Historické utkání mezi Dinamem a Crvenou Zvezdou se konalo 13. května 1990 v Chorvatsku, a to jen několik dnů před volbami a referendem o jeho nezávislosti. Roztržky mezi fanoušky začaly ještě před začátkem utkání v ulicích chorvatské metropole, kde se několik z nich pobodalo noži. K hlavnímu střetu došlo až na stadionu Maksimir.
Krátce po zahajovacím hvizdu vyprovokovali příznivci Dinama Záhřeb házením kamenů na sympatizanty bělehradského klubu. Jako škrtnutím zápalky zareagovali Srbové a za pokřiků Zabijeme Tuđmana, tady je Srbsko, Ustašovci… zaútočili vyrvanými sedačkami a noži na sektor Chorvatů. Nastala krvavá řež. Milice nasadily slzný plyn a pokusily se záhřebské fanoušky rozptýlit, nicméně to se jim kvůli početní převaze Bad Blue Boys nepodařilo. Nasazeno bylo jen několik stovek policistů, ale fotbalových výtržníků bylo na stadionu několik tisíc. V tu chvíli fanoušci vtrhli na samotné hřiště, kde si vyřizovali účty mezi sebou. Do rvaček se zapojili i fotbalisté.
Chorvatská fotbalová hvězda Zvonimir Boban, který později hrál za slavný AC Milan, napadl policistu, který se pokoušel zastavit fanoušky Dinama. Existují názory, které se mohou zdát přehnané, že právě tento incident vyvolal občanskou válku.
Skóre bylo strašné: 193 raněných, ale naštěstí žádný mrtvý. I když skutečná válka začala oficiálně jen několik měsíců poté, byl jeden nedohraný zápas považován za začátek rozpadu Jugoslávie.
Vůdce hooligans bělehradského klubu Željko Ražnatović čili Arkan pak na pokyn srbského prezidenta Slobodana Miloševiče z tvrdého jádra fanoušků Crvene Zvezdy vytvořil paramilitární jednotky, které mají na svědomí etnické čistky v Chorvatsku a Bosně, jako například masakr v bosenské Srebrenici. Chorvati si zase po válce postavili v blízkosti stadionu památník, na kterém je napsáno: “Klubovým fanouškům, kteří začali válku se Srbskem v této aréně”.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze
návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Sledovat @supporters_cz