o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video tipovačka

Jak se to dělá v Polsku? Zákulisí u sousedů

pod lupou neděle, 09.12.2012 20:39 - přejít do komentářů
Skvělá atmosféra, mediální prezentace, ale i represe
images/clanky/jak-se-to-dela-v-polsku-zakulisi-u-sousedu-4650.jpg

V sobotu jsme navštívili zápas Gornika Zabrze s Lechií Gdaňsk. Byl to už šestý zápas, který jsme navštívili v zemi našich severních sousedů ( tři ligové - Legia-Lech, Slask-Ruch, Gornik-Lechia – jeden pohárový – Ruch-Plzeň a dva zápasy EURA – ČR-Řecko a ČR-Portugalsko)

Ve spoustě diskuzí jsme si mohli přečíst, proč to v Polsku jde a u nás ne. Pokusím se Vám trošku nastínit, jak se dělá fotbal ve 40miliónové zemi. Třeba zde najdeme i nějaké indicie a odpovědi na otázku, proč to jde tam a u nás ne.

Pokusím se vás provést zákulisím fotbalu v Polsku. Věřte, že je to hodně zajímavé.

Organizace – musíme říct, že téměř dokonalá. Všichni lidi, kteří mají co dočinění s organizací fotbalového zápase přesně ví, co mají dělat. Pořadatelé jsou velmi ochotní a poradí s jakýmkoliv problémem, který nastane, například při vyřizování akreditace, poradí kam jít, co mít s sebou.

I přes jazykovou bariéru, většinou se domlouváme anglicky, či směsicí češtiny a polštiny, zde převládá profesionalita.

Při koupi lístků navíc asistují z 90% mladé slečny a pohled na ně stojí za to.

Bezpečnost – jakkoliv je Polsko považováno za nebezpečnou zemi, my jsme se nikdy nesetkali se žádným problémem!

Příjezd fanoušků hostí probíhá zcela totožně. Speciálními vlaky, které mají dopředu fanoušci objednány, se dopraví do města, kde se zápas hraje. Poté jsou dopraveny autobusy na stadion a po zápase zase pryč.

Zajímavým postřehem pak zůstává, že ve vestách security nalezneme nadpoloviční množství žen!

Atmosféra – naprosto nepopsatelná. Zažít atmosféru v Polsku je něco, co vás dostane, co vás vtáhne do děje. Musíme říct, že z fotbalu jsme neměli nikdy nic, a ani nám to nevadilo. Sledovat armádu skvěle sladěných kibiců a jejich fanatický doping je něco, na co se budete těšit stále, budete hledat videa a informace o klubech, o kterých jste třeba neměli ani ponětí.

Choreografie tvoří nedílnou součást atmosféry na polských stadionech. Jsou hodně nápadité a cenově náročné. Nicméně fanoušci si je financují sami a to z vlastních příspěvků.

Považte jen, že kotel Legie či Lechu je schopný při zápase vybrat mezi sebou až 200 000 korun!

Stadiony – většina prvoligových klubů má nové stadiony, některé byly vybudovány směrem k EURU 2012. 

Klubová hrdost – něco, co je v Polsku všem vlastní. Po městech neuvidíte příliš mnoho fanoušků, kteří by na sobě neměli nějaký klubový symbol. Od malých capartů až po nejstarší fanoušky, všichni na sobě mají šálu, tričko, mikinu, bundu, čepici v klubových symbolech. Obrovský rozdíl oproti České republice. Zde se za svůj klub skutečně nikdo nestydí.


Rodiny s dětmi – těch chodí v Polsku požehnaně. V každém z měst jsme potkali spoustu rodičů s dětmi. A nebyli to jen otcové a synové, na fotbal v Polsku chodí skutečně celé rodiny pohromadě, někdy i tři generace. 

Média – taktéž jiný svět. Na každém zápase jsou desítky akreditovaných novinářů a každý zápas je přenášen živě do polských domácností. Každý zápas má své studio, ve kterém se moderátoři a hosté věnují danému zápasu. Mediální prezentace je na evropské úrovni.

Kluboví fotografové – další rozdíl oproti české, dalo by se říci amatérské scéně. Na mediální prezentaci svého klubu se podílí hned několik lidí. Fotograf, kameraman, střihač, člověk, co se stará o sociální sítě a spousta dalších.

Nejenom přímo kluby disponují svými vlastními lidmi. Také organizace fanoušků mají přesně stejnou strukturu. Informace, které pak nalezneme na stránkách fanoušků, jsou hodně aktuální. Polské fanouškovské sdružení hodně pracují se sociálními sítěmi. Fotky či videa z fandění nalezneme na stránkách jednotlivých sdružení takřka okamžitě, velice často i v průběhu zápasu. Chorea či „něco zajímavé“ se dávají na facebook, twitter okamžitě po prezentaci na stadionu a fanoušci, kteří z nějakého důvodu nemohli být přítomni, tak mohou s klubem žít tak řečeno „live“

Represe: To, co zažíváme v ČR je de facto nic oproti represím v Polsku. Zákazy výjezdů, zatýkání, omezování svobody, vládní a klubové házení klacků pod nohy. To vše zde zažijete. Karty fanouška jsou zde samozřejmostí, zítra Vám ukážeme ještě jiný level v monitorování fanoušků, který mají v Zabrze.

Vstupné: jak kde, ale oproti českým poměrů hodně drahé. Ceny lístků začínají na 120 korunách například na Gorniku, na Legii Varšava seženete solidní lístek za cenu 400-700 korun, na Slask Wroclaw od 300 do 500, stejně tak na Lechu a ostatních stadionech. I tuto cenu jsou však diváci v Polsku akceptovat. Spousta z nich totiž chodí na atmosféru, nikoliv na fotbal.

Graffiti - všude jich najdete spousty. Od menších klubů až po největší giganty. Města jednoduše lemuje celá řádka graffity.

Polská liga je de facto ligou fanoušků. Fotbal jako takový zde není až tak kvalitní, dal by se srovnat s ligou českou. To však nikomu nepřijde, pokud stojí na stadionu vedle tisíce dalších fanoušků, kteří vytváří pekelnou atmosféru. Pohled na fotbal je pak zcela jiný.

Oproti ČR se výrazně liší také mediální prezentace, a to jak klubů samotných, tak i fanouškovských sdružení. Aktuálnost zde má rozhodující roli a kluby tím získávají další a další příznivce. Dalo by se říci, že jsou to i z velké části právě fanoušci, kteří se podílí na mediálním obrazu ligy přes spoustu svých fan webů nebo na sociálních sítí.

Reportáž ze zápasu Gornika s Lechií připravujeme, další reporty a v nich i další doplňující informace najdete zde:
Legia-Lech zde 
Slask – Ruch zde 
Ruch – Plzeň zde 
ČR – Řecko zde 
ČR – Portugalsko zde 

Autor: RN

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • SK Slavia Praha slavistacz 12.12.2012, středa, 13:12 + 0 - 0
  a ještě jeden postřeh z Polska, konkrétně pro nás slavisty z družebního Walbrzychu. Fotbal tragédie, stadión nic moc, divácká návštěva podobná jako na nižších soutěží u nás v Česku, jenže z těch šesti stovek lidí, jich bylo cca 150-200 v kotli domácích a asi 120 fandících v sektoru hostí. Ve finále ta atmosféra byla lepší jak na naši nejvyšší soutěž a to nemluvím o zápasech, kdy se hraje nějaké jejich regionální derby
 • AC Sparta Praha eRw!n 11.12.2012, úterý, 17:43 + 0 - 0
  slavistacz: nic se nesmi prehanet, sme proste takovy "svejkove" a jiny uz to nebude :D
 • AC Sparta Praha eRw!n 11.12.2012, úterý, 17:42 + 0 - 0
  Dzok: kdyby jenom prazskym.. bohuzel v dnesni dobe mnoho lidi fandi Arsenalu, Barcelone apod a domaci fotbal je nezajima to je nejvetsi problem. Support your local club!
 • Slezský FC Opava Opavák 11.12.2012, úterý, 02:39 + 0 - 0
  Není to ani tak o počtech ale o mentalitě,poláci milují svůj klub,své město,obětují vše aby toho mohli být součástí,pak to vypadá jak vypadá...!V pátek jsme byly podpořit naše bratry ve Wroclawi,několik stovek kibicu fandilo par minut vyslečeni do půl těla v -15 stupních C,vedle nás i táta s asi pětiletým synkem,tomu se říká fanatismus,u nás něco nepředstavitelného,proto říkám,jiný svět...
 • FC Baník Ostrava PrajzakMaciej 10.12.2012, pondělí, 15:31 + 0 - 0
  V Polske se fandí i ohodně na nižších soutěžíc, u nás nevídané.O počtu to rozhodně NEní!!! GKS/FCB ;)
 • SK Slavia Praha slavistacz 10.12.2012, pondělí, 14:59 + 0 - 0
  to vůbec není o počtu. Poláků je sice 38,5 milionu a nás jen 10,5 ale podívejte se třeba na Řeky, Skoty i Srby. To co nám chybí je nacionalismus při reprezentaci a lokální patriotismus na lize. Kamarádil jsem docela dlouho s jednou Polkou z Poznaně i přesto že to byla holka která vymetala divadla a podobné ptákoviny, když přišla řeč na Varšavu nebo Vratislav, respektive na ty dva kluby, nedozvěděl jsem se nic než nadávky. A my jsme tady schopni se kamarádit i před derby a to už je fakt hnus. Nechci se tady bodat kudlama jak v Krakově, ale trochu víc nenávisti by nám neškodilo:D
 • 1.FC Slovácko JUVE 10.12.2012, pondělí, 12:43 + 0 - 0
  Na jare se chytam na Legia-Lech ... Tylko Legia !
 • bez klubu Znalec 10.12.2012, pondělí, 10:36 + 0 - 0
  Já si zase myslím že ten rozdíl je jenom v počtech. Prostě Poláků je 4x více než nás. Je tam navíc spoustu velkých měst. Určitě hraje roli i mentalita. My jsme tady jacísi zakřiknutí, bojíme se projevit. Nevím čím to je.
 • FC Viktoria Plzeň Dzok 10.12.2012, pondělí, 10:31 + 0 - 0
  Podle mě je hlavní rozdíl mezi českou a polskou ligou regionální patriotismus. znám spoustu lidí jak ze západních, tak i severních, jižních a východních Čech co bydlí hodně blízko fotbalového stadionu a nikdy nebyli ani na jednom zápase a raději fandí Pražským klubům na které se jedou podívat dvakrát za uherský rok.
 • FC Baník Ostrava LordikDevil 09.12.2012, neděle, 23:14 + 0 - 0
  Tak na takové soupeře bych si takovou cenu i zaplatil. Ono taky není úplně krása, když na Bazaly přijede za celou sezonu jen Slavia, Sparta, Slovácko a Brno. A musím si rýpnou, Plzeň nepočítám :)
clbannerVidea

Pyrošou Tribuny Sever v zápase s Teplicemi


další videa >
ULTRASSHOP.CZ Tipovačka
Fortuna liga CZFortuna liga CZ
1.
FC Baník Ostrava Casual88
439
2.
1.FC Slovácko champyon
427
3.
FC Viktoria Plzeň wawe48
413
4.
bez klubu Majkl1911
357
5.
bez klubu Son of Moravia
340
6.
FC Baník Ostrava mara1922
338
7.
FC Viktoria Plzeň navrcswansea
329
8.
Slezský FC Opava lamich2
324
9.
SK Slavia Praha TomSesivka
323
10.
bez klubu Cestovatel
321
Fortuna liga SKFortuna liga SK
1.
bez klubu DavidOFF
191
2.
FC Baník Ostrava mara1922
180
3.
1.FC Slovácko champyon
144
4.
FC Viktoria Plzeň navrcswansea
144
5.
1.FC Slovácko FanaticBoy
143
6.
FC Viktoria Plzeň wawe48
139
7.
MŠK Žilina Nordic Division
138
8.
FC Baník Ostrava mario72
135
9.
bez klubu Cestovatel
120
10.
1.SC Znojmo Jerzy-Okurkari
116
ULTRASSHOP.CZ Tipovačka >
Blog fanoušků & Groundhopping
Když se slaví 40. narozeniny... 31.08.2020, pondělí, 14:08

Když se slaví 40. narozeniny...


BLOG: Derby o Sudety s pocho... 02.07.2020, čtvrtek, 12:16

BLOG: Derby o Sudety s pocho...


Pusťte fanoušky na fotbal, a... 08.06.2020, pondělí, 13:45

Pusťte fanoušky na fotbal, a...

další články >
Vlajkonosi.cz
VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019, pátek, 21:15

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019, sobota, 09:57

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!


VLAJKONOŠI na Slovácku 15.10.2019, úterý, 15:40

VLAJKONOŠI na Slovácku

více na www.vlajkonosi.cz>
Hooligans.info
Ve Zlíně choreografie, pyrotechnika a výhra hostů před 3 hodinami

Ve Zlíně choreografie, pyrotechnika a výhra hostů


Chachaři vyvedení ze stadionu v Teplicích včera, 20:35

Chachaři vyvedení ze stadionu v Teplicích


Fanoušci budějovického Dynama vyrazili do ulic včera, 12:18

Fanoušci budějovického Dynama vyrazili do ulic

více na www.hooligans.info>
Fanaticky.cz
Ve Zlíně choreografie, pyrotechnika a výhra hostů před 3 hodinami

Ve Zlíně choreografie, pyrotechnika a výhra hostů


Chachaři vyvedení ze stadionu v Teplicích včera, 20:35

Chachaři vyvedení ze stadionu v Teplicích


Fanoušci budějovického Dynama vyrazili do ulic včera, 12:18

Fanoušci budějovického Dynama vyrazili do ulic

více na www.fanaticky.cz>
Nejčtěnější články měsíce
Neskutečné! Fanoušci Bayernu... 09.09.2020, středa, 22:08

Neskutečné! Fanoušci Bayernu...


Brněnská vakcína, zabavená v... 13.09.2020, neděle, 21:19

Brněnská vakcína, zabavená v...


Shrnutí současné situace v M... 01.09.2020, úterý, 18:10

Shrnutí současné situace v M...

Komentáře
včera, 11:14 - Son of Moravia
Kdyby to aspoň dávali do mláde...
včera, 08:53 - moravak77
aspon v necem je zbrojovka prv...
včera, 08:47 - moravak77
gratulace ted uz jen prezit 4 ...
včera, 07:12 - Karlos_UB
Nesmysly...toho Blanska je mi ...
25.09.2020, pátek, 22:36 - Wolf-ACS
Pěkný to máte vy kurvy plzeňsk...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace