o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video tipovačka

Pakt proti zbraním - Poznań!

Football Factory úterý, 23.06.2020 20:59 - přejít do komentářů
Střet v Gdańsku mezi chuligány Lechie a Elany Toruń, která vytahuje zbraně...
images/clanky/pakt-proti-zbranim-poznan-9446.jpg

Minulý týden došlo ke střetu v Gdańsku, kde se u příležitosti galavečeru v boxu střetly skupiny Lechie a Elany Toruń. Druzí zmiňovaní při střetu použili zbraně. Nebyli první ani poslední, co takzvaný Poznaňský pakt v posledních porušili. Abychom Vám přiblížili, o co v něm jde, přinášíme Vám jeho doslovný přepis (z To My Kibice č. 40 - 01/2005) a také názor fanouška Lechu s odstupem pěti let (z To My Kibice č. 99 - 12/2009).

Pakt proti zbraním - Poznań!

12. prosince 2004 se v Poznani uskutečnilo setkání představitelů několika desítek polských ekip. Doufáme, že toto setkání bude mít obrovský vliv na vývoj polské scény. S vizí do budoucnosti bylo ustáleno následující:

  • Ukončení používání JAKÝCHKOLIV zbraní při střetech, včetně těch lehčích (takže ne pouze ostré). Pokud někdo z podepsaných skupin toto nařízení poruší, může si být jistý, že bude brán jako skupina bez zásad a bude muset počítat s veškerými následky.
     
  • Podepisuje se pakt na zápasy reprezentace. Zakládá se na tom, že na výjezdech chuligáni všech ekip nebudou proti sobě válčit, ale budou se sjednocovat. Je to důležité vzhledem k našim nejbližším soupeřům, jako jsou Anglie či Německo (příští rok hraje reprezentace ve Velké Británii a za rok a půl může být Mistrovství světa v Německu). A na zápasech v Polsku má být pod stadionem klid, eventuální střety někde v postranní jsou povoleny pouze, pokud s tím souhlasí obě strany. Jestliže se některá ze zúčastněných stran necítí na měření sil, má v ten den odpuštěno. Ekipy, které jezdí na reprezentaci, aby se podívali na fotbal, mají povoleno věšet národní vlajku s názvem města a nikdo se proti tomu nesmí ohradit. Vzhledem k tomu, že se zápasy polské reprezentace hrají nejčastěji ve městech, ve kterých sídlí ekipy, které pakt podepsaly, můžete počítat s dodržováním těchto bodů. Nebylo však rozhodnuto, co s klubovými symboly na reprezentaci. Nedá se předvídat, jaká bude reakce domácích na takové suvenýry. Druhá věc je, že klubové symboly na reprezentaci tahá opravdu málo lidí, takže se tímto problém částečně vyřešil. Úplně jinak vše bylo v roce 1995, kdy byl uzavřen pakt v Gdyni. Tehdy bylo vše mnohem horší, proto věříme, že tento smír na reprezentaci vydrží více. 

Na srazu podepsaly pakt následující ekipy: Arka Gdynia, BKS Bielsko, Chrobry Głogów, Elana Toruń, GKS Bełchatów, GKS Jastrzebie, GKS Katowice, Hutnik Kraków, Jagiellonia Białystok, KKS Kalisz, KSZO Ostrowiec, Lech Poznań, Legia Warszawa, ŁKS Łódz, Motor Lublin, Odra Opole, Odra Wodzisław, Olimpia Elblag, Ostrovia Ostrów, Petrochemia Płock, Pogoń Szczecin, Piast Gliwice, Polonia Bytom, Polonia Warszawa, Radomiak Radom, Raków Czestochowa, Ruch Chorzów, Stal Rzesów, Widzew Łódź, Zagłebie Lubin a Zawisza Bydgoszcz. I přes neúčast se k paktu později přidali: Góral Zywiec, Górnik Konin, Górnik Wałbrzych, Korona Kielce, Lechia Gdańsk, Stal Stalowa Wola, Slask Wrocław a Zagłebie Sosnowiec.

Organizátorům, tedy fanouškům Lecha se nepodařilo dostat ke všem ekipám, ale VŠICHNI, kteří budou chtít do paktu přistoupit, jsou mile zváni! Je nutno také zmínit, že pakt o nepoužívání zbraní už nějakou dobu funguje u skupin z ploché dráhy a nyní spadá pod pakt Poznaňský. 

Nyní je třeba pouze doufat, že se mezi sebou co nejdříve domluví všechny tábory v nejvíce konfiktních místech v zemi (například Podkarpacie) a v “derby” městech (Rzesów, Gdynia, Bytom, Debica, Tarnów, Przemysl …). Všechny ekipy, které pakt podepsaly, s tímto počítají!

Je obrovská šance, abychom se konečně mleli normálně. Mezi většinou účastníků srazu v Poznani bylo cítit pozitivní energii. A největší ekipy, jako Lech a Legia jsou nejvíce za tím, abychom zbraně už nepoužívali. 

Jediným problémem zůstává Cracovia a Wisła a také Górnik Zabrze a GKS Tychy, které s paktem ke dni 12. prosince nesouhlasily. Každopádně je šance, že se k němu časem připojí.

V případě, kdyby se to nepodařilo, účastníci srazu ustálili, že pouze ve střetech se zmíněnými ekipami bude možno používat zbraně. Ale jakmile se do střetu zapojí družby (například Craxa s Lechem či ŁKS s Tychama), mají právě družební přátelé dbát na to, aby střet proběhl na holé pěsti. 

O pět let později o paktu promluvil Słowianin z Lechu:

Myslím, že pakt byl velice důležitý jak dříve, tak i dnes. I kdyby měl pouze trochu pomoci naší scéně či přesvědčit pouze malé ekipy aby zbraně nepoužívaly (což není pravda), tak by stálo za to jej dodržovat a bojovat za to, aby dodržován byl. Velkým úspěchem je, že pakt vydržel na reprezentaci. U mnoha menších i větších táborů se pakt projevuje v každodenním životě. Myslím, že v této době, kdy my fanoušci, máme mnoho nepřátel (velice silných nepřátel), musíme mezi sebou ukazovat respekt a čest a udělat aspoň vše proto, abychom se nekatovali různými tyčemi, noži či jinou výbavou. Hodně také záleží na tom, jak kdo vnímá chuligánství. Pro jednoho je chuligánský život plný provokací, chuti zvítězit a zničit nepřítele za každou cenu bez ohledu na následky. Takoví se určitě radši podepíšou za stylem “co je v ruce to se počítá”. Ale je také možné jít naší, polskou cestou a udělat z naší scény elitu na evropské scéně. No a nebudeme si nic nalhávat - nám, co se chceme účastnit trošku adrenalinovějšího fandění, záleží na našem zdraví, životě i svobodě. A o to vše můžeme přijít pokud budeme používat zbraně. Určitě můžeme být hrdí na to, jak moc se o paktu mluví v Evropě. Fanoušci z Ruska či Srbska se o něj velice zajímají. Rusům se dokonce podařilo vypracovat něco podobného. Jediná stinná stránka je pro mě skutečnost, že nejvíce z paktu těžíme my, Lech Poznań. Až na pár výjimek do nás všechny ekipy jdou nejvíce fair jak se dá. Téměř vždy beze zbraní. Ale ty stejné ekipy, které s námi jdou fair, porušují pakt někde jinde. Samozřejmě nemá smysl rozvádět kde, kdo, kdy a jak. Dofuám ale jen, že se jedná pouze o můj subjektivní pohled. Jsem rád, že v Polsku je hodně ekip, které se drží zásad a díky tomu mají nějakou hrdost nejen v Polsku, ale také v zahraničí. 

Autor: hs

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
clbannerVidea

Bad Blue Boys protestují proti Mamičům


další videa >
ULTRASSHOP.CZ Tipovačka
Fortuna liga CZFortuna liga CZ
1.
FC Baník Ostrava Casual88
439
2.
1.FC Slovácko champyon
427
3.
FC Viktoria Plzeň wawe48
413
4.
bez klubu Majkl1911
357
5.
bez klubu Son of Moravia
340
6.
FC Baník Ostrava mara1922
338
7.
FC Viktoria Plzeň navrcswansea
329
8.
Slezský FC Opava lamich2
324
9.
SK Slavia Praha TomSesivka
323
10.
bez klubu Cestovatel
321
Fortuna liga SKFortuna liga SK
1.
bez klubu DavidOFF
191
2.
FC Baník Ostrava mara1922
180
3.
1.FC Slovácko champyon
144
4.
FC Viktoria Plzeň navrcswansea
144
5.
1.FC Slovácko FanaticBoy
143
6.
FC Viktoria Plzeň wawe48
139
7.
MŠK Žilina Nordic Division
138
8.
FC Baník Ostrava mario72
135
9.
bez klubu Cestovatel
120
10.
1.SC Znojmo Jerzy-Okurkari
116
ULTRASSHOP.CZ Tipovačka >
Blog fanoušků & Groundhopping
BLOG: Derby o Sudety s pocho... 02.07.2020, čtvrtek, 12:16

BLOG: Derby o Sudety s pocho...


Pusťte fanoušky na fotbal, a... 08.06.2020, pondělí, 13:45

Pusťte fanoušky na fotbal, a...


Tour de Hodolany 1912 slaví ... 06.04.2020, pondělí, 18:02

Tour de Hodolany 1912 slaví ...

další články >
Vlajkonosi.cz
VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019, pátek, 21:15

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019, sobota, 09:57

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!


VLAJKONOŠI na Slovácku 15.10.2019, úterý, 15:40

VLAJKONOŠI na Slovácku

více na www.vlajkonosi.cz>
Hooligans.info
10 let Chaotix a mezinárodní turnaj fanatiků 12.08.2020, středa, 15:33

10 let Chaotix a mezinárodní turnaj fanatiků


V Košicích se slavila výhra vhozenými pneumatikami 10.08.2020, pondělí, 19:25

V Košicích se slavila výhra vhozenými pneumatikami


V Nitře atmosféra, nápisy a dýmovnice Slovanu 10.08.2020, pondělí, 07:10

V Nitře atmosféra, nápisy a dýmovnice Slovanu

více na www.hooligans.info>
Fanaticky.cz
10 let Chaotix a mezinárodní turnaj fanatiků 12.08.2020, středa, 15:33

10 let Chaotix a mezinárodní turnaj fanatiků


V Košicích se slavila výhra vhozenými pneumatikami 10.08.2020, pondělí, 19:25

V Košicích se slavila výhra vhozenými pneumatikami


V Nitře atmosféra, nápisy a dýmovnice Slovanu 10.08.2020, pondělí, 07:10

V Nitře atmosféra, nápisy a dýmovnice Slovanu

více na www.fanaticky.cz>
Nejčtěnější články měsíce
Prohlášení Sektoru 1905 k Pa... 04.08.2020, úterý, 18:38

Prohlášení Sektoru 1905 k Pa...


Omezený počet fanoušků? Jeb*... 03.08.2020, pondělí, 20:32

Omezený počet fanoušků? Jeb*...


Pardubice slaví postup - Z d... 13.07.2020, pondělí, 20:13

Pardubice slaví postup - Z d...

Komentáře
před 3 hodinami - ROKKAZ
MP11: ale docela dosť velka. A...
včera, 17:30 - mira
Taková ta pravá družba mezi kl...
včera, 15:53 - zbarda
Kolik má Slovan druzebnich přá...
včera, 09:18 - MP11
rusto, a pravděpodobnost novéh...
včera, 02:50 - MP11
Hagen, Městský stadion v Liber...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace