o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Report z náštěvy moskevského derby...

ze světa pondělí, 27.04.2015 - přejít do komentářů
Lokomotiv Moskva – Torpedo Moskva
/titleImg/report-z-nastevy-ruskeho-derby/1/6893.jpg?width=570

Momentálně je v Moskvě pět klubů hrajících nejvyšší soutěž. Zápasů mezi moskevskými kluby je v průběhu sezóny dost, z hlediska vzájemné rivality je po největším derby Spartaku CSKA zajímavý zápas právě Lokomotivu s Torpedem. Pro oba tábory je to nejprestižnější zápas.

Nenávist mezi oběma kluby sahá do roku 1988, kdy při výjezdu fanoušků Torpeda do Vilniusu banda Lokomotivu čekala na moskevském nádraží a vyzvala fanoušky Torpeda k odevzdání všech suvenýrů nebo bitce. Torpedovci si vybrali první možnost a vše odevzdali. Za 14 dní se karta obrátila, jen s tím rozdílem, že fanoušci Lokomotivu si vybrali druhou variantu a nastala solidní mela. Důvodem vzniku nenávisti byl i fakt, že v té době se početně, jak banda Lokomotivu, tak Torpeda (počty aktivních se pohybovaly v desítkách), nemohly měřit s početnějšími skupinami fanoušků Spartaku, CSKA a Dynama.

V roce 2006 Torpedo sestoupilo z nejvyšší soutěže a plácalo se postupně v první a druhé divizi celých osm let. Vzájemné antipatii tak chyběly vzájemné zápasy. Až minulou sezónu se překvapivě přes baráž jako první tým v historii z nižší soutěže probojovalo Torpedo do nejvyšší ligy. Po dlouhých osmi letech se na podzim roku 2014 konečně oba kluby střetly. Bohužel díky nezpůsobilému stadionu hraje Torpedo své domácí zápasy v 50 km vzdáleném Ramenskoe. Už od rána hledala 300 členná skupina Lokomotivu v zastoupení všech hlavních skupin soupeře na každé vlakové zastávce i poté v Ramenskoe, ale vše bez úspěchu.

K samotné jarní odvetě je třeba napsat několik vět o situaci mezi fanoušky Lokomotivu a vedením klubu. Od nástupu nového vedení v roce 2010 v čele s prezidentkou klubu Olgou Smorodskou s krátkými přestávkami aktivní část fanoušků Lokomotivu různými způsoby protestuje proti situaci a politice vedení klubu. Dvě poslední sezóny bez hlasové podpory, bez vlajek, choreografií. Čas od času napříč fanouškovským spektrem Lokomotivu na prestižní a důležité zápasy dojde k dohodě o výjimce o podpoře během zápasu. Stejně tak se stalo i před tímto zápasem. Některá část fanoušků, která je „více“ nakloněna vedení, se s tichým souhlasem dohodla s klubem i na závěrečné pyroshow během zápasu, s čímž ovšem část fanoušků Lokomotivu nesouhlasila a některé skupiny proto odmítly jít při zápase na jižní tribunu a usídlili se na východě.

Několik dní před zápasem slídí každý večer několik chuligánů Torpeda v okolí stadionu Lokomotivu s cílem najít fans Lokomotivu připravující choreografii nebo tvořících graffiti. Den před zápasem si početnější skupina Loka na výletníky počíhá a dává jim razítka do turistických deníků. Potom trestná skupina vyzdobuje malbou podchod nedaleko stadionu Čerkizovo, tak jako před každým velkým domácím zápasem.

Před zápasem nabíhá u kas za jižní tribunou padesátka Torpeda na domácí fanoušky, lítají ohně, bitku ukončují záhy OMONci.(speciální jednotky)

Na nástup hráčů si domácí ultras připravili stříkanou plachtu s několika fanoušky Lokomotivu s nápisem „Na světlo ze stínu“. V sektoru je na 3000 domácích fans, kteří solidně podporují hráče na hřišti po celý zápas. Visí jediná vlajka v Čechách známé skupiny Vikings. Na druhé straně je tisícovka Torpedovců, jejichž úroveň supportu není bůhvíjaká. Spousta pokřiků z obou stran je věnována nenáviděnému soupeři, někdy je toho až přespříliš. Torpedo vytahuje několik ukořistěných šál a jednu menší vlajku, poté vše podpálí. Těsně před koncem zápasu, kdy je stav 2:0 pro Lokomotiv, odchází téměř polovina domácího sektoru na protest proti pyroshow domluvenou s klubem. V 90. minutě je odpálena slušná porce ohňů a barevných dýmovnic. Po zápase se poděkovat k domácímu sektoru za podporu obtěžuje jen pětice hráčů, zbytek odchází rovnou do útrob stadionu, což vystihuje dlouhodobý vztah fanoušků s klubem.       

Autor: ChemikSKS

Autor: redakce

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • SK Slavia Praha ChemikSKS 30.04.2015, čtvrtek, 20:57 + 0 - 0
  Přesně jak píše kabanov. To "přátelství" mezi CSKA a Lokomotivem je jen na úrovni určitých skupin.
 • SK Slavia Praha libeň 30.04.2015, čtvrtek, 17:46 + 0 - 0
  kabanov:já si právě myslel že se Spartakem májí dobre vztahy Lokomotiv.Díky za vysvětlení jsem ted o něco moudřejší
 • AC Sparta Praha kabanov 30.04.2015, čtvrtek, 17:38 + 0 - 0
  myslím že CSKA + Dynamo a Spartak + Torpedo, Lokomotiv má dobré vztahy s CSKA, ale družbu tuším nemají
 • SK Slavia Praha libeň 30.04.2015, čtvrtek, 17:29 + 0 - 0
  pěkný článek.ale docela mě zajimá jak je to v moskvě s družbami a přátelstvím tuším že CSKA má přátelství s dynamem ale nic víc o tom nevím.Mohl by mi to tu někdo aspoň trochu vysvětlit?
 • AC Sparta Praha KáněYF 29.04.2015, středa, 08:25 + 1 - 0
  Super článek!
clbannerVidea

Fanoušci Viktorie Plzeň slaví 111 let klubu


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...


Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Obušku, z pytle ven! Maďaršt... 16.07.2022

Obušku, z pytle ven! Maďaršt...


Hučelo to jako v úlu! Slovan... 21.07.2022

Hučelo to jako v úlu! Slovan...


Vyprodané utkání, zakázaný n... 29.07.2022

Vyprodané utkání, zakázaný n...

Komentáře
08.08.2022, pondělí, 17:45 -
Hlavně že bylo pyro na náměstí...
08.08.2022, pondělí, 01:31 -
Chtělo by to taky trochu pokor...
04.08.2022, čtvrtek, 02:14 -
Pěknej počet hostů na Srbské. ...
03.08.2022, středa, 02:54 -
A teď všichni do Olomouce!
11.07.2022, pondělí, 20:24 -
to se nelíbí uživateli Supras ...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace