o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Bazaly - definitivní konec legendárního stadionu

z domova úterý, 10.07.2018 - přejít do komentářů
Stadion, v podobě jaké ho známe, končí...
/titleImg/na-bazalech-zacina-demolice/1/8446.jpg?width=570

Dnešní den, úterý 10. 7. 2018, se do historie zapíše jako den, kdy skončil stadion Bazaly, jak ho známe. Vlastník stadionu, město Ostrava, předalo stadion do rukou stavební společnosti. Ta okamžitě zahájí demolici a plánovanou rekonstrukci stadionu na tréninkové centrum. To Ostravě chybí. Na místě současné hlavní tribuny vznikne nová víceúčelová třípodlažní budova (počítá se s umístěním restaurace, kanceláří a fotbalového zázemí). Vybudují se také pravděpodobně 3 tréninkové plochy, nejméně jedna plocha s umělou trávou. Celková cena rekonstrukce se vyšplhá na 253 milionů Kč.

Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Definitivně se tak uzavře příběh legendárního stadionu, na kterém FC Baník Ostrava odehrál 819 zápasů, nastřílel 1507 branek a získal 1305 bodů v první i druhé lize.
Nejvyšší výhru zaznamenal Baník na Bazalech v sezóně 1963/64, když porazil Třinec 8:1.
Nejvyšší prohru zaznamenal Baník na Bazalech v sezóně 1977/88, kdy podlehl Lokomotivě Košice 0:5.
Baník na Bazalech odehrál také 36 zápasů evropských pohárů, v nichž si připsal 21 vítězství.
Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.

O stavbě stadionu se hovořilo již v 50. letech 20. století, v době kdy původní domov, Stará Střelnice, přestal vyhovovat. Stadion Bazaly se otevřel na jaře 1959 a prvním zápasem bylo utkání Baníku s Ústí nad Labem (2:3)

V průběhu let prošly Bazaly (název stadionu vznikl podle názvu kamene, který byl těžen na místě a nazýval se basalt, česky bazalt) několika rekonstrukcemi a také díky tomu se stadion Bazaly několikrát stal i hostitelem utkání České reprezentace. Naposledy se tak stalo v roce 2000, když Česká reprezentace podlehla Slovinsku v přípravném utkání 0:1.

Baník hrál svá ligová utkání na Bazalech díky všemožným výjimkám a omezením až do sezóny 2014/2015. V posledním ligovém utkání se utkal s týmem Dukly Praha, se kterou remizovali 1:1. Fanoušci se před tímto zápasem sešli na náměstí u radnice, odkud společně vyrazili naposledy na milovaný stadion. Poslední utkání sledovalo 10.340 diváků.
Fotka uživatele Dalibor Durcak - photographer.Fotka uživatele Dalibor Durcak - photographer.Fotka uživatele Dalibor Durcak - photographer.Fotka uživatele Dalibor Durcak - photographer.Fotka uživatele Dalibor Durcak - photographer.Fotka uživatele Dalibor Durcak - photographer.

Původní kapacita Bazalů dosahovala ku 30. tisícům diváckých míst. Když ale musela být všechna místa přebudována na místa k sezení, kapacita se snížila na 17.372 míst. Stadion tak patřil mezi největší fotbalové stadiony v zemi. Po zápase Baníku s pražskou Spartou v roce 2014 se uměle musela nařízením fotbalového svazu musela kapacita stadionu opět snížit, z bezpečnostních důvodů. Nejprve to bylo kolem osmi tisíc, ale nakonec se kapacita zvedla nad deset tisíc, konkrétně na deset tisíc a šedesát míst.
Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Jak jistě víte, od sezóny 2015/2016 Baník své ligové zápasy hraje na městském stadionu ve Vítkovicích. Chachaři tento azyl jako nový domov nepřijali a na domácích zápasech se označují jako „vlajkonoši hosté“.
Třem z nich (Kybymu, Ondrovi a L.) jsme položili v souvislosti se zahájením demolice Bazalů dvě otázky.

1. Dnes se definitivně rozhodlo o demolici kultovního stadionu Bazaly. Jak jsi přijal tuto zprávu jako fanoušek Baníku?

Kyby: 

Vzhledem k tomu, že už jsem se s Bazaly jako prvoligovým stadionem rozloučil už dávno, přijal jsem ji vlastně velmi pozitivně. Ono jezdit každý den do práce a sledovat, jak náš domov rychle chátrá a rozpadá se, není ničím příjemným. V současnosti jsme zkrátka bezdomovci (i když si uvědomuju, že spousta fans FCB je ve Vítkovicích spokojených...). Ideální variantou je pro mě představa, jak na Bazalech trénuje mládež a vyrůstají tam další borci pro modrobílý dres, aby mohli hrát ligu na nové stadiónu Baníku, který bude stát nejlépe ve Slezsku, ale hlavně bude NÁŠ !!!

L: 
Dnešní zprávu jsem nepřijal nijak zvlášť, o této věci se vědělo již dříve. Dle prvních zpráv měla jít tribuna dolů už v průběhu jara. Bohužel nový stadion již na Bazalech nebude, ale jsem velmi rád, že místo stále bude zachováno pro fotbalové účely. Věřím, že by se zde v budoucnu daly odehrát i nějaké přípravné zápasy a že zde vyroste spousta talentů. 

Ondra: 
O téhle zprávě bylo jasno již dlouho dopředu, jen se čekalo na oficiální přiklepnutí. Mrzí to, ale tak to prostě je. U nás není taková fanouškovská síla, aby zachránila vlastní stadion. Ale jsem rád, že Bazaly i nadále budou sloužit fotbalu a vychová se zde třeba další nadějná generace, které vrátí klubu na slávě.

Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.

2. Jaký největší zážitek si z působení na Bazalech odnášíš?

Kyby: 
Uff, těch je hromada...spousta krásných zápasů a zážitků!!! Samozřejmě se mi vybavuje, když jsme tam vstoupil poprvé, to bylo vlastně mé druhé zrození!!! Země se otevřela a z jejího jádra vystoupily zářící Bazaly!!! Prožil jsem zde krásné emoce po zisku titulu, smutné při loučení se stadionem. Spousta vítězství i nepříjemných proher. Ale stejně mi asi nejvíce zůstanou v paměti zápasy, kdy jsme se dostali do sektoru hostů a kulali se se soupeřem v jejich sektoru po zemi :)  Nemyslím teď ty přehazované s ACS přes tři ploty, ale situace, kdy jsme si to rozdali hezky na ruce (no a pásky, řetězy, klacky atd.)..Ale kdybych měl vybrat úplně nejlepší zápas, tak to pro mě asi byla odveta s Midlesborough. Ten zápas měl skoro vše, plný stadion, parádní atmosféra, fajná bitka (představ si, že nám ochozy tleskaly...), fajné choreo, chyběl jen postup...  

L:
Asi největším zážitkem byl pro mě zápas s Opavou v mistrovské a vlastně celá tato sezóna a předávání poháru.
Dále bych určitě zmínil zápas s Middlesbrough v roce 2004 a některé zápasy se Spartou.


Ondra: 
Těžko odpovědět, ale jeden moment mi utkvěl v hlavě docela výrazně. A to sice z podzimu 2008 proti Slavii, kdy po jedné ze šancí se většina stadiónu postavila a začala skandovat Baník. Nikdy předtím ani potom, mi nepřišlo, že bych slyšel tak fanatický řev. 🙂
S Bazaly mám spojený neodmyslitelně ještě jeden prvek, a to sice odpalování velkých žlutých ohňů tzv. "Hirošim". Dále bych mohl pokračovat některými pamětnými zápasy se Spartou nebo slezským derby v poslední mistrovské sezóně... Ale jeden konkrétní asi fakt vybrat nejde.

Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.

 

Fotka uživatele Verime Lupo Bomiti.Fotka uživatele Verime Lupo Bomiti.Fotka uživatele Verime Lupo Bomiti.Fotka uživatele Verime Lupo Bomiti.

Zdroj: Moravskoslezský Deník, Oficiální stránky FCB, Wikipedia - Bazaly.

Autor: DD

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FC Viktoria Plzeň Pan pes 13.07.2018, pátek, 20:34 + 0 - 0
  Pustá Polom: takže vás asi tlačil sudí, nám holt v tej době Berbr ještě nepomáhal :-) Jinak byl to príma adrenalin jezdit vždy na Bazaly v pár lidech, ale vzpomínám na ten stadion rád....
 • FC Baník Ostrava Mat1922 13.07.2018, pátek, 16:21 + 0 - 0
  Kyby:taky v poradku,ale kdyby se to vazne rozjelo proc nemit novy svatostanek na kopcu.Tech par drobnych by se na nove TC uz naslo.Ale je pravda ze nez by se postavilo,zase by se trenovalo nekde "na ulici".
 • FC Baník Ostrava capekpico 13.07.2018, pátek, 12:42 + 0 - 0
  Zmíněné zápas byl mým první v životě, nikdy nezapomenu! Bazaly zůstanou v mém srdci navždy.
 • FC Baník Ostrava Pustá Polom 13.07.2018, pátek, 07:32 + 0 - 0
  Pan pes: Tak jo, fakt to byla sobota. Beru zpět. Dokonce vidím, že jste dohrávali v devíti po dvou červených kartách v 70. a 75. minutě. (Smíšek, Limberský)
 • FC Baník Ostrava Kyby 13.07.2018, pátek, 06:03 + 0 - 0
  PP: Jojo, tak to bylo :-) Mat1922: Možné je vše, ale proč rušit tréninkové centrum ,které snad (u města nikdy nevíš) bude...Reálnější je varianta stadionu v jiném místě, což by mi vůbec nevadilo :-)
 • FC Viktoria Plzeň Pan pes 13.07.2018, pátek, 00:10 + 0 - 0
  Pustá Polom: opravil bych tě snad jen v tom, že to asi byla sobota.... V pátek večer jsme sedli do vlaku, příjezd po šestej ráno, po sedmej voláme, že jsme k dispozici, odpoledne dostáváme v parku a vpodvečer s otevřenou hubou hltáme do tý doby nevídanou atmosféru na našich stadionech....
 • FC Spartak Trnava Kony S-U 12.07.2018, čtvrtek, 16:18 + 0 - 0
  Až když něco definitivně ztratíš, tak si uvědomíš, jak moc ti to chybí ... :-( Homeward Bound ... :-(
 • FK Viktoria Žižkov tondik 12.07.2018, čtvrtek, 16:10 + 0 - 0
  Je mi trochu líto, že fotbal jsem už na Bazalech nezažil. Ale jsem rád, že jsem je aspoň živě viděl ještě, než se změní v tréninkové centrum.
 • FC Baník Ostrava Pustá Polom 12.07.2018, čtvrtek, 15:26 + 0 - 0
  Pan pes: Pamatuju jak dnes. Srpen, neděle, výhra Baníku 2:0 a kolem 12.000 návštěva. A jestli si ještě vzpomínám dobře, tak to snad byl první zápas, kde se poprvé organizovaně skákalo za ramena na "Baník pičo". Ale nejsem si jist stoprocentně.
 • FC Baník Ostrava Mat1922 12.07.2018, čtvrtek, 15:12 + 0 - 0
  Nikde neni psano ze jednoho dne se nanajde firma,sponzor,investor nebo bohaty strycek z Ameriky a za pomoci majitele a dalsich vlivnych lidi se na tom miste nepostavi novy stadion.A potom chuj s Vitkama.
 • bez klubu Jorge 12.07.2018, čtvrtek, 14:24 + 0 - 0
  Každého tradičního stadionu je škoda,a Bazalů obzvlášť. Měl všechno co měl mít-krytou i nekryté tribuny,kotle na stání a v oblouku,tribunu pro chudé. Hrálo se na něm přes půl století a klidně by se na něm mohlo hrát dalších 200 let nebo dokud svět bude světem a fotbal fotbalem.Ale to by si ČMFS/FAČR nesměly vymýšlet neustále další a další výmysly,jeden pitomější než druhej,proč to údajně najednou ,,nejde"...:-( Zaplaťpánbůh,že jsem ještě zažil naživo ligu na Bazalech(na rozdíl od Lužánek),taková atmoška a genius loci se na těch zglajchšaftovaných hrůzách,co se dneska staví a čemu se kdovíproč říká ,,stadiony",nikdy zažít nemůže...
 • FC Viktoria Plzeň Pan pes 12.07.2018, čtvrtek, 10:59 + 0 - 0
  Škoda tohohle kultu :-( asi nejlepší výjezd na Bazaly léto 2003, v počátku jejich mistrovské sezony, nezapomenutelná atmosféra....
 • SK Slavia Praha dennyTS 11.07.2018, středa, 21:50 + 0 - 0
  Sbohem Bazaly,moje oblibene misto na vyjezdy..nejen kvuli souperi,ale to misto melo to svoje kouzlo
 • bez klubu Rst 11.07.2018, středa, 12:45 + 0 - 0
  Otázek na ty tři mělo být jednoznačně mnohem víc! Mně chybí, kdy (v kolika letech) tam byli poprvé, s kým ( :)) ) a jaký soupeř. Kdyby třeba napsali zde v diskuzi, budu rád. Osobně miluju staré záběry Bazalů, kdy tam na ty Vojáčky a Ličky bylo na pohár těch 30 litrů - díky nostalgii pro mne lepší než sebelepší choreo. Pokud mohu vybrat zápas i já, dávám FCB - ACS jaro 03, kdy jsem si poprvé připadal jak na těch fotbalech v televizi. :) Odpovídačky tribun, celotribunové choreo; jasně, pak přišly lepší chprea a sehranější support, u mne ale tu premiéru těchto věcí řadím nejvýš. Závěrem: pěkné fotky - miluju prázdné stadiony (pokud se teda zrovna nehraje, to mám raději plno :) ), ten duch místa.
 • FC Baník Ostrava Kyby 11.07.2018, středa, 11:52 + 0 - 0
  Právě jsem projel okolo, a fakt se tam začíná něco dít...v článku jsem dělal machra, ale teď jsem měl slzy na krajíčku :-(
 • AC Sparta Praha MP11 11.07.2018, středa, 09:37 + 0 - 0
  I když Bazaly, jako stadion nebyl žádný architektonický skvost, tak měl svou neopakovatelnou atmosféru. A když jsem si teď přečetl tento článek, tak mě zamrzelo, že už nezažiju výjezd na Bazaly. Snad se jednou nedočkám toho, že by se Sparta stěhovala z Letné.
 • Bohemians 1905 B1905 10.07.2018, úterý, 22:48 + 0 - 0
  Tak snad si děcka uvědomí, kde že to vlastně trénují a vtiskne to do nich tu hrdost na Bazaly, Ostravu a region. Pěkný důchod, Bazaly!
 • SK Slavia Praha nevimjmeno2 10.07.2018, úterý, 20:04 + 0 - 0
  :(
 • FC Baník Ostrava Stuart 10.07.2018, úterý, 19:49 + 0 - 0
  Jojo, hirošimy byly fajn! A k nim klasické "papírové" race a bylo po důkazech :-)
clbannerVidea

Choreo a pyro Trnavy v zápase s Žilinou


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
BLOG: Návštěva kvalifikačníc... 18.10.2021

BLOG: Návštěva kvalifikačníc...


BLOG FANOUŠKŮ: Výjezd fanouš... 16.10.2021

BLOG FANOUŠKŮ: Výjezd fanouš...


BLOG: Návštěva dětského domo... 14.09.2021

BLOG: Návštěva dětského domo...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Poslechli Žyletu! Poklekli a... 30.09.2021

Poslechli Žyletu! Poklekli a...


Chuligáni Trnavy se dostali ... 18.10.2021

Chuligáni Trnavy se dostali ...


Oslava Novojičínska a vzkaz ... 26.09.2021

Oslava Novojičínska a vzkaz ...

Komentáře
19.10.2021, úterý, 11:24 - GarryR
Divák - nad tím sem se taky za...
19.10.2021, úterý, 10:58 - Divák
Já hlavně nechápu to dokopáván...
19.10.2021, úterý, 10:20 - BF05
Jako kdyby někdo chtěl, aby to...
18.10.2021, pondělí, 22:58 - northboy
Bolo to zaujímavé , ale myslím...
18.10.2021, pondělí, 17:46 - slovanjeslovan
Derby ako remen by to bolo,keb...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace