o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Tragédie v Hillsborough a 96 mrtvých fanoušků...

Tragédie na tribunách středa, 15.04.2020 - přejít do komentářů
Vzpomínka na zesnulé fanoušky, kteří našli smrt na stadionu v Sheffieldu...
/titleImg/pred-24-lety-zemrelo-v-hillsborough-96-fanousku/1/4012.jpg?width=570

(Vloženo 15.4.2012 - aktualizováno 15.4.2020) Dnes je tomu 31. let co se na stadiónu Hillsborough v Sheffieldu stala fotbalová tragédie. 15. dubna 1989 během semifinálového utkání FA Cupu mezi Liverpoolem FC a Nottingham Forestem vpustila policie na přeplněnou tribunu příznivců Liverpoolu několik tisíc dalších fanoušků. Vypukla obrovská tlačenice, v níž bylo 96 osob ušlapáno k smrti a více než 700 zraněno. Tragédie vedla k přijetí rozsáhlých bezpečnostních opatření na britských fotbalových stadiónech.

Na Většině fotbalových stadiónů ve Velké Británii bylo před katastrofou hřiště odděleno od divácké části plotem a někdy i ostnatým drátem. Byla to reakce na výtržnosti, které provázely britský fotbal v předchozích letech.

Na stadiónu Hillsborough se konaly semifinálové zápasy FA Cupu od 80. let, celkem jich bylo pět. Již v roce 1981 došlo na tomto stadiónu při semifinále k tlačenici, v níž bylo zraněno 38 lidí. To vedlo klub Sheffield Wednesday, jemuž stadión patřil, k rozdělení tribuny Leppings Lane na tři oddělené sektory. Později v roce 1984, když klub postoupil do první divize, byla tribuna rozdělena na pět sektorů. Liverpool a Nottingham Forest se v semifinále FA Cupu střetly na stejném hřišti už o rok dříve. Již tehdy došlo na Leppings Lane k tlačenici mezi liverpoolskými fanoušky, což vedlo Liverpool FC k podání stížnosti.

Jak bývá při důležitých zápasech obvyklé, fanoušci jednotlivých klubů byli od sebe na tribunách odděleni. Policie vyhradila pro fanoušky Nottinghamu tribunu Spion Kop End o kapacitě 21 000 osob, zatímco fanoušci Liverpoolu dostali tribunu Leppings Lane, která měla kapacitu jen 14 600 osob, přestože se očekávalo, že Liverpool bude mít více fanoušků než Nottingham.

Půl hodiny před zápasem se před vchody na tribunu shromáždilo značné množství fanoušků, kteří se chtěli rychle dostat na stadión ještě před začátkem utkání. Vzniklo „úzké hrdlo“, v němž se ocitlo více fanoušků, než kolik mohlo vstoupit do dvou klecí uprostřed Leppings Lane. Lidé, kterým nebyl vstup povolen, nemohli odejít kvůli davu, který vznikl za nimi, anebo zůstali na protest. Fanoušci zevnitř slyšeli skandování, když oba týmy vstoupily na hřiště deset minut před výkopem, a pak znovu při výkopu, ale nemohli se dostat dovnitř. Aby se tlačenice zmenšila, byla otevřena vedlejší brána. Když se dovnitř přes turnikety snažilo dostat přibližně 5000 fanoušků, zvýšily se obavy o jejich bezpečnost. Policie ve snaze zabránit zraněním otevřela bránu, která sloužila jako východ. Vzápětí se na stadión skrz ně začal valit dav fanoušků.

Výsledkem bylo, že mohutný příliv mnoha tisíc fanoušků způsobil obrovskou tlačenici v přední části ochozů, kde byli lidé vahou davu za nimi natlačeni na plot. Lidé vstupující dovnitř neměli tušení o tom, co se u plotu děje. Obvykle když se kapacita centrálních sektorů naplnila, stáli u vchodu do tunelu policisté nebo stevardi, kteří směrovali přicházející fanoušky na vedlejší sektory, ale z nevyjasněných důvodů tomu tak toho dne nebylo.

Problému na tribuně si nějakou dobu nevšiml nikdo kromě postižených. Pozornost většiny lidí byla upřena na zápas, který již začal. Teprve v 15:06 byl rozhodčí Ray Lewis informován policií a přerušil zápas. To se už fanoušci několik minut snažili šplhat přes plot, aby unikli z davu. Malá brána v plotu byla vyražena a někteří fanoušci skrz ni utekli, další stále lezli přes plot, jiní byli vytaženi do bezpečí fanoušky z tribuny West Stand přímo nad Leppings Lane. Nakonec se plot pod tlakem davu zhroutil.

Fanoušci byli v davu stlačeni tak silně, že mnoho z nich nemohlo dýchat a vestoje se udusili. Na hřišti se rychle začali hromadit zpocení lidé lapající po dechu, zranění v tlačenici, a těla mrtvých. Policie, stevardi a záchranná služba přítomná na stadiónu nestačili. Pomáhali také nezranění fanoušci, mnozí se snažili provádět resuscitaci a někteří strhávali reklamní tabule, aby je použili jako provizorní nosítka.

Někteří policejní důstojníci nechali ve třech čtvrtinách hřiště vytvořit kordón policistů, aby zabránili fanouškům Liverpoolu v kontaktu s fanoušky Nottinghamu. Někteří fanoušci se snažili pronést zraněné přes policejní kordón do sanitek, ale byli zatlačeni zpět. Na stadión přijelo 44 sanitek, ale policie zabránila ve vjezdu všem kromě jedné. Navíc i ta byla donucena otočit se zpět kvůli velkému počtu lidí dožadujících se pomoci.

V den katastrofy zemřelo celkem 94 lidí, 766 dalších fanoušků bylo zraněno a přibližně 300 bylo převezeno do nemocnice. Další dva fanoušci zemřeli na následky zranění v dalších dnech a konečný počet obětí dosáhl čísla 96.

Trestní stíhání bylo vedeno proti vedoucímu superintendantovi Davidu Duckenfieldovi a dalšímu policejnímu důstojníkovi Bernardu Murraymu. Prokurátor Alun Jones řekl soudu, že Duckenfield vydal rozkaz otevřít bránu, čímž umožnil stovkám diváků zaplnit již tak přeplněnou tribunu na stadiónu. Jones pak uvedl, že několik minut po katastrofě Duckenfield řekl představitelům fotbalové asociace, že diváci bránu vyrazili sami. Duckenfield přiznal, že o některých faktech ohledně příčin katastrofy lhal. Několik dalších důstojníků bylo obviněno z manipulace s důkazy. Mezi nimi byl i Norman Bettison, který se později za podivných okolností stal šéfkonstáblem v Merseyside. Stíhání bylo zastaveno, když Duckenfielda shledal jeho lékař neschopným podstoupit soudní proces z důvodu nemoci. Protože nebyl k dispozici, bylo rozhodnuto, že by nebylo spravedlivé pokračovat ve stíhání Murrayho. Duckenfield je nyní v plném policejním důchodu.

Tragédie vedla ke zvýšení bezpečnostních podmínek na stadionech. Anglická a skotská fotbalová liga nařizuje všem klubům ve dvou nejvyšších divizích zavést místa k sezení pro všechny diváky. Další doporučení se týkají prodeje alkoholu na stadiónech, bariér, plotů, turniketů, cen vstupenek a ostatních záležitostí.

T!P - SOUD: Za tragédii v Hillsborough může policie!

Na památku obětí byly vystavěny následující památníky:

 • vedle brány Shankly na stadiónu Anfield, domácím stadiónu FC Liverpool
 • na stadiónu Hillsborough, postaven v roce 1999
 • pamětní kámen na jižní straně liverpoolské anglikánské katedrály
 • pamětní kámen na křižovatce ulic Middlewood Road, Leppings Lane a Wadsley Lane
 • pamětní zahrada růží ve vesnici Port Sunlight v hrabství Cheshire
 • pamětní zahrada růží v galerii Sudley House v jižním Liverpoolu
 • památník v knihovně ve městě Crosby v metropolitním hrabství Merseyside
 • Na památku obětí byly také na obě strany erbu FC Liverpool přidány plamínky

Autor: Mara

ze světapod lupouzaujalo násvideosvět hooligansTragédie na tribunáchVýtržnosti

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • Zbrojovka Brno moravak77 16.04.2020, čtvrtek, 06:42 + 0 - 0
  mrazi z toho v zadech R.I.P.
 • FC Viktoria Plzeň pepky 15.04.2020, středa, 19:58 + 0 - 0
  PÁN BŮH OCHRAŇUJ JEJÍCH SMUTNÉ DUŠE a všem fanouškům jen to NEJ,ať jse už NIKDY todle neopakuje,,velice smutná udalost :-(
 • bez klubu Rusty 17.04.2015, pátek, 20:39 + 0 - 0
  Je s podivem, že i dnes, když bylo dokázáno, že tragédii způsobili fízlové, je stále dost médií, kteří tragédii stále připisují fotbalovým rowdies. R.I.P.
 • Zbrojovka Brno Torino FC!!! 15.04.2015, středa, 18:35 + 0 - 0
  Stejně strašlivá tragedie jako v Bruselu v roce 1985. Rozdíl je však ve vinících. Tenkrát to naše televize vypnula, rakouská nechala běžet celé a koukat na to, byla čistá a čirá hrůza. Nikdy na to nezapomenu a nikdy nechci nic podobného vidět !!! Snad se už nic podobného nikde na světě nestane, protože tohle už je mimo veškeré hranice !!!
 • AS Trenčín Radolf Trencan 15.04.2014, úterý, 13:03 + 0 - 0
  A samozrejme za to nebol nikto potrestaný. Nedajbože nejaký policajt. To mi pripadá ako by sa to stalo na Slovensku... R.I.P.
 • FC Hradec Králové Koule73 15.04.2014, úterý, 11:09 + 2 - 0
  .. a doufám, že Liverpool FC udělá na počest těchto fans letos titul!
 • FC Hradec Králové Koule73 15.04.2014, úterý, 11:00 + 0 - 0
  V 96 na Euru jsme u památníku na Anfield položili naše šály a zapálili svíčky... Mrazilo mě v zádech jako teď, příšerná tragedie, už se nesmí opakovat ! R. I. P.
 • FC Baník Ostrava Harry79 15.04.2014, úterý, 10:17 + 0 - 0
  JUSTICE FOR THE 96 !!!!!!!!!!!!!!
 • Bohemians 1905 jochim 24.05.2012, čtvrtek, 21:04 + 0 - 0
  RIP, Justice for the 96... I belive that they'll never walk alone in heaven...
 • FC Viktoria Plzeň radekmaxik7 15.04.2012, neděle, 21:57 + 0 - 0
  JUSTICE FOR THE 96! DON'T BUY THE SUN!
 • FC Spartak Trnava lupa 15.04.2012, neděle, 16:01 + 0 - 0
  Taketo nieco sa nemalo nikdy a nikde stat. RIP
 • FK Teplice Flack007 15.04.2012, neděle, 13:22 + 0 - 0
  Hrůza. Tohle se nemělo stát. RIP
 • bez klubu Wolf-ACS 15.04.2012, neděle, 11:47 + 0 - 0
  Hrůza děs. Při pohledu na to video člověka mrazí. RIP
 • FC Baník Ostrava TommyFCB 15.04.2012, neděle, 11:25 + 0 - 0
  Obrovská tragedie:( Jen jak vidím ty videa, jak lidi po sobě šlapou, snaží se dostat do vyššího podlaží tribuny atd.. No netřeba nic dodávat, jen R.I.P.
clbanner



Videa

DERBY: Spartak Trnava - Slovan Bratislava 18.9.2022


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
BLOG FANOUŠKŮ: Už při cestě ... 30.10.2022

BLOG FANOUŠKŮ: Už při cestě ...


Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Ševci ve svém sektoru šikano... 21.02.2023

Ševci ve svém sektoru šikano...


Chachaři zkolaudovali hostuj... 09.03.2023

Chachaři zkolaudovali hostuj...


Vyprodaný sektor a neutichaj... 21.02.2023

Vyprodaný sektor a neutichaj...

Komentáře
10.03.2023, pátek, 20:13 -
Ot: Chystá se někdo do Batumi ...
26.02.2023, neděle, 22:37 -
Ty sjednocené šály Baníku vypa...
24.01.2023, úterý, 05:54 -
A hrdinove ze sravyje s podpor...
23.11.2022, středa, 18:58 -
Pekny Hlucin...na takovou vesn...
12.11.2022, sobota, 21:17 -
Fafrnek: ty máš z té Slavie mi...
všechny komentáře >
clbanner
Speciály



Sledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace