o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video tipovačka

Rozhovor s členem Ultras Patriots Brno

rozhovor čtvrtek, 04.10.2012 18:45 - přejít do komentářů
Pyro lidi vyhecuje, atmosféře to přidá a co si budeme povídat, vypadá to hezky
images/clanky/rozhovor-s-clenem-ultras-patriots-brno-4418.jpg

Níže vám přinášíme rozhovor s jedním z členů ze skupiny Ultras Patriots Brno, která se stará o choreografie a atmosféru při zápasech hokejové Komety Brno a podporuje i fotbalovou Zbrojovku.

Můžeš se nám v krátkosti představit?
Je mi 24 let a jsem fanouškem brněnského sportu. Aktivně se podílím na dění okolo Komety, podporuji však také fotbalovou Zbrojovku.

Jsi členem nějaké fanouškovské skupiny? Pokud ano jaké?
Jsem členem UPB, což je de facto jediná plnohodnotně fungující skupina na Kometě. Její členové však ve většině případů podporují i fotbalovou Zbrojovku a to včetně venkovních zápasů.

Kdy jsi poprvé zavítal do kotle?
Mě obyčejné koukání na hokej (ani fotbal) tolik nebralo, na to by stačila i televize. Vždy jsem se chtěl aktivně zapojovat do vytváření atmosféry, takže od první do zatím poslední návštěvy stadionu jsem v kotli. Poprvé tomu bylo v sezóně 2005/2006 na zápas s Havířovem, který nám poté o několik měsíců později ve čtvrtfinále sezónu ukončil.

Jak rekrutujete nové členy?
Ti se rekrutují sami. Kdo má zájem fandit, začne chodit do kotle. Kdo to myslí s aktivitou pro podporu klubu opravdu vážně, ten si dřív nebo později k UPB cestu najde.


Máte jeden fanklub, který všechny sdružuje, nebo jsou i další skupiny?
Kometa má svůj oficiální fanclub, ten však poslední roky funguje pouze, jako cestovní kancelář, která pořádá výjezdy na venkovní zápasy. Jeho členové v drtivé většině chodí na sezení, na atmosféře se nijak nepodílí, o tvorbě chorea a jiných aktivitách ani nemluvě. Proto před třemi lety vznikla skupina UPB, jež sdružuje ty fanoušky, kteří mají o dobré jméno naší fanouškovské obce opravdový zájem a dělají vše pro to, aby se dále rozvíjelo. Naše názory a představy se s těmi „fanclubáckými“ liší téměř ve všech bodech a tak je naše komunikace i spolupráce s ním téměř na nulové úrovni.

Kdo se stará o tvorbu chorea?
Jak už bylo řečeno dříve, nyní jde výhradně o záležitost UPB a lidí s touto skupinou sympatizujících.

Kolik lidí se na výrobě chorea podílí?
To je samozřejmě různé. Někdy se tvoří v pár lidech, jindy se nás na Rondo sejde třeba třicet. Takový počet je však spíše výjimečný.

Jak výrobu chorea financujete?
Před většinou domácích zápasů vybírají naše půvabné slečny peníze na choreo od všech fanoušků. Díky jejich ochotě pak můžeme nakupovat materiál. Finanční podporu od klubu nedostáváme. Tu místy čerpá pouze fanclub, který hrdě vystaví jakoukoliv reklamu, jež je dobře zaplacena. Na toto my nikdy nepřistoupíme.

Je cítit po Brně pořád stejná euforie, nebo to trochu upadá?
Jak se to vezme. Dříve lidé přibývali daleko rychleji. Dnes je nárůst logicky daleko pomalejší, ale to co bylo dříve bráno za neuvěřitelné je dnes bráno více, jako rutina. Stále je však vývoj fanoušků okolo Komety zajímavý, protože nyní se pracuje více na kvalitě, než na kvantitě, kterou beze sporu máme. 

Kdy ta euforie kolem Komety vypukla?
Když klub vlastní zloději se zájmem vytunelovat jej, postaví ho na hranu krachu, kolují informace o tom, že hráči prodávají zápasy, hraje se třetí nejvyšší soutěž a na stadion chodí pár desítek lidí, těžko se dají čekat zázraky. Potom však přišel Libor Zábranský a ihned bylo vidět, že se vše hne správným směrem, začal nárůst. Větší počty diváků se na tehdejší poměry objevovaly okolo sezóny 2004/2005, která vyvrcholila play-off s Ústím nad Labem. Pravidelně vyprodáno začalo být zřejmě při play-off 2007/2008, jež skončilo neslavným incidentem v Mladé Boleslavi. Vrchol poté nastal o rok později, kdy jsme ve finále 1. ligy nestačili znovu na Ústí. Tehdy lidé při předprodejích přes noc stanovali na ulici, aby si mohli koupit lístek na zápas. Po sezóně už přišlo odkoupení licence a s nástupem extraligy se nadšení samozřejmě ještě více zvýšilo. Ona euforie tedy panovala dlouhé roky.

Jak je na tom kometa s výzdobou svého města, nálepky, grafity...?
Nedávno jsme vytvořili první sadu nálepek z nichž většina už má své majitele. Lepí se všude možně, většinou však při venkovních zápasech. Co se týče grafity, tak s tou aktivitou teprve začínáme. Jeden „gráfek“ již byl vytvořen a uvidíme, jaký bude další vývoj. Ale proč ne, při kvalitním provedení může být i toto skvělá prezentace.

Máte nebo měli jste nějakou družbu?
Není žádným tajemstvím, že máme výborné vztahy s fanoušky Slovanu Bratislava. Několikrát do sezóny je rádi uvítáme u nás, stejně tak jako rádi my zavítáme k nim. Toto spojení vyplynulo z družby, která už léta panuje na fotbalovém poli.

V Brně je rovněž fotbalová Zbrojovka, je to konkurent, nebo spojenec?
Situace je čím dál příznivější. Jak už bylo řečeno téměř všichni členové UPB podporují taktéž Zbrojovku a řada z nás pravidelně jezdí i na její venkovní zápasy. Napětí, které ještě před nedávnem panovalo je ta tam a oba tábory se již, zdá se, respektují. Důkazem toho budiž i stále častější účast dříve čistě zbrojováckých fanoušků na domácích zápasech i výjezdech Komety. I mezi komeťaky, kteří se neřadí do UPB pozorujeme kladný vztah ke Zbrojovce.Jaký máte repertoár chorálu a snažíte se vymýšlet nové?
Náš repertoár je podlé mého názory velice široký. Jeden z mých soukmenovců nedávno udával, že máme okolo padesáti chorálů či popěvků, takže se držme třeba tohoto čísla. Samozřejmě jich tolik nepoužijeme při každém zápase, ale ona pestrost a stálé obnovování repertoáru je jednou z věcí, na kterých si zakládáme. Monotónní pokřiky s konstantním potleskem, což je bohužel prezentace většiny extraligových fanoušků, jsou směr, kterým se rozhodně nechceme ubírat. S novými chorály přicházíme každou sezónu. Každý rok zařadíme zhruba dva až tři zcela nové. Inspiraci čerpáme z evropských i světových kotlů, naopak českou scénu ze zásady „nevykrádáme“.

Kdo je vašim největším rivalem? a jak probíhají vzájemná derby?
V současnosti jsou to samozřejmě pražské kluby. Pro mě osobně to vždy bude Sparta, přestože výjezdové počty ukazují spíše na Slavií. Ještě do loňské sezóny se pak na špičce nenáviděných soupeřů držela Mladé Boleslav, které nikdy nezapomeneme špínu a podrazy, které proti nám použila v památném play-off 2008. Jako moravské derby je potom brán zápas se Zlínem, jenž je už vzhledem ke stylu jejich hry a charakteru hráčů, zárukou adrenalinového zážitku. Každé takové utkání s naším milovaným soupeřem probíhá trochu jinak, o stupeň větší napětí a jisté riziko problémů tu však jistě je.

Čím dál častěji je na zimácích k vidění pyro, jak je na tom Kometa a co si o používání pyra myslíte?
Nemohu mluvit za celou Kometu, ale v UPB proti pyru nikdo nic nemá, naopak rádi ho použijeme. Doma se krotíme, tam použijeme maximálně interiérovky, nechceme, aby měl náš klub zbytečné problémy. Venku se občas odpálí i něco většího, ten efekt to prostě má. Lidi to vždy vyhecuje, atmosféře to přidá a co si budeme povídat, vypadá to hezky. Samozřejmě se vše snažíme používat bezpečně tak, abychom nikoho neohrozili. Velice často pyro používáme při cestách na výjezdy, před stadiony atd.

T!P - Rozhovor s fanouškem znojemských Orlů

Na který zápas nejraději vzpomínáš?
Těch zápasů je určitě více. Z domácích mi například utkvěl v paměti 7. zápas play-off proti Chomutovu v roce 2009. Tehdy byla v Rondu výrazně překročena kapacita, v kotli stál člověk bez přehánění otočen na bok, aby se vlezl. Zápas jsme v euforii zvládli, zvítězili 3:0 a postoupili do finále. Z venkovních potom určitě většina těch v play-off. V první lize to byla velká paráda, letošním vyřazovacím bojům v nejvyšší soutěži však nemůže konkurovat téměř nic a těžko z nich vybrat jeden nejlepší zápas. Obrovský zážitek přinesl také ve druhé extraligové sezóně výjezd na Spartu, kde se nám tehdy podařilo vyhrát na nájezdy a odvěkého rivala tak porazit tuším po 24 letech.

Autor: MR

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • Zbrojovka Brno Indian 09.10.2012, úterý, 12:17 + 0 - 0
  Kolem toho roku 2000 Kometa neměla prakticky žádnou návštěvnost, protože se povedli třeba jen 4 výhry za sezonu. Tuším dva roky po sobě skončila poslední a sestoupila do druhé ligy. V té době byl o něco lepší Ytong, kterej hrál na hranici baráže. Z Ytongu se po čase stala Hvězda Brno a následně aktuální Technika, která je teď braná jako hlavně vysokoškolskej tým (kdyžtak někdo znalejší opravte). Co se týče těchto dvou fanouškovských táborů tak těžko soudit, někdo rivalitu cítil a někdo prostě chodil v té době na lepší tým. Já osobně rivalitu cítil, protože jsem začal chodit na hokej pravidelně na Ytong a ke Kometě jsem neměl prakticky žádnej vztah, protože mě předtím hokej nijak nezajímal.
 • HC Zubr Přerov Přerovák88 05.10.2012, pátek, 07:52 + 0 - 0
  Pěkný rozhovor. 4Civilista. V roce 2000/2001 byla v Brně Hvězda Brno a Kometa Brno. Oba týmy měly návštěvnost následující. Hvězda 783 diváků na zápas a Kometa 1347 diváků na zápas. Před deseti lety teda chodilo více lidí na hokej například v Prostějove (3484 diváků na utkání), Třebíči (2946) nebo Ústí nad Labem (2916). Jde vidět, že ani ne za deset let jde udělat z klubu s podprůměrnou diváckou základnou a kulisou, fungující podnik.
 • FC Hradec Králové HonzaHcHk 04.10.2012, čtvrtek, 20:46 + 1 - 0
  Civilista: Že by byly dvě Komety jsem nikdy neslyšel. Tím neříkám, že nebyly. Také znám ale pouze Kometu a Techniku (druhá liga). Jinak chválit Kometu moc nemá cenu, podle mě nejlepší tábor u nás celkově. Letos zatím každý zápas vyprodáno i ve všední dny. Chorea, plná hala, takže to je dobře slyšet. Do fandění se zapojuje celý stadion. Třeba když po zákroku brankáře vstane doslova celý stadion. SK Slavia má dobrý kotel, ale prostě podle mě to na plné fandící Rondo nemá :) I když v derby to bylo téměř impozantní. Kometa bohužel tak velký stadion nemá..
 • 1.FC Slovácko FanaticBoy 04.10.2012, čtvrtek, 20:15 + 0 - 0
  Civilista: A né spíše Kometa a Technika Brno?
 • Zbrojovka Brno Zbrojovák1913 04.10.2012, čtvrtek, 19:13 + 0 - 0
  Kometa a Boby - to je naše hobby!
 • bez klubu Civilista 04.10.2012, čtvrtek, 19:11 + 0 - 0
  Pěkný rozhovor ještě mám možná hloupý dotaz, ale někde jsem četl, že v brně byly snad jednu dobu komety dvě (Kometa Brno a Hvězda Brno) a hráli stejnou soutěž. Jak to tehdy bylo s fanouškama, kolik jich kterému klubu fandilo?
 • Zbrojovka Brno great-one 04.10.2012, čtvrtek, 19:06 + 0 - 0
  Jako ve všem souhlas, jen ta první věta je trošku zkreslená. UPB pomáhá s choreografiemi na fotbale, když to jde, ale není hlavním iniciátorem. Tak aby to nebylo bráno tak, že si přivlastňujeme něco, co není naše zásluha. Tady bych asi poprosil autora o úpravu. Choregrafie na Zbrojovce jsou zcela v režii OS Zbrojováci. Ovšem tady zase narazíme na provázanost, protože spousta členů UPB je zároveň členy tohoto OS.
clbannerVidea

Bad Blue Boys protestují proti Mamičům


další videa >
ULTRASSHOP.CZ Tipovačka
Fortuna liga CZFortuna liga CZ
1.
FC Baník Ostrava Casual88
439
2.
1.FC Slovácko champyon
427
3.
FC Viktoria Plzeň wawe48
413
4.
bez klubu Majkl1911
357
5.
bez klubu Son of Moravia
340
6.
FC Baník Ostrava mara1922
338
7.
FC Viktoria Plzeň navrcswansea
329
8.
Slezský FC Opava lamich2
324
9.
SK Slavia Praha TomSesivka
323
10.
bez klubu Cestovatel
321
Fortuna liga SKFortuna liga SK
1.
bez klubu DavidOFF
191
2.
FC Baník Ostrava mara1922
180
3.
1.FC Slovácko champyon
144
4.
FC Viktoria Plzeň navrcswansea
144
5.
1.FC Slovácko FanaticBoy
143
6.
FC Viktoria Plzeň wawe48
139
7.
MŠK Žilina Nordic Division
138
8.
FC Baník Ostrava mario72
135
9.
bez klubu Cestovatel
120
10.
1.SC Znojmo Jerzy-Okurkari
116
ULTRASSHOP.CZ Tipovačka >
Blog fanoušků & Groundhopping
BLOG: Derby o Sudety s pocho... 02.07.2020, čtvrtek, 12:16

BLOG: Derby o Sudety s pocho...


Pusťte fanoušky na fotbal, a... 08.06.2020, pondělí, 13:45

Pusťte fanoušky na fotbal, a...


Tour de Hodolany 1912 slaví ... 06.04.2020, pondělí, 18:02

Tour de Hodolany 1912 slaví ...

další články >
Vlajkonosi.cz
VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019, pátek, 21:15

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019, sobota, 09:57

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!


VLAJKONOŠI na Slovácku 15.10.2019, úterý, 15:40

VLAJKONOŠI na Slovácku

více na www.vlajkonosi.cz>
Hooligans.info
V Košicích se slavila výhra vhozenými pneumatikami 10.08.2020, pondělí, 19:25

V Košicích se slavila výhra vhozenými pneumatikami


V Nitře atmosféra, nápisy a dýmovnice Slovanu 10.08.2020, pondělí, 07:10

V Nitře atmosféra, nápisy a dýmovnice Slovanu


Na Vrchovině odstartovala MSFL s vůní pyrotechniky 08.08.2020, sobota, 23:36

Na Vrchovině odstartovala MSFL s vůní pyrotechniky

více na www.hooligans.info>
Fanaticky.cz
V Košicích se slavila výhra vhozenými pneumatikami 10.08.2020, pondělí, 19:25

V Košicích se slavila výhra vhozenými pneumatikami


V Nitře atmosféra, nápisy a dýmovnice Slovanu 10.08.2020, pondělí, 07:10

V Nitře atmosféra, nápisy a dýmovnice Slovanu


Na Vrchovině odstartovala MSFL s vůní pyrotechniky 08.08.2020, sobota, 23:36

Na Vrchovině odstartovala MSFL s vůní pyrotechniky

více na www.fanaticky.cz>
Nejčtěnější články měsíce
Pardubice slaví postup - Z d... 13.07.2020, pondělí, 20:13

Pardubice slaví postup - Z d...


Prohlášení Sektoru 1905 k Pa... 04.08.2020, úterý, 18:38

Prohlášení Sektoru 1905 k Pa...


Omezený počet fanoušků? Jeb*... 03.08.2020, pondělí, 20:32

Omezený počet fanoušků? Jeb*...

Komentáře
včera, 17:34 - Cestovatel
Potvrzuji, 50% kapacity stadio...
včera, 15:22 - Fafrnek
Super Cassovia...lepsi fans n...
včera, 05:41 - MP11
50% z kapacity stadionu.
10.08.2020, pondělí, 20:42 - lamich2
Jak to mají na Slovensku s ome...
08.08.2020, sobota, 20:40 - Cepin
Dva kluby, dva stadiony.
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace