o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Na špionáži: Olympique Lyon - Viktoria Plzeň

blog fanoušků úterý, 18.03.2014 - přejít do komentářů
Báječná atmosféra osmifinálového klání EL, výborná účast fanoušků Viktorky...
/titleImg/na-spionazi-olympique-lyon-viktoria-plzen/1/5818.jpg?width=570

Rubrika Blog fanoušků & Groundhopping je určena všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, groundhoppingem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků & Groundhopping).

Na čtvrtek 13. 3. 2014 se mi naskytla příležitost strávit sváteční, fotbalový večer. Momentálně studuji v Clermont-Ferrand, což je město vzdálené přesně 200 km od Lyonu, a když se na cestě Evropské ligy potkal Lyon s českým týmem, měl jsem jasno, že zápas si nenechám ujít. V Gambrinus lize jsem sice fanouškem jiného klubu, přesto utkání ve mně vzbuzovalo velký zájem. Na podobné souboje jsem zvyklý jen z televize. Největší část mé zvědavosti ovšem zaujímala atmosféra zápasu.

Domácí půdu Lyonu představuje Stade de Gerland (pro EURO 2016 se staví na předměstí Lyonu nový stadion Grand Stade) s kapacitou přes 40 000 míst. Z venku působí poměrně historicky, obklopují jej „hradebné oblouky“, ale vevnitř je to již relativně moderní a hezký fotbalový stánek, o což se zapříčinila rekonstrukce v 90. letech minulého století. Jinak původ stadionu sahá až do roku 1920. Na utkání jsem vybíral vstupenku z levnější cenové kategorie, to znamenalo místo na tribuně za brankou, a jelikož jižní tribuna (sídlí zde sektor hostů) byla de facto uzavřená, místo jsem si zajistil na tribuně severní (Virage Nord). Což o to, výhled z horního sektoru uprostřed jsem měl potom parádní, ale absentoval mi pohled na domácí kotel, který rozjel svou show ve spodním patře.

Po koupi vstupenky jsem zavítal i do oficiálního fanshopu. Zajímalo mě, jaké parametry má fanshop takového velkého klubu a taky jsem toužil po nějaké upomínce. Největší rozdíl proti fanshopům v ČR byl v rozměru prodejny. I když zrovna nakupovalo hodně lidí, nehrozily žádné tlačenice. A samotnému zboží se musí dobře spát při prostoru, jakému se mu dostává. Jinak sortiment byl klasický, nic extra speciálního jsem neobjevil. Ceny měly rozumnou úroveň, pro Francouze si dokonce myslím, že suvenýry musí být levné. Tak například drobné předměty (přívěšky, hrníčky,…) stály do 10 eur, šály 10-15 eur, trička 15-25 eur, mikiny 40-60 eur a dresy 80 eur.

Ve 21:05 vypukl hlavní hřeb mého dne. Co se týče fotbalu, tak český zástupce měl výtečný vstup do zápasu a brzy se ujal vedení, poté však Olympique ovládl utkání a nakonec si připsal vítězství 4:1. Atraktivní zápas sledovalo 28 248 diváků a atmosféra byla bouřlivá, báječná!

Domácí kotel jsem neviděl (jen skupinu na protilehlé tribuně, která nevím, proč je oddělená), ale slyšel jsem jej až až a poslouchal se velice dobře. Nikdy jsem nezažil vytrvalejší fandění, Gones, jak si fanoušci Lyonu říkají, si prostě nedali pohov. Zásoba chorálů nebyla až tolik pestrá, jako mají u nás třeba Slávisté či Slovácko, support byl založený spíše na dlouhém popěvování a skandování. Kvalitě atmosféry pak obrovsky napomáhalo četné zapojování diváků do fandění v jiných sektorech. Vše řídil supportlídr prostřednictvím pravděpodobně nějakého reproduktoru. Nejen kotel, ale prakticky celá severní tribuna se fanděním příkladně bavila a atmosféra francouzského publika na mě udělala velký dojem. Zážitkem byla také děkovačka hráčů, kteří přišli až těsně před kotel, nespoutaně tančili a děkovali za podporu.     

Zaujaly mě dvě věci, když pominu, že jsem byl ohromený celkově atmosférou. V první řadě prožívání zápasu domácího publika a obrovské zaujetí pro své favority. Pro příklad, takřka při každém nadějném útoku Lyonu fanoušci povstávali ze sedadel a vytvářeli silnou kulisu akce. Ve druhé řadě bych chtěl ještě jednou vypíchnout připojování lidí ke kotli. Pro příklad, při „poskakovacím“ chorále poskakovala a fandila celá severní tribuna, do jednoho. Úplně nejbouřlivější byl pokřik „LY – ON“, při kterém supportlídr na čtyřikrát vyzýval, aby fanoušci ještě přidali a skutečně byla intenzita stále silnější a silnější.

Překvapili mě i fanoušci Viktorky. Jejich počet byl výborný (četl jsem 850), a i když jsem je pochopitelně v podstatě nemohl slyšet, tak při každém pohledu do sektoru hostů jsem viděl pohyb a neúnavnou aktivitu. Na začátku se prezentovali také modročervenou kartoniádou a v průběhu zápasu jsem zahlédl i nějakou pyrotechniku.

Návštěva zápasu byla nad mé očekávání, odnesl jsem si hezký zážitek a také spoustu inspirace, protože fanoušci Lyonu se prezentovali přesně tak, jak bych si to představoval i u nás.

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FC Hradec Králové blackandwhitee 19.03.2014, středa, 07:37 + 0 - 0
  Nebo Brno:o) - To je samozrejme vtip.
 • ŠK Slovan Bratislava mado 19.03.2014, středa, 01:27 + 0 - 0
  eden: co je to za otazku? co je lyon jediny klub na svete s viacerymi kotlami? napr. rapid (lords na inej tribune ako ostatne skupiny), psg (boulogne boys vs antifaci) atd atd...
 • FC Spartak Trnava dano68 18.03.2014, úterý, 23:44 + 0 - 0
  Spomínal si nový štadión pre EURO 2016. Nemala byť jeho kapacita 61,556?
 • SK Slavia Praha nevimjmeno2 18.03.2014, úterý, 19:27 + 0 - 0
  Tyto fanshopy mají všechny kluby se slušnou fans základnou.
 • SK Slavia Praha Eden 18.03.2014, úterý, 17:18 + 0 - 0
  nevíte někdo proč má Lyon tak rozdělný kotel ?
clbannerVidea

Motoráci │ Noční oslava extraligového bronzu


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...


BLOG FANOUŠKŮ: Návštěva Běle... 28.04.2022

BLOG FANOUŠKŮ: Návštěva Běle...


Fotoreport: Havlíčkův Brod -... 30.12.2021

Fotoreport: Havlíčkův Brod -...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Náběh ACS Hooligans na sekto... 05.05.2022

Náběh ACS Hooligans na sekto...


Zbytečné derby? Ale kdeže! V... 15.05.2022

Zbytečné derby? Ale kdeže! V...


Slovanu nakonec nepomohl ani... 09.05.2022

Slovanu nakonec nepomohl ani...

Komentáře
19.05.2022, čtvrtek, 07:00 -
A psi se psy vlitli na hriste
15.05.2022, neděle, 22:30 -
No dle trapného počtu to pro h...
13.05.2022, pátek, 06:25 -
No myslim to vazne,aspon mate ...
12.05.2022, čtvrtek, 18:07 -
Moc daleko nedoběhl ani jeden ...
10.05.2022, úterý, 11:06 -
Hlavne by som dodal , ze na st...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace