mi nápad s kartou absolútne nepáči :-/ Neviem ale, ako by sa zachovali českí fans. Na Slovensku 0 bodov. ZA zaviedla karty, fanatici štrajkujú dodnes, štadión nie je poloprázdny, ale úplne prázdny a vedeniu to aj tak nevadí.
 • FC Baník Ostrava Gieksa Baník 29.07.2014, úterý, 15:13 + 0 - 0
  To je humus ty represe. Naše scéna nikdy nebyla ani zdaleka na úrovni v Polsku. My češi a hlavně teď v Baníku bojovat budeme!!!!
 • FC Spartak Trnava Kony S-U 29.07.2014, úterý, 11:59 + 0 - 0
  Taktéž to přijetí KK ze strany polských fanoušků bez jakéhokoliv protestu považuji za největší prohru (hlavně kvůli tomu, jak je u nás polská scéna respektovaná a spousta fans k ní vzhlíží). Cestovatel: Slask je právě tím klubem (s novým velkým, poloprázdným stadionem), který to nařízení o KK obchází, aby naplnil co nejvíce kapacitu stadionu i svátečními diváky (jak je zmíněno v jedné z odpovědí).
 • bez klubu Wolf-ACS 29.07.2014, úterý, 10:18 + 0 - 0
  To je neskutečný jak to přijali v klidu. Úplně mě to šokuje, že proti tomu nebyla žádná společná akce napříč Polskem. Zajímavý.
 • FC Baník Ostrava Kyby 29.07.2014, úterý, 07:42 + 0 - 0
  To, že to fans v Polsku přijali bez nějakých protestů je pro mě největším zklamáním z polské scény (kterou jinak samozřejmě uznávám). Kdyby měli půlroku prázdné stadiony, možná by se i v zákoně nějaká skulinka našla:-). Taky jsem od té doby na GieKSe nebyl...
 • bez klubu Cestovatel 28.07.2014, pondělí, 21:25 + 0 - 0
  Dobrý článek, jen maličko něco doplním...Co se týče nejvyšší soutěže v Polsku, tak tam je karta kibica nutností téměř všude s výjimkou Slasku Wroclaw a nevím proč. Tam jsem byl s kámošem a nechtěli nám ji z nějakého důvodu vyrobit, stačilo jen jméno, příjmení a rodné číslo na lístku. Na zbylých 7 stadionech nejvyšší soutěže kde jsem byl jsem kartu kibica potřeboval. V druhé lize byla nutností ještě na GKS Katowice. No a na Rakówu Czestochowa, Rozvóji Katowice, Puszcze Niepolomice, ROW Energetyku Rybnik jim sačilo jen ukázat občanku. Vím ještě, že ji vyžadují na Zaglebii Sosnowiec, tam hrají až třetí nejvyšší soutěž. Jinak doufám, že se nic takového nebude zavádět tady a že v Baníku od té jejich karty co nejdříve ustoupí. Podle mě je to celkem pitomost takové karty zavádět.
clbannerVidea

Fanoušci Viktorie Plzeň slaví 111 let klubu


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...


Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...


BLOG FANOUŠKŮ: Návštěva Běle... 28.04.2022

BLOG FANOUŠKŮ: Návštěva Běle...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Britská nemoc – díl první (A... 05.01.2012

Britská nemoc – díl první (A...


Britská nemoc – díl čtvrtý (... 18.01.2012

Britská nemoc – díl čtvrtý (...


Britská nemoc – díl druhý (N... 07.01.2012

Britská nemoc – díl druhý (N...

Komentáře
07.06.2022, úterý, 08:58 -
Nejlepší je ten vlasatej alkoh...
22.05.2022, neděle, 19:20 -
Slovacko ma celkom prekvapilo ...
19.05.2022, čtvrtek, 07:00 -
A psi se psy vlitli na hriste
15.05.2022, neděle, 22:30 -
No dle trapného počtu to pro h...
13.05.2022, pátek, 06:25 -
No myslim to vazne,aspon mate ...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace