o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Rozhovor s ultras skupinou Levski Sofia

rozhovory neděle, 23.06.2019 - přejít do komentářů
Po repre zápase na Letné vznikl rozhovor se skupinou fanoušků ze Sofie
/titleImg/rozhovor-s-ultras-skupinou-z-levski-sofia/1/8872.jpg?width=570

Během reprezentačního utkání na Letné mezi naší reprezentací a Bulharskem se mi podařilo oslovit jednoho z Bulharů, který patří k fanouškům Levski Sofia. S jeho pomocí jsme kontaktovali vůdči osoby z tábora Levski Sofia, které nám poskytly zajímavé odpovědi na naše otázky. Bulhaři zdůrazňují, že se jedná o odpověďi celé skupiny, nikoliv jednotlivce. A my prosíme o shovívavost s překladem.

Díky do Sofie za poskytnutí rozhovoru.


Ahoj, jak jste si užili reprezentační zápas a jak se Vám líbila Praha?
Zdravím všechny, děkuji za pozvání k rozhovoru. I přes dlouhou cestu, jsme strávili v Praze skvělé dva dny. Myslím, že všichni znáte ten pocit, když jste v jiné zemi na fotbalovém utkání, takže to není třeba moc popisovat. Spousta nadšení, vášně, adrenalinu.
Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí a venku

Přijeli jste do Prahy dříve? Jak dlouho jste zde zůstali a co jste podnikli?
Přijeli jsme ve čtvrtek v poledne, ubytovali jsme se a až do pátečních ranních hodin jsme se poflakovali. Navštívili jsme pár slavných míst, mostů, ale také několik hospod a parků dále od centra. Další den, poté co jsme opustili hotel, jsme strávili téměř dvě hodiny před stadionem Letná a odpoledne před zápasem jsme měli pár piv v hospodě na Vltavě. Přišlo tam za námi více našich kluků, kteří přijeli až v den zápasu, společně se skupinou z Lovechu V té době nás bylo asi okolo 70 – 80 ultras. Po zápase v pátek jsme jeli zpět do Bulharska, takže jsme v Praze strávili téměř dva celé dny.
Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí, boty a venku

Jak se Vám líbil stadion „Letná“ a jaký je tvůj oblíbený stadion v Bulharsku a v celém světě?
Stadion jako je Letná, je přesně to, co v Bulharsku postrádám. Naše fotbalové zázemí je v hrozném stavu, zhruba 20 – 30 let zpátky, z období socializmu. Jen dva stadiony zde jsou v dobrém stavu – v Lovech a Razgrach. Zde jsou ideální podmínky pro potřeby fanoušků,  kapacita 8 – 10 tisíc míst, tribuny blízko hřiště a zastřešené tribuny. Bohužel zbytek, který zahrnuje náš domov „Georgi Asparuhov“ a také národní stadion v Sofii „Vasil Levski“ opravdu potřebují co největší možnou investici, tak aby mohlo být více lidí na tribunách za lepších podmínek.
Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí a stadión

Co se Ti vybaví, když se řekne Česká republika, po ultras stránce, které kluby z ČR znáš?
Samozřejmě na prvním místě je derby v Praze. Také fanoušci Baníku, Brna a Sigmy jsou velmi známí. Vlastně jsme se původně připravovali na cestu do Olomouce, protože zápas se měl původně odehrávat tam.
V posledních letech je Victoria hlavním vyslancem ČR v Evropě. Dokonce jeden z mých nejoblíbenějších cizích hráčů, který kdy hrál v Levski – Roman Procházka – zde loni přešel. Takže v současnosti jsou v Evropě i plzeňští známí.

Jaká je pro aktivní fanoušky situace v Bulharsku a kdo patří k největším hráčům v Bulharsku v kategorii ultras a kdo vede mezi chuligány? Popiš nám bulharskou situaci, kdo se přátelí s kým, kdo se s kým nenávidí…
Situace není vůbec dobrá. Jak již bylo řečeno v předchozích otázkách, stadiony jsou v příšerném stavu. To zastavilo všechny možnosti rozvoje. Po celé Evropě můžeme vidět mnoho typů skvělých choreí ale spousta z nich se nedá uskutečnit v Bulharsku právě kvůli špatnému stavu stadionu. Lidé sledují evropské zápasy v TV, vidí jejich stadiony, jejich hráče a spousta z nich toto i upřednostní před tím utrácet své peníze za staré tribuny na našich stadionech, slabé hráče a dokonce možná i zmanipulované zápasy.
Máme také problémy s televizními časy, protože mnoho zápasů začíná ve směšné časy. Například zápas v pondělí v 15:00 na stadionu se světly, dále například zápas ve Varně v 13:00, což znamená, že musíš vyrazit v 6:00 ze Sofie nebo cestuj 300 km ze zápasu, který začínal v neděli v 21:00.

V posledních pěti až šesti letech bylo provedeno mnoho akcí proti ultras. Politici na nás poukazují a nazývají nás teroristy. Nyní můžeš dostat dvouletý zákaz a pokutu 1000 Euro pokud tě nachytají byť jen s maskou. Policie selhává v řešení vražd a posílání do vězení za velké zločiny, ale pokud jde o něco proti fanouškům, jsou velmi aktivní. Ale všichni víme, že podobná situace je všude. I tak se snažíme o to nejlepší, navzdory těžkostem.

Nejvíce známý a podporovaný tým v Bulharsku je Levski, ten zná opravdu každý. Bohužel, čtyři roky jsou naše tribuny rozděleny a naše vystupování není na takové úrovni, jaké bylo a jaké by mělo být. I přes všechny problémy jsme co se fanoušků týče číslo jedna v účasti a to s velkým předstihem před ostatními týmy a to s mnoha zápasy, kde bylo okolo, nebo více než 10 tisíc fanoušků.

Téměř všechny zápasy Litex Sofia (CSKA fans je podporují – je to jejich volba, ale každý ví, co se tam odehrálo a ostatní fanoušci se jim smějí, protože si vybrali podporovat právě přejmenovaný Litex z Lovechu), hrají před asi tisícovkou lidí. Více lídí dorazí pouze na zápasy s námi, případně s Ludogoretzem.
Plovdivští fanoušci mají extrémní problémy se stadiony. Jejich tribuny byly zničeny s tím, že se postaví nové. Ale místo toho klub pořídili jen nějakou ubohou železnou konstrukci, pro pár stovek fanoušků. To stejné se děje také v Botevu, měl se zde stavět nový stadion, ale projekt byl zastaven a teď se hraje venku v Plovdivu v tréninkovém areálu.
Jediné město, které nemá větší fanklub je Stara Zagora. Fanoušci Beroe mají perfektní možnosti pro rozvoj, ale nedokážou nic realizovat a nemohou se tak s ostatními vůbec srovnávat.
Existují jisté vazby mezi Levski a Lokomotiv (Plovdiv), Botev (Plovdiv) + Spartak (Varna) + Neftohimik (Burgas), Beroe + Etar (Veliko Tarnovo).
Obecně hooligans scéna rok od roku slábne.slábnou. Mnoho aktivních vůdců pracuje v Evropě, zestárli a nebo mají problémy s policií.
Nejsou zde žádné velké akce, ta poslední byla tři roky zpět proti ACAV ce městě Blagoevgrad. V témže roce jsme získali významnou vlajku Botev Plovdiv prapor.
Nedávno se Lokomotiv Plovdiv dvakrát střetl s CSKA a jednou s Botevem. Objektivně můžeme říci, že Plovdiv je aktivnější poslední rok, dva. No a menší boje probíhají občas, ne příliš často, v Sofii.

Na které aktivity svého tábora z poslední doby jsi nejvíce hrdý?
Nejlepší představení, na které musí být hrdý každý fanoušek Levski se odehrálo v roce 2014, kdy jsme oslavili sté výročí klubu! V té době jsme byli jednotní a velmi silní!
Naše skupina byla založena 8 měsíců poté na základě několika podskupin, které přestaly být v Sektoru B aktivní a z ničeho nic jsme byli my součastí hlavní tribuny a ačkoliv není tato tribunu pro naše potřeby ideální, dá se říct, že jsme známí pro naši vášeň a hlasité chorály.

V zápase s ČR jste fandili výborně. Panuje v Bulharsku všeobecně smír mezi tábory na reprezentační zápasy? Které fanouškovské tábory do ČR dorazily, krom toho vašeho?
Bulharští ultras nemají tradici v podporování národního týmu. Tento zápas byl možná nejlepší za posledních 15 let spolu se zápasem s Amsterdamem v roce 2017. Tohle by se mohlo změnit jen v případě setkání všech hlavních skupin, ale zatím se nic takového nestalo. Máme špatné zkušenosti, před třemi léty jsme všichni přistoupili na „Code of Honor“ bojovat pouze holýma rukama a nepoužívat zbraně, ale naneštěstí se to zrušilo jen o několik týdnů později  a všechny strany se pak vzájemně začaly obviňovat. . Téměř všichni fanoušci na vzdálených zápasech jsou běžní fanoušci z dalších evropských zemí a tyhle události využívají také jako prázdniny.

Na závěr vždy necháváme prostor na vyjádření, vzkaz od tebe pro naše čtenáře.
Omlouvám se za naši ne moc dobrou angličtinu a vzkazuji: "Žádná politika, žádné peníze od majitelů klubů, ale čistá oddanost a vášeň na tribunách."

Autor: DD

clbannerVidea

Atmosféra při zápase mezi pražskou Slavií a ostravským Baníkem


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
BLOG FANOUŠKŮ: Už při cestě ... 30.10.2022

BLOG FANOUŠKŮ: Už při cestě ...


Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Tradiční ostravsko-pražské p... 13.11.2023

Tradiční ostravsko-pražské p...


Nazdar Julku, my se nikdy ne... 15.11.2023

Nazdar Julku, my se nikdy ne...


Nevpuštěné choreo v Římě a š... 10.11.2023

Nevpuštěné choreo v Římě a š...

clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace