o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Rozhovor s autorem knihy 50 let v hledišti Sparty

rozhovory pátek, 17.02.2012 - přejít do komentářů
/titleImg/rozhovor-s-autorem-knihy-50-let-v-hledisti-sparty/1/3883.jpg?width=570

Dnes vám přinášíme rozhovor s fanouškem Sparty Praha, Františkem Prücknerem, který už něco pamatuje. Vždyť na tribuny letenského stadionu chodí téměř pětapadesát let a mimo jiné vydal knihu Padesát let v hledišti Sparty. Jsme rádi, že si na nás pan Prïckner udělal čas a podělil o své zážitky. ostatně kolik z nás může říct, že svému klubu fandí více jak půl století....

Proč zrovna Sparta :-)?
Protože je nejlepší, železná a věčná. Ale hlavně moje.

Hrával jste vy sám fotbal, když jste byl malý, pokud ano, tak za koho a jak daleko jste to dotáhl?
Hrál jsem jen jako žák a dorostenec a pak jsem toho musel nechat kvůli astmatu. Registrován jsem byl v Tatranu Střešovice, ale hrál jsem i za Spartu!. Na hřišti RH ve Stromovce a načerno (bylo jich málo a já byl zrovna po ruce, „mučil nás tam atletický trenér“otec“ Jandera).

Chodil jste do kotle, nebo jste sledoval zápasy Sparty mimo kotel?
Měli jsme svou vlastní fotbalovou partu o cca dvaceti lidech a chodili za branku ve směru ke Stromovce. Při výjezdech jsem ale byl většinou s ostatními vlajkonoši členem kotle, i když se mu tehdy tak neříkalo.

V dnešní době je možné nakoupit tuny suvenýrů. Jak jste měl vy vyzdobený svůj pokojíček a jaký suvenýr jste měl jako první. Měl jste i vlajku?
Vlajku ušila manželka mého přítele z ložního povlečení, které dostali jako svatební dar. Doma jsem měl malou vlaječku a několik pohledů s podpisy hráčů. A od r. 1965 také rohový praporek z Kladna, kde jsme hráli poslední zápas mistrovského ročníku 1964-5. Ten jsem tam sprostě ukradl.

Můžete nám přiblížit váš největší zážitek se Spartou?
Před r. 1989 to byly dva tituly pod V. Ježkem a fantastické mezinárodní úspěchy v té době a pak výkony party osmdesátých let. Tehdy měla Sparta asi absolutně nejlepší mužstvo za 55 let, co na ni chodím. Pokud vám jde o konkrétní zápas, pak to byla postupová remíza v PMEZ v Bruselu s Anderlechtem.
Po sametové revoluci je to jasné - všechny úspěchy v Lize mistrů! A mezi nimi dvě perly:

První je výhra v domácím zápase s Olympique Marseille 2 : 1, která znamenala postup do nultého ročníku LM 1991-2 a obrovské následné úspěchy (Sparta skončila jako třetí nejlepší evropské mužstvo!)

Druhá je výhra Kinclovým gólem v poslední minutě nad Laziem Roma v poměru 1:0, která znamenala postup do jarního osmifinále proti AC Milán.

A největší zklamání?
Vyhození trenéra Straky před Vánoci 2004. Současná letenská „rošáda“je podobného druhu, ale nikoli tak traumatizující.

Jak jste na zápasy Sparty Praha cestoval dříve a jakou dopravu upřednostňujete nyní?
Jako student jsem jezdil nejčastěji auto stopem, výjimečně vlakem . Dnes už na výjezdy nejezdím. Výjimkou byl zápas Sparty v Miláně na podzim r. 1995, kam jsem jel s velkou sparťanskou výpravou v koloně autobusů. S kamarády ze Spartaforever jsem také šel na dva venkovní zápasy pěšky – do Mladé Boleslavi a do Kladna.

Je nějaký stadion v Československu, kam jste jezdil nejraději? Pokud ano proč?
Není. V Hradci a Košicích to bývalo dramatické, na Kladno bylo nejblíže a největší legrace byla v Trenčíně. Vysloveně se mi nelíbí stadion v Mladé Boleslavi. Proč? Je ošklivý.

Jak to bylo za minulého režimu s cestováním na evropské poháry. Bylo vůbec možné se někam podívat? Pokud ano co tomu předcházelo?
Tak tohle nevím, ale myslím, že prominenti vyjížděli, kdykoli a kamkoli chtěli. Byli to ovšem jen jednotlivci. Pamatuji jen jednu velkou výpravu do zahraničí – na odvetu s Gornikem Zabrze do Polska. Viděl jsem to v TV.

Jak to vůbec tehdy bylo s návštěvností jak na Letné, tak i na jiných stadionech?
O návštěvnosti padesátých a šedesátých let si může dnes nechat pokladníkům mužstev jen zdát. Sparta měla průměr návštěvnosti okolo 20 tisíc diváků, na atraktivní zápasy jich chodilo i přes třicet tisíc a při derby pražských S v r. 1966 na Strahově jich bylo v ochozech hodně přes padesát tisíc. Slavia měla návštěvy o něco menší, ale i ostatní mužstva měla průměr návštěvnosti okolo 10 tisíc.

Proč je podle vás nyní návštěvnost Gambrinus ligy tak tristní?
Důvodů je víc. Od špatné hry, přes vysoké vstupné až třeba k té české specialitě, že lidi baví sport až tehdy, když se vyhrává.

Téměř každý klub má v dnešní době nějakou ultras skupinu. Jak se tyto věci vyvíjely na Spartě? Kdy poprvé přišly do ochozů dýmovnice a pamatujete třeba na nějakou pyrotechniku (v dřívějších letech…)
Sparťanskému „kotli“ se kdysi říkalo “vlajkonoši“. Chodili na fotbal a ne se porvat, fandili slušně a měli vtip. Nějaká ta vulgarita typu, že je soudce vůl nebo že vidí …nic a dost. Někdy na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let začali přitvrzovat a nazývat se „kotel“. Z hlediště vyhnali hodně lidí – táty s dětmi, ženy a hodně z těch, kteří tam nevinně přišli k úrazu, nebo jim propálil nebo jinak zničili oděv. Ve své knize mám o tom celou kapitolu.

Jaký vy osobně máte názor na používání pyrotechniky?
Zcela negativní. Je to nebezpečné!

Doufám, že se neurazíte, ale jak to dříve bylo s takovým tím zlobením na stadionu a mimo něj?
Bylo toho dost, ale proti dnešnímu „zlobení“ to bylo skoro nevinné a většinou humorné. Přečtěte si o tom v mé knize!

Byl jste svědkem nějakých nepokojů, o kterých by se v dnešní době hojně psalo, ale tehdejší režim je ututlal?
Nepamatuji se na nic, co by mělo tak velký rozměr. Snad jen to, že v r. 1965, kdy Sparta získala první mistrovský titul s V. Ježkem, jsme museli odehrát poslední kolo na Kladně. Hřiště bylo zavřené kvůli incidentům v utkání se Slovnaftem Bratislava. Nikdo se ale tehdy nepral, šlo jen o nadávky hráčů rozhodčímu a nevhodné pokřiky z hlediště. Byl to takový normální zápas dnešních dnů.

Popral jste se někdy v souvislosti s fotbalem?
Párkrát ano, ale vždy padla jen nějaká ta facka a nikdy nešlo o zdraví. Píši o tom ve své knize.

Sparta Praha má „svůj“ film, který se jmenuje Proč? Byl jste na tehdejším výjezdu do Banské Bystrice? Je film opravdu totožný s tím co se tam dělo?
Nebyl jsem tam, takže nevím. Ale ten film mě ve své době poděsil. Kdyby ho natočili dnes o dnešních jevech, už bych se tolik nedivil.

Za ta léta jste poznal hodně hráčů, který na vás udělal největší dojem na hřišti a který osobně?
Za nejlepší sparťanské hráče považuji Kvašňáka, Maška, Chovance, Haška I., Bergera J,. Rosického, Nedvěda a Kollera. No, bylo jich vlastně mnohem více… Osobně jsem jich sice moc nepoznal, ale z toho mála si moc vážím Zdeňka Procházky a Tadeáše Krause ze staré generace a Fera Chovance a Zdeňka Caudra z té mladší.

Máte se Spartou ještě nějaký nesplněný sen?
Nejsem fantasta a tak odpovídám: „Nemám“. Zažil jsem se Spartou báječné dny a velké úspěchy. Bylo to krásné a bylo toho dost. I když … něco by mohlo přece jen ještě přijít!

Navštěvoval jste kromě fotbalové Sparty i jiné sporty?
Jako kluk jsem chodil na Zátopka, později s tátou na Štvanici na hokej, pamatuji ještě Zábrodského generaci, jako študák na basketbalové zápasy Slavie VŠ, dnes koukám v TV na špičkovou lehkou atletiku, občas i na basket či box a celé OH prosedím u TV.

Co reprezentace? Jezdil jste i na reprezentační zápasy?
V zahraničí jsem byl jen jednou – na ME ve fotbale 2008 ve Švýcarsku. A hned jsem tam zažil ten asi nejhorší malér posledních let – Čechův strašlivý kiks v závěru zápasu s Turky a naše bolestné vyřazení. Jak se později ukázalo, mělo to přímý dopad na další roky našeho fotbalu, a táhne seto s námi dosud.

Národní mužstvo má v dnešní době hodně slabou podporu (nevyprodaný zápas se Španělskem a o Černé Hoře ani nemluvě) kde je podle vás problém?
Je to stejné jako u Gambrinus ligy. Až, když naši vyhrávají. Pak je euforie a plné Staroměstské náměstí. Jinak je to pro většinu národa nuda.

Jak vůbec hodnotíte českou fanouškovskou scénu, které tábory se vám líbí a proč?
Velice nepříznivě. Z hlediště se úplně ztratil humor a tolerance. Dnes chodí na fotbal dva typy fandů – mlčící většina s převážně negativní náladou a vulgární kotel, pro který jsou důležitější a přitažlivější incidenty, než samotná hra, které vlastně ani moc nerozumí.

Napsal jste knihu 50 let v hledišti Sparty. Který zápas byl vůbec váš první, kdo vás na něho vzal a co si z toho zápasu pamatujete?
Bylo to na jaře (kvetly stromy a bylo teplo) a můj soused pan Werner, s kterým jsme tam šli pěšky z Dejvic, sebou vezl v kočárku svou dcerku Ivetku.
Abych řekl pravdu, pamatuji si z toho zápasu málo. Vzpomínám jen, že mi pan Werner koupil „cuc na dřívku“, což byla špejle s karamelem obalenými jádry vlašských ořechů, a že jsem se několikrát během zápasu lekl, když pod námi na plató hlavní tribuny bouchl a zasyčel kompresor sudu s pivem. Tento zvuk doprovázeli diváci vždy úsměvem a větou: „Bouchlo pivo, Sparta dá gól!“.
Také si pamatuji, že svítilo slunce, nebe bylo modré, trávník krásně zelený a z hrací plochy se ozývalo mocné dunění míče. Vedle nás co chvíli někdo něco vykřiknul, ostatní se tomu zasmáli. A mně se celý ten rej a shon na hřišti a v hledišti moc líbil. Pan Werner přecházel po tribuně od jedné skupinky známých k druhé a já zatím hlídal Ivetku.
Pamatuji si toho vlastně dost a hodně se z toho dá vyvodit:
Muselo to být v r. 1949 (Ivetka, dnes babička, žijící v USA, je totiž ročník 1948) a mně tudíž bylo necelých šest let.
Určitě hrála Sparta (vyplývá to z výše zmíněných komentářů fanoušků k výbuchům piva).
Hrálo se odpoledne (před obědem by mi pan Werner jistě „cuc na dřívku“ nekoupil) a byl to s velkou pravděpodobností ligový zápas (bylo tam hodně lidí).
Hrálo se ale nejspíš s nějakým méně atraktivním soupeřem (tolik lidí tam zase nebylo, pana Wernera jsem měl při jeho obchůzkách přátel stále na dohled).
A tak zbývá jen sáhnout do archivu. Přiznám se, že jsem to ještě neudělal, ale třeba o to někdy svého přítele, archiváře Sparty pana Borečka, požádám. Budeme hledat, s kým hrála Sparta na Letné ligový zápas na jaře r. 1949 (nejspíš v květnu - to ty kvetoucí stromy) a jako soupeře vyloučíme Slavii, Bohemku, Slovan a …však on mi pan Boreček řekne, na které soupeře bývalo v těch dobách vyprodáno.
A až to zjistím přesně, budu moci prohlásit s jistotou a pýchou (např.):
Od 15. května 1949, kdy Sparta na Letné v lize porazila SK Židenice 3 : 1 góly Kolského, Ludla a Říhy jsem Sparťanem.
(Ale nebude to, samozřejmě, pravda – já si z toho zápasu vůbec nic konkrétního nepamatuji a Sparťanem jsem se stal až mnohem později. Jsem jím vlastně jen necelých 55 let.)“

Máte v plánu napsat i třetí díl své kroniky – tedy 60 let v hledišti Sparty?
Mám a usiluji o to, abych se dožil. Hodně chodím a piji jen Plzeň.

Je něco, co byste chtěl závěrem vzkázat fanouškům?
Dívejte se v TV na anglický fotbal a spíš do hlediště než na hřiště! Třeba dostanete lepší náladu a pochopíte, že fotbal je zábava a nikoliv trauma. Zkuste být nad věcí i ve chvílích, kdy se prohrává, příště to bude lepší. Ona je to vlastně i rada do života…

foto: www.sparta.cz
 

Autor: redakce

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • Bohemians 1905 Pernstein 16.07.2013, úterý, 14:23 + 0 - 0
  Ondis: jarda to myslel nejspíš tak že jsou pyro a sparťanský pyro:-) No a takovýhle názory na Anglii maj lidi, který tam nikdy nebyli, nebo tací, kteří považujou za dobrou kulisu jen to, že je tam hodně lidí, i mlčících...
 • FC Hradec Králové Ondis 16.10.2012, úterý, 10:50 + 0 - 0
  ACS: myslim, že v tom by se s nim neshodla většina fans co navštěvuujou kotle v týhle době:-)...jen nevim proč nám dává za příklad Anglii, vždyť tam se ozvou snad jen když padne gól
 • bez klubu jarda1 19.02.2012, neděle, 14:14 + 0 - 0
  jeho nazorum na pyro se nedivim, kdyz je spartan... :)
 • AC Sparta Praha ACS 18.02.2012, sobota, 13:26 + 0 - 0
  Vážený pane Prücknere, v mnoha věcech bychom se nejspíš neshodly, např. otázka pyra či "dnešní fandění", ale je to pochopitelné, protože mezi námi je značná generační propast. Nezbývá nic jiného, než Vám vyjádřit velkou úctu za vašich 55 let na Letné, za to, že jste jeden z největších sparťanů. Ať Vám zdraví vydrží, stejně tak chuť dále aktivně povzbuzovat naší Spartičku. S úctou nick ACS :)
 • bez klubu Wolf-ACS 17.02.2012, pátek, 22:44 + 0 - 0
  Grep: :-) Tak jestli chodí 55 let na Spartu, tak to bude asi člověk, který už bude mít určitě víc jak 40, takže chápu, že může mít z pyra obavu :-) Ale vážně. Dobře se mi ty řádky četly a to jsem původně ani nechtěl číst, když jsem viděl jaký je to dlouhý a i když v otázce pyra nesouhlasím, tak řeknu jen tolik. Ať vám zdraví slouží! :-)
 • AC Sparta Praha Grep 17.02.2012, pátek, 22:05 + 0 - 0
  koukněte se na pyro z jiného pohledu,třeba dostanete lepší náladu a pochopíte že pyro je zábava nikoliv trauma,zkuste být trochu nad věcí :-)
clbannerVidea

Fanoušci Viktorie Plzeň slaví 111 let klubu


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...


Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Obušku, z pytle ven! Maďaršt... 16.07.2022

Obušku, z pytle ven! Maďaršt...


Hučelo to jako v úlu! Slovan... 21.07.2022

Hučelo to jako v úlu! Slovan...


Vyprodané utkání, zakázaný n... 29.07.2022

Vyprodané utkání, zakázaný n...

Komentáře
před 2 hodinami -
Ten počet z Řecka hodně trapne...
15.08.2022, pondělí, 23:30 -
Od Brna bych čekal taky větší ...
12.08.2022, pátek, 10:36 -
S tou Sigmou to vypadá hůř a h...
12.08.2022, pátek, 10:28 -
Neštěkej :)
10.08.2022, středa, 23:46 -
Palec nahoru na rodinou tribun...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace