o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Rozhovor: Support leader a člen skupiny Youth Firm

rozhovory neděle, 10.06.2018 - přejít do komentářů
Přepis rozhovoru se support leaderem Sparty, který vyšel na ultras-tifo.net
/titleImg/rozhovor-support-leader-a-clen-skupiny-youth-firm/1/8433.jpg?width=570

Přepis rozhovoru z ultras-tifo.net: Sparta Praha je nejúspěšnějším fotbalovým klubem v ČR a jejich fanouškovské skupiny jsou známy po celé Evropě pro jejich aktivity na stadionu i mimo něj. Oslovili jsme Jana, jednu z hlavních postav sparťanských tribun, aby nám řekl více o jeho skupině a scéně v Praze.

Ahoj Jane, představ se čtenářům, kdo jsi a odkdy fandíš Spartě?

Ahoj všichni, jmenuji se Jan, ale lidi mi říkají Plukovník. Support leadrem jsem na ACS od roku 2016. Fanouškem Sparty jsem se stal za mlada díky mému otci, který Spartě taky fandil. Bylo mi 7, když mě otec vzal poprvé do sektoru. Moje aktivní kariéra začala v roce 2007, kdy mi bylo 14, to jsem začal jezdit na mé první výjezdy a začal potkávat důležité osoby z našich tribun.


Řekni nám více o vaší skupině.

Naše skupina Youth Firm byla založena v roce 2009, já jsem se přidal v roce 2011. Nemáme mnoho členů, nejsme nějakou velkou skupinou, ale jsme jednou z nejsilnějších, protože jsme více jako rodina než jako fotbalová skupina, hodně si mezi sebou důvěřujeme. To je dnes hodně důležité, když je všude hromada problému s policií, protože policie nás považuje za teroristy.

Říkáš jako rodina, mala skupina loajálních lidí, takže není jednoduché pro jiné fanoušky se k vám přidat?

Ano, jako rodina, takže je to hodně, hodně složité. Není to ve stylu “Můžu se k vám přidat?”, ale pozorujeme lidi a pokud si myslíme, že je někdo dostatečně dobrý, pozveme ho k nám. Samozřejmě, že naši noví členové musí být hodně aktivní ve věcech jako malování choreografií, trénink bojových sportů nebo ježdění na venkovní zápasy. Z toho plyne, že naše skupina je multifunkční. Vyrábíme chorea a děláme pyroshow, ale také se za Spartu bijeme na stadionu nebo v ulicích.

Můžeš nám představit i jiné skupiny v ACS?

Jinou aktivní skupinou je například Falanga, naši starší chuligáni s hodně kvalitními lidmi. Dále Veteranos Pirates, naše nejstarší generace skutečných odlschool chuligánů, ale už nejsou tak aktivní na chuligánské scéně, přesto mohou být nebezpeční. V neposlední řadě pak Mladá Sparta, což je nedávno zformovaná skupina zhruba 40 mladých lidí a jsou také hodně aktivní.

Jak vypadá váš zápasový den?

Každý zápas je jiný, záleží na soupeři. Nejdřív musíme nachystat vše na stadionu, tj. choreografie, vzhled sektoru, atd. Když je vše hotové, jdeme většinou do nějaké hospody a jen se bavíme, však to znáte. Pokud je to rizikový zápas, jsme v ulicích a snažíme se najít skupinky soupeře. Tohle je ale dnes kvůli policii hodně obtížné. Pozápasový program je podobný, jdeme do hospody nebo vyhledáváme nějaké střety. Na výjezdech máme raději delší cesty jako třeba do Ostravy, Brna nebo Olomouce. Jezdíme nejraději vlakem, protože to má větší kouzlo než jezdit auty.

Má vaše skupina nějaké přátelství s jinými kluby?

Nemáme žádné oficiální přátelství, ale máme dobré vztahy s Nitrou a Košicema na Slovensku, přestože teď Košice bankrotují.

Můžeš nám říct něco o rivalech ze Slavie? Kdo další patří mezi vaše rivaly?

Odjakživa je naším největším rivalem Slavia, snažíme se využít každé přiležitosti ke vzájemné konfrontaci. Poslední střety na polích jsme vyhráli a teď o to nemají moc zájem, takže na ně často snažíme počkat po jejich domácích zápasech. Rivalita na tribunách je taky hodně velká. Naše derby je jedním z nejsledovanějších zápasů v České republice a obě ultras skupiny se na něm prezentují hodně dobře. Našimi dalšími rivaly jsou Baník Ostrava, Bohemians Praha a Brno.

Jaká je v Česku situace s policiíí? A co média, fotbalová asociace?

Není to pro nás příjemné. Ví o nás více, než naše přítelkyně. Represe jsou obrovské. Policie sleduje náš pohyb a dokonce může odposlouchávat telefonní rozhovory. Díky naší zkušenosti z venkovních zápasů po Evropě můžu říct, že česká policie patří mezi nejhorší a nejsilnější v Evropě. Média tomu také přidávají, když nás ukazují jako největší kriminálníky. Naše fotbalová asociace je plná korupce, ale myslím si, že tihle šašci jsou stejní v každé zemi. UEFA Mafia!

Jaký je tvůj názor na ultras scénu v Evropě? Kde je to nejlepší a proč?

Podle mě je nejlepší scéna a mentalita na Balkáně. Máme osobní vztahy v Srbsku. Berou tam fotbal jako náboženství, stejně jako já. A není to jen vášeň pro některé skupinky fans, ale je to vášeň pro celý národ. V tom je ten rozdíl oproti jiným zemím. Co se týče chuligánské scény, za nejlepší považuji Rusko a Polsko.

Co očekáváš od blížícího se mistrovství světa v Rusku?

Doufám, že to bude z pohledu ultras a hooligans scény jedno z nejlepších mistrovství. A samozřejmě se těším na střety mezi Angličany a Rusy. V každém případě jsou od tohoto mistrovství velká očekávání. Bude zajímavé sledovat spolupráci mezi Srby a Rusy a jsem zvědavý na situaci mezi Rusy a Poláky, protože, jak známo, panují tam dobré vztahy mezi některými top tábory z obou zemí. Samozřejmě i policie bude hodně dobře připravená a očekávám hodně zatčených lidí. Bohužel česká reprezentace se na tento turnaj nedostala, takže to bude bez naší účasti.

Zpátky k vaší skupině, jaký byl váš nejlepší výjezd do Evropy a jaký v rámci české ligy?

Obecně milujeme výjezdy do menších měst kdekoliv po Evropě více než do větším měst, protože si tyto výjezdy můžeme užít s větší volností a s nižší aktivitou policie. V paměti mám hlavně jeden zápas. V roce 2014 jsme hráli proti Young Boys Bern v Evropské lize. Celý den jsme chodili po ulicích a snažili se najít někoho na střet. Večer, kdy už jsme si mysleli, že nic nebude, pár lidí od nás došlo s tím, že je za rohem zkusila napadnout skupina cca 15-20 borců z YBB. Takže jsme to šli zkontrolovat a v 15ti lidech jsme byli připraveni na útok. Když jsme došli za roh, stála tam před hospodou skupina 80-100 lidí. Okamžitě jsme na ně naběhli jen s holýma rukama, ale oni začali házet sklenice, židle atd. Po minutě tvrdého boje jsme se tedy museli stáhnout, ale každopádně to považuju za hodně dobrou akci od nás.

Na jaký zápas Sparty nikdy nezapomeneš a proč?

Nikdy nezapomenu na 2 zápasy. Tím prvním je zápas proti Villarealu v roce 2016. Bylo to čtvrtfinále Evropské ligy. Venku jsme prohráli 2:1 a po prvním poločase domácí odvety jsme prohrávali 0:3, přesto celý stadion fandil a slavil. Mám husí kůži, když na to vzpomínám. Tím druhým zápasem je zápas proti Laziu ve stejném roce, kdy jsme vyhráli v Římě 3:0 a vyřadili je.

Kdybys mohl vybrat místo, kde jsi ještě nebyl, ale kde bys chtěl jet podpořit Spartu nebo kde bys chtěl jen sledovat fotbal, které místo by to bylo?

Rád bych se podíval na nějaké zápasy v Argentině. Je tam úplně jiná fotbalová kultura a moc se mi líbí jejich styl fandění.

Díky za rozhovor Jane. Nějaké závěrečné slovo, které bys chtěl sdělit nám a našim čtenářům?

Nenáviďte, ale vždy respektujte svého soupeře. Milujte svůj místní klub v každé situaci a nenechte policii vás chytit. Fotbal je naše vášeň, náboženství, není to žádná móda a už vůbec ne něčí byznys. Díky!

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FK Teplice Bešťák-S15 17.06.2018, neděle, 17:27 + 0 - 0
  Pete a Letenskej: Já už kontaktoval 3x přímo jednotlivce z řad ACS, pokaždé jiného (z každé vaší generace, jmenovat nebudu, ale vždy se jednalo o velmi aktivní lidi), s prosíkem o rozhovor na tenhle web, vždy bylo přislíbeno (až na jeden případ, kdy to jmenovaný odmítl rovnou), ale nikdy se to nikam nepohnulo. Jeden dokonce dostal i otázky a už to vypadalo nadějně, ale i tak to nijak nedopadlo, takže asi tak.
 • AC Sparta Praha Letenskej 16.06.2018, sobota, 19:36 + 0 - 0
  Dalibor: skutečně se na ten mail odpovídalo, ale odpověď na něho bohužel nepřišla. Nejsnažši by konec konců bylo napsat samotnému speakrovi jako to udělali U-T. Každopádně nic není ztraceno si myslim. Teď hned to asi nemá smysl, když vyšlo toto, ale třeba po podzimu proč ne.
 • AC Sparta Praha pete_acs 15.06.2018, pátek, 08:44 + 0 - 0
  Dalibor: ale z ultras emailu, skrz ktery jsi o rozhovor zadal, ti odpovezeno bylo. Ty jsi uz pak neodpovedel. A napsat primo speakrovi taky prece nemohl byt taky takovej problem.
 • FC Baník Ostrava Casual88 14.06.2018, čtvrtek, 22:55 + 0 - 0
  Jestli to bylo v planu udelat, tak ten rozhovor udelejte klidne ted. Myslim, ze by to mohlo byt zajimave. Mozna to dotycny prehledl, nebo to skoncilo ve spamu. Rozhovor do vic hloubky by me zajimal :-)
 • bez klubu dalibor.durcak 14.06.2018, čtvrtek, 21:24 + 0 - 0
  Pete, nechci tady ukazovat prstem, nebo jmenovat jednotlivce, ale email s otázkami byl odeslán přímo jednomu z vás, který to měl zastřešit.
 • AC Sparta Praha Letenskej 14.06.2018, čtvrtek, 17:36 + 0 - 0
  Morava: ty někoho z YF znáš osobně? Pochybuju. Tak nepiš srance.
 • AC Sparta Praha pete_acs 14.06.2018, čtvrtek, 17:32 + 0 - 0
  dalibor: psal jsi na mail s prosbou o rozhovor, odpoved jsi dostal pozitivni (sice az po par dnech). pote uz jsi neodpovedel. takze tak.
 • bez klubu Morava je krasna zem 14.06.2018, čtvrtek, 12:16 + 0 - 0
  Tak Youth Firm si hrají na moderní evropskou casual crew :-) Pro takový je poskytnout rozhovor největšímu českýmu fans-webu asi pod úroveň :-)
 • bez klubu dalibor.durcak 13.06.2018, středa, 21:44 + 1 - 1
  Letenskej, s77: Sám jsem se velmi snažil vedle rozhovorů s Kolíkem, Krasoňem a Ondrou a přinést i rozhovor se zástupci Sparty. Otázky dostali, odpověď nikdy nedorazila. Mrzí mně to, mrzí mně také to, že zástupci Sparty dali přednost zahraničnímu webu namísto českého, ale nedá se nic dělat. Proto jsem vzal zavděk i tomuto překladu.
 • FK Teplice TommyCHZ 13.06.2018, středa, 16:35 + 0 - 0
  ConexHK: Mně to od nich přišlo z Polska :)
 • AC Sparta Praha Letenskej 12.06.2018, úterý, 22:43 + 0 - 0
  Tak on měl být už před rokem rozhovor Speaker ACS x Supporters.cz, ale Bůh ví na čem to ztroskotalo a nebo komu to poslali :) nikdo z aktivních ultras ACS ty otázky ani neviděl snad, což je docela škoda. Rozhovory s SKS a FCB lídry byly fajn.
 • bez klubu eskadrona 12.06.2018, úterý, 20:17 + 1 - 0
  s77: Zrovna tady ta stránka toho dělá fakt hodně. Má svý fotoreporty ze zápasů, přináší zajímavej obsah, což se třeba nedá říct o tom proruským odpadu hooligans.cz. Jestli to teda ještě funguje. Jejich posedlost postovat každej fight 3/3 z Moskvy a odporný polonahý kurvy z balkánu bylo topovní. Provozovatele toho webu snad musej šukat nějaký Rusáci, jinak to není možný.
 • Slezský FC Opava s77 12.06.2018, úterý, 15:42 + 1 - 0
  Sorry za mejlku a díky za info...asi jsem si to popletl s tifonet.it. Každopádně bych si prostě představoval, že tento web vyvine aktivitu, aby obsahově zajímavější rozhovor získal sám.
 • FC Hradec Králové ConexHK 11.06.2018, pondělí, 22:35 + 0 - 0
  Shop Ultras Tifo posílá tuším z Německa :-)
 • bez klubu eskadrona 11.06.2018, pondělí, 10:57 + 0 - 0
  Mě by třeba víc zajímal vztah, komunikace na ose youth firm x vedení, podpora x ignorace reprezentace, aktivita v rámci Vlajkonošů U21, situace v pražskejch ulicích a tak dále. Obligátní otázky jakej je váš vztah s fízlama a v kolika jsi byl poprvé na fotbale jsou fakt nudny. No tak vztah s fízlama je vesměs blbej jako všude jinde, že ano a na fotbal chodím od osmy třidy no, dobry, toto fakt nemá hodnotu.
 • bez klubu eskadrona 11.06.2018, pondělí, 10:53 + 0 - 0
  Klukům ze supporters díky za překlad. Udělat dobrej rozhovor je svým způsobem umění. A poslední dobou mi všechny připadaj na jedno brdo. Ve zkratce by se tak dalo říct, že "bojujeme za svůj klub, děláme chorea, občas nějaký gráfko a sem tam se porvem." Ukončený obligátními hesly typu milujte svůj klub, ACAB, fajn. No a dál? Toto dělá asi každá ultras skupina. Z rozhovoru jsem se prakticky nedozvěděl nic, i když beru, že je dělán pro zahraniční fanoušky, ale i u těch pochybuju, jestli je nějak obohatil. Za mě prostě o ničem.
 • Bohemians 1905 Haza1905 11.06.2018, pondělí, 10:28 + 0 - 0
  M_L:Vzhledem k tomu, ze se na jejich shopu prodavaji produkty od PG, bych se tomu vubec nedivil..
 • FC DAC 1904 Dunajská Streda M_L 11.06.2018, pondělí, 10:22 + 0 - 0
  s77, stránka ultrs-tifo nemá z Itálií nic společného. Provozují ji už drahně let kluci ze Severu. A snad se něco i proslýchalo o akvizici stránky PGwearem, ale to nevím jistě.
 • AC Sparta Praha Letenskej 10.06.2018, neděle, 22:25 + 0 - 0
  Jak je uvedeno níže. Rozhovor je dělán pro Ultras Tifo, tudíž pro zahraničí, kde moc o ČR přehled nemají. Je tedy logické, že otázky budou dost obecné a pro lidi z domácí scény nezajimavé.
 • Slezský FC Opava s77 10.06.2018, neděle, 18:26 + 1 - 1
  Mazec, že česká stránka pro fanoušky musí přebírat rozhovor se sparťanem z italského webu...
 • FC Baník Ostrava DZ98 10.06.2018, neděle, 18:17 + 1 - 0
  Rozhovor je převzatý ze stránky http://www.ultras-tifo.net/news/5301-interview-with-the-sparta-prague-capo.html. Tudíž obsahově se tedy jedná o 100% kopii . Tudíž i délka je neměnná.
 • SK Slavia Praha dennyTS 10.06.2018, neděle, 15:33 + 0 - 0
  Rozhovor zajimavy,ale mohl byt obsahlejsi.. V tom souhlasim s Prazskym Pepikem
 • AC Sparta Praha Žižkovskej Pepík 10.06.2018, neděle, 13:30 + 0 - 0
  Zajímavý rozhovor, díky za překlad, ale asi jsem od něj čekal víc. A ty represe tady zase nejsou tak hrozný. Aktivní nejsem 15 let, od tý doby žádný problémy s fízly nemám a chodím na každej zápas. Porušuješ zákony, no tak ty problémy s fízly prostě mít budeš, budeš v klidu fandit, můžeš bejt v klidu. Nikdo nemá podmínky a zákazy pro nic a za nic. Jednoduchý.
clbannerVidea

DERBY: Spartak Trnava - Slovan Bratislava 18.9.2022


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...


Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Očekávané derby nabídlo vypr... 25.09.2022

Očekávané derby nabídlo vypr...


Olomoucké městské derby s re... 20.09.2022

Olomoucké městské derby s re...


Nepomohlo ani zouvání. Sekto... 19.09.2022

Nepomohlo ani zouvání. Sekto...

Komentáře
18.08.2022, čtvrtek, 04:48 -
Slovácko ten kotel dlouhodobě ...
17.08.2022, středa, 16:41 -
Ten počet z Řecka hodně trapne...
15.08.2022, pondělí, 23:30 -
Od Brna bych čekal taky větší ...
12.08.2022, pátek, 10:36 -
S tou Sigmou to vypadá hůř a h...
12.08.2022, pátek, 10:28 -
Neštěkej :)
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace