o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss

Torcida - Nejstarší ultras skupina v Evropě

pátek, 11. 11. 2011 08:40 - přejít do komentářů
Torcida - Nejstarší ultras skupina v Evropě
images/clanky/torcida-nejstarsi-ultras-skupina-v-evrope-3659.jpg

Jak jsem již informovali začátkem týdne, tak chorvatská Torcida Split oslavila 61. narozeniny, a tak jsme se dnes podívali na tuto nejstarší ultras skupinu trošičku podrobněji.

Založení Torcidy se datuje na 28. října 1950, kdy se ve Splitu odehrálo utkání o mistra Jugoslávie mezi domácím Hajdukem a Crvenou Zvezdou. Téhož roku se hrálo mistrovství světa ve fotbale, které hostila Brazílie a v Evropě začala vzrůstat popularita fotbalu.

Kromě dokonalého brazilského fotbalu nikomu neuniklo ani fandění brazilských Torcidas. Atmosféra fotbalu fascinovala skupinku studenty v Zágrebu (původem však z Dalmácie a fanoušky Hajduku) natolik, že vznikla nová idea, která měla fotbalovému týmu ze Splitu přinést doposud nevídanou podporu. Rivalita mezi bývalými kluby Jugoslávie (Hajdukem Splitem, Dinamem Zagreb, Crvenou Zvezdou Bělehrad a Partizanem Bělehrad či Sarajevem) byla velká a vesměs se o ligovém triumfu rozhodovalo až v posledním kole. Ne jinak tomu bylo v říjnu roku 1950.

Jádro skupiny tvořilo 113 studentů a další převážně mladí lidé převážně z pobřeží Dalmácie, kteří studovali v Zagrebu. Skupina za pomoci univerzitního výboru pro mládež zorganizovala výjezd několika tisícovek studentů a dalších fanoušků do Splitu.

Početná skupinka fanoušků se hned brzy ráno vydala k hotelu, kde byli ubytovaní hráči Crvene Zvezdy, aby je za doprovodu trumpet, zvonů, sirén a dalších hlučných nástrojů přivítali do slunečného rána. Při zápase pak Torcida neúnavně povzbuzovala svůj tým a i když Crvene Zvezdě stačila k titulu remíza, tak Hajduk dokázal zvítězit 2:1 a stal se mistrem Jugoslávie.

Aktivitu studentů a fanoušků však tehdejší režim kritizoval a 1. listopadu 1950 vyšel článek, který fanoušky kritizoval za jejich zlostné a útočné jednání a vyzýval k zastavení této skupiny, protože by mohla šířit nenávist mezi jednotlivými kluby. Za Torcidu se však postavil předseda Hajduku Split s tím, že Torcida svou aktivitou výrazně klubu pomohla a vytvořila týmu při zápase nevídanou podporu.

Tyto Slova však ještě více podráždily tehdejší politický režim, který začal vyšetřovat kauzu „Torcida“. Výsledkem bylo několik podmínek, ale i zavření několika členů skupiny Torcida. Například i za to, že nosili znak Torcody s iniciály T&H, které podle obžaloby znamenaly Torcida a Hrvatsko (Chorvatsko), což bylo dle obžaloby šíření nacionalismu. Přitom to znamenalo Torcida a Hajduk. Útok na Torcidu byl tak velký, že její stoupenci přestali s aktivitou a pouze podporovali svůj klub.

Popularita fotbalu však i nadále rostla a tak v 50. a 60. letech vznikali aktivnější skupiny fanoušků a v polovině 60. let přišlo na scénu první pyro.

V 70. letech se ve východním sektoru začala scházet skupinka fanoušků, která se postupně rozrůstala, a která se bavila moderním stylem fandění, kterým se inspirovala právě v Jižní Americe. Support byl podporován mnoha vlajkami a transperenty. Následně jejich zrak směřoval i na Britské Ostrovy a v rukách fanoušků Torcidy se začaly objevovat šály a menší skupinky vyhledávaly pouliční násilnosti.

Fanoušci, kteří navštěvovali při domácích zápasech východní sektor začali svůj tým následovat i na hřiště soupeřů a mnoho z nich se scházelo i ve dny mimo fotbalové utkání, aby se domlouvali na organizaci výjezdů, ale i na nových chorálech.

Později se začalo objevovat násilí a převážně mladí fanoušci vyhledávali bitky. Do Splitu není radno cestovat a hostující fanoušci zde mnohdy zažívají ne příliš pohodové chvíle, které jsou umocněny po prohraných zápasech. Zatím co fanoušci Hajduku cestují po celé Jugoslávii, tak do Splitu cestuje jenom málokdo.
V polovině osmdesátých let se někteří členové spolčují s BBB (Bad Blue Boys Dinamo Zagreb) a cestují na důležité zápasy Dinama, kde na straně „nepřítele“ v zájmu chorvatského národa bojují proti fanouškům Crvene Zvezdy a Partizanu Bělehrad.

Při srbské agresi proti Chorvatsku se hodně členů Torcidy připojuje k obraně vlasti a jsou v první linii na bitevním poli. V novodobé historii patří Torcida k nejaktivnějším skupinám, která se zabývá ultras produkcí včetně pyrotechniky a všeho toho v ulicích co k tomu neodmyslitelně patří.

Old school

Graffity

Oslavy 100 let Hajduku

Autor: redakceShare |
Jméno Heslo
text
  • SK Slavia Praha DitePraga 20. 4. 2012, pátek, 12:01 + 0 - 0
    Hajduk živi Vječno :)
  • FC Baník Ostrava Didosh28 17. 11. 2011, čtvrtek, 13:59 + 0 - 0
    Paráda
clbannerVidea

Finále poháru MOLCup - zaměřeno na fanoušky FCB


další videa >
ULTRASSHOP.CZ Tipovačka
Fortuna liga CZFortuna liga CZ
1.
FC Baník Ostrava Casual88
30
2.
FK Mladá Boleslav Prochy10
25
3.
bez klubu dalibor.durcak
25
4.
1.FC Slovácko champyon
22
5.
FC Baník Ostrava jebat opavu 88
22
6.
bez klubu Majkl1911
20
7.
1.FC Slovácko Slovácko Kingdom
20
8.
FC Viktoria Plzeň radekmaxik7
18
9.
FC Viktoria Plzeň wawe48
15
10.
AC Sparta Praha KubiACS
15
Fortuna liga SKFortuna liga SK
ULTRASSHOP.CZ Tipovačka >
Blog fanoušků & Špionáž
BLOG: Čas nejvyšší... aneb z... 13. 6. 2019, čtvrtek, 10:00

BLOG: Čas nejvyšší... aneb z...


Blog fanoušků: DK, styďte se... 8. 6. 2019, sobota, 15:40

Blog fanoušků: DK, styďte se...


BLOG: Rodiny s dětmi, klobás... 2. 6. 2019, neděle, 12:00

BLOG: Rodiny s dětmi, klobás...

další články >
Odkazy z jiných webů
Invaze 45.000 fanoušků Sunderlandu do Londýna! 31. 3. 2019, neděle, 13:45

Invaze 45.000 fanoušků Sunderlandu do Londýna!


Špionáž: Bayern Mnichov – Liverpool FC 26. 3. 2019, úterý, 21:31

Špionáž: Bayern Mnichov – Liverpool FC


„Sedni si, nevidím!“ aneb Anglie – Česko 25. 3. 2019, pondělí, 21:11

„Sedni si, nevidím!“ aneb Anglie – Česko

další odkazy >
Nejčtěnější články měsíce
Rozhovor s ultras skupinou L... 23. 6. 2019, neděle, 19:00

Rozhovor s ultras skupinou L...


VIDEO DNE: Když Irové zpívaj... 6. 7. 2019, sobota, 10:40

VIDEO DNE: Když Irové zpívaj...


FotoReport: SK České Budějov... 15. 7. 2019, pondělí, 21:44

FotoReport: SK České Budějov...

Komentáře
před 4 hodinami - davey
Může někdo z Bohemky říct o co...
včera, 22:08 - dalibor.durcak
Saiwere, díky, jsi pozorný čte...
včera, 21:36 - saiwer
Redakci: Počet diváků celkem m...
17. 7. 2019, středa, 22:36 - GreenWhite
Jeden výplod fantazie za druhý...
17. 7. 2019, středa, 22:10 - pepky
..no joo synku,,junior ultras....
všechny komentáře >
clbanner
Speciály
Sledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace