o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Klubizmus nie je o peniazoch, či úspechoch!

blog fanoušků pátek, 13.12.2013 - přejít do komentářů
Peniaze, sláva a úspechy klubu nie sú zmyslom klubizmu a nikdy nebudú...
/titleImg/klubizmus-nie-je-o-peniazoch-ci-uspechoch-/1/5563.jpg?width=570

Rubrika Blog fanoušků & Groundhopping je určena všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, groundhoppingem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků & Groundhopping).

Samotné úspechy sú vynikajúcou vizitkou pre klub. Vďaka tomu sa môžu hlavne fanúšikovia pýšiť tým, kam patria a akého klubu sú vlastne súčasťou. Pocit z víťazstiev je veľmi krásny. Hlavne na medzinárodnom poli, kde sa môže klub a ich fanúšikovia dobre zviditeľniť. Pri úspechoch sa pochopiteľne zvyšuje renomé klubu, na základe čoho si získavajú stále väčšiu a väčšiu popularitu. A to predovšetkým v zahraničí.

Zahraničné veľkokluby tento kredit majú. Samozrejme za to môžu predovšetkým silní majitelia v pozadí, ktorí ročne svoje kluby dotujú stovkami miliónmi eur. Týmto si získavajú fanúšikov po celom svete. Barcelona, Manchester United, Chelsea, Manchester City, Real Madrid sú toho ideálnym príkladom. Aj z marketingového hľadiska sú preto veľmi príťažlivé, sponzori do nich nalievajú peniaze s veľkou radosťou. Byť spájaní s najlepšími klubmi sveta a mať reklamu napríklad na dresoch, musí byť pre každého veľká česť.

Tieto svetové veľkokluby majú skutočne ohromnú silu, dá sa im veľmi rýchlo podľahnúť. Stačí, ak je daný klub niečím sympatický, zaujímavý. Niekomu stačí spomínaný silný majiteľ, obľúbený hráč, krásny futbal, momentálne úspechy, či veľká história. Možností je veľa.

Ale o čom ten klubizmus skutočne je? Je skutočne o úspechoch? Alebo o peknom futbale? Alebo je už iba o peniazoch? Začínam si myslieť, že je viac o peniazoch a úspechoch. V posledných rokoch určite. Na Slovensku a v Čechách to pomaly platí na sto percent. V oboch krajinách žije obrovské množstvo ľudí, ktorí sa oslovujú: „MY Madridisti, MY Liverpoolčania, MY Barcelončania, My červení diabli, MY Chelseasti.“

Boli však časy, keď si v našich krajinách ľudia naše kluby a ligu vážili. Na zápasy sa chodilo vo veľkých počtoch. Vtedy veľmi dobre vedeli, kde žijú, kde sa narodili. Klubizmus bol pre nich viac než len o úspechoch. Boli stotožnení s mužstvami, ktoré existovali u nás a boli na nich hrdí. Boli hrdí Sparťania, Slávisti, Baníkovci, Spartakovci, Slovanisti, Košičania.

Pochádzam z Trnavy. Z mesta, kde bol futbal vždy na prvom mieste, a kde dostáva loptu ako darček zhruba každý druhý malý chlapec, ktorý sa už udrží na nohách. Klubizmus sa tu dedí z generácie na generáciu. Spartak je pýchou a jednotkou pre celý región. Niečo podobné mi však chýba vo veľkej časti Slovenska. Návštevy na našich štadiónoch sú veľmi slabé, môže za to samozrejme veľa faktorov, ale najviac ma trápi, že nám tu vyrastá veľké percento fanúšikov, ktorí sa radšej priklonia na stranu slávneho veľkoklubu, než by mali podporovať svoj vlastný – miestny klub alebo klub priamo v našej krajine, ktorý by im bol oveľa bližší.

Peniaze, sláva a úspechy klubu nie sú zmyslom klubizmu a nikdy nebudú. Na Spartak chodím už asi sedemnásty rok, s klubom som okrem jedného víťazstva v pohári nezažil nič, čím by som sa mohol pochváliť. Pochváliť sa však môžem len klubovou históriou, svojou vernosťou, ľuďmi, ktorí ešte nezabudli, že aj u nás, v našom futbale sa dá nájsť veľa dobrého.

Plný štadión a atmosféru, ktorú závidíme v zahraničných ligách si môžeme spraviť aj v našich podmienkach. Zažil som ju nielen v Trnave, ale videl som ju takisto v edene, na bazaloch, na letnej, na tehelnom poli, ale aj v nižších súťažiach, kde sa o atmosféru starajú ľudia, ktorí majú srdce na správnom mieste a ktorí nepotrebujú nosiť na sebe znak veľkoklubu, aby o sebe mohli tvrdiť - fanúšikovia. Pre nich je česť nosiť a podporovať farby predovšetkým svojho tímu, priamo na tribúne medzi svojimi.

Títo ľudia sú skutočne stotožnení s tým, odkiaľ sú a kam patria. Jedným slovom - patrioti!

Autor: Blog & Róbert Heteňák

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • 1.FC Slovácko johankarl 09.01.2014, čtvrtek, 12:07 + 0 - 0
  celá země nikdy nebyla jen Sparta nebo Slavie!!! To je klasický příklad pražského nazíraní na svět a fanoušci např. Sparty někde z Brodu jsou akorát pro ostudu.
 • AC Sparta Praha MirisIII 23.12.2013, pondělí, 01:17 + 0 - 0
  Celá země byla vždycky Sparta nebo Slávyje. Zbytek je jen o místních a to rozhodně ne o všech, případně rodinných příslušnících hráčů.
 • Zbrojovka Brno Opičkomávej 20.12.2013, pátek, 14:53 + 0 - 0
  fandit spartě (potkal sem i slavistu z uherskýho brodu!)na moravě,je největší buranství světa. ...to je jasná věc....ale zapomenout v tom výčtu na Flintu,rybízku?:)
 • AC Sparta Praha MirisIII 15.12.2013, neděle, 21:11 + 0 - 0
  Článek supr. Ale fanouškům "local clubs" bych ohledně toho sklepa kdesi u Hradiště chtěl připomenout, že to heslo zní sice dobře, ale já osobně nevidím žádný důvod, proč bych měl fandit Slovácku, Zbrojovce nebo snad Ostravě z důvodů nějakého patriotismu, když k těm městům, potažmo klubům, nemám absolutně žádný vztah a vůbec mě nezajímají. Sparta má prostě odjakživa přesah mimo Prahu po celé republice ať se někomu líbí nebo ne. A není to na rozdíl od menších klubů podmíněné momentálními úspěchy. Bylo to tak vždycky a do budoucna nečekám, že by se na tom něco mělo měnit.
 • bez klubu Jorge 15.12.2013, neděle, 00:24 + 0 - 0
  Není přeci a priori v rozporu přát v domácí lize jednomu klubu a v jiné jinému. Stejně tak není nikde řečeno,že člověk musí přát někomu jen proto,že působí v místě jeho bydliště,z mnoha důvodů mu totiž nemusí být daný klub sympatický a může naopak sympatizovat s klubem z jiné části republiky. Vrátit se k návštěvám obvyklým dříve už asi nepůjde,ale velmi by pomohl návrat ke vstupnému obvyklému tak před 10-15 lety a opětovné povolení sektorů na stání-z větší se kapacita a vestoje se lépe fandí. A především pokud možno zachovat tradiční stadiony a nenutit kluby k nesmyslným a náskladným přestavbám-k tradičním stadionům si spíše člověk vytvoří vztah než k obludným betonoplastovým de facto obchodním centrům á la např.nový Eden-ve srovnání s tím byl starý Eden nesrovnatelně lepší,žádná zglajchšaftovaná krabice,kterých jsou desítky podobných jako vejce vejci... Klubismu jistě nenahrávají ani časté obměny kádrů týmů,diktát TV přenosů,nesmyslná a přehnaná tzv.bezpečnostní opatření atd.
 • FK Teplice Flack007 14.12.2013, sobota, 20:16 + 1 - 0
  Supr článek. Až někdo přijde na to, jak přitáhnout fans na stadiony tak mu zatleskám. Vím jediné, můj otec fandil Teplicím, můj děda taky, a vím jistě, že až budu mít děcko tak bude taky.
 • FC Baník Ostrava Rocco 13.12.2013, pátek, 22:27 + 0 - 0
  nashledanou žide
 • bez klubu pilgrim 13.12.2013, pátek, 21:34 + 0 - 1
  jasně Rocco, až budu potřebovat něco poradit od 15letého vykřápaného nácka, který má hlavu zaraženou v polské prdeli, tak se ti ozvu....
 • FC Baník Ostrava Rocco 13.12.2013, pátek, 21:23 + 0 - 0
  pilgrime? co kdyby si se k ničemu nevyjadřoval ty vyrabovana hlavo
 • bez klubu pilgrim 13.12.2013, pátek, 18:10 + 0 - 1
  ono je asi dost těžké vybudovat si vztah ke svému domácímu klubu, který nemá žádnou pořádnou histiori, má hnusný stadión, hrají za něj nějaké žoldácké lemry a vedou to podvodníci, tak je asi přirozené, že si místní fotbaloví fanoušci k tomu svému lokálnímu klubu moc velký vztah nevytvoří, holt, ne všude je v našich podmínkách anomálie, jakým byla "Velká Trnava"......nicméně furt tady máme i nějaké slušné kluby s dobrou historií, jen to chce pořádně využít jejich potenciál Polsko bych sem vůbec netahal, jejich ligový průměr není o moc vyšší, než je ten český, navíc to mají v palicích slušně vyrabované. Cesta je dělat ten fotbal pořádně - tzn. zábavně a na nějaké úrovni, líbí se mi pro naše podmínky třeba holandská, anebo belgická cesta - dělat dobrý a zábavný fotbal lidmi, kterým o něj skutečně jde - fanoušci si pak k němu už cestu najdou
 • FC Spartak Trnava robo123 13.12.2013, pátek, 17:52 + 0 - 0
  Kdj-AZ - presne!
 • AZ Havířov Kdj-AZ 13.12.2013, pátek, 17:30 + 3 - 1
  Plné Bazaly či Letnou se dá zažít v našich podmínkách taky jenom s úspěchem v čele... a taková Chelsea a další velkokluby by taky neměly pozornost, kdyby hráli tak třetí anglickou ligu, která je na úrovni té naší. Cesta jak přilákat u nás lidi na stadion není v penězích, které tu prostě nikdy nebudou tolik jako v jiných státech.. nepomůžou ani nové stadiony.. inspiraci bych hledal v Polsku, kde ti lidí chodí na několikrát méně kvalitní ligu.. proč? Protože jsou hrdí na svůj klub, na své město.. a hrdí jsou, protože je k tomu od mala vedou, vodí je na szadion, kluby je zvou na zápas, do školy přijdou fanoušci a učí ke chorály, odpálit pyro. To je cesta k plným stadiónům.
 • FC Spartak Trnava Hard1923 13.12.2013, pátek, 16:41 + 0 - 0
  ale inak bude chodit na stadiony len hrstka fanatikov a aj tych bude casom ubudat. Moj nazor...
 • FC Spartak Trnava Hard1923 13.12.2013, pátek, 16:40 + 0 - 0
  Je to presne o tom, ze ludia su hnili a radsej sedia doma v pohodli a pozru si nemecku ci anglicku ligu v podstate zadarmo v teple s pivom v ruke. Nedivim sa ze im to pride lepsia alternativa ako stat nekde v zime bez bufetu, hajzla, byt sikanovany sbs a fizlamy a este si za to zaplatit...podla mna jedina cesta ako dostat ludi naspat na stadiony je postavit nove. Nieco ako ma stat v Trnave. S restauraciami, kinom atd... Kde clovek ide na cely den a futbal je len vyvrcholenim dna-po nakupoch, vecery, kine... Vrla ludi ti povie, ze srat na take veci a ze je to moderny futbal
 • 1.FC Slovácko FanaticBoy 13.12.2013, pátek, 16:13 + 1 - 0
  Takový sklep zbořit! :-)
 • SK Sigma Olomouc Eagle 13.12.2013, pátek, 16:06 + 0 - 0
  Stokurew : takovych je tady na Morave vic, smutny
 • SK Sigma Olomouc Eagle 13.12.2013, pátek, 16:05 + 0 - 0
  ja fandim odjakziva Sigme, na stadion chodim pres 10let a Sigma je u me na prvnim miste i pres to, co tam ted mame ve vedeni za lidi...to mi ale neprekazi v tom fandit nebo spis prat jednomu z tech vetsich klubu Liverpoolu FC...tak to ma podle me spousta lidi tady, problem prazdnych stadionu je podle me hlavne jinde, nase liga neni dost atraktivni divacky a je tu malo fanousku, to v kombinaci s tim, ze si muzu lehce v telce ci na netu pustit anglickou nebo nemeckou ligu dela ten vysledek...skoda, i ten fotbal hned vypada jinak, kdyz je plnej dum :/
 • FC Hradec Králové Stokurew 13.12.2013, pátek, 13:56 + 1 - 0
  posledně jsem byl na Moravě obejít pár sklípků a narazil jsem na jeden plných symbolů Sparty (jinak nic proti Spartě), majitel byl čistokrevný moravák a Uherské Hradiště, respektive Slovácko měl 20 km od sklípku... a co z toho plyne? U něj jsem si víno nedal...
 • bez klubu Rst 13.12.2013, pátek, 13:21 + 0 - 0
  Až mě to dojalo, moc pěkný článek, více takových a autorovi díky.
 • FC Spartak Trnava Hammer 13.12.2013, pátek, 12:29 + 0 - 0
  palec hore Robo!
 • FC Fastav Zlín Šnek 13.12.2013, pátek, 10:14 + 0 - 0
  Velice hezký a pravdivý článek měla by si ho přečíst většina onlinefans
clbannerVidea

Fanoušci Viktorie Plzeň slaví 111 let klubu


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...


Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Obušku, z pytle ven! Maďaršt... 16.07.2022

Obušku, z pytle ven! Maďaršt...


Hučelo to jako v úlu! Slovan... 21.07.2022

Hučelo to jako v úlu! Slovan...


Vyprodané utkání, zakázaný n... 29.07.2022

Vyprodané utkání, zakázaný n...

Komentáře
před 2 hodinami -
Ten počet z Řecka hodně trapne...
15.08.2022, pondělí, 23:30 -
Od Brna bych čekal taky větší ...
12.08.2022, pátek, 10:36 -
S tou Sigmou to vypadá hůř a h...
12.08.2022, pátek, 10:28 -
Neštěkej :)
10.08.2022, středa, 23:46 -
Palec nahoru na rodinou tribun...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace