o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video tipovačka

Návštěva Bělehradu - Marakana, basket a fotbal...

pátek, 14.11.2014 16:30 - přejít do komentářů
Choreografie na vyprodaném utkání basketbalu a mraky pyra na fotbale...
images/clanky/navsteva-belehradu-marakana-basket-a-fotbal-6543.jpg

Rubrika Blog fanoušků & Groundhopping je určena všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, groundhoppingem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků & Groundhopping).

Po dlouhých dvou letech, co jsme opět našetřil se vracím do Bělehradu na Zvezdu. Tentokrát chci jet i na Euroligu a hlavně na normální fotbalový zápas, protože na derby je vždycky chaos. 

Vybírám termín a tři dny před odjezdem vyrážím koupit jízdenku, která vyjde na tři tisíce (Pardubice – Beograd, zpáteční, s Inkartou + City Star). Vyrážím ve středu 5. 11.
Ve čtvrtek ráno přijíždím do Bělehradu, dávám věci na hostel a hned vyrážím na Marakanu, což je podle mě nejkrásnější stadion na světě, protože hned po příchodu na stadion na vás dýchne to jeho kouzlo, ta historie, ta atmosféra. V Srbsku to hlavně není tak, jak třeba v Anglii na Old Trafford, kde si musíte x dní dopředu objednat drahou prohlídku, tady se prostě nic takové neřeší. Takže otvírám bránu a procházím si celý stadion a kochám se tou nádherou. Dole na stadionu vidím akorát Delije, kteří připravují část chorea na basketbal – slepují červené, bílé, modré pásy, které pak zakryjí reklamy v hale. Po té dělám pak fotek u grafitů, nakupuji v Delije i Red Star shopu a vyrážím na sousední tréninkové hřiště kouknout na zápas juniorů Zvezdy.

Zvezda – Olympiakos 57:62
Na vyprodané utkání doráží 19 000 lidí, z toho několik stovek fanoušků Olympiakosu. Hala má samozřejmě větší kapacitu (24 000), ale ta je kvůli Eurolize snížena. Hlavní kotel Delije je na balkoně za košem, kam mířím i já, vstupenky se nikde neřeší.  Fanoušci, co dorazili z Olympiakosu, jsou různě roztroušení po aréně, ale největší část je pod námi přímo za košem.

Na začátku zápasu je celo-stadionová choreografie složená z bílých, červený a modrých folií. U které se zpívá pesma Zvezda mi je sve a druhá sloka Eisai sto Myalo Kati Magiko. V prvním poločase se pak ještě vytahuje transparent, který zve na zítřejší zápas na Marakani. 

Na konci druhého poločasu se dotahujeme a celá hala skáče a zpívá. Poslední nápor sice nevyjde, přesto je pěkný zápas, fanoušci Olympiakosu, pak jdou na hřiště, kde slaví společně s hráči.

Basket video:

Choreografie:

Support:

Zvezda – Cukaricki 0:0
Další den vyrážím na fotbal. Při cestě na stadion jsem dvakrát prohledáván, jednou ještě dole na kruháči před stadionem od místní policie, a pak při vstupu (zapomenu utratit všechny drobné, tak je musím nechat též před stadionem). Jelikož na zápas platí lístek z basketu, tak dochází celkem dost lidí. Na Severu se nás schází cca 12 000, na západě a východu tak 3 000. Hostů doráží tak 12 :D. 

Při zápase se používá velké množství velkých vlajek a k tomu samozřejmě pyro (stroboskopy, dělobuchy, bengálské ohně), což vypadá opravdu krásně. Na začátků druhého poločasu hází konfety, a pak začíná ohňostroj a pálí se opravdu velké množství pyra – je z toho video, které je celkem trefně nazváno Rocket base Marakana part 4 (Raketová základna Marakana, část 4). Zápas končí remízou, což je samozřejmě neúspěch, hráči chtějí jít do šaten, ale nejsou tam vpuštěni, musí jít před Sever, kde si vyslechnou své.

Pyro:

Support:

Konec zápasu:

Pár poznámek na závěr:
support nemá cenu dál popisovat, protože i kdybych o tom napsat několik desítek stránek, tak to stejně nic nevystihne, to se prostě musí zažít na živo, kde je to o 150 % lepší
v den zápasu jsou všude desítky policajtů (daleko více než u nás), ale podstatné je to, že za celou dobu není ani z jedné strany problém, protože se obě strany respektují, kdyby to takhle bylo i v Čechách, tak je těch problémů o hodně míň
oproti Čechám je též rozdílná i ta ochota (všech), po zápase jsem ještě půl hodiny na stadionu a nikdo to neřeší, nikdo nikam nespěchá, nikdo nikoho za nic nejebe, prostě pohoda, klídek

Na závěr bych chtěl poděkovat KK Crvena Zvezda za to, že přes velké komplikace s lístkem (měl jsem ho mít koupený, ale všechny lístky byly za 20 minut vyprodané) se mi ho díky nim podařilo sehnat, respektive jsem jim srbsky vysvětlil své komplikace a to, že mě trvalo dva roky, než jsem opět jel na Balkán a že jsme jedu 16 hodin, abych viděl Zvezdu. Tak ještě jednou díky.

Na závěr - Zvezda je zivot, sve drugo su sitnice!!!

Autor: Blog

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • bez klubu DS1989 19.11.2014, středa, 10:48 + 0 - 0
  Fansontour: Letadlem do Beogradu jo? To bych neletěl ani zadarmo, atmosféra letadla je nulu nula nic, to samé veřejný autobus. Na výjezd jedině vlakem (samozřejmě třeba to Turecko, to už je jiná), ale Beograd je díky spojení vážně pohodový. Ve vlaku se v klidu najíš, můžeš popít, odpočineš si, pak se v klidu protáhneš v Budapešti. No a noc prospíš. Teď už jezdí i lehátkové vozy, takže kdo je baba a nevyspí se ve velkoprostoráku, tak si může připlatit za lůžko. Na hranicích tě vzbudí celníci a ráno rozhodně nezaspíš, protože si už natěšený, že si tam, kromě toho v Beogradu končí koleje :D
 • SK Slavia Praha Terre Blanche 18.11.2014, úterý, 15:56 + 0 - 0
  co když budu mít v uších těžké kovové kruhy?
 • FC Viktoria Plzeň Plzeňák 18.11.2014, úterý, 15:29 + 0 - 0
  Na Besiktasi jsme museli drobné odhodit na hromádku na zem. Když během zápasu dorazil prodavač vody a tvrdil že nemá drobné na vracení při placení bankovkami, dovedli jsme ho k hromádce hlídané security a směli mu z ní částí mincí za vodu zaplatit.
 • SK Slavia Praha saiwer 18.11.2014, úterý, 14:40 + 0 - 0
  Na stadecu se zaokrouhluje na celý bůry. Alespoň tak to bylo na Galatasarayi. Zbytek peněz je před tebou hozen do klubové pokladničky.
 • Zbrojovka Brno Cenda 18.11.2014, úterý, 14:25 + 0 - 0
  No a jak je to tam s placením na stadecu když ti papírový prachy promění při koupi piva za drobáky. Díky za odpověď chtěl bych se tam taky někdy vydat na derby.
 • AC Sparta Praha fansontour 18.11.2014, úterý, 09:40 + 0 - 0
  No, co se týče vlaku vs. letadlo, tak já využívám jednoznačně letadlo a to z Vídně, kal jsem loni letěl do Beogradu za nějaké 3.200Kč a jsem tam pánové za 2h, takže to je prostě super. Z letiště do centra busem za 40min na Zeleni Venac, což je v centru a hned u toho hotel/penzion Forever. Moc si neumím představit 18H ve vlaku:-). Jinak i Istanbul je z Vídně za nějakých 6tisíc Kč, tam asi nemá smysl přemýšlet o ničem jiném. Osobně čekám, až Besiktas dostaví/zrekonstruuje stadion a potom okamžitě valím do Istanbulu na víkend (Besiktas, GAL/FEN)...
 • bez klubu Jorge 18.11.2014, úterý, 00:34 + 0 - 0
  Rusty: Dík za upřesnění,to jsem netušil.Já berupas s sebou do ciziny všude,je to jistota-právě proto,že člověk nikdy neví,jestli právě tomu řidičovi nebo někomu jinýmu bude stačit jen ta občanka.Ti policajti při namátkových kontrolách,o kterých jsem psal,po mně vždycky chtěli ,,pasoš",když se jim správně zdálo,že jsem cizinec-a ani mě nenapadlo zjišťovat,jestli by jim nestačila ,,lična karta"... Martan: Vztah ke klubu a fanouškovské zázemí se tvoří dlouhodobě a v každé soutěži je několik málo klubů,co mají významné množství fandů mimo své sídlo.Situace v Jugošce je navíc specifická v tom,že se rozpadla dříve společná soutěž-takže těch pár klubů s již tehdy významnou prvoligovou historii má oproti ostatním ve většině z nástupnických republik zcela výjimečné postavení-a když jim zmizela většina do té doby tradičních soupeřů a místo nich se objevili najednou ti z dříve nižších soutěží,tak ti jim co do známosti,tradice a většinou i kvality moc nemohly konkurovat,což je hendikep,co ještě chvíli potrvá a patrně nikdy zcela nezmizí. Rozpad Jugošky byl i v tomto ohledu daleko větší otřes,než v případě Československa-kdyby se nyní hypoteticky rozdělila Synot liga na 5-6 samostatných celků,tak by patrně v hypotetické nástupnické Pražsko-středočeské soutěži taky měly tradiční velké pražské kluby z fandovského zázemí naprosto výjimečné,s jinými středočeskými nesrovnatelné postavení,daleko výrazněji než nyní...
 • bez klubu DS1989 16.11.2014, neděle, 18:55 + 0 - 0
  to Jorge: Nn v Praze na demonstraci jsem nebyl. Jo jinak ten hostel se jmenuje Habitat Hostel a je to úplně v centru Beogradu na ulici Kralja Milana... to saiwer: tak tak, vlak má tu pravou výjezdovou atmosféru a těch 18 hodin uteče opravdu rychle :)
 • Bohemians 1905 Martan 16.11.2014, neděle, 14:15 + 0 - 1
  Mě se zase moc nelíbí, že se furt Zvezda a Partizan tak moc idealizují a berou se jako vzor. Vždyť je to jako ve Skotsku, 99 % těch fanoušků jsou Glory Hunteři, vždyť 60 % všech fans v Srbsku fandí Partizanu neb Zvezde. Kdyby každý radši podpořil svůj lokální klub...
 • bez klubu Rusty 16.11.2014, neděle, 13:55 + 0 - 0
  Jorge: Do Srbska již pár let platí vstup pouze na občanku. Sám jsem si to ozkoušel a není to problém. Kupodivu největší problém s tím měl srbský vedoucí autobusu při cestě z Prahy. Celníci ne.
 • SK Slavia Praha saiwer 16.11.2014, neděle, 11:50 + 0 - 0
  Já cestoval vlakem do Budapešti na Ferencvaros a do Splitu na Hajduk. Letecky do Istanbulu na Galatasaray a do Soluně na PAOK. Osobně mi přijde vlak jako daleko atmosféričtější... Bohužel ta cena a jízdní doba hraje výrazně proti. Řecko a Turecko si vlakem už nedokážu představit.
 • Zbrojovka Brno fcz 16.11.2014, neděle, 09:44 + 0 - 0
  DS1989: letadlo je o nejakych par stovek mozna tisicovku drazsi. Ale sto lidí, sto chutí..
 • bez klubu Jorge 15.11.2014, sobota, 19:16 + 0 - 0
  Hezký článek,taky občas vyrážím do Bělehradu na fotbal/basket,takže doplním o své zkušenosti. Především je rozhodně dobré si rozměnit eura,směnárna(menjačnica) je v Beo na každém rohu a navíc eura zdaleka ne všude přijímaj.Pak rozhodně nehrozí ztráta hotovosti při vstupu,protože nejvyšší mince je pětidinár,což je něco málo přes korunu(v říjnu bylo za 1 euro cca 119 dinárů). Potom je taky dobré nosit s sebou stále pas,protože i mimo fotbal jsou v Srbsku docela časté,daleko častější než u nás,namátkové kontroly dokladů.Oficiálně je osobní doklad dokonce potřeba i při nákupu lístku,ale to se naštěstí prakticky vůbec nedodržuje. Ano,z Česka je vlak rozhodně nejlepším dopravním prostředkem,a navíc se to dá pořídit mnohem levněji než za autorem uvedenou částku,a dokonce i bez IN-Karty!Vtip je v tom,že je nesmysl kupovat přímou jízdenku do Beo,zbytečně se tak platí vysoký mezinárodní tarif.Mnohem lepší je koupit si zpáteční Brno-Bratislava(kdekoliv v Česku),v Bratislavě zpáteční do Budapešti(není potřeba kupovat v předprodeji,dá se koupit těsně před odjezdem)a v Budapešti zpáteční do Bělehradu(tzv.Beograd special).Všechny tyto zpáteční jízdenky platí 30dní.Do Brna+z Brna pak samozřejmě odtamtud,kde člověk bydlí. Mě takhle vyšla letos v říjnu zpáteční cesta z Prahy do Bělehradu na 2x210 Kč(Praha-Brno+Brno-Praha)+15,20Euro(zpáteční Brno-Blava)+17,50Euro(zpát.Blava-Buda)+26 Euro(zpáteční Buda-Beo),tj.420 Kč+58,70Euro,tj.celkem cca 2050,-korun.Z Pardubic by to bylo ještě méně... + 2 dotazy na autora:1.)Ve kterém hostelu jsi bydlel? 2.)Nebyl jsi náhodou loni v Praze na Václaváku v kulichu Zvezdy na demošce proti uloupení Kosova?
 • FC Viktoria Plzeň Plzeňák 15.11.2014, sobota, 14:34 + 0 - 0
  Také jsem v Istanbulu na tento zvyk zapomněl a tak jsem všechny mince včetně českých korun musel vhodit do kasičky před zápasem Galatasaray - Fenerbahce v basketu žen :-)
 • bez klubu DS1989 15.11.2014, sobota, 13:07 + 0 - 0
  Já mám na Balkáně jen dináry a na fotbal jsem měl asi 40 :D Což je 15 korun. :)
 • SK Slavia Praha saiwer 15.11.2014, sobota, 12:06 + 0 - 0
  Jo, ten zakaz minci je na Balkane povestny. Ja si to uz po istanbulskem derby, kde jsem prisel cca o dvacet euro, budu pamatovat navzdy.
 • bez klubu Rusty 15.11.2014, sobota, 08:13 + 0 - 0
  To měl autor kliku, protože já když byl na derby tak byl stadion uzavřen. Kolem oběda otevřeli akorát fanshop. S mincema klasickej problém v Srbsku. Já měl tenkrát u sebe přes dvacet éček v drobnejch a fízl mi říká vyhodit. Hrozně jsem cukal, ale nakonec to okecal až srbskej kámoš s kterým jsem tam byl. Asi nejvíc mě dostalo, když namísto sekuritky u vchodu mě prohledával kosmonaut. Vlakem je to opravdu lepší, i když to trvá déle.
 • bez klubu DS1989 14.11.2014, pátek, 18:45 + 0 - 0
  Ono to uteče. Hlavně vlakem je to pohoda, člověk může jet přes noc a v klidu se vyspí.
 • Zbrojovka Brno fcz 14.11.2014, pátek, 18:04 + 0 - 0
  Hezký. Hlavně respekt za to jet takovou dálku vlakem
clbannerVidea

Oslavy třetího místa FK Jablonec


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
BLOG: Návštěva EURO - Skotsk... včera, 09:34

BLOG: Návštěva EURO - Skotsk...


Musí to mít pořádný refrén! ... 25.03.2021, čtvrtek, 09:37

Musí to mít pořádný refrén! ...


Tour de Hodolany 1912 slaví ... 18.03.2021, čtvrtek, 03:00

Tour de Hodolany 1912 slaví ...

další články >
Vlajkonosi.cz
VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019, pátek, 21:15

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019, sobota, 09:57

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!


VLAJKONOŠI na Slovácku 15.10.2019, úterý, 15:40

VLAJKONOŠI na Slovácku

více na www.vlajkonosi.cz>
Hooligans.info
BLOG: Návštěva EURO - Skotsko x Česká Republika včera, 09:34

BLOG: Návštěva EURO - Skotsko x Česká Republika


VYPRODÁNO! Nudný šampionát zachraňují Maďaři 20.06.2021, neděle, 16:36

VYPRODÁNO! Nudný šampionát zachraňují Maďaři


Pyroeden21: 500 ohňů, 35 kompaktů, 344 fanatiků... 15.06.2021, úterý, 20:16

Pyroeden21: 500 ohňů, 35 kompaktů, 344 fanatiků...

více na www.hooligans.info>
Fanaticky.cz
BLOG: Návštěva EURO - Skotsko x Česká Republika včera, 09:34

BLOG: Návštěva EURO - Skotsko x Česká Republika


VYPRODÁNO! Nudný šampionát zachraňují Maďaři 20.06.2021, neděle, 16:36

VYPRODÁNO! Nudný šampionát zachraňují Maďaři


Pyroeden21: 500 ohňů, 35 kompaktů, 344 fanatiků... 15.06.2021, úterý, 20:16

Pyroeden21: 500 ohňů, 35 kompaktů, 344 fanatiků...

více na www.fanaticky.cz>
Nejčtěnější články měsíce
Návštěva v sektoru, šarvátky... 30.05.2021, neděle, 10:11

Návštěva v sektoru, šarvátky...


Britská nemoc – díl čtvrtý (... 18.01.2012, středa, 13:30

Britská nemoc – díl čtvrtý (...


Britská nemoc – díl druhý (N... 07.01.2012, sobota, 07:00

Britská nemoc – díl druhý (N...

Komentáře
včera, 14:50 - Rst
Joe: Vysoce kvalitní slohová ...
včera, 14:21 - Doyle
Díky za report. Bylo mi normál...
včera, 13:31 - Joemaster
Jen technicka: spravne je ...
07.06.2021, pondělí, 10:27 - RavenFCB
O takovem grafity jsem vzdy sn...
06.06.2021, neděle, 11:08 - Kyby
Super!!!
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace