o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Srbský soud poslal 14 příznivců Hajduku do vězení

ze světa středa, 08.08.2018 - přejít do komentářů
Fanoušci za mřížemi údajně čelí krutým podmínkám
/titleImg/soud-poslal-14-priznivcu-hajduku-do-vezeni/1/8491.jpg?width=570

Patnáctidenním odnětím svobody v Srbsku skončil pro 14 chorvatských fanoušků pohárový výjezd do Sofie. Do Bulharska se ve čtvrtek 31. července vypravilo auty zhruba 400 radikálních příznivců Hajduku Split. Část z nich během zpáteční cesty do Chorvatska vykradla a poničila čerpací stanici ve městě Vrčin poblíž Bělehradu. Na zdi také namalovali symboly „U“ oslavující fašistický ustašovský režim v Chorvatsku v první polovině 20. století, během kterého přišlo při brutálních etnických čistkách o život zhruba 100 tisíc lidí, včetně Srbů.


Při následné akci srbské policie bylo u města Niš zadrženo kolem 200 Chorvatů, z nichž bylo 14 odsouzeno k dvoutýdennímu nepodmíněnému trestu. V autech objevila policie železné tyče, sekyry a nespecifikované množství drog. Chorvaté byli údajně vyzbrojeni pro případ napadení ze strany chuligánů Partizanu nebo Crvene Zvezdy Bělehrad. Předmětem vyšetřování také bylo, proč chorvatští příznivci v nočních hodinách zajížděli až do okolí Bělehradu, který je mimo trasu ze Sofie do Splitu. Některá balkánská média spekulovala, že chtěli Chorvaté srbským fanouškům v Bělehradu poničit tzv. graffiti.

Celou záležitostí se již zabývají příslušná ministerstva obou zemí. Chorvatská vláda žádá okamžité propuštění svých občanů ze Srbska. Podle chorvatské diplomacie čelí odsouzení fanoušci Hajduku krutému zacházení ze strany srbských dozorců, kteří je například nechali několik hodin ležet na rozpáleném asfaltu a neumožnili jim možnost občerstvení vodou nebo je opakovaně fyzicky trestají kopy do hlavy. V případě trvalého poškození zdraví svých občanů zvažuje Záhřeb na Srby mezinárodní žalobu.

Fotbal opět otvírá krvavé rány z minulosti

V poslední době se nejedná o ojedinělý fotbalový exces, který opět rozpoutal mezi Srby a Chorvaty vlnu nenávistných emocí. Je to sotva několik týdnů, co reprezentanti Chorvatska bouřlivě oslavovali postup do semifinále světového šampionátu. Hráči Chorvatska ovšem své oslavy doprovázeli nacionalistickými písněmi, které se v některých pasážích rovněž odkazují na fašistický ustašovský režim v Chorvatsku.

Například v hráči zpívané písni "Bojna Čavoglave" od chorvatského zpěváka Marka Perkoviče Thompsona se nachází pasáž, která obsahuje výhrůžku srbskému národu, jež údajně dostihne chorvatská ruka spravedlnosti i v jejich vlasti. Píseň také začíná kontroverzním pozdravem "Za dom spremni", který se za druhé světové války používal jako oficiální pozdrav ve fašistickém Nezávislém státu Chorvatsko.

Bez negativních konotací však není ani další hráči zpívaná píseň "Lijepa li si", opěvující krásy Chorvatska. V jednom z veršů text velebí také půvaby Herceg-Bosny, tedy zejména Chorvaty osídlené části Bosny a Hercegoviny. Toto jméno za tamní občanské války dostala mezinárodně neuznaná republika bosenských Chorvatů. Stoper Chorvatů Domagoj Vida dokonce během jedné písně zazpíval text, který prorokuje vypálení Bělehradu, který je Chorvaty vnímám jako epicentrum protichorvatských nálad a srbského nacionalismu.

Srbové v červenci označili oslavy chorvatských fotbalistů jako nedůstojné a skandální. Chování reprezentantů údajně podkopává vzájemné snahy o důvěře a uklidnění mezinárodních vztahů. Chorvatský fotbalový svaz byl v minulosti za projevy hráčů a zejména fanoušků s fašistickým podtextem opakovaně potrestán vysokými pokutami.

Klid není ani v samotném Splitu. Torcida při posledním utkání Hajduku proti Lokomotivě Záhřeb bojkotovala fandění jako gesto podpory pro zadržené fanoušky v Srbsku. V noci na středu 8. srpna pak neznámý pachatel ve Splitu zapálil auto policistovi, který vyšetřuje několik členů Torcidy Split kvůli údajnému napojení na organizovaný zločin.


Zdroje: Balkanski navijaci, Dalmacija News, Slobodna Dalmacija
 

Autor: TomášO

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FC Baník Ostrava Pustá Polom 10.08.2018, pátek, 09:40 + 0 - 0
  Polovině zavřených Chorvatů hrozily v Srbsku až tři roky. Nakonec se na doporučení právníka přiznali ke krádeži na benzině, sprejování těch hesel, vzali na sebe věci i za ostatní a pustili je domů. Zbytek si musí odsedět ještě týden.
 • bez klubu Rusty 10.08.2018, pátek, 07:12 + 0 - 0
  O tom kdo rozpoutal válku bychom se mohli dohadovat hodiny, stejně tak o následných čistkách, genocidě atd. Každopádně o uklidňování vztahů mezi Chorvaty, Srby a Muslimy nemůže být ani řeč.
 • SK Slavia Praha dave.fsp 09.08.2018, čtvrtek, 23:34 + 0 - 0
  V tomhle souhlas s MP11, Slovinci si svojí osvobozeneckou válku připravili dobře a nemají podle mne kvůli ní důvod Srby nenávidět. Chorvaté a Bosňáci, to už je jiná.
 • AC Sparta Praha MP11 09.08.2018, čtvrtek, 23:16 + 0 - 0
  Bajkonur, proč Slovinci? Však tam se neválčilo.
 • FC Hradec Králové Bajkonur 09.08.2018, čtvrtek, 20:24 + 1 - 0
  Srbové rozpoutali v 90. letech občanskou válku, na to Slovinci a Chorvaté nezapomenou.
 • FC Viktoria Plzeň pepky 09.08.2018, čtvrtek, 11:11 + 0 - 0
  To ja taky,kurvy chlupaté 1312....jednou jistě přijde den....ACAB
 • ŠK Slovan Bratislava OBH 09.08.2018, čtvrtek, 07:03 + 0 - 0
  Viem si zivo predstavit co tam s nimi a.c.a.b. robia!? I ked vykradat benzinku je dost trapne a ubohe!
 • AC Sparta Praha MP11 08.08.2018, středa, 23:11 + 1 - 0
  Jebat Ustašovce!🖕
clbannerVidea

Fanoušci Viktorie Plzeň slaví 111 let klubu


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...


Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Obušku, z pytle ven! Maďaršt... 16.07.2022

Obušku, z pytle ven! Maďaršt...


Hučelo to jako v úlu! Slovan... 21.07.2022

Hučelo to jako v úlu! Slovan...


Vyprodané utkání, zakázaný n... 29.07.2022

Vyprodané utkání, zakázaný n...

Komentáře
před 56 minutami -
Chtělo by to taky trochu pokor...
04.08.2022, čtvrtek, 02:14 -
Pěknej počet hostů na Srbské. ...
03.08.2022, středa, 02:54 -
A teď všichni do Olomouce!
11.07.2022, pondělí, 20:24 -
to se nelíbí uživateli Supras ...
07.06.2022, úterý, 08:58 -
Nejlepší je ten vlasatej alkoh...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace