o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video tipovačka

Rozhovor s anglickým fanouškem nejen o Brazílii

rozhovory neděle, 22.06.2014 09:00 - přejít do komentářů
O dění v Brazílii, dojmu ze šampionátu, ale i názor na anglický fotbal a pyro...
images/clanky/rozhovor-s-anglickym-fanouskem-nejen-o-brazilii-6138.jpg

Níže vám přinášíme menší rozhovor s fanouškem Anglie, který se nachází přímo v Brazílii. Ptali jsme se nejenom na dění kolem šampionátu, fanoušků Anglie, ale dozvíte se i něco o pohledu k fandění v Anglii, pyru a co ví o české scéně.

Můžeš se v krátkosti představit?
Jmenuji se Mike, pocházím z Yorkshire a jsem fanouškem Huddersfield Town, tedy jednoho z nejúspěšnějšího klubů Anglie, který byl svého času třikrát po sobě mistrem. Na světovém šampionátu jsem potřetí. V Německu jsem vše sledoval jen v Kolíně na obrazovkách, protože jsme nesehnali lístky. Bylo nás tam u Rýna snad 100 tisíc a bylo to zatím to nejlepší, co jsem na světových šampionátech zažil. Byl jsem i v JAR a teď v Brazílii

Jak hodnotíš atmosféru zápasů na MS, kteří fanoušci se ti nejvíce líbí?
Tyto šampionáty jsou specifické. Je to úplně něco jiného než jezdit na ligové zápasy. Ulice žijí, je k vidění tisíce fanoušků různých národností. Sledujeme i další zápasy v hospodách v televizi a největší dojem na mě udělali určitě fanoušci Chile. Mají to relativně kousek a podle toho to taky vypadá. Proto taky rád vzpomínám na naši invazi do Německa. Byli jsme tam jako doma, prostě nám to tam patřilo. 

Docela často jsou k vidění obrázky, jak Anglie tratí vlajky, jak to vnímáš?
Není nás tady málo, a když se někde usadíme, tak se za to nestydíme a dáváme to najevo. Bohužel to přináší riziko, kdo se za svou vlajku stydí a má ji schovanou, tak o ni přijít nemůže. Vidíme kolik vlajek tratíme, ale je to na úkor kvantity. Na počet fanoušků tu máme vlajek jednoznačně nejvíc. Musí si je dotyční lépe hlídat, vypadá to sice blbě, ale kvůli posměškům na internetu se rozhodně nehroutím. Spousta lidí, kteří by tady z toho mohli udělat naši kolonii zůstala doma, protože dostali zákazy k vycestování do Brazílie. Za jejich přítomnosti by to určitě bylo zajímavější. 

Před zápasem s Uruguayí mělo dojít k potyčce, při které byly zabaveny i nože, jak se na to díváš?
Když na vás letí židle, tak dostanete třeba ránu do hlavy a jede se dál, ale když na vás útočí špíny s noži a boxery, tak prostě strach máte. Ale dokud budu žít, tak nikdy nebudu ničím otrokem aby mě okrádal bez boje.

Je těch potyček hodně?
Sem tam se něco semele, ale moc se o tom nepíše. Jenom když to někdo vyfotí a pronikne to na internet. Více méně to známe z vyprávění od ostatních fanoušků. Osobně jsem byl u jednoho incidentu. Nebo incidentu – ono se vlastně nic moc nestalo. Při sezení v jedné z hospod tam najednou procházela taková skupinka asi pěti osob, které se tvářily jakože nic pak najednou strhli vlajku vhodili židli do dveří a utíkali pryč. Prostě špíny na lovu. Pár chlapců od nás se za nimi hned vydalo, ale ztratili se v davu a pak nás hned otravovali místní policajti, se kterými jsme se bavit odmítali, tak nakonec došli angličtí policajti a těm jsme sdělili že se nic nestalo a popřáli jsme jim, ať se jim v Brazílii za naše peníze líbí.

Řešíte nějak klubovou příslušnost, nebo se to při zápasech reprezentace neřeší?
Na cizím území musí anglická krev držet spolu a na klubovou příslušnost se nehledí. I když je anglická vlajka znehodnocena znakem rivala, tak pořád má svou cenu a musí zůstat v anglických rukou.

Takže vám nedělá problém přijít mezi fanoušky konkurenčního klubu?
Hodně lidí přijelo ve skupinách, takže když někde vysedáváme, tak společně. Samozřejmě v místech jsou i fanoušci ze všech koutů Anglie, ale neřešíme kdo je odkud. Naštěstí drtivá většina se při těchto akcích hlásí k Anglii a nenosí klubové symboly. Podle nápisu na vlajce se to poznat dá, ale to necháváme víceméně být. Spíš bych nešel mezi skupinu lidí, které fakt nemusím. Prostě máte kluby, které nenávidíte a pak kluby, které jsou vám ukradené. Asi bych nešel pít do hospody, kde visí vlajka s nápisem Leeds. Na druhou stranu MS je karneval a přehlídka různých lidí, takže najdou se i tací, co se baví se soupeřem a ještě se fotí.

Považuješ se za chuligána?
Považuji se za Angličana, který si nenechá srát na hlavu. Když nám někdo bude chtít vzít vlajku, tak ji budeme chránit, když na nás vytáhne nůž, poletí po něm židle nebo láhev s pivem. Když to někdo vyfotí, tak o nás budou psát jako o chuligánech a možná nám zakážou chodit na fotbal. Nemusíte být chuligánem abyste jím byl.

Vypadá to, že Albion pojede domů, co říkáte výsledkům.
We still believe... (stále věříme – rozhovor vznikl před pátečním zápasem Kostariky po kterém je jasné, že Anglie jede domů – poznámka redakce). Nehráli jsme špatně ani s Itálií ani teď s Uruguayí, ale bohužel jsme měli smůlu v koncovce. Už jsem si na to tak nějak zvykl, že jezdíme jen na dovolenou, ale co je to jenom kopaná a být hrdý na svou zemi i když se jí nedaří je pro mě mnohem cennější, než být náplava úspěchu.

Ještě se zeptám něco k anglickému fotbalu, jak hodnotíš jeho atmosféru oproti jiným ligám, kde jsou klasičtí ultras?
Anglický způsob fandění je odlišný. Nejsou u nás chorea, i když třeba Crystal Palace má svou ultras skupinu, která se tomu, co se děje v některých ligách v Evropě snaží přiblížit. Minulý rok jsem při návštěvě Německa navštívil Dortmund a to je něco jiného. U nás je ale nemyslitelné mít třeba tribunu za brankou na stání. V tomto směru jsou někde jinde než my. Ale nemyslím si, že by u nás na tribunách bylo mrtvo, jsou zápasy, které mají velké emoce a i u nás umí zpívat tisíce fanoušků. Hlavně venkovní zápasy máme myslím kvalitní. 

V poslední době bylo v anglických hledištích k vidění i pyrot, může se dlouhodobě třeba uchytit a jaký k němu máš vztah?
Nemůže. Byly to individuální akce, které jsou tvrdě trestány jak policií, tak i samotnými kluby. Všude je spoustu kamer. Já k pyrotechnice nemám vztah žádný. Nepotřebuji ji k fandění. Viděl jsem záběry třeba z Řecka nebo Turecka, ale tam je k tomu úplně jiný přístup.

Znáš nějaké tábory z Česka?
Před několika lety jsem byl na pivním víkendu v Praze a navštívil jsem utkání Sparty. Nevím s kým hrála, ale atmosféra tam tehdy nebyla nic moc. Ale když hrála Sparta na Chelsea, tak povzbuzovali velmi dobře. Rozhodně měli v hledišti lepší kulisu než Chelsea a i když jsem to sledoval jen v televizi, tak na mě udělali velmi dobrý dojem. Možná je to i tím, že pro klub z Premier League jsou zápasy s vámi málo atraktivní, zatímco pro vás to asi bude svátek. V minulosti vím, že tu hrála Slavia, a vlastně i Plzeň na City, která se tady prezentovala taky docela dobře. Každopádně když se řekne Česká Republika tak si vybavím holky a pivo :-)

Autor: MaraM

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • Zbrojovka Brno Zbrojovák1913 26.06.2014, čtvrtek, 10:16 + 0 - 0
  kiro: co to je ve srovnání se vzdáleností třeba do Ruska, kde se bude hrát za 4 roky? :-) nebo v JAR, kde se hrálo minule :-)
 • FC Baník Ostrava Harry79 26.06.2014, čtvrtek, 06:57 + 0 - 0
  To primitiv: "Anglie hraje venku" je super a možná ještě lepší než "první díl" Fottball Factory...., John King je hodně čtivý !!! :-)
 • Bohemians 1905 primitiv 25.06.2014, středa, 22:49 + 0 - 0
  ostrovní mentalita... doporučuju knihu: "Anglie hraje venku"... ENGLAND!
 • FK Dukla Banská Bystrica kiro 25.06.2014, středa, 21:27 + 0 - 0
  Chile to ma blizko 4-5 tisic km :D
 • Bohemians 1905 BFC 24.06.2014, úterý, 20:39 + 0 - 0
  Skvělej rozhovor, anglická mentalita je obdivuhodná!
 • SK Slavia Praha slavistacz 24.06.2014, úterý, 18:42 + 0 - 0
  ,,navštívil jsem utkání Sparty a atmosféra nic moc''...s tím se nedá nesouhlasit :)
 • bez klubu Rst 24.06.2014, úterý, 15:47 + 0 - 0
  Co si budem nalhávat, koho znám, tomu na mistrovstvích světa či Evropy týmy z Ostrovů nikdy nebyly lhostejné. Já pokud se ,,naši,, nedostali, vždy fandil Anglánům, Skotům či Irům. Vždycky jak v cimrmanech fázi očekávání vystřídala fáze zklamání. Asi ve Francii 98 jsem to po vypadnutí Anglie s Argentinou vzdal. Vždy však pro mne budou repre z Ostrovů špička ledovce. Jsou to BORCI!!!, nazdar.
 • Zbrojovka Brno flvv 24.06.2014, úterý, 13:08 + 0 - 0
  Tak to je fakt muselo srát
 • Slezský FC Opava carcass 23.06.2014, pondělí, 22:37 + 0 - 0
  a pokud to ještě celé řídí reinkernovaný Winston Churchill, tak musely němčourům zlostí popraskat cévky, a o tom to celé je https://www.youtube.com/watch?v=odVuU-J9ZY0
 • Slezský FC Opava carcass 23.06.2014, pondělí, 22:28 + 0 - 0
  tenhle song musel němčoury u nich doma pěkně točit :-)) https://www.youtube.com/watch?v=djuaippXifM
 • ŠK Slovan Bratislava pdc 23.06.2014, pondělí, 21:27 + 1 - 0
  Holky a pivo.....hahaha..jebem to
 • FC Baník Ostrava Harry79 23.06.2014, pondělí, 08:12 + 0 - 0
  Super rozhovor !!!Angláni jsou šílenci:-). Před 10 lety jsem s nima kalil jeden večer v kempu u Lisabonu během EURA 2004..., šlo o partičku z Leedsu, byli to blázni :-)...,ten kemp byl "obsypán" anglickýma vlajkama a místní z nich měli dost velký vítr:-)....,ty jejich chorály, národní hrdost, soudržnost při výjezdech ven,atd.super...., ale dorazila je česká vodka:-)
 • SK Slavia Praha nevimjmeno2 22.06.2014, neděle, 21:10 + 0 - 0
  Krásný rozhovor.
 • Bohemians 1905 hansek 22.06.2014, neděle, 19:35 + 0 - 0
  Krásný rozhovor:)!
 • FC Baník Ostrava wazel92 22.06.2014, neděle, 18:48 + 0 - 0
  Nadhera, super názory, skvělá řeč a za překlad taky + ))
 • FC Baník Ostrava FRmarkEE 22.06.2014, neděle, 18:08 + 0 - 0
  super rozhovor , super názory :)
 • FC Baník Ostrava Didosh28 22.06.2014, neděle, 14:45 + 0 - 0
  Parádní úlovek... :-) Super rozhovor.
 • SK Sigma Olomouc Tomaas11 22.06.2014, neděle, 11:56 + 0 - 0
  Výborný rozhovor, díky za něj. :)
 • bez klubu Rusty 22.06.2014, neděle, 11:32 + 0 - 0
  sorry čtení:-)
 • bez klubu Rusty 22.06.2014, neděle, 11:32 + 0 - 0
  zajímavé četní
 • FC Spartak Trnava Kony S-U 22.06.2014, neděle, 11:26 + 0 - 0
  Zastávám podobný postoj jako tento borec. Jsem vždy rád za podobný rozhovor, který mě ujistí, že v tom nejsem sám.
 • FC Baník Ostrava chachar 22.06.2014, neděle, 10:43 + 0 - 0
  Perfektní práce! Jeden z nejlepších rozhovorů a velké oživení.
 • bez klubu Kabe 22.06.2014, neděle, 10:41 + 1 - 0
  Jestli bude více takovýchto rozhovorů určitě velké + :)
clbannerVidea

Choreo a pyro Trnavy v zápase s Žilinou


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
BLOG: Návštěva dětského domo... 14.09.2021, úterý, 08:09

BLOG: Návštěva dětského domo...


Jedeme do Baku, aneb Na mist... 08.07.2021, čtvrtek, 10:20

Jedeme do Baku, aneb Na mist...


BLOG: Návštěva EURO - Skotsk... 23.06.2021, středa, 09:34

BLOG: Návštěva EURO - Skotsk...

další články >
Vlajkonosi.cz
VLAJKONOŠI vzhůru na dvojzápas do Č. Budějovic! 26.08.2021, čtvrtek, 14:50

VLAJKONOŠI vzhůru na dvojzápas do Č. Budějovic!


VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019, pátek, 21:15

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019, sobota, 09:57

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!

více na www.vlajkonosi.cz>
Hooligans.info
Parádní choreo TS, Eden v plamenech i zatýkání... včera, 21:34

Parádní choreo TS, Eden v plamenech i zatýkání...


V Dunajské Strede 7.144 diváků a pyro obou táborů 15.09.2021, středa, 20:46

V Dunajské Strede 7.144 diváků a pyro obou táborů


Protiraketový systém? Ne, to je Ruch na výjezdě! 14.09.2021, úterý, 21:14

Protiraketový systém? Ne, to je Ruch na výjezdě!

více na www.hooligans.info>
Fanaticky.cz
Parádní choreo TS, Eden v plamenech i zatýkání... včera, 21:34

Parádní choreo TS, Eden v plamenech i zatýkání...


V Dunajské Strede 7.144 diváků a pyro obou táborů 15.09.2021, středa, 20:46

V Dunajské Strede 7.144 diváků a pyro obou táborů


Protiraketový systém? Ne, to je Ruch na výjezdě! 14.09.2021, úterý, 21:14

Protiraketový systém? Ne, to je Ruch na výjezdě!

více na www.fanaticky.cz>
Nejčtěnější články měsíce
Jedeme do Baku, aneb Na mist... 08.07.2021, čtvrtek, 10:20

Jedeme do Baku, aneb Na mist...


Slezský stadion domovem prot... 30.06.2021, středa, 09:50

Slezský stadion domovem prot...


BLOG: Návštěva EURO - Skotsk... 23.06.2021, středa, 09:34

BLOG: Návštěva EURO - Skotsk...

Komentáře
před 49 minutami - Divák
Od tohoto zápasu jsem toho zas...
před hodinou - dennyTS
👌🏻
03.09.2021, pátek, 20:50 - Fafrnek
Diky no...
03.09.2021, pátek, 15:18 - dennyTS
Pravdu má vždycky Fafrnek
03.09.2021, pátek, 11:16 - Fafrnek
A ted cemu verit...Slovan ze s...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace