o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Kostičův groundhopping a 28.770 kilometrů za rok

rozhovory neděle, 13.01.2019 - přejít do komentářů
Navštívil sportovní klání ve dvou desítkách států a nelituje jediné koruny...
/titleImg/kosticuv-groundhopping-a-28770-kilometru-za-rok/1/8670.jpg?width=570

Groundhopping je v mnoha zemích velmi populárním koníčkem a v posledních letech si své příznivce nachází a v našich končinách. Jedním z takových groundhopperů u nás je i Kostič z Mladé Boleslavi, který tomuto koníčku propadl v roce 2014 a od té doby „najezdil“ desetitisíce kilometrů. Jen za rok 2018 to bylo více jak 28 tisíc kilometrů! 

Najezdit za rok 28.770 km, to zní jako naprosto neuvěřitelné číslo. Můžeš přiblížit pár nejzajímavějších destinací?
Řekl bych, že každá destinace byla něčím zajímavá, některá více, některá méně. Pro mě osobně byly nejzajímavější ty cesty, které vedly tam, kam jsem se podíval úplně poprvé za sportem. Píšu za sportem, protože ne vždy jsem navštívil pouze fotbal. Z fotbalu bylo skvělý například Nizozemsko, kde jsme navštívili zápasy PSV a Feyenoordu, dále Řecko a zápas Paoku. Určitě nemůžu zapomenout na El Clasico a velkou jízdu Barcelony, výbornou atmosféru na Lechu, reprezentační vítězství na Slovensku, starou dobrou Anglii a nebo plno kvalitních zápasu v Německu. Loni byla Bolka bohužel bez Evropských pohárů, tak jsme vzali alespoň zavděk zimní přípravu v Drážďanech a letní soustředění v Rakousku. Z hokejových zápasů v zahraničí jsme navštívili MS v Dánsku, hokejovou LM v Rakousku, německou DEL ligu a víkendový turnaj Bolky v Norimberku. Z méně populárních sportů jsme jeli třeba do Lipska na házenou a zašli v Barceloně na futsal a basketbal. 

Kdy jsi vlastně s groundhoppingem začal? Pamatuješ si na svou první návštěvu?
Jeden z prvních zápasů bez účasti Bolky, který jsem navštívil, byl v Kolíně, kam k zápasu ČFL přijela rezerva Sparty, byl to listopad 2013. Pravidelně však v rámci groundhoppingu jezdím od dubna 2014.

Máš najeto řadu stadionů i v nižších soutěžích. Jak moc se jednotlivé soutěže liší?
Určitě se liší vyšší soutěže od těch nižších. Já převážně navštěvuji zápasy do páté úrovně, tedy krajských přeborů. Je to celkově v takovém rodinnějším prostředí a v klidnější atmosféře, většinou se tam každý s každým zná, občerstvení bývá také daleko lepší, než na zápasech nejvyšší úrovně. Osobně mám nižší soutěže rád a člověk si na nich i odpočine od ligového fotbalu, který vidí každý týden na svém klubu. 

Ke groundhoppingu patří rozhodně i klobáska a pivečko. Jak jsou na tom stadiony s klobáskami?
Občas si klobásu dám, raději a více však jako groundhopper, než aktivní fanoušek, kde není tolik času. V Česku mi hodně chutnala klobása v Teplicích, na Dukle a letos také na Spartě. Z nižších soutěžích musím určitě vyzdvihnout Štěchovice. Kde to bylo ale dříve lepší, než teď, tak to je podle mě Žižkov.

Máš nějaké místa, na která se vyloženě rád vracíš?
Rád jezdím do Anglie, ta svoje kouzlo stále má, avšak jak jsem sám zažil, lepší je druhá, třetí liga, než slavné velkokluby v nejvyšší soutěži. Konkrétně napíšu třeba Crystal Palace, kde to je sice nejvyšší soutěž, ale atmosféra tam je nezaměnitelná a opět nezklamala. Teď jsem byl i na stadion tour Fulhamu a musím říct, že je to jeden z nejkrásnějších stadionů v Anglii, ta historie je cítit na každém kroku, určitě bych se tam chtěl jednou podívat i na zápas.
Další země, kam rád jezdím, jsou ty na Balkáně, kde zatím ve většině moderní fotbal naštěstí nevládne. Navíc tam byl můj první evropský výjezd, v roce 2014 do Brijegu, tudíž tam mám i skvělé vzpomínky. 

Z hlediska atmosféry o nižších soutěžích moc neslyšíme, jaká panuje při těchto zápasech atmosféra a byl vyloženě zápas, který tě svou atmosférou překvapil?
Atmosféru na nižších soutěžích v ČR, co jsem zažil já, tvoří vesměs pouze hulákání starých pánů a nebo klasických "trenérů" od piva. Ovšem k těm krajským soutěžím, nebo i k divizi to už patří, takže člověk ví, co čekat. Občas někde vidím i sympatické skupinky s vlajkou nebo bubnem, ale je jich pomálu. Kde mě však atmosféra překvapila, tak to bylo v roce 2017 na krajském přeboru v Brandýse, kde nechyběla ani pyrotechnika. 
V Rakousku jsem navštívil čtvrtou ligu a tam to bylo hodně podobné, jako u nás. Nižší soutěže v Anglii mají svoje kouzlo a atmosféra je tam většinou lepší, než na zápasech Premier League. V Německu se mi líbili kotle Chemie Lipsko a rezervy Bayernu, oba hrající čtvrtou ligu.

Zápasy v cizině rovněž navštěvuješ, kolik států jsi v rámci Groundhoppingu navštívil?
V rámci fotbalových výjezdů za Bolkou to byla Bosna, Francie, Norsko, Makedonie, Maďarsko, Rakousko, Irsko, Albánie, Německo. V rámci hokejových výjezdů za Bolkou jsem navštívil Německo.
Co se týká fotbalové reprezentace, tak na áčkové jsem byl na Slovensku a lvíčata jsem byl podpořit v Polsku na Euru 2017.
Hokejovou repre jsem byl podpořit na MS ve Francii a v Dánsku. 
Co se týká groundhoppingu, tak jsem navštívil Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Nizozemsko, Itálii, Anglii, Wales, Slovinsko, Bosnu, Řecko, Španělsko.

Kde to bylo nejlepší a naopak bylo nějaké místo, které tě zklamalo?
Jednu z nejlepších atmosfér, co jsem zažil, bylo určitě na Zaglebii Lubin proti Partizanu. Z roku 2018 bych vyzdvihl atmosféru na Paoku, na Crystal Palace, na zápase Trnava vs. Zvezda a možná trochu překvapivě na Barceloně. V Česku jsem slušnou atmosféru zažil na zápase Slavia vs. Opava.
Mírné zklamání z atmosféry jsem zažil na Feyenoordu. Co jsem trochu čekal, tak byla slabší atmosféra ve Wembley na Tottenhamu. 

Máš i nějakou, jak se říká veselou historku z natáčení? A naopak potkaly tě při cestách i nějaké trable?
Jako vtipnou historku bych vybral naší letní dovolenou v Chorvatsku, kam většina lidí jezdí s tím, že budou celé dny u moře a my odtud jeli na fotbal do Bosny a do Slovinska, plus jsme navštívili Itálii. 
Druhá vtipná historka je ta, že do Barcelony jsme kupovali letenky ještě dřív, než byl los soutěže, ale věřili jsme, že Barca nebo Espanyol budou hrát doma, tak nás fotbal nemine. Los nám přisoudil El Clasico.
Nějaké extra trable nás nepotkaly. Někde bohužel i kvůli různým registracím a podobným věcem, jsme sháněli lístky až u stadionu, o něco málo dráž (třeba  na Tottenham o 20 liber dráž), ale vždy jsme sehnali tam, kam jsme chtěli. 

Jak nákladný koníček to je? Máš nějaké cíle co všechno bys chtěl vidět?
Něco to stojí, ale zase si říkám, že někdo utrácí peníze za cigarety, zatímco já nekuřák na tomhle ušetřím. Nejsem ani žádný hospodský typ, tudíž i v tomhle ušetřím oproti jiným nějaké peníze. Já ty peníze dám radši za všechny tyhle zážitky. To dobrodružství z cest, poznávání nové kultury, nejen té fotbalové, ale i kultury daného města, dané země, návštěva krásných stadionů a ochutnání toho, jak to chodí jinde, za to stojí. Určitě nelituji jediné koruny, kterou jsem do toho vložil. Nutno zmínit, že nejezdím sám, tudíž cesty autem nejsou tak nákladné a tolikrát ten výjezd má každý z nás za pár korun.
Nevím, jestli to nazvat jako cíl, ale určitě jako jeden ze snů. Navštívit fotbal v Jižní Americe, nejlépe v Argentině.

Není k dispozici žádný popis fotky.Na obrázku může být: stadión a venkuNa obrázku může být: 1 osoba, stadión a venkuNa obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí, lidé na pódiu, stůl a uvnitřNa obrázku může být: stadión a venkuNení k dispozici žádný popis fotky.Na obrázku může být: stadión, dav a venkuNa obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí, stadión a venkuNa obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí, stojící lidé a venkuNa obrázku může být: stadión, dav a venkuNa obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí, dav, obloha a venkuNa obrázku může být: stadión a venkuNa obrázku může být: obloha a venkuNa obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí, stojící lidé, obloha a venkuNení k dispozici žádný popis fotky.Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí, obloha a venkuNa obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí, stadión, baskebalové hřiště a davNa obrázku může být: stadión a davNa obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí, dav, stadión a venkuNa obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí a baskebalové hřiště

Autor: Mara

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FC Baník Ostrava Casual88 22.01.2019, úterý, 16:39 + 0 - 0
  solidni vylety :-)
 • bez klubu k.m 18.01.2019, pátek, 23:02 + 0 - 0
  V Řecku je už minimálně deset let zákaz výjezdu (vládní rozhodnutí) - Paok,Aris,Iraklis,Aek,Panathinaikos a Olympiakos tady bez hostů a týká se i basketu či volejbalu.
 • bez klubu Cestovatel 18.01.2019, pátek, 20:36 + 0 - 0
  Frydečak: Řecko mám sice objeté, ale jako kluk s tátou na dovolených, sport v něm mi dosud chybí. Díky za tip, někdy se tam vypravím za sportem. Prioritní mám fotbal, pak hokej a pak ten zbytek, ale jen výjimečně se mi někdy podaří být tak, aby se tam některý z menších sportů hrál. Obvykle dělám výlety, kde je třeba samý fotbal, sem tam hokej a na nic jiného není čas, nebo v daných městech jiný sport na slušné úrovni není. To s těmi lístky chápu, také bych darovanému koni na zuby nekoukal. Když jsem byl v NY, tak jsem měl vše taky tak nějak do rohů, za bránami nebo vyšší řady na podélné. Ale nevadilo mi to, v halách tohle není moc znát. Třeba na fotbale v Barceloně je nejvyšší patro na dalekohled pomalu prý. Tam jsem si radši připlatil o asi 25 euro více a měl první kategorii s fajn výhledem pod střechou když pršelo. Ceny vstupenek v NY si už nepamatuji přesně, od cestovky jsem měl elektronické vstupenky na papírech, co jsem dostal už na letišti v Praze a mám pocit, že NJD ta cena byla okolo 55 dolarů, Brooklyn Nets basketbal asi 42 a na zbylých nebyla napsaná cena. Americký fotbal a baseball bych tam někdy rád navštívil, ale prioritou zůstává fotbal s hokejem a v případě USA i basketbal, NBA je nejlepší liga na světě, tam to má úroveň po všech stránkách.
 • FC Baník Ostrava Frydečak 17.01.2019, čtvrtek, 22:26 + 0 - 0
  Cestovatel: Tak to já jsem si zase myslel, že třeba Řecko máš objeté, tudíž Ti doporučím jakékoliv derby, avšak pozor, kde budou hostující fanoušci!!! Byl jsem na PAOKU, nebyli hosté a bylo to takové slabší, ale pořád lepší než u nás. To samé Partizan. Ti se taky hecnou jen na pár utkání, jinak o ničem. Jednu dobu tam jezdila jedna skupinka od nás, byl jsem s nimi na pár výletech a vím, o čem píšu. Další zajímavá atmosféra by mohla být ve Skopje na Vardaru (házená). Byl jsem na F4 v Německu, tehdy to vyhráli a byli dost fanatičtí. Navíc v hale byla i dobrá akustika. Co se týče lístků, které jsem měl grátis, tak to taky není nic extra. Na NJD, kde jsme nevyrazili (psal jsem) stál jeden cca. 60 USD a byly to hodně vysoké čísla řad. Na Phillies to tuším byla druhá liga, cena podobná a seděli jsme na opačné straně od hřiště bokem k pálkaři, v snad tisící řadě a ještě jsme měli nalevo neustále blikající obrazovku. Eagles bylo posezení za brankou opět úplně nahoře, cenu nepamatuji. Ale vím, že na NYY byly k mání lístky za cca. 10 tis. Kč. Jinak vyprodané. Poláci sice seženou vše, ale kvalita...Každopádně chraň mě ruka páně, že bych si stěžoval. Darovanému koni na zuby nehleď.
 • FC Baník Ostrava Frydečak 17.01.2019, čtvrtek, 21:37 + 0 - 0
  Kostič: Já jsem jej možnost si dokonce i zahrát v Omiši, kde přímo u mola udělali mobilní hřiště a hráli nějací vysokoškoláci z USA proti místním. Podařilo se mi s nima zakecat a zjistil jsem, že jsou v HR měsíc na soustředění a hrají proti místním klubům. Navrhli mi, jestli to nechci zkusit a po 3 minutách bezkontakního póla jsem vypil tak litr vody a absolutně jsem to neudýchal. Navíc jsem plaval v šortkách a bez koupací čepice na pólo
 • FK Mladá Boleslav Kostič 17.01.2019, čtvrtek, 00:29 + 0 - 0
  Já byl na vodním polu v Barceloně na Barcelonetě a bylo to super, atmosféra sice skoro žádná, ale ten zápas prožíval každý
 • bez klubu Cestovatel 17.01.2019, čtvrtek, 00:06 + 0 - 0
  Frydečák: I já děkuji za zajímavé tipy. Na vodním pólu jsem v životě nebyl, až budu zase někdy v Bělehradu, kde jsem byl na fotbale na CZ Bělehrad a mám v plánu návrat kvůli Partizanu a bude se hrát i vodní pólo nebo rugby, zajdu. V Czestochowě znám fotbaly na Rakówu a SKRA, volejbal mne nikdy neoslovil. V Řecku jsem na sportu nebyl nikdy. V NY jsem měl v plánu i fotbal, ale bohužel když jsem tam byl, tak jeden tým v NY hrál venku a druhý ve stejný den jako byl hokej na Rangers, a nešlo stíhat obojí. Velká škoda, že nebyli zrovna doma NJ Devils místo Rangers. Stadion fotbalu jsem viděl z vlaku, to by taxíkem od haly Devils stíhat šlo a možná i vlakem, kdyby jel ideálně. Philadelphii a Boston bych chtěl někdy navštívit, to jsou města kde je plno sportu. Plus Washington a Los Angeles třeba. Ale třeba hokejový Boston a Washington může být problém s lístky, mívají pořád plno. Americký fotbal a baseball, když by byla příležitost, bych tam také rád navštívil. Chválím, že jste se dostali k nějakým těm lístkům zdarma, tohle u nás ve firmách bohužel téměř nefunguje.
 • FC Baník Ostrava Frydečak 16.01.2019, středa, 21:48 + 0 - 0
  Jestli Ti mohu doporučit zajímavé zápasy ke zhlédnutí, tak jsem byl na basketu Arisu (ne PAOK) Soluň a pecka. V Bělěhradu jsem byl krom fotbalu i na vodním pólu (CZ) a na zápase rugby mezi Dorcolem a Partizanem. Zde nebyla atmoška jako taková, ale zaujalo mne tam, jak se tam mezi sebou těch pár stovek lidí zná a je z nich cítit ta soudržnost a hrdost. Dále pak stojí za shlédnutí zápas volejbalu Czestochowe (není to Raków). Byl jsem tam cca. před 10 lety a fandili velmi dobře.
 • FC Baník Ostrava Frydečak 16.01.2019, středa, 21:35 + 0 - 0
  Díky. Mám v plánu navštívit ještě NBA (Knicks) a NHL (nejspíše Boston, Philadelphia nebo NJD) a už budu mít všechny US sporty. Byl jsem na NY City, jenž hrají na stadionu NYY, na které jsem se nedostal a musel jsem vzít zavděk Philadelphia Philies. Dále jsem byl v Philadelphii i na NFL, na tehdy zrekonstruovaném stadioně Phi eagles, jednou tak větším než Philies a nutno dodat, že oba dva zápasy byly docela nudné, občerstvení drahé, např. hambáč 10 dolců. Nebylo ani vyprodáno a na všechny zde uvedené zápasy jsem měl lístky zdarma. V US to funguje tak, že např. ve firmě dostaneš od šéfa darem lístky na některý sport a jelikož jsem bydlel u své bývalé přítelkyně, jenž bydlí s Polákem, tak ten sehnal vše krom basketu. Měli jsme i lístek na NJD (opět zdarma), avšak po mém příletu a zjištění, že jsme v PL byli na stejném zápase, avšak každý na jiné straně, jsem vypili tolik qvitu, že jsme nebyli schopni vyrazit z bytu.
 • bez klubu Cestovatel 16.01.2019, středa, 18:24 + 0 - 0
  Frydečak: Lístky na všechny zápasy mi zajistila cestovka. Tehdy by jsi se ale na NY Knicks dostal v pohodě, protože hráli úplné hovno, byli snad nejhorší v NBA a tak vyprodáno nebylo. Dokonce dva lidi z cestovky si zaplatili exkluzivní místa skoro až u palubovky, měli slevu 50% myslím. Když jsem v NY byl v roce 2015, vyprodáno bylo jen na hokejích NY Rangers a NY Islanders. NJ Devils hráli zrovna tužku a Brooklyn Nets o moc lepší než NY Knicks nebyli. Takže volných míst bylo dost. Někdy je to asi trochu o štěstí a načasování výjezdu.
 • FC Baník Ostrava Frydečak 16.01.2019, středa, 10:47 + 0 - 0
  Cestovatel: Jakým způsobem sis zaopatřil lístek na basket do MSG? Já, když jsem byl v NY, tak jsem neměl vůbec šanci.
 • AC Sparta Praha MP11 14.01.2019, pondělí, 22:40 + 0 - 0
  Tak já jezdím jen na Spartu a výjimečně na repre. A když to tak počítám, tak jsem byl na fotbale ve 20 státech Světa.
 • bez klubu k.m 14.01.2019, pondělí, 20:10 + 0 - 0
  Zajímavé...osobně taky občas někam vyrazím,ale většinou je hlavním cílem destinace a sport až na druhé koleji,ale pokud je možnost tak se zajdu podívat. Ale vybírám i dle toho zda to bude stát alespoň trošku za to! Navštívil jsem např. fotbalové zápasy v Japonsku či Jižní Koreji,hokej v Maďarsku či volejbal v Německu. Největší zážitek bylo asi basketbalové derby Panathinaikos vs Olympiakos a fotbalový pohár UEFA Paok vs Alkmar - zklamáním letošní LM Atletiko vs Monaco a fotbalové zápasy v Maďarsku (Honvéd,MTK)
 • bez klubu Cestovatel 14.01.2019, pondělí, 18:44 + 1 - 0
  Chválím, hezká aktivita ! Máme to podobné, také navštěvuji fotbaly do páté úrovně. Pár divizí či přeborů už mám kompletních, u některých mi toho chybí jen málo. V zahraničí některé země ze seznamu máme oba, některé nemám a naopak mám nějaké jiné. Jestli dobře z hlavy počítám, na fotbale jsem byl v 18 zahraničních zemích, na hokeji ve čtyřech a na basketbale v jedné. Z klubových scén mám nejvíce klubů určitě v Polsku, asi 30, na Slovensku by to mohlo být přes 15 a v Německu asi 10. Zkusím to někdy spočítat. V řadě států mám třeba jeden klub, to se týká většinou zájezdů s cestovkou nebo nějakým fanklubem na různé evropské poháry, ať už s nějakým českým klubem nebo čistě zahraniční zápas. Líbí se mi nápad jet do Argentiny. Mám něco velkého v plánu v roce 2020, pět let po mé cestě do New Yorku a Argentina je jedna ze šesti zemí, o kterých uvažuji. Nejdále jsem byl na sportu v Americe. Navštívil jsem tam tři zápasy klubů hokejové NHL-NY Rangers, NY Islanders a NJ Devils a basketbalové kluby NBA Brooklyn Nets a NY Knicks.
clbannerVidea

Fanoušci Viktorie Plzeň slaví 111 let klubu


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...


Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Obušku, z pytle ven! Maďaršt... 16.07.2022

Obušku, z pytle ven! Maďaršt...


Hučelo to jako v úlu! Slovan... 21.07.2022

Hučelo to jako v úlu! Slovan...


Vyprodané utkání, zakázaný n... 29.07.2022

Vyprodané utkání, zakázaný n...

Komentáře
před 2 hodinami -
Ten počet z Řecka hodně trapne...
15.08.2022, pondělí, 23:30 -
Od Brna bych čekal taky větší ...
12.08.2022, pátek, 10:36 -
S tou Sigmou to vypadá hůř a h...
12.08.2022, pátek, 10:28 -
Neštěkej :)
10.08.2022, středa, 23:46 -
Palec nahoru na rodinou tribun...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace