o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video tipovačka

Spor o pyrotechniku aneb "pyro" (není) Zločin

z tisku sobota, 02.03.2013 12:40 - přejít do komentářů
Pyrotechnika pří zápasech - fanoušci po ní prahnou, oficiální místa proti ní bojují
images/clanky/spor-o-pyrotechniku-aneb-pyro-neni-zlocin-4788.jpg

Z TISKU: Používání pyrotechniky během fotbalových zápasů patří k jednomu z nejkontroverznějších témat v rámci fotbalové praxe. Vyhláška Báňského úřadu ho při zápasech zakazuje. Kluby se ztotožňují s FAČR, pyrotechnika podle nich v ochozech nemá co dělat. Přesto je téměř folklor, že se na tribunách fotbalových stánků ohně během zápasů objevují a za prohřešky tohoto druhu pykají především kluby. Fanoušci po ní prahnou, oficiální místa proti ní bojují. Také to patřilo k tématům speciálního vysílání ČT24 nazvaného Strach z tribun.

Politolog a sociální psycholog Josef Smolík se hned v úvodu tématu přiznal k fanklubu brněnské Zbrojovky. Pyrotechniku vnímá stejně jako pivo za součást fotbalové kultury. "Zlepšuje to atmosféru na fotbalových stadionech, vytváří to celkový dojem zápasu. Jde o vizuální efekt, který způsobuje intenzivnější emoce," soudí Smolík.

Aktivní fanoušek pražské Slavie z organizace Tribuna Sever a sdružení Odbor přátel Slavie Lukáš Vala se za podobný postoj také postavil. Světelné efekty prý povzbuzují atmosféru i diváka. "Občas je to i jediný zážitek, který si mohou diváci ze stadionu odnést, bohužel," říká Vala. Člověk, který nic podobného nezažil, nemůže podle něj slabost pro pyrotechniku pochopit. "Člověk, který to zažil, na to nikdy nezapomene," dodává.

Martin Synecký ale zdůrazňuje především bezpečnostní stránku, stejně jako právní názor, že cokoli, co může ohrozit zdraví lidí, nemá na fotbalových stadionech co pohledávat. "Stejně tak to vidí UEFA i policie," míní. Podle něj neexistuje bezpečná pyrotechnika. Připomněl, že v Německu před několika lety zkusili povolit rádoby bezpečnou pyrotechniku a během dvou kol stejně fanoušci překračovali i nově zliberalizovaná pravidla. "Německá liga tenhle projekt odpískala během šesti kol," dodal.

Petr Švancara, kapitán Zbrojovky Brno: "Pokud je organizovaná a v rámci bezpečnostních předpisů, to znamená třeba domluvená s hasiči, tak si nemyslím, že je to problém. Rozdíl je, když někdo háže gólmanovi dýmovnici pod nohy, to je samozřejmě nesmysl. Neříkám, že jsem na straně fanoušků, kteří dýmovnice hážou. Určitě ne, aby tady byl kouř, jsou tady i děti. Ale pokud je tu pyrotechnika, jako na Silvestra, tak proč ne."

I přes zákaz považuje pravděpodobnost, že fanoušci propašují světelné efekty do ochozů, za vysokou. "Systém pašování je velice pestrý, některé kluby pyrotechniku skrytě podporují," prohlásil Synecký a doporučil všem, kdo o pyrotechniku na stadionech stojí, aby využili svého občanského práva a apelem na poslance se pokusili změnit stávající zákonnou normu. Zcela zabránit bengálským ohňům v ochozech považuje za nemožné.

Lukáš Vala má zato, že o pyrotechnice mnohdy vědí i policisté nebo lidé ze svazu: "Myslím, že je na místě se zamyslet, zda je ten zákon správný. Pokud se v takové míře porušuuje, tak je asi něco špatně." Přiznal, že domluva s hasiči a s klubem funguje, považuje to za správnou cestu.

Bezpečnostní manažer AC Sparta Praha Josef Prask považuje za nutné proti pyrotechnice a jejím nositelům bojovat. Konkrétního uživatele světelné pyrotechniky vždy zdokumentují, zadrží a předají policii. Že by nějaká kontaktní osoba k domluvě o pyrotechnice existovala v rámci jejich klubu, jednoznačně odmítá.

Fandění na českých stadionech se uklidňuje

Účastníci diskuse se vesměs shodli, že situace fotbalových fanoušků na stadionech se spíše uklidňuje. Zaznělo, že především bulvární média se snaží vytvářením dojmu radikalizace upoutat pozornost ke své produkci. "Na fotbalové stadiony chodí přibližně čtyři skupiny lidí – diváci, fanoušci, ultras a čtvrtá skupina, která moc nechodí, ale o to více je vidět, jsou fotbaloví chuligáni. Přibližně 90 procent jsou fanoušci, ti se identifikují s klubem, chuligáni se identifikují především se svou chuligánskou skupinou, diváci chodí na fotbal čas od času," typologizoval návštěvníky zápasů politolog a sociální psycholog Josef Smolík.

Martin Synecký označil české stadiony za naprosto bezpečné, excesy považuje za výjimečné. "Často je to spojeno s obrovským fanouškovským srdcem. Samozřejmě určité problémy občas vyvstanou, jsou to problémy spíše malých skupin, které je snaha ze stadionů dostat," dodal.

Podle Lukáše Valy vyvolává mnohdy jen samotná přítomnost více policistů u fanoušků jistou míru agrese. "Případy agrese ze strany policistů a pořadatelů byly na stadionech viděny tolikrát, že to v nás samozřejmě vyvolává negativní náladu," míní fanoušek.

Lednová amnestie, kterou vyhlásil prezident Václav Klaus, pomohla mimo jiné i některým z fotbalových chuligánů. Zbavila je třeba podmíněných trestů. Zákaz vstupu na stadiony jim ale zůstal.

zdroj: Česká Televize

Autor: MR

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FC Hradec Králové Stokurew 04.03.2013, pondělí, 11:57 + 0 - 0
  Píčovina... a největší píča je Čech, velkou píču ze sebe udělal ten načesanej sparťanskej děděk, no a ten mladej šéf nějaký ty bezpečnosti jak seděl vedle Strašáka, to byla taky pěkná píča...
 • AC Sparta Praha MrSpartan 03.03.2013, neděle, 23:52 + 0 - 0
  http://www.spartaforever.cz/ukaz_clanek.php?clanek=2691 vyjádření 12. hráče k panu Praskovi...
 • HC Sparta Praha swosh 03.03.2013, neděle, 20:18 + 0 - 0
  Někteří si tu stěžují, že to nic nového nepřineslo. Pro čtenáře supporters asi ne, ale tohle se vysílalo pro veřejnost. CT si zalouží pochvalu. Příště míň fízlů a víc typů fans.
 • bez klubu Jorge 03.03.2013, neděle, 18:32 + 0 - 0
  V podstatě jsem to tak nějak očekával,ten výběr hostů byl už sám o sobě trochu nevyvážený,ti z oficiálních struktur si tam mezi sebou notovali a cílem autorů bylo zjevně prezentovat problém tak,že všechna tzv.,,bezpečnostní opatření" jsou v principu skvělá věc,jen to kazí drobné technické detaily a fakt,že se někteří opovažují je nedodržovat... Strašák si nicméně,v rámci toho mála prostoru,co měl k dispozici,vedl solidně,ta poznámka o pokrytectví byla velmi trefná.Škoda že nepřipustili možnost vzájemného kladení otázek... Pozvání Petra Čecha bylo chybou samo o sobě-od toho nelze očekávat nic jiného než oficiální PR fráze,jakákoliv kritika z jeho strany by se mu nemusela vyplatit-vzpomeňme,jak si jej tamní disciplinárka dobírala v sezóně 2004/05,po nevinné ironické poznámce směrem k sudímu zápasu s Arsenalem pro české(!) noviny.Nebo pokuta,kterou dostal letos jiný anglický rozhodčí,který se opovážil kritizovat(a to ještě ne veřejně) vysoké ceny vstupenek! Synecký byl vyloženě trapný.Jestliže,jak tvrdí,neexistuje nebezpečná pyrotechnika,pak neexistuje ani např.bezpečný mobil či pásek od kalhot-obojí se dá použít jako zbraň...Výmluvy na názor UEFA jsou taky zcela mimo-ta řídí evropské poháry,nikoliv domácí soutěže!
 • SK Slavia Praha Ježek 03.03.2013, neděle, 17:52 + 0 - 0
  ten soudruh z ´bolševik arény je fakt vostrej-)
 • 1.FC Slovácko Babu 03.03.2013, neděle, 13:04 + 0 - 0
  náhodou, to nebylo tak zlé.. komentátor dal prostor všem (i když jen ke krátkým reakcím), v podstatě to nebylo moc vyhrocené, jen ten Prask je fakt zapšklý starý komouš, který by asi jen udával a jak pak zmínil, že "pan Vala už by se na stadionu Sparty neobjevil", to si mohl odpustit, protože v podstatě všeci tam mluvili normálně k věci, bez nějakého rýpání a dejme tomu s nějakým respektem.. Akorát myslím nečekali od toho sociologa z Brna, že z něho vypadne, že je fanoušek Zbrojovky :D celkově to bylo v klidu, ale nic sme se nedozvěděli, bylo na to málo času a moc hostů..
 • 1.FC Slovácko johankarl 03.03.2013, neděle, 01:56 + 0 - 0
  nic proti pyru, naopak když se to povede je to skvělé,přesto se nemůžu zbavit plíživého pocitu,který se po tomto zbytečném pořadu ještě umocnil,že celá ta diskuze kol pyra je tak trochu "vrtěti psem" ,na kterém se nechtěně podílí i samotní ultras ;-)
 • Zbrojovka Brno cal3b 03.03.2013, neděle, 00:46 + 0 - 0
  zápaD sem chtěl napsat samo :D
 • Zbrojovka Brno cal3b 03.03.2013, neděle, 00:44 + 0 - 0
  Sem to taky zhlédnul.. No tak bylo to, dle mého názoru, neutrálně směřované na všechny strany.. Prakticky nic se díky tomu pořadu nestane... A nic sme se nedozvěděli.. Strašák řekl to, co si myslí většina fans, FAČR, ACAB atd. zas to svoje.. (nikdo taky nečekal shodu :-) ) Jinak ten Prask je fakt kokot největšího kalibru (ne teď to fakt není z mé strany na základě Zbrojovka - Sparta). Prý že je otázka, jestli fotbal v ČR chce směřovat na zápat k GB nebo na balkán k ohýnkům .. Ještě že ten blb nezmínil USA a jejich přátelství na tribunách kdy fans sedí smíšeně a pleskají na povel :// Fakt porovnávat mentalitu Slovana s Germánem dpč...
 • FC Baník Ostrava Hlavis 02.03.2013, sobota, 23:36 + 0 - 0
  že tam dali zrovna čecha ? prodejnou kurvo co půjde tam kde jsou peníze a k fanouškům má nulovej vztah. Pak se nedivte že mele hovna
 • bez klubu Ajax 02.03.2013, sobota, 21:01 + 0 - 0
  ježiš ten dědek ze sparty...
 • FC Slovan Liberec majklson 02.03.2013, sobota, 19:57 + 1 - 0
  Baník má pěknou mluvčí...
 • FC Spartak Trnava šulec1984 02.03.2013, sobota, 19:22 + 1 - 0
  Pozrel som si to dnes a to co tam rozpravali "spartania" bolo na smiech...Najskor ten dedo cisty komunista len vsetkych udavať a zatvarať este sa aj Lukasovi vyhrazal,ze ak este raz odpali u nich nieco tak bla bla...Cech co tam mlel ake hovna to uz bolo moc!!!Vsetci si isli svoje co sa aj dalo čakať,ale nik tam nesplietal take hovna ako ten dedo a Cech...
 • AC Sparta Praha acs1893 02.03.2013, sobota, 16:50 + 0 - 0
  přáb bych vám ho do judenu )
 • SK Slavia Praha Rendl 02.03.2013, sobota, 15:21 + 1 - 0
  Se ani nedivím, že to na ToaLetný vypadá tak jak to tam vypadá, když tam sedí takovej píč jako je Prask... Působil na mě těžkym dojmem jako zaostalej komouš..
 • 1.FC Slovácko johankarl 02.03.2013, sobota, 14:45 + 1 - 0
  jak už jsem říkal předtím,pořad úplně o ničem,kde zas jen opět zaznělo spoustu polopravd a lží,protože pravdu má náčelník :-D Tankista je prostě mimo tak nějak dlouhodobě;-)
 • AC Sparta Praha majkis 02.03.2013, sobota, 14:29 + 2 - 0
  nevim proč volali zrovna Petru Čechovi. To co tam říkal bylo docela k smíchu :)
 • bez klubu Columbo 02.03.2013, sobota, 14:19 + 0 - 0
  Ina bohužel jenom málem.
 • SK Slavia Praha Ina 02.03.2013, sobota, 13:47 + 1 - 0
  Všimli jste si, jak Práska málem trefil šlak, když ten Smolík řekl, že fandí Zbrojovce a že pyro k tomu prostě patří? Jinak si prostě každej stál za svým, to se asi dalo čekat.
 • FC Baník Ostrava zabkafcb 02.03.2013, sobota, 13:35 + 2 - 0
  Acs1893: Mlel uplně kraviny, ale Strášaka chválím, jsem sice fanoušek FCB, ale před níc respeck, jelikož umí reprezentovat Českou fans scenu
 • HC Slavia Praha S Hvězdou v srdci 02.03.2013, sobota, 13:33 + 1 - 0
  acs1893: hroznej tragéd!
 • AC Sparta Praha acs1893 02.03.2013, sobota, 13:05 + 0 - 0
  ten prásk to je takovej zmrd....ten musí z letný táhnou a hodně rychle :/
clbannerVidea

Pyrošou Tribuny Sever v zápase s Teplicemi


další videa >
ULTRASSHOP.CZ Tipovačka
Fortuna liga CZFortuna liga CZ
1.
FC Baník Ostrava Casual88
439
2.
1.FC Slovácko champyon
427
3.
FC Viktoria Plzeň wawe48
413
4.
bez klubu Majkl1911
357
5.
bez klubu Son of Moravia
340
6.
FC Baník Ostrava mara1922
338
7.
FC Viktoria Plzeň navrcswansea
329
8.
Slezský FC Opava lamich2
324
9.
SK Slavia Praha TomSesivka
323
10.
bez klubu Cestovatel
321
Fortuna liga SKFortuna liga SK
1.
bez klubu DavidOFF
191
2.
FC Baník Ostrava mara1922
180
3.
1.FC Slovácko champyon
144
4.
FC Viktoria Plzeň navrcswansea
144
5.
1.FC Slovácko FanaticBoy
143
6.
FC Viktoria Plzeň wawe48
139
7.
MŠK Žilina Nordic Division
138
8.
FC Baník Ostrava mario72
135
9.
bez klubu Cestovatel
120
10.
1.SC Znojmo Jerzy-Okurkari
116
ULTRASSHOP.CZ Tipovačka >
Blog fanoušků & Groundhopping
Když se slaví 40. narozeniny... 31.08.2020, pondělí, 14:08

Když se slaví 40. narozeniny...


BLOG: Derby o Sudety s pocho... 02.07.2020, čtvrtek, 12:16

BLOG: Derby o Sudety s pocho...


Pusťte fanoušky na fotbal, a... 08.06.2020, pondělí, 13:45

Pusťte fanoušky na fotbal, a...

další články >
Vlajkonosi.cz
VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019, pátek, 21:15

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019, sobota, 09:57

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!


VLAJKONOŠI na Slovácku 15.10.2019, úterý, 15:40

VLAJKONOŠI na Slovácku

více na www.vlajkonosi.cz>
Hooligans.info
SOUHRN: Pohled na tribuny ve 4. ligovém kole F:L včera, 21:30

SOUHRN: Pohled na tribuny ve 4. ligovém kole F:L


FotoReport: Bohemians Praha - FC Viktoria Plzeň včera, 21:25

FotoReport: Bohemians Praha - FC Viktoria Plzeň


FotoReport: FC Viktoria Žižkov - FK Hradec Králové včera, 19:40

FotoReport: FC Viktoria Žižkov - FK Hradec Králové

více na www.hooligans.info>
Fanaticky.cz
SOUHRN: Pohled na tribuny ve 4. ligovém kole F:L včera, 21:30

SOUHRN: Pohled na tribuny ve 4. ligovém kole F:L


FotoReport: Bohemians Praha - FC Viktoria Plzeň včera, 21:25

FotoReport: Bohemians Praha - FC Viktoria Plzeň


FotoReport: FC Viktoria Žižkov - FK Hradec Králové včera, 19:40

FotoReport: FC Viktoria Žižkov - FK Hradec Králové

více na www.fanaticky.cz>
Nejčtěnější články měsíce
Neskutečné! Fanoušci Bayernu... 09.09.2020, středa, 22:08

Neskutečné! Fanoušci Bayernu...


Brněnská vakcína, zabavená v... 13.09.2020, neděle, 21:19

Brněnská vakcína, zabavená v...


Shrnutí současné situace v M... 01.09.2020, úterý, 18:10

Shrnutí současné situace v M...

Komentáře
před 2 hodinami - DavidOFF
Celkem slušné kolo. Te´d už to...
23.09.2020, středa, 20:59 - davey
Možná by nebylo špatné aby to ...
23.09.2020, středa, 19:11 - davey
Všude je to s těma psama stejn...
23.09.2020, středa, 19:06 - davey
Ta poslední fotka tvl... už je...
23.09.2020, středa, 14:17 - zbarda
Jaký je problém mezi ultras po...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace