o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Obušku, z pytle ven! Maďarští fanoušci dostali v Bratislavě policejní masáž. Mluvilo se o mrtvých i dramatizování...

sobota, 16.07.2022 - přejít do komentářů
/titleImg/obusku-z-pytle-ven-v-zari-roku-1992-dostali-madarsti-fanousci-na-tehelnem-poli-policejni-masaz-mluvilo-se-o-mrtvych-i-dramatizovani/1/9994.jpg?width=570

V září by tomu bylo třicet let. Oslava však proběhne s předstihem. Znovu uvidíme bitvu mezi Slovanem a Ferencvárošem. Slovensko-Maďarský souboj na sebe přitahuje pozornost a není divu, vždyť 17. září roku 1992 se odehrálo utkání, které se zapsalo do dějin. V předkole Ligy mistrů na sebe narazil bratislavský Slovan s Ferencvárošem. Slovensko-maďarský souboj dával tušit, že to nebude jen tak...

Vyprodané utkání sledovalo na Tehelném poli 32.000 diváků a z toho třetina příznivců fandila maďarskému klubu. Víc jak o hladké výhře Slovanu 4:0 se dlouho mluvilo o brutálním policejním zákroku slovenské policie. Zakuklení mužíčci s pendreky dali vzpomenout nedávné totalitní době.

Již po červnovém vylosování se ozývaly pravicové názory z obou stran a v Bratislavě tehdy domácí vyhlásili, že nebudou nečinně přihlížet na akce maďarských extrémních nacionalistů. Ti přijeli do Bratislavy již v úterý večer v počtu 40 — 50 chuligánů a hned večer předehráli svůj zápas s místní policií v jedné z pivnici. Střetu, dle policie, předcházelo urážení Slovenska ze strany maďarských fanoušků a zadrženo bylo 21. příznivců maďarského klubu. 

V den zápasu se „fradáci" vydali na cestu auty, vlaky a více než stovkou autobusů. Společně s místními Maďary jich bylo okolo 10.000. Již od ranních hodin obsadili město a vyvolali nespočetné množství incidentů s domácími a následně s policií. Maďarští příznivci si stěžovali již u vstupu, že k maďarským fanouškům se pořadatelé chovali arogantně, posílali je od sektoru k sektoru, a některé do ochozů vůbec nepustili. 

První poločas probíhal vlastně celkem poklidně, ale drobné incidenty vyvrcholily v 60. minutě. Kdy se na tribunách objevila policie s černými maskami a začala maďarské fanoušky metodicky mlátit.

Incidentem se tehdy zabývala i Maďarská vláda a zřejmě poprvé v historii jednala o fotbalovém utkání. Maďarsko oficiálně protestovalo proti brutálnímu policejnímu zásahu proti fanouškům Ferencvároše. Slovenská strana incident omlouvala tím, že nikdo nebyl vážně zraněn a nevznikla žádná větší škoda a ve skutečnosti se podařilo zabránit ještě závažnějšímu incidentu. Naopak Maďarský ministr vnitra popsal útok slovenské policie jako „barbarský, zbytečný a neoprávněný. Slovenská strana pak vyzvala Maďary, aby případ nedramatizovali a problém uměle neeskalovali.

Mluvilo se o několika důvodech, proč slovenská policie postupovala tak, jak postupoval. Údajně se někteří chuligáni Ferencvároše pokusili dostat do přilehlých sektorů, aby se střetli s domácími příznivci. Také zaznělo, že po prvním gólu Maďaři skandovali etnické nadávky a po třetím začali házet neotevřené plechovky piva.

Jak již to u podobných incidentů bývá, tak se vyrojilo i spoustu dezinformací. V Maďarsku se dlouho mluvilo o tom, že na výjezdu v Bratislavě zahynuli hned čtyři fanoušci Ferencvároše. Tuto dezinformaci popíralo a kritizovali i vládní představitelé Maďarska. Nicméně ještě dva týdny po zápase se mluvilo o tom, že po zápase byl u auta nalezen mladý Maďar v bezvědomí, v bratislavské nemocnici ho měli odmítnout neošetřili, a tak byl převezen do Maďarska, kde na jednotce intenzivní péče podlehl zraněním. Teprve po vyhrocené odvetě bylo oznámeno, že celý příběh byl podvrh.

Média hovořila o krvavé odvetě, a tak Slovenský klub a úřady varovaly fanoušky Slovanu, aby na druhý zápas v Budapešti raději ani nejezdili. Sektor hostí nakonec prázdný nezůstal. Na utkání vycestoval šestnáctiletý fanoušek, který v sektoru vyvěsil i vlajku. Za odměnu pak do Bratislavy odcestoval s týmem a trenér Slovanu fanouškovi slíbil doživotní permanentku.

Autor: redakce

z domovaze světaFoto reportČeský fotbal pro fanouškyPyro není zločin

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
clbannerVidea

DERBY: Spartak Trnava - Slovan Bratislava 18.9.2022


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...


Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Očekávané derby nabídlo vypr... 25.09.2022

Očekávané derby nabídlo vypr...


Olomoucké městské derby s re... 20.09.2022

Olomoucké městské derby s re...


Nepomohlo ani zouvání. Sekto... 19.09.2022

Nepomohlo ani zouvání. Sekto...

Komentáře
18.08.2022, čtvrtek, 04:48 -
Slovácko ten kotel dlouhodobě ...
17.08.2022, středa, 16:41 -
Ten počet z Řecka hodně trapne...
15.08.2022, pondělí, 23:30 -
Od Brna bych čekal taky větší ...
12.08.2022, pátek, 10:36 -
S tou Sigmou to vypadá hůř a h...
12.08.2022, pátek, 10:28 -
Neštěkej :)
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace