o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Mezi Torcidou Split a Delije to vře...

ze světa pátek, 30.08.2019 - přejít do komentářů
Ožívají na Balkáně váleční démoni?
/titleImg/mezi-torcidou-split-a-delije-to-vre/1/8994.jpg?width=570

Na Balkáně znovu sílí napětí. V hlavních rolích jsou zejména příznivci Hajduku Split a CZ Bělehrad. Události z posledních měsíců tak dávají opět vzpomínat na brutální občanskou válku z devadesátých let, kdy za svoji vlast položily život tisíce fotbalových fanoušků, krvavý rozpad Jugoslávie a také vzájemné křivdy z historie.


Pomyslný plamen nenávisti byl po období relativního klidu znovu zažehnut zřejmě v prosinci 2017, kdy rezonoval boj o nadvládu na tribunách mezi jednotlivými frakcemi příznivců Partizanu Bělehrad. Během předvánočního puče na jedné z tribun stadionu Partizanu se muselo z vřavy evakuovat skokem na hrací plochu několik chuligánů.

Na obrázku může být: 2 lidé

Jejich identita však vzbudila na Balkáně poprask. Jednalo se totiž o najaté žoldáky a známé postavy ze splitského podsvětí, kteří měli za pomoc jedné ze skupin Grobarů inkasovat zhruba deset tisíc eur na hlavu. Výtržnosti tak dostaly zcela jiný, politický rozměr a chorvatská diplomacie požadovala okamžité propuštění svých občanů zpět do vlasti. Jeden z aktérů se do Chorvatska údajně kvůli brutálnímu zacházení ze strany bachařů a spoluvězňů vrátil s trvale poškozeným mozkem a za několik měsíců spáchal sebevraždu.

Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí, stojící lidé a venku

Vztahům mezi Chorvaty a Srby neprospěly ani pozápasové oslavy hráčů Chorvatska během světového šampionátu v Rusku, kam to „vatreni“ dotáhli až do finále. Světová fotbalová federace FIFA se totiž musela zabývat pozápasovými oslavami chorvatských reprezentantů po jejich úspěšném čtvrtfinálovém utkání proti Rusku.

Hráči své jásání doprovázeli oslavnými nacionalistickými písněmi, které se v některých pasážích odkazují na fašistický ustašovský režim v Chorvatsku z období druhé světové války. Například v hráči zpívané písni "Bojna Čavoglave" od chorvatského zpěváka Marka Perkoviče Thompsona se nachází pasáž, která obsahuje výhrůžku srbskému národu, jež údajně dostihne chorvatská ruka spravedlnosti i v jejich vlasti. Nechyběly ani pasáže o tom, kterak Bělehrad sežehnou pekelné plameny. Srbská metropole je tradičně Chorvaty vnímána jako epicentrum srbského nacionalismu a protichorvatských nálad.

Na obrázku může být: 3 lidé, stojící lidé a venku

Jedna z písní také začíná kontroverzním pozdravem "Za dom spremni", který se za druhé světové války používal jako oficiální pozdrav ve fašistickém Nezávislém státu Chorvatsko. Bělehrad loni označil oslavy chorvatských fotbalistů jako nedůstojné a skandální. Chování reprezentantů údajně podkoplo vzájemné snahy o důvěře a uklidnění mezinárodních vztahů. Chorvatský fotbalový svaz byl v minulosti za projevy hráčů a zejména fanoušků s fašistickým podtextem opakovaně potrestán vysokými pokutami.

O další vlnu emocí se o několik týdnů později postarali chuligáni Hajduku Split. Ti cestou z pohárového utkání v Sofii zamířili do okolí Bělehradu, kde poničili nenávistnými vzkazy několik benzinových pump. Srbská policie v jejich vozech následně našla zbraně, drogy a barvy. Podle tamějšího tisku chtěli příznivci Hajduku v noci znehodnotit stadiony Partizanu a CZ Bělehrad.

Není k dispozici žádný popis fotky.

Fanoušci Hajduku se však letos postarali i o další poprask, kdy nejprve na ostrově Brač napadli dva sezonní pracovníky v turistickém ruchu. Postižený muž a dívka byli totiž ze Srbska. Chorvatské úřady zareagovaly nekompromisně a organizaci Torcida Brač zakázaly uspořádání tradičního letního turnaje v malé kopané, kterého se na ostrově účastní zejména jednotlivé fankluby Hajduku z dalmatského pobřeží. Před fanoušky Hajduku se ale museli bránit i vodní pólisté CZ Bělehrad, které Chorvati napadli před utkáním při jejich procházce po Splitské rivě. Gólman CZ dokonce z obav o vlastní zdraví skočil do moře.

Byla to opět Torcida Split, která odstartovala vlnu chorvatsko-srbské nevraživosti naposled. Během ligového utkání ve východochorvatské Koprivnici prezentovala nápis, ve kterém prorokovala brzké obsazení srbského města Novi Sad. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a bělehradští Delije Torcidě věnovali vzkazy o chuligánech od moře, kteří v přesile napadají sezonní pracovníky, útočí na benzinové pumpy a utíkají před početně menšími tábory. Delije se v tomto případě ukázali jako dobří proroci, neboť chuligáni Hajduku si minimálně poslední střet za rámeček opravdu dát nemohou. To když ve stočlenné sestavě neustáli střet s dvojnásobně menším počtem protivníků z Rijeky a z místa boje utekli.

Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí a dav

Pozdravit své sousedy, Chorvaty, nezapomněli Delije ani při bouřlivých oslavách srpnového postupu do Ligy mistrů, kdy ulice nočního Bělehradu brázdili na obrněném transportéru. Nechyběly ani výhružky, že stroj bude jednou brázdit ulice Splitu.

Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí a venku

V reakci na to zveřejnili záhřebští Bad Blue Boys posměšnou fotografii se zastaralým traktorem, čímž chtěli poukázat na hospodářskou zaostalost Srbska. Ani tato akce se však neobešla bez srbské protireakce. Teprve před několika hodinami se totiž ve Splitu objevil traktor, za kterým se vyjímalo poničené graffiti Torcidy oslavující chorvatské válečné veterány. Je tak stupňující se napětí mezi Chorvaty a Srby předzvěstí dalších děsivých událostí nebo zůstane jen u podobných provokací na dálku?

Zdroje: balkanski navijaci, index.hr, slobodna dalmacija...

Autor: TomášO

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FC Baník Ostrava Frydečak 02.09.2019, pondělí, 10:07 + 0 - 0
  Chacharus mě pochopil. Přesně tak, vždy musíte začít sami u sebe. Nadáváme na vše, co se nám nelíbí, ale nic pro změnu neděláme. Přitom tady by opravdu stačilo pouze zatáhnout přísun financí a ekonomicky je vyhladovět. Zákonitě by museli jít o dům dál. Násilí v tomto případě není řešení. Jinak e píšeš o Katowicích. Jde vidět, že ti asi leží v žaludku. Je mi jedno, z jakého jsi klubu, ale doporučuji každému, kdo je jakkoliv haní, aby si zajel na Bukowa 1 a dohodl si s nima přátelské setkání, během kterého by jste si mohli problémy vyříkat ftf. GieKSa je tady skoro 25 let a zatím měli všichni koule jen nadávat přes plot nebo přes policii. Každý totiž ví, jak by jakýkoliv tábor z našich luhů a hájů dopadl. A teď by mě zajímaly reakce. Jak jsem psal, každý měl 25 let a nic, ale tak počkáme si zase až budeme pod ochranou a ukážeme všem, jaké jsme pro změnu košťata my, že?!
 • FC Baník Ostrava Chacharus 02.09.2019, pondělí, 09:30 + 0 - 0
  Oprava: radí jiným co pičujou do jiných národnosti
 • FC Baník Ostrava Chacharus 02.09.2019, pondělí, 09:30 + 0 - 0
  Eskadrona: ty jsi mimo ne? Když čtu Frydecaka, tak tam vidím, ze rádi jiným co příčinou do jiných národnosti, aby si nestalo do huby když je pak podporujou nakupama. Spis zapni mozek, ať nejsi největší debil na webu ty.
 • Zbrojovka Brno Doyle 02.09.2019, pondělí, 00:34 + 0 - 0
  PP díky za odkaz
 • Zbrojovka Brno Doyle 02.09.2019, pondělí, 00:26 + 0 - 0
  poctivej českej xenofob má pobrat, že žereš kebaby a v mekáči? Sorry, ale cos napsal vůbec nedává smysl..
 • bez klubu eskadrona 01.09.2019, neděle, 19:32 + 2 - 1
  Frydečak: Zmrzlinu mají v Albánii úžasnou, poctivej kebab Turci také a čas od času se nacpu i v americkým mekáči. Ale to poctivej českej xenofob, kterej zná maximálně dálnici do Katowic, těžko pobere. Vystrč si hlavu z prdele, jinak tě titul největší koště webu fakt nemine :-)
 • FC Baník Ostrava Frydečak 01.09.2019, neděle, 11:15 + 1 - 1
  Tak si hlavně vždycky uvědomte svoji nelibost vůči některým zemím ve chvíli, kdy je ekonomicky podporujete nákupem jejich produktů. Např. nenávist vůči USA, kterou dokazuje že láskou k McDonald's. Nebo nelibost vůči Albáncům nákupem zaručeně pravé Jadranské zmrzliny. Případně cpaní se kebabem, jehož ingredience pochází z větší části z Německa, kde se jejich výrobou živí muslimove - uprchlíci, které mnozí negativně opěvujete na FB. Ostatně stejná sorta lidí se živí prodejem tohoto zboží i u nás. Ale tak je to levné, že?!
 • FC Baník Ostrava Pustá Polom 01.09.2019, neděle, 08:49 + 0 - 0
  Columbo, Doyle: Zkuste tento článek. https://www.express.hr/life/otkriveno-koga-su-cuvali-hrvatski-huligani-na-marakani-19571
 • Zbrojovka Brno Doyle 31.08.2019, sobota, 23:53 + 0 - 0
  Já mám rád Srby a vždycky je budu podporovat v jejich boji proti Albáncům, cítím to jako nutnost.. jejich nenávist s Chorvaty neřeším, na rozdíl od problematiky Kosova (kde naše vláda Srby zradila) to beru čistě jako jejich záležitost... Jinak Columbo k tomu konfliktu o kterém mluvíš ti mohu říct, že se tím Partizan totálně odkopal jak v Srbsku tak v podstatě v celé Evropě, z respektovaného a silného tábora se stal terčem posměchu a pohrdání..... K samotnému článku, moc dobře nechápu co se stalo tak závažného, to že někdo posprejoval benzinu nebo napadl dva srbské turisty v chorvatsku jsou úplné pičoviny které se na balkáně dějí pořád.. z významnějších akcí mi chybí rozprášení dinama záhřeb crvenou zvezdou v Řecku na zápase družebního Olympiakosu, tuším 2015.
 • bez klubu Columbo 31.08.2019, sobota, 08:20 + 2 - 0
  Myslim, ze porozumet balkancum je v podtate nemozne. Nevim sam kde je pravda ani v tom valecnem konfliktu. Vzdy jsem si myslel, ze zmrdi jsou v tom konfliktu Srbove, ale kdyz jsem si o tom zacal neco hledat, tak vlastne ani nevim kde je “pravda”. Takze jsem to vzdal. Vlastne me dorazilpuc na tribunach Partizanu. Nechapu, jak se toho mohli ucastnit Chorvati. Kdyby mi tady k tomu mohl nekdo napsat meco blizsiho, tak budu rad :-)
 • Městský fotbalový klub OKD Karviná illyZ 31.08.2019, sobota, 01:46 + 0 - 0
  krasny clanek, ale trosku okopirovany "co jsem kde slyel" souhlasim s megalodonem :)
 • bez klubu Megalodon 30.08.2019, pátek, 19:49 + 2 - 0
  Predevsim informujte se pred tim než napišete nejake blbosti!! Nic ne vře ,nevim proc zvedate tenze zbytecne ?? Hlavne toto co pišete !! V reakci na to zveřejnili záhřebští Bad Blue Boys posměšnou fotografii se zastaralým traktorem, čímž chtěli poukázat na hospodářskou zaostalost Srbska.Odkud vam to ??? Ty traktori poukazuji na to ze na traktorech utikali Srbove z Krajine v roce 1995 v Chorvatski operaci OLUJA
clbannerVidea

Fanoušci Viktorie Plzeň slaví 111 let klubu


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...


Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...


BLOG FANOUŠKŮ: Návštěva Běle... 28.04.2022

BLOG FANOUŠKŮ: Návštěva Běle...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Britská nemoc – díl první (A... 05.01.2012

Britská nemoc – díl první (A...


Britská nemoc – díl čtvrtý (... 18.01.2012

Britská nemoc – díl čtvrtý (...


Britská nemoc – díl druhý (N... 07.01.2012

Britská nemoc – díl druhý (N...

Komentáře
07.06.2022, úterý, 08:58 -
Nejlepší je ten vlasatej alkoh...
22.05.2022, neděle, 19:20 -
Slovacko ma celkom prekvapilo ...
19.05.2022, čtvrtek, 07:00 -
A psi se psy vlitli na hriste
15.05.2022, neděle, 22:30 -
No dle trapného počtu to pro h...
13.05.2022, pátek, 06:25 -
No myslim to vazne,aspon mate ...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace