o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Když basketbal není jen o basketbalu

ze světa sobota, 04.02.2017 - přejít do komentářů
Crvenza Zvezda proti všem, aneb Delije vs. Euroliga, Galatasaray a Chorvati
/titleImg/kdyz-basketbal-neni-jen-basketbal/1/7851.jpg?width=570

V utkání 20. kola základní části basketbalové Euroligy nastoupila ve čtvrtek 26. ledna Crvena Zvezda k utkání proti Panathinaikosu Atény. Bělehradský tým zvítězil 72 ku 66, nicméně zajímavější než dění na palubovce bylo to na tribunách.

Dle oficiálních údajů sledovalo utkání v Hale Aleksandra Nikoliće – ještě před rokem nesla název Pionir – 6 387 diváků. Žádným překvapením jistě nebyla přítomnost fanoušků Olympiakosu Pireus mezi domácími. Vzhledem k dlouholeté družbě Delije a aténských Gate 7 se skupinky Řeků objevují na zápasech Zvezdy pravidelně, tím spíše když jde o utkání s jejich úhlavními rivaly.

Taktéž již tradiční záležitostí bylo přehlušení oficiální hymny Euroligy při předzápasovém nástupu obou týmů (video na konci článku). Tímto způsobem příznivci Zvezdy dávají najevo svou nevoli vůči představitelům nejvyšší evropské basketbalové soutěže. Děje se tak zhruba již dva roky při každém zápase Zvezdy v Eurolize a původ je třeba hledat v tragickém incidentu z roku 2014.

Vražda fanouška, provokace Turků a trest od Euroligy

Koncem listopadu 2014 zavítala Zvezda v rámci Euroligy na půdu tureckého Galatasaraye. Na tento vysoce rizikový zápas se ze Srbska vydalo podpořit svůj tým několik stovek fanoušků, většina z nich se však na stadion vůbec nedostala. Dle vyjádření srbské strany měl istanbulský klub porušit dohodu o předzápasovém prodeji lístků na pokladnách haly, a před ní tak zůstalo asi 400 Srbů. Ti se následně – ne bez vlastního přičinění – dostali do konfliktu s pořadateli a policií, došlo také k útokům na domácí fanoušky. Na červenobílé poté zaútočila veliká skupina tureckých chuligánů pyrotechnikou, kameny a nejrůznějšími zbraněmi. Pětadvacetiletý Marko Ivković byl při jedné z potyček v okolí stadionu bodnut do hrudi a po převozu do nemocnice a několikahodinové operaci na následky zranění zemřel.

Vlajka s podobiznou Marka Ivkoviće doplněná heslem: "Marko Ivković navždy s námi."

Ačkoliv samotné úmrtí fanouška bylo obrovskou tragédií, další nešťastné události následovaly. Prohlášení kouče Galatasaraye, že fanoušci Zvezdy jsou teroristé, narušení pietní minuty ticha za zesnulého, která se držela před zápasem Galatasaraye s Besiktasem, hanebné transparenty několika členů skupiny UltrAslan (viz. foto níže) a další podobné incidenty většího či menšího významu, to vše jen prohloubilo již tak výraznou nevraživost mezi oběma národy. Pomyslnou třešničkou na dortu však z pohledu klubu a jeho fanoušků bylo rozhodnutí disciplinárních orgánů Euroligy. Ty se rozhodly za nepokoje v Istanbulu potrestat vedle Galatasaraye i Crvenou Zvezdu. Konkrétně měl srbský klub zaplatit pokutu 50 000 eur a odehrát jedno následující utkání bez přítomnosti diváků.

Někteří fanoušci Galatasaraye pojali vraždu jako důvod k hrdosti a ptali se, kdo je další na řadě

Vedení Zvezdy se proti trestu odvolalo a ten byl nakonec snížen na pokutu 30 000 eur. Zástupce klubu ani jeho příznivce si však činovníci Euroligy neusmířili, neboť srbská strana jako jednoznačného viníka vnímá Galatasaray, jenž měl porušit již zmíněnou dohodu o prodeji lístků, a především turecké úřady, které i přes mnohá předchozí varování nedokázaly zajistit bezpečnost hostujících fanoušků.

Z pohledu Srbů pak až tragikomicky působí fakt, že nejvyšší basketbalová soutěž starého kontinentu nese oficiální název Turkish Airlines EuroLeague. Za nepokoje, které z pohledu Srbů vyprovokoval svými kroky turecký Galatasaray, tak byli Srbové potrestáni orgány soutěže, jejímž titulárním sponzorem jsou turecké státní aerolinky. Ty sice nesponzorují žádný basketbalový klub Euroligy, nicméně patří mimo jiné i mezi hlavní sponzory fotbalového Galatasaraye, jehož zápasy pravděpodobně navštěvoval také vrah Marka Ivkoviće. Ten si nyní odpykává trest odnětí svobody 25 let.

Provokace ze strany Delije a vztahy s Chorvaty

Vraťme se nyní k nedávnému zápasu, neboť i tomu se podařilo výrazně rozvířit vody etnické nesnášenlivosti. Během utkání se v kotli domácích objevily dva prapory, které vzbudily bouřlivé reakce především v sousedním Chorvatsku. Na menší vlajce byl přes srbskou trikoloru vyveden nápis Vukovar. Na větší sektorové plachtě byl přes srbský symbol čtyř písmen „s“ ve čtvercových polích vyobrazen obří tank, který záhy chorvatská média identifikovala jako stroj vyfotografovaný v roce 1991 při dobývání právě města Vukovar.

Choreografie s tankem ze zápasu proti Panathinaikosu

Několikaměsíční obléhání a dobytí Vukovaru jugoslávskou armádou je dnes Chorvaty vnímáno jako jeden z nejvýraznějších momentů jejich války za nezávislost. Vytrvalý vzdor obránců města, ale především válečné zločiny, kterých se dopustily srbské paravojenské jednotky po jeho dobytí, se natrvalo vryly do paměti chorvatského národa jako nejpohnutější události jeho moderní historie. Vzhledem k tomu, že v období před bitvou a poté během bojů o Vukovar trpělo naopak kvůli Chorvatům i místní srbské obyvatelstvo – to dnes stále tvoří zhruba třetinu obyvatel města –, je toto téma citlivé i pro mnoho Srbů.

Chorvatská média již dříve upozorňovala na přítomnost menší z obou vlajek na zápasech Zvezdy – ani symbol s tankem z Vukovaru se neobjevil poprvé –, nyní však dle nich srbské nacionalistické provokace dosáhly neúnosné meze a volají po potrestání bělehradského klubu. Vedení Crvene Zvezdy reagovalo prohlášením, že se v žádném případně nejedná o politicky orientovanou choreografii, ale že tank pouze znázorňuje klub v rámci již ustáleného sloganu: „Proradila Zvezdina mašina,“ který by se dal volně přeložit jako: „Stroj Zvezda si prorazil cestu.“ Tento slogan, včetně různých vyobrazení tanku, se již v minulosti na zápasech Zvezdy objevil, nicméně je zatěžko uvěřit, že v tomto případě volba padla na známý tank z Vukovaru čistě náhodně. Navíc doplnění vlajkou s nápisem Vukovar dokazuje spíše to, že si srbští fanoušci spojení obrázku s citlivou problematikou byli velmi dobře vědomi.

Symbol tanku z Vukovaru se neobjevil mezi Delije poprvé

Dobová fotografie z dobývaní Vukovaru jugoslávskou armádou

Ať už fanoušci Zvedzy chtěli, či nechtěli rozlítit chorvatské sousedy, minimálně v případě některých žurnalistů se jim to podařilo. Často dosti nevybíravým jazykem informovala velká chorvatská média o dění na zápase Zvezdy s Panathinaikosem. To samozřejmě nemohla nechat bez odezvy srbská média, která se buď snažila obhajovat poměrně nepřesvědčivé vyjádření klubu, nebo se rovnou pustila do Chorvatů s tím, aby si nejdříve zametli před vlastním prahem a věnovali pozornost nejrůznějším krajně nacionalistickým počinům svých vlastních fanoušků. Ve veřejném prostoru tak došlo za poslední týden k další zbytečné eskalaci nesnášenlivých nálad mezi Srby a Chorvaty.

Chorvatský web 24Sata: "Vykopněte je z Euroligy! Zvezda provokuje tankem z Vukovaru."

Srbský web Informer: "Ustašovci pláčou a naříkají: Vykopněte Crvenou Zvezdu z Euroligy!"

Prezentace Delije na tomto zápase pravděpodobně nebude mít žádnou disciplinární dohru, nicméně dobře ilustruje to, že sport samotný není vždy to, oč běží především. Pro region Balkánu, kde jsou mezietnické vztahy rozbuškou s velmi krátkou zápalnou šňůrou, to platí především. Vcelku úsměvně tak působí spekulace, které se čas od času objeví, o vytvoření fotbalové balkánské ligy.

Video s kontroverzní choreografií a přehlušení hymny Euroligy před zápasem s Panathinaikosem

Další ukázka toho, jak Delije dokáže "ztlumit" hymnu Euroligy (Zvezda x Real M.)

Autor: ds

clbannerVidea

Atmosféra při zápase mezi pražskou Slavií a ostravským Baníkem


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
BLOG FANOUŠKŮ: Už při cestě ... 30.10.2022

BLOG FANOUŠKŮ: Už při cestě ...


Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Není policie, nejsou problém... 24.08.2023

Není policie, nejsou problém...


Britská nemoc – díl první (A... 05.01.2012

Britská nemoc – díl první (A...


Britská nemoc – díl druhý (N... 07.01.2012

Britská nemoc – díl druhý (N...

clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace