o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss

Torcida - Nejstarší ultras skupina v Evropě

pátek, 11. 11. 2011 08:40 - přejít do komentářů
Torcida - Nejstarší ultras skupina v Evropě
images/clanky/torcida-nejstarsi-ultras-skupina-v-evrope-3659.jpg

Jak jsem již informovali začátkem týdne, tak chorvatská Torcida Split oslavila 61. narozeniny, a tak jsme se dnes podívali na tuto nejstarší ultras skupinu trošičku podrobněji.

Založení Torcidy se datuje na 28. října 1950, kdy se ve Splitu odehrálo utkání o mistra Jugoslávie mezi domácím Hajdukem a Crvenou Zvezdou. Téhož roku se hrálo mistrovství světa ve fotbale, které hostila Brazílie a v Evropě začala vzrůstat popularita fotbalu.

Kromě dokonalého brazilského fotbalu nikomu neuniklo ani fandění brazilských Torcidas. Atmosféra fotbalu fascinovala skupinku studenty v Zágrebu (původem však z Dalmácie a fanoušky Hajduku) natolik, že vznikla nová idea, která měla fotbalovému týmu ze Splitu přinést doposud nevídanou podporu. Rivalita mezi bývalými kluby Jugoslávie (Hajdukem Splitem, Dinamem Zagreb, Crvenou Zvezdou Bělehrad a Partizanem Bělehrad či Sarajevem) byla velká a vesměs se o ligovém triumfu rozhodovalo až v posledním kole. Ne jinak tomu bylo v říjnu roku 1950.

Jádro skupiny tvořilo 113 studentů a další převážně mladí lidé převážně z pobřeží Dalmácie, kteří studovali v Zagrebu. Skupina za pomoci univerzitního výboru pro mládež zorganizovala výjezd několika tisícovek studentů a dalších fanoušků do Splitu.

Početná skupinka fanoušků se hned brzy ráno vydala k hotelu, kde byli ubytovaní hráči Crvene Zvezdy, aby je za doprovodu trumpet, zvonů, sirén a dalších hlučných nástrojů přivítali do slunečného rána. Při zápase pak Torcida neúnavně povzbuzovala svůj tým a i když Crvene Zvezdě stačila k titulu remíza, tak Hajduk dokázal zvítězit 2:1 a stal se mistrem Jugoslávie.

Aktivitu studentů a fanoušků však tehdejší režim kritizoval a 1. listopadu 1950 vyšel článek, který fanoušky kritizoval za jejich zlostné a útočné jednání a vyzýval k zastavení této skupiny, protože by mohla šířit nenávist mezi jednotlivými kluby. Za Torcidu se však postavil předseda Hajduku Split s tím, že Torcida svou aktivitou výrazně klubu pomohla a vytvořila týmu při zápase nevídanou podporu.

Tyto Slova však ještě více podráždily tehdejší politický režim, který začal vyšetřovat kauzu „Torcida“. Výsledkem bylo několik podmínek, ale i zavření několika členů skupiny Torcida. Například i za to, že nosili znak Torcody s iniciály T&H, které podle obžaloby znamenaly Torcida a Hrvatsko (Chorvatsko), což bylo dle obžaloby šíření nacionalismu. Přitom to znamenalo Torcida a Hajduk. Útok na Torcidu byl tak velký, že její stoupenci přestali s aktivitou a pouze podporovali svůj klub.

Popularita fotbalu však i nadále rostla a tak v 50. a 60. letech vznikali aktivnější skupiny fanoušků a v polovině 60. let přišlo na scénu první pyro.

V 70. letech se ve východním sektoru začala scházet skupinka fanoušků, která se postupně rozrůstala, a která se bavila moderním stylem fandění, kterým se inspirovala právě v Jižní Americe. Support byl podporován mnoha vlajkami a transperenty. Následně jejich zrak směřoval i na Britské Ostrovy a v rukách fanoušků Torcidy se začaly objevovat šály a menší skupinky vyhledávaly pouliční násilnosti.

Fanoušci, kteří navštěvovali při domácích zápasech východní sektor začali svůj tým následovat i na hřiště soupeřů a mnoho z nich se scházelo i ve dny mimo fotbalové utkání, aby se domlouvali na organizaci výjezdů, ale i na nových chorálech.

Později se začalo objevovat násilí a převážně mladí fanoušci vyhledávali bitky. Do Splitu není radno cestovat a hostující fanoušci zde mnohdy zažívají ne příliš pohodové chvíle, které jsou umocněny po prohraných zápasech. Zatím co fanoušci Hajduku cestují po celé Jugoslávii, tak do Splitu cestuje jenom málokdo.
V polovině osmdesátých let se někteří členové spolčují s BBB (Bad Blue Boys Dinamo Zagreb) a cestují na důležité zápasy Dinama, kde na straně „nepřítele“ v zájmu chorvatského národa bojují proti fanouškům Crvene Zvezdy a Partizanu Bělehrad.

Při srbské agresi proti Chorvatsku se hodně členů Torcidy připojuje k obraně vlasti a jsou v první linii na bitevním poli. V novodobé historii patří Torcida k nejaktivnějším skupinám, která se zabývá ultras produkcí včetně pyrotechniky a všeho toho v ulicích co k tomu neodmyslitelně patří.

Old school

Graffity

Oslavy 100 let Hajduku

Autor: redakceShare |
Jméno Heslo
text
  • SK Slavia Praha DitePraga 20. 4. 2012, pátek, 12:01 + 0 - 0
    Hajduk živi Vječno :)
  • FC Baník Ostrava Didosh28 17. 11. 2011, čtvrtek, 13:59 + 0 - 0
    Paráda
clbannerVidea

Párty fanoušků Plzně v Karlových Varech


další videa >
Blog fanoušků & Špionáž
Blog fanoušků úspěchu: Plzeň... včera, 21:30

Blog fanoušků úspěchu: Plzeň...


BLOG FANOUŠKŮ: Návštěva TSV ... 14. 2. 2019, čtvrtek, 22:20

BLOG FANOUŠKŮ: Návštěva TSV ...


Superclásico po evropsku 12. 12. 2018, středa, 21:30

Superclásico po evropsku

další články >
Odkazy z jiných webů
65. VÝROČÍ MODROBÍLÉ ŠLECHTY 9. 12. 2018, neděle, 05:20

65. VÝROČÍ MODROBÍLÉ ŠLECHTY


Předstírali výměnu kola, v kuklách pak přepadli auto s opavs... 10. 10. 2018, středa, 18:35

Předstírali výměnu kola, v kuklách pak přepadli auto s opavs...


Lvíčata v Jablonci (VLAJKONOŠI) - pohled z KV 2. 10. 2018, úterý, 18:59

Lvíčata v Jablonci (VLAJKONOŠI) - pohled z KV

další odkazy >
Nejčtěnější články měsíce
FotoReport: FK Dukla Praha -... 9. 2. 2019, sobota, 12:55

FotoReport: FK Dukla Praha -...


FotoReport: FC Zlín - 1.FC S... 10. 2. 2019, neděle, 23:54

FotoReport: FC Zlín - 1.FC S...


Rozhovor s fanúšikom Šachtar... 1. 2. 2019, pátek, 20:40

Rozhovor s fanúšikom Šachtar...

Komentáře
včera, 22:07 - Torino FC!!!
Krasna prace 👍. O cem ...
včera, 20:39 - chudis
Terre Blanche - blbe, prodejne...
včera, 19:03 - MP11
V Zagrebu je pro hosty vyhraze...
včera, 18:25 - wawe48
Nevíte někdo kolik je kapacita...
včera, 18:00 - Cagy
Třeba Dinamo doma s Plzni mají...
všechny komentáře >
Diskuse
14. 10. 2017, sobota, 21:35 - supporters.cz
Dobrý den, tipovačku jsme byli nuceni &u
9. 10. 2017, pondělí, 20:24 - wawe48
Marsellus Wallace: Posílal jsem i email
9. 10. 2017, pondělí, 15:06 - Marsellus Wallace
Bude se tipovačka někdy vyhodnocovat? Nerad byc
30. 9. 2017, sobota, 14:06 - sigmicka
Tak děláte si prdel ne ? Tipování na kolo uzavřeno
24. 9. 2017, neděle, 21:56 - wawe48
Jak to bude s výhrou v tipovačce za minu
celá diskuze >
clbanner
Speciály
Sledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace