o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Rozhovor s fanouškem Manchesteru City

rozhovory středa, 27.11.2013 - přejít do komentářů
Rozhovor nejen o anglické scéně
/titleImg/rozhovor-s-fanouskem-manchesteru-city/1/5297.jpg?width=570

1. Ahoj, můžeš se nám představit?
Jsem Dave, je mi 33 a žiju centrálním Manchesteru, Hulme.

2. Kterému týmu fandíš a jak dlouho mu fandíš?
Fandím Manchesteru City. Můj první zápas byl doma, proti Wimbledonu (starý, původní klub) v roce 1986. Hrálo se na Maine Road (starý stadion).

3. Jaké jsou vaše vztahy s vedením klubu?
Vztahy jsou celkem dobré. Není co o tom říkat víc. Je to hlavně kvůli způsobu, jakým se klub za posledních 5-6 let proměnil. Neznamená to ale, že je všechno ideální. Problémy jsou například ze zvýšenou cenou vstupenek. Hodně z nás si ale kupuje permice na celý rok, které vyjdou levněji, než je průměr v Premier League a dokonce platíme i méně, než některé kluby, co hrají Ligu Mistrů (i cena permic ale roste).
Zdá se, že klub si snaží přizpůsobit novou generaci fanoušků na úkor místním, tradičním fans, jako jsem já a další, co koncem 90. let jezdili za svým klubem po celé zemi, na každý zápas co se hrál. V tý době tu ještě byly skupiny ultras, dobře organizované a ne jen u nás, ale i u našich soupeřů.

4. Existují u vás nějaké ultras/hooligans skupiny?
V celé Velké Británii už skoro žádné skupiny ultras neexistují. Existují různé fancluby, co se snaží zlepšit atmosféru na stadionech. Jsou zodpovědné za flagy a další zástavy, snaží se dělat co největší hluk na stadionech atd. Ale v zemi, kde lidi dostávají zákazy i za pravidelné hromadné vstávání na tribunách se toho už moc dělat nedá.
Pokud jde o hooligans skupiny, tak ty ještě existují (v City i většině klubů). Je mnoho incidentů, ale normální fanoušek, který chodí na každý zápas neuvidí na stadionu činnosti spojené s těmito skupinami. Nejsem expert na hooligans scénu, ale z mé zkušenosti z minulé sezóny se mladší skupiny (17/18+ let) se pohybují při venkovních zápasech po městech, chodí do hospod a dávají o sobě vědět, že stále existují. Na druhou stranu, podle mého otce, lidi co chodí z domu na fotbal a pak zase domů se o ničem z tohoto prostředí ani nikdy nedoví.

5. Můžeš představit fans scénu v Anglii?
Celkově bych řekl, že se začíná zlepšovat, ale je daleko za fans scénou ve většině Evropy. Vznikají skupiny (podobně jako v roce 1894), co jsou ovlivněné Ultras scénou ve zbytku Evropy. Můžete vidět lidi v klubových barvách, také mnoho vlajek, ale stadiony jsou často tiché. Kamarádi z jiných zemích říkali, že to v Anglii na fotbale vypadá jako v divadle. Existuje pro to mnoho důvodů, třeba ceny lístků. V Premier Leaguje je velmi vzácné platit za lístek pro dospělého míň jak 30 GBP (pozn. kolem 920 KČ). V Londýně se platí za nejlevnější lístky na zápas i 50 GBP (pozn. 1500 KČ). Moje roční permice vyjde na 24 GBP na zápas (pozn. okolo 730 kč). Další faktor je, že průměrný věk davu je 41 let.
V Británii je hodně akcí „AMF“, je to velmi populární, hodně lidí to však podporuje jen proto, aby vypadali „casual“ apod. Teď ale na tribuny nechodí tradiční fanoušci, chodí tam hlavně turisti...

6. Slyšel jsem, že fanoušci v Manchesteru více podporují City a ne United, je to pravda?
Upřímně řečeno, tak podle mě ne. Hodně lidí tvrdí, že fandí Man U. ale třeba na stadion nechodí. Otázka jestli je Manchester modrý nebo červený je už únavná. Když půjdete po městě a budete se ptát lidí, tak se výsledek bude lišit ulici od ulice, hospodu od hospody.

7. Navštěvuješ venkovní zápasy?
Navštěvuju, ale méně než v posledních dvaceti letech, daří se mi jet na 5 – 10 zápasu za sezónu ven. Před deseti lety jsem si nechal ujít jen 2 nebo 3 zápasy v sezóně, ale v dnešní době se výdaje za vstupenky, dopravu a pivo zdvojnásobily, moje výplata však ne! Například: ke konci měsíce jedu na Aston Villu, moje vstupenka a jízdenka přijde asi na 75 GBP, celý den s pitím, jídlem a ostatními náklady to vyjde až na 150 GBP za den (asi 4600 kč).
Neočekávám, že vyjedu někam v základní skupině LM, jsem zklamaný, že si nechám ujít Moskvu, ale měli bychom postoupit a umím si představit, že pojedu na vyřazovací část. V posledních letech jsem zažil fantastické výjezdy po Evropě (Neapol, Amsterdam, Hamburk..).

8. Můžeme najít v Manchesteru nějaký street art (graffiti) od fanoušků?
Haha, je pravděpodobné, že můžete najít kousky graffiti,  zejména v období po derby, ale nedá se tomu říkat street-art, jde spíš o slogany a urážky.
Jedna z oblastí, co se na ulici vizuálně rozrostla jsou samolepky. Skupinka fans United rozlepuje nálepky na obou stranách města, stejně jako mnohé skupiny po celé Evropě.

9. Slyšel jsi někdy něco o ultras nebo hooligans z Česka?
Jsem si vědom přítomností českých ultras a hooligans, četl jsem o tom v událostech, viděl různé akce na stadionech, ale jsem mnohem více obeznámen se scénou v jiných evropských zemích.
Myslím, že i tak byste měli soupeře tak trochu respektovat, když někam jedete a být připravení na to, že po vás někdo půjde. To je, podle mého názoru, špatně u mnoha britských fans, dost si jich myslí, že si venku můžou dělat co chtějí nebo mezi sebou šíří poplašné zprávy o místech, kam by měli jet (hlavně o východní Evropě).

10. Máš nějaký vzkaz pro ultras z Česka a Slovenska a pro fanoušky supporters.cz?
No byla by to tak obecná zpráva, pro všechny ultras ve světě, dělejte dál to, co děláte! Poskytujete obrovskou výhodu hráčům při zápase! V den, kdy budou zápasy bez barev a supportu (nemyslím dnešní Anglii), v ten den nastane smrt fotbalu, hry, které tolik milujeme!

Autor: Piotr

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • bez klubu LOFC1881 03.12.2013, úterý, 07:54 + 0 - 0
  Na ten Millwall se te ptam proto,ze my vyrazili v 5 členné ceskoslovenske koalici,ale viděli jsme jenom první poločas,jelikož jsme byli předčasně vykazani a následně pod tribunou odsouzeni a s pokutou 80 liber vyvedeni za brány Denu za to,ze po vstřelení gólu jsme slavili proneseným Kozlem v plechu a problém byl na světě..to byla komedie..jinak s pivem ve 3.lize nikde problém nebyl jenom na tom Millwallu
 • bez klubu LOFC1881 03.12.2013, úterý, 07:42 + 0 - 0
  V Miltonu jsme byli taky,když jim postavili nové stanek pro 30000 lidi a měli hned velký ambice postupovat,ale to se jim dodnes nepovedlo,trénoval tam Paul Ince myslím..
 • bez klubu pilgrim 02.12.2013, pondělí, 10:37 + 0 - 0
  bylo tam kolem 50 000 fans, z toho tak více než 2/3 byl Brentford, Yeovil nakonec s obrovskou haluzí ubránil to své dost šťastné poločasové vedení. Millwal jsem už viděl 3krát, teď jsem nebyl, chystám se tam zase až na jaře - doma na Preston a hned v týdnu do Milton Keynes, a pak zase snad do Wembley
 • bez klubu LOFC1881 01.12.2013, neděle, 15:27 + 0 - 0
  Kolik bylo lidi,když jste hráli vloni to finale ve Wembley?To musel bejt pěknej pech ten konec sezony,soude podle toho jak to zde dramaticky popisuješ �� japak výjezd na Millwall dal sis?
 • bez klubu pilgrim 01.12.2013, neděle, 11:15 + 0 - 0
  Orient zatím překvapivě šlape, otázkou je, jestli si udrží konstantní formu, tyhle týmy nemají široké kádry, liga je dlouhá a náročná, no uvidíme. Řekl bych, že Wolves si zajistí přímý postup, potom hodně věřím Prestonu, pro tyhle kluby je League One malá soutěž, ty v ní nemají co dělat, ale zase jsou skvělým oživením pro ten zbytek, pamatuju jak jsem s nadšením šel do Griffin Parku na Forest anebo Leeds. Pokud by Leyton anebo Brentford náhodou postoupil výše, tak by tam byli stejně jen fackovacími panáky, minimálně z fanouškovského hlediska, doma by měli away fans téměř pokaždé jasnou převahu - tam už hrají opravdu velké týmy s pořádným fans zázemím. Do toho ten stadión, když tam přijde kolem 10 tisíc, tak se v tom minimálním prostoru kolem tribun nedá ani pohnout, byl by to blázinec, na druhé straně by si to místní, kteří roky a roky poctivě chodí na prales určitě užili....:-) Vloni to už málem vyšlo, ale závěr sezóny byl epický - nesmyslně ztracené 2 body na hřišti sestupujícího Hartlepoolu byly korunovány v posledním kole porážkou s Doncasterem - byl to boj o přímý postup, Bees měly v 95. minutě penaltu - kdyby ji Trotta proměnil, tak se slaví přímý postup, brankář to vyrazil a z protiútoku Rovers dali gól a slavili postup oni, bylo mi jasné, že taková porážka poznamená psychiku, na penalty se ještě postoupilo do Wembley, ale tam se to už klasicky celé posralo. Letos to také vidím na play off, a třeba se potkáme ve Wembley :-)
 • bez klubu LOFC1881 01.12.2013, neděle, 07:57 + 0 - 0
  O's to letos pekne nakopli a sou na postup,ale taky myslím,ze Championship by pro ne bylo už trochu velký sousto,ale sezona je hodne dlouha,tak to může dopadnout všelijak.Me by vyhovovalo finale play Off ve Wembley,to bych musel vyrazit i když už tam nejsem a sleduju to pouze na netu,ale v srdci mam ten klub stále a ty parádní matce taky��
 • bez klubu pilgrim 30.11.2013, sobota, 15:05 + 0 - 0
  LOFC - ta stará tribuna za bránou byla před pár léty rekonstruovaná, teď je z ní dělená patrová tribuna - nahoře jsou sedačky a dole je stání - celá je určená pro away fans, nejlepší support, co jsem tam zažil bylo s Prestonem, dole to bylo totálně našlapané - a dav byl 90 minut v neustálém pohybu, a horní tribuna byla také skoro zaplněna - ta se také často přidávala k chorálům ze spoda, nicméně stadión spadl, když rozhodčí foukl v 95 minutě penaltu pro domácí a tetovaný borec ji proměnil, to bylo správné peklo. Pro mně velmi podstatnou výhodou stadiónu je, že v každém jeho rohu je tradiční britský pub s dobrými pivy :-). Ale co mám informace, tak se co nevidět bude stavět nový stadión, bude to celé posunuto více k Temži až za High Street, kousek od Kev Garden, kapacita kolem 20 tisíc, klub má ambice postoupit, co nejdříve do Championshipu, nicméně ta League One mi tam pro ně za současných podmínek sedí tak akorát, vyšší soutěž by pro ně už byla velkým soustem
 • bez klubu LOFC1881 30.11.2013, sobota, 00:39 + 0 - 0
  Pilgrime čoveče,ten Brentford to ti byl jeden z nejlepsich výjezdu na to hodne rad vzpominam..tam tenkrat jeste byla za brankou staricka tribuna na stání a nás se tam mačkalo 2000,přitý vši parade a po Golu v 85.minute pri golu pro nas na 2:1,propukly takovy ovace,ze to uz snad ani nejde zopakovat toto kurwafix to bylo,Brentford má pěknej stadionek teď už bohužel s dostavenou tribunou a kouzlo je tak trochu pryč..
 • bez klubu pilgrim 29.11.2013, pátek, 10:28 + 0 - 0
  LOFC1881 - a to si vem, že na Leytonu je v rámci League One dost nuda, já si tam raději chodím na Brentford, a když už na nějakou vyšší soutěž, tak na Charlton
 • bez klubu LOFC1881 29.11.2013, pátek, 07:08 + 0 - 0
  Mám odchozený 2.ročníky ve 3.lize(N Power leaque one) v letech 07 a 08 musím říct že hlavně výjezdy stály rozhodně zato.Doma chodilo 5tisic, ale ven nás jezdilo i 2 tisice(Millwall,Leeds,Nottingham)cena vstupenek byla 20 liber doma i venku..
 • FC Baník Ostrava jasomja86 28.11.2013, čtvrtek, 12:30 + 0 - 1
  klasicky spartan no... Je pravda ze o nizsich soutezich jsem slysel jen samou chvalu..
 • FC Viktoria Plzeň Plzeňák 28.11.2013, čtvrtek, 09:52 + 0 - 0
  včera asi zapoměli fandit
 • FC Baník Ostrava TommyFCB 27.11.2013, středa, 21:48 + 0 - 0
  Kdyby se celý stadion postavil, to by jako všechny vyhodili a hráli před prázdnými tribunami?:D Nechápu jak můžou mít dobré vztahy s vedením klubu, když nemůžou ani fandit.. Na stadionech se nesmí pít pivo a kouřit. Hnus, hnus, hnus.. Já se jen obávám, že Angláni se se vším smířili a už jim to snad ani nevadí.. Hlavně že frajer nasypal do klubu prachy a hraje se nahoře ://
 • bez klubu telefon 16.10.2013, středa, 10:17 + 1 - 0
  urcite sympatickejsie mi je takyto fanusik,ako kazdy,z akejkolvek krajiny-fanusik uspechu-takych je dost aj u nas aj v čr,aj v kazdej zemi...evidentne ide o cloveka ktory fandi svojmu klubu, ci tam mali tych arabov či kto ich teraz dotuje,alebo predtym boli len ,,tí druhí´´ v manchestri...rovnako ta chelsea mania/okrem ludi ktorí sympatizuju s andym frainom,apod. takych moc nezajima abramovič :D / aj unas a real madrid a barca mania su na smiech....a nie clovek ktory je oddany svojmu klubu...moj nazor
 • SK Slavia Praha T.I.M.M.Y 20.09.2013, pátek, 14:40 + 0 - 0
  Sid: Jestli soudíš atmosféru na stadionu podle televize..tak to klobouk dolů před tebou..
 • SK Sigma Olomouc Luc-Luc 18.09.2013, středa, 07:49 + 0 - 0
  ty jses sasek spartane...
 • FC Slovan Liberec Sid 17.09.2013, úterý, 16:54 + 0 - 1
  Jasně, není to už ta stará Anglie. Ale furt jsem toho názoru, že na těch atraktivních zápasech nebo na DERBY je mnohem lepší atmosféra než u nás! Nedávno jsem třeba koukal na zápas MU s Chelsea a musim říct, že jsem docela čučel, jaká tam byla atmosféra. Alespoň podle toho, co jsem slyšel! A já se jenom směju, jak tady sparťánek říká, že to jsou šašci a jsou k smíchu. Opravdu se ozval pravý člověk z pravého klubu.
 • HC Motor České Budějovice Jihočech 17.09.2013, úterý, 15:18 + 0 - 1
  Ti šašci alespoň chodí na stadion...
 • FC Hradec Králové Stokurew 17.09.2013, úterý, 14:02 + 0 - 0
  škoda, že nepadla otázka o nižších soutěžích, tam je to údajně pořád lidová zábava :-)) ale nevím.
 • FC Baník Ostrava Hammass 17.09.2013, úterý, 13:38 + 0 - 0
  zato z češi mají obrovský respekt a jsou z nich všude posraní, že..
 • AC Sparta Praha Moshe Dahan 17.09.2013, úterý, 13:13 + 1 - 1
  anglický šašci jsou v celé Evropě k smíchu
 • 1.FC Slovácko riedlss 17.09.2013, úterý, 12:33 + 0 - 0
  respekt......
 • Bohemians 1905 Thomos98 16.09.2013, pondělí, 21:19 + 0 - 0
  Dobry rozhovor takový byl potřeba o anglicke scéňě. AMF!
 • SK Slavia Praha Johy 16.09.2013, pondělí, 20:34 + 4 - 0
  Hodně dobrej rozhovor, díky za něj!
clbannerVidea

Fanoušci Viktorie Plzeň slaví 111 let klubu


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...


Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Obušku, z pytle ven! Maďaršt... 16.07.2022

Obušku, z pytle ven! Maďaršt...


Hučelo to jako v úlu! Slovan... 21.07.2022

Hučelo to jako v úlu! Slovan...


Vyprodané utkání, zakázaný n... 29.07.2022

Vyprodané utkání, zakázaný n...

Komentáře
před hodinou -
Chtělo by to taky trochu pokor...
04.08.2022, čtvrtek, 02:14 -
Pěknej počet hostů na Srbské. ...
03.08.2022, středa, 02:54 -
A teď všichni do Olomouce!
11.07.2022, pondělí, 20:24 -
to se nelíbí uživateli Supras ...
07.06.2022, úterý, 08:58 -
Nejlepší je ten vlasatej alkoh...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace