o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video tipovačka

Rozhovor s ultras skupinou Levski Sofia

rozhovor neděle, 23.06.2019 19:00 - přejít do komentářů
Po repre zápase na Letné vznikl rozhovor se skupinou fanoušků ze Sofie
images/clanky/rozhovor-s-ultras-skupinou-z-levski-sofia-8872.jpg

Během reprezentačního utkání na Letné mezi naší reprezentací a Bulharskem se mi podařilo oslovit jednoho z Bulharů, který patří k fanouškům Levski Sofia. S jeho pomocí jsme kontaktovali vůdči osoby z tábora Levski Sofia, které nám poskytly zajímavé odpovědi na naše otázky. Bulhaři zdůrazňují, že se jedná o odpověďi celé skupiny, nikoliv jednotlivce. A my prosíme o shovívavost s překladem.

Díky do Sofie za poskytnutí rozhovoru.


Ahoj, jak jste si užili reprezentační zápas a jak se Vám líbila Praha?
Zdravím všechny, děkuji za pozvání k rozhovoru. I přes dlouhou cestu, jsme strávili v Praze skvělé dva dny. Myslím, že všichni znáte ten pocit, když jste v jiné zemi na fotbalovém utkání, takže to není třeba moc popisovat. Spousta nadšení, vášně, adrenalinu.
Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí a venku

Přijeli jste do Prahy dříve? Jak dlouho jste zde zůstali a co jste podnikli?
Přijeli jsme ve čtvrtek v poledne, ubytovali jsme se a až do pátečních ranních hodin jsme se poflakovali. Navštívili jsme pár slavných míst, mostů, ale také několik hospod a parků dále od centra. Další den, poté co jsme opustili hotel, jsme strávili téměř dvě hodiny před stadionem Letná a odpoledne před zápasem jsme měli pár piv v hospodě na Vltavě. Přišlo tam za námi více našich kluků, kteří přijeli až v den zápasu, společně se skupinou z Lovechu V té době nás bylo asi okolo 70 – 80 ultras. Po zápase v pátek jsme jeli zpět do Bulharska, takže jsme v Praze strávili téměř dva celé dny.
Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí, boty a venku

Jak se Vám líbil stadion „Letná“ a jaký je tvůj oblíbený stadion v Bulharsku a v celém světě?
Stadion jako je Letná, je přesně to, co v Bulharsku postrádám. Naše fotbalové zázemí je v hrozném stavu, zhruba 20 – 30 let zpátky, z období socializmu. Jen dva stadiony zde jsou v dobrém stavu – v Lovech a Razgrach. Zde jsou ideální podmínky pro potřeby fanoušků,  kapacita 8 – 10 tisíc míst, tribuny blízko hřiště a zastřešené tribuny. Bohužel zbytek, který zahrnuje náš domov „Georgi Asparuhov“ a také národní stadion v Sofii „Vasil Levski“ opravdu potřebují co největší možnou investici, tak aby mohlo být více lidí na tribunách za lepších podmínek.
Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí a stadión

Co se Ti vybaví, když se řekne Česká republika, po ultras stránce, které kluby z ČR znáš?
Samozřejmě na prvním místě je derby v Praze. Také fanoušci Baníku, Brna a Sigmy jsou velmi známí. Vlastně jsme se původně připravovali na cestu do Olomouce, protože zápas se měl původně odehrávat tam.
V posledních letech je Victoria hlavním vyslancem ČR v Evropě. Dokonce jeden z mých nejoblíbenějších cizích hráčů, který kdy hrál v Levski – Roman Procházka – zde loni přešel. Takže v současnosti jsou v Evropě i plzeňští známí.

Jaká je pro aktivní fanoušky situace v Bulharsku a kdo patří k největším hráčům v Bulharsku v kategorii ultras a kdo vede mezi chuligány? Popiš nám bulharskou situaci, kdo se přátelí s kým, kdo se s kým nenávidí…
Situace není vůbec dobrá. Jak již bylo řečeno v předchozích otázkách, stadiony jsou v příšerném stavu. To zastavilo všechny možnosti rozvoje. Po celé Evropě můžeme vidět mnoho typů skvělých choreí ale spousta z nich se nedá uskutečnit v Bulharsku právě kvůli špatnému stavu stadionu. Lidé sledují evropské zápasy v TV, vidí jejich stadiony, jejich hráče a spousta z nich toto i upřednostní před tím utrácet své peníze za staré tribuny na našich stadionech, slabé hráče a dokonce možná i zmanipulované zápasy.
Máme také problémy s televizními časy, protože mnoho zápasů začíná ve směšné časy. Například zápas v pondělí v 15:00 na stadionu se světly, dále například zápas ve Varně v 13:00, což znamená, že musíš vyrazit v 6:00 ze Sofie nebo cestuj 300 km ze zápasu, který začínal v neděli v 21:00.

V posledních pěti až šesti letech bylo provedeno mnoho akcí proti ultras. Politici na nás poukazují a nazývají nás teroristy. Nyní můžeš dostat dvouletý zákaz a pokutu 1000 Euro pokud tě nachytají byť jen s maskou. Policie selhává v řešení vražd a posílání do vězení za velké zločiny, ale pokud jde o něco proti fanouškům, jsou velmi aktivní. Ale všichni víme, že podobná situace je všude. I tak se snažíme o to nejlepší, navzdory těžkostem.

Nejvíce známý a podporovaný tým v Bulharsku je Levski, ten zná opravdu každý. Bohužel, čtyři roky jsou naše tribuny rozděleny a naše vystupování není na takové úrovni, jaké bylo a jaké by mělo být. I přes všechny problémy jsme co se fanoušků týče číslo jedna v účasti a to s velkým předstihem před ostatními týmy a to s mnoha zápasy, kde bylo okolo, nebo více než 10 tisíc fanoušků.

Téměř všechny zápasy Litex Sofia (CSKA fans je podporují – je to jejich volba, ale každý ví, co se tam odehrálo a ostatní fanoušci se jim smějí, protože si vybrali podporovat právě přejmenovaný Litex z Lovechu), hrají před asi tisícovkou lidí. Více lídí dorazí pouze na zápasy s námi, případně s Ludogoretzem.
Plovdivští fanoušci mají extrémní problémy se stadiony. Jejich tribuny byly zničeny s tím, že se postaví nové. Ale místo toho klub pořídili jen nějakou ubohou železnou konstrukci, pro pár stovek fanoušků. To stejné se děje také v Botevu, měl se zde stavět nový stadion, ale projekt byl zastaven a teď se hraje venku v Plovdivu v tréninkovém areálu.
Jediné město, které nemá větší fanklub je Stara Zagora. Fanoušci Beroe mají perfektní možnosti pro rozvoj, ale nedokážou nic realizovat a nemohou se tak s ostatními vůbec srovnávat.
Existují jisté vazby mezi Levski a Lokomotiv (Plovdiv), Botev (Plovdiv) + Spartak (Varna) + Neftohimik (Burgas), Beroe + Etar (Veliko Tarnovo).
Obecně hooligans scéna rok od roku slábne.slábnou. Mnoho aktivních vůdců pracuje v Evropě, zestárli a nebo mají problémy s policií.
Nejsou zde žádné velké akce, ta poslední byla tři roky zpět proti ACAV ce městě Blagoevgrad. V témže roce jsme získali významnou vlajku Botev Plovdiv prapor.
Nedávno se Lokomotiv Plovdiv dvakrát střetl s CSKA a jednou s Botevem. Objektivně můžeme říci, že Plovdiv je aktivnější poslední rok, dva. No a menší boje probíhají občas, ne příliš často, v Sofii.

Na které aktivity svého tábora z poslední doby jsi nejvíce hrdý?
Nejlepší představení, na které musí být hrdý každý fanoušek Levski se odehrálo v roce 2014, kdy jsme oslavili sté výročí klubu! V té době jsme byli jednotní a velmi silní!
Naše skupina byla založena 8 měsíců poté na základě několika podskupin, které přestaly být v Sektoru B aktivní a z ničeho nic jsme byli my součastí hlavní tribuny a ačkoliv není tato tribunu pro naše potřeby ideální, dá se říct, že jsme známí pro naši vášeň a hlasité chorály.

V zápase s ČR jste fandili výborně. Panuje v Bulharsku všeobecně smír mezi tábory na reprezentační zápasy? Které fanouškovské tábory do ČR dorazily, krom toho vašeho?
Bulharští ultras nemají tradici v podporování národního týmu. Tento zápas byl možná nejlepší za posledních 15 let spolu se zápasem s Amsterdamem v roce 2017. Tohle by se mohlo změnit jen v případě setkání všech hlavních skupin, ale zatím se nic takového nestalo. Máme špatné zkušenosti, před třemi léty jsme všichni přistoupili na „Code of Honor“ bojovat pouze holýma rukama a nepoužívat zbraně, ale naneštěstí se to zrušilo jen o několik týdnů později  a všechny strany se pak vzájemně začaly obviňovat. . Téměř všichni fanoušci na vzdálených zápasech jsou běžní fanoušci z dalších evropských zemí a tyhle události využívají také jako prázdniny.

Na závěr vždy necháváme prostor na vyjádření, vzkaz od tebe pro naše čtenáře.
Omlouvám se za naši ne moc dobrou angličtinu a vzkazuji: "Žádná politika, žádné peníze od majitelů klubů, ale čistá oddanost a vášeň na tribunách."

Autor: dd

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
  • SK Slavia Praha Cepin 24.06.2019, pondělí, 12:43 + 1 - 0
    Nýdnol
  • AC Sparta Praha MP11 24.06.2019, pondělí, 11:34 + 0 - 0
    S bulharskou scénou nemám žádnou osobní zkušenost, ale podle článku to vypadá na velkou bídu. Takže ještě můžeme být rádi za tu naši ligu.
clbannerVidea

1. FC Slovácko - FC Baník Ostrava - choreo, pyro, support.


další videa >
ULTRASSHOP.CZ Tipovačka
Fortuna liga CZFortuna liga CZ
1.
FC Baník Ostrava Casual88
391
2.
FC Viktoria Plzeň wawe48
378
3.
1.FC Slovácko champyon
378
4.
bez klubu Majkl1911
333
5.
FC Baník Ostrava mara1922
301
6.
bez klubu acab1
299
7.
FC Viktoria Plzeň navrcswansea
299
8.
bez klubu Cestovatel
297
9.
bez klubu Son of Moravia
297
10.
SK Slavia Praha TomSesivka
287
Fortuna liga SKFortuna liga SK
1.
bez klubu DavidOFF
191
2.
FC Baník Ostrava mara1922
170
3.
FC Viktoria Plzeň navrcswansea
136
4.
FC Baník Ostrava mario72
135
5.
1.FC Slovácko FanaticBoy
130
6.
FC Viktoria Plzeň wawe48
126
7.
1.FC Slovácko champyon
126
8.
MŠK Žilina Nordic Division
126
9.
FC Baník Ostrava Pan.P.a.Josi1922
105
10.
1.SC Znojmo Jerzy-Okurkari
100
ULTRASSHOP.CZ Tipovačka >
Blog fanoušků & Groundhopping
Blog: Dovolená v Řecku 2019 09.01.2020, čtvrtek, 09:25

Blog: Dovolená v Řecku 2019


BLOG: Návštěva Open Air v Dr... 07.01.2020, úterý, 13:29

BLOG: Návštěva Open Air v Dr...


Blog fanoušků: HC Slavia Pra... 23.12.2019, pondělí, 09:30

Blog fanoušků: HC Slavia Pra...

další články >
Vlajkonosi.cz
VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019, pátek, 21:15

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019, sobota, 09:57

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!


VLAJKONOŠI na Slovácku 15.10.2019, úterý, 15:40

VLAJKONOŠI na Slovácku

více na www.vlajkonosi.cz>
Hooligans.info
Ze zinu FF: X důvodů proč nemluvit s policií 10.02.2020, pondělí, 19:56

Ze zinu FF: X důvodů proč nemluvit s policií


Co nabídne nejnovější číslo zinu Football Factory? 10.02.2020, pondělí, 11:44

Co nabídne nejnovější číslo zinu Football Factory?


Názorový střet: Legalizace pyra na fotbale? 09.02.2020, neděle, 11:10

Názorový střet: Legalizace pyra na fotbale?

více na www.hooligans.info>
Fanaticky.cz
Ultras Shark 2006 a jejich choreo a pyro na hřišti 11.02.2020, úterý, 07:46

Ultras Shark 2006 a jejich choreo a pyro na hřišti


Ze zinu FF: X důvodů proč nemluvit s policií 10.02.2020, pondělí, 19:56

Ze zinu FF: X důvodů proč nemluvit s policií


Co nabídne nejnovější číslo zinu Football Factory? 10.02.2020, pondělí, 11:44

Co nabídne nejnovější číslo zinu Football Factory?

více na www.fanaticky.cz>
Nejčtěnější články měsíce
Zazpívejme si... Gala Song v... 30.01.2020, čtvrtek, 20:32

Zazpívejme si... Gala Song v...


Kde se vzal chorál - I'... 08.02.2020, sobota, 20:00

Kde se vzal chorál - I'...


Povede experiment v Hamburku... 06.02.2020, čtvrtek, 22:40

Povede experiment v Hamburku...

Komentáře
včera, 22:16 - zbarda
Správne rozhodnutí. ...
včera, 18:16 - nejsem robot
...na ligu by to neudělal...
včera, 17:20 - acab1
Zvítězil rozum, jen ...
včera, 14:30 - MP11
Dobré rozhodnutí. Za...
19.02.2020, středa, 23:44 - northboy
Slušný zápas. K...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace