o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Britská nemoc – díl pátý (Rusko) + VIDEO

pod lupou úterý, 24.01.2012 - přejít do komentářů
/titleImg/britska-nemoc-dil-paty-rusko-video/1/3833.jpg?width=570

Výtržnosti spojené s fotbalovými zápasy mají kořeny již v tehdejším Sovětském svazu. Již během sedmdesátých let dvacátého století docházelo k prvním bitkám na stadionech, především v moskevské oblasti, Kyjevě, Minsku či Leningradě. Nejednalo se však o organizované chuligánské gangy, nýbrž o nahodilé nepokoje.

K prvním opravdu závažným výtržnostem došlo v sezoně 1980/1981. Za nepokoji a bitkami stáli příznivci moskevského Spartaku. Komunistický režim se rozhodl řádně zakročit, jelikož nemohl tolerovat výstřelky přicházející z imperialistického prostředí Velké Británie. Ze dne na den tak bylo na stadionech zakázáno nošení klubových symbolů, především šál a dresů, sektory pro hostující fanoušky byly uzavřeny, nesmělo se hlasitě povzbuzovat. Diváci tak mohli při vstřeleném gólu svého týmu pouze vstát a decentně zatleskat. Režim se snažil také zabránit výjezdům fanoušků na venkovní utkání. Aktivita chuligánů tak byla významně utlumena, neboť málokdo chtěl riskovat problémy s tuhým komunistickým aparátem.

Přesto ani tato opatření nezabránila největší tragédii v historii sovětského sportu. V říjnu 1982 přijel na půdu Spartaku Moskva nizozemský FC Haarlem. Obě mužstva se utkala v rámci zápasu Poháru UEFA. V nastaveném čase zvýšil vedení Spartaku na 2:0 Sergei Shvetsov, který vyvolal na přeplněném stadionu v Lužnikách šílenství. Bohužel v následné tlačenici bylo ušlapáno několik desítek fanoušků. Oficiální čísla hovoří o 66 obětech, neoficiální prameny však udávají stovky mrtvých. Zatímco mnohým dalším tragédiím na fotbalových stadionech byla v médiích věnována značná pozornost, vedení Komunistické strany sovětského svazu vydalo striktní nařízení o této události nijak neinformovat! Za následek to mělo pouze další utužení tvrdých represí ze strany sovětské policie.

K většímu uvolnění poměrů v Sovětském svazu dochází za Michaila Gorbačova a jeho programu perestrojky a glasnosti (politické otevřenosti). Vůbec první výjezd ruských fanoušků za hranice země se odehrál v roce 1990. Shodou okolností cestovali příznivci Spartaku Moskva na pražskou Letnou k utkání Poháru mistrů evropských zemí proti Spartě Praha. Výprava hostujícího týmu čítala 144 fanoušků, ke kterým se v Praze připojili také dislokovaní sovětští vojáci. Utkání provázely značné nepokoje, stejně jako při dalších třech setkáních obou týmů v Praze.

První čistě chuligánská skupina vzniká zcela logicky při Spartaku Moskva. Oficiální název skupiny zní Flint´s crew. Později vzniká kolem Spartaku velké množství menších skupin a momentálně je Spartak považován za ruskou chuligánskou jedničku. Největší nepokoje se odehrávají právě mezi spartakovci a armádním CSKA Moskva, jehož chuligánský gang Jaroslawka má v Rusku také velké jméno. Dalšími rizikovými zápasy jsou střetnutí mezi Spartakem a Dynamem Moskva a všechna utkání moskevských klubů se Zenitem Petrohrad.

Současné Rusko navíc řeší problémy s ultrapravicovou orientací chuligánů. Na rozdíl od dalších evropských chuligánských táborů jsou ruští hooligans výhradně pravicově orientovaní. V Moskvě a dalších městech často dochází k přepadávání a bití přistěhovalců kvůli barvě jejich pleti nebo náboženské orientaci. Některé případy končí tragicky, někdy i smrtí. Stále sice platí, že domluvené bitky mezi rowdies ruských klubů probíhají beze zbraní a v předem dohodnutém počtu lidí. Udržet tato pravidla ale začíná být čím dál těžší, a to zejména v zápasech proti klubům z jiných zemí – především těch muslimských (ruské fotbalové soutěže totiž hrají i některé týmy z okolních států). Tady se už běžně používají řetězy od motorových pil nebo rozbité láhve.

Jak to vypadá, když na sebe na houbách narazí Spartak s Dynamem 

 BRITSKÁ NEMOC
- Díl první (Anglie)
- Díl druhý (Německo)
- Díl třetí (Itálie a Nizozemsko)
Díl čtvrtý (Balkán)

Autor: redakce

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FC Hradec Králové filipV 25.01.2012, středa, 18:29 + 2 - 0
  Mustaffa: A co by sis jako představoval? Že je lepší, aby se všichni porvali na ulici a pak na stadionu, bez odlišení chuligánů od ostatních? Pro mě je prostě nepochopitelný, že se někdo chce takhle rvát, zdá se mi to jako zábava primitivů, ale když už teda se chtějí porvat, ať se domluví, jdou za město, užijou si adrenalinu, porvou se a rozejdou, a ať se nervou na veřejných místech a nenapadají nás, obyčejný fanoušky, kteří chcem jít na fotbal, pořádně zafandit, pobavit se hrou a zas odejít, nikomu nic udělat nechcem, ale pochopitelně ani nechcem, aby někdo nám kradl šály nebo nás přímo napadl. (a to říkám jako fanoušek, který chodí do kotle, jezdí na výjezdy, účastní se odpalování pyrotechniky atd.)
 • AC Sparta Praha Letenskej 25.01.2012, středa, 14:43 + 0 - 0
  Mustaffa: jenže v dnešní době to jinak nejde, jestli sis nevšim.
 • 1.FK Příbram Příbramák12 25.01.2012, středa, 04:12 + 0 - 0
  Já tomu teda moc nerozumím, ale ať se klidně fackují v poli nebo v lese, když tím nikoho neohrožují. Zase třeba v té anglii dřív prostě na ulici schytal kdekdo. Takže moderní chuligánství je pro většinu civilistů bezpečnější. To spíš sem tam si patnáctiletí smradi myslí, smlsnou na nějakém dědkovi s vnoučkem někde v keři u stadonu. Kapuce, rána, strhlá šlála a z dálky pořvávání jejich klubu...
 • SK Slavia Praha Mustaffa 24.01.2012, úterý, 23:27 + 0 - 0
  Tohle je jako chuligánství v pravém smyslu slova? To vážně nechápu tyto fackovačky někde na poli s rukavicemi, s věkovou hranicí, s domluveným počtem atd. Dyť toto už není chuligánství, to si můžou rovnou pronajmout na víkend tělocvičnu a dám si dávat fighty a soutěžit o to kdo je lepší, ne? To je fakt šaškárna a stejné je to u nás, zlatá Anglie v tomto... Against modern hooligans!
clbannerVidea

DERBY: Spartak Trnava - Slovan Bratislava 18.9.2022


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
BLOG FANOUŠKŮ: Už při cestě ... 30.10.2022

BLOG FANOUŠKŮ: Už při cestě ...


Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Ševci ve svém sektoru šikano... 21.02.2023

Ševci ve svém sektoru šikano...


Chachaři zkolaudovali hostuj... 09.03.2023

Chachaři zkolaudovali hostuj...


Vyprodaný sektor a neutichaj... 21.02.2023

Vyprodaný sektor a neutichaj...

Komentáře
10.03.2023, pátek, 20:13 -
Ot: Chystá se někdo do Batumi ...
26.02.2023, neděle, 22:37 -
Ty sjednocené šály Baníku vypa...
24.01.2023, úterý, 05:54 -
A hrdinove ze sravyje s podpor...
23.11.2022, středa, 18:58 -
Pekny Hlucin...na takovou vesn...
12.11.2022, sobota, 21:17 -
Fafrnek: ty máš z té Slavie mi...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace