o supporters | registrovat | přihlásit se
vyhledat rss
z domova ze světa foto reporty groundhopping blog rozhovory hooligans video

Rozhovor s fanouškem Hajduku Split

rozhovory sobota, 25.08.2012 - přejít do komentářů
Rozhovor nejenom o dění na Balkáně, ale i o české scéně...
/titleImg/rozhovor-s-fanouskem-hajduku-split/1/4295.jpg?width=570

Aktualizováno 3. září 2012: Týden poté, co jsme zveřejnili rozhovor s mladým členem Torcidy, tak fanoušek který nám jej poskytl, tak tragicky zahynul. Hlavně při čtení poslední odpovědi tohoto článku vás skutečně zamrazí... Čest jeho památce! S.K. *11.8 1992 - 30.8. 2012)


Ahoj, můžeš se k nám krátce představit a prozradit čtenářům, kterému klubu fandíš?
Zdravím, je mi 20 let a narodil jsem se v kraji, kde Hajduk je víc než život a Torcida víc než zákon, mým klubem je HNK Hajduk Split.

Můžeš nám říct, kdy jsi poprvé navštívil utkání svého týmu a jak často jej podporuješ ?
Na prvním utkání Hajduku jsem byl ,když mi byly 3 roky. Poté jsem začal chápat mentalitu místních lidí a od 7 let jezdím na Hajduk pravidelně. Takže už 13.rokem. Během sezóny vynechám maximálně jedno až dvě domácí utkání a snažím se můj klub podporovat skoro na všech výjezdech v zemi , případně v Evropě.

Který výjezd v Chorvatsku a v Evropě považuješ za nejpovedenější,který na tobě zanechal největší dojem?
Je toho strašně moc,každý výjezd se svým klubem na Tobě zanechá dojem ale pochopitelně největší výjezdy jsou do Záhřebu na Dinamo a z Evropy bych asi vyjmenoval utkání na AEK Athény, kde jsme válčili s policií a ve finále je vyhnali ze stadionu.


Když jsi jmenoval Dinamo Záhřeb, pro Torcidu je to asi jediný konkurenceschopný soupeř v Chorvatsku,co nám o nich řekneš?
BBB je docela mladá skupina, sem tam mají pěkné chorea, hodně používají pyro ale nám nemůžou sahat ani po kotníky. Na výjezdech jsou docela dobří ale do Splitu jich nepřijede více než 500, jednoduše se bojí.

Vraťme se teď k Torcidě, je to nejstarší a možná i nejpočetnější fanouškovská skupina v Evropě. Jak je pro klub důležitá a kolik má zhruba členů?
Přesně tak, Torca je nejstarší fans - uskupení v Evropě a počet jejich členů jde do tisíců. Torca podporuje Hajduk na jakémkoliv zápase a k Hajduku patří neodmyslitelně již od roku 1950. Myslím, že její historii každý zná a více se o ní můžete dočíst na stránce Hooligans.cz, kde o ní vyšel velmi pěkný článek.

Je známo, že Torcidu netvoří jen fanoušci ze Splitu ale z celé Dalmácie,co nám prozradíš o ostatních skupinách podporující Hajduk?
Samozřejmě, celá Dalmácie miluje Hajduk a od toho se odvíjí i podpora našeho klubu z jiných měst. Funguje tady Torcida Biograd na Moru, Torcida Omiš, Torcida Trogir, Torcida Makarska atak dále. Pochopitelně nesmím zapomenout ani na obrovskou základnu fanoušků Hajduku v Dubrovníku.


Mezi českými fanoušky je pochopitelně nejznámější Torcida a BBB, vyjmenuj nám další skupiny v Chorvatsku?
Tak určitě je třeba připomenout Armadu Rijeku, Kohortu Osijek, Tornado Zadar, Ultras Vinkovci, Demoni Pula, ale pak tady máme další týmy , které už tak dobré nejsou.

Které jsou dle tebe top 5 týmů na Balkáně?
Torcida, Delije, AEK Atheny, ARIS,Grobari

V ČR se fanoušci nejčastěji cestují za svým týmem vlakem, jak jezdí na výjezdy ve Vaší zemi.
Když už tedy přijedou, tak autobusy a auty. Vzhledem k špatnému železničnímu spojení v HR se vlak moc nevyužívá.

Co nám řekneš o výjezdech Torcidy? Kolik fanoušků jezdí podporovat Hajduk mimo Split?
Tak samozřejmě záleží na atraktivitě soupeře,dálce...Čísla jsou okolo 500 - 4000, pochopitelně nejpočetnější výjezdy jsou na Dinamo, Rijeku, méně pak Pula, Osijek, Varaždin.

Prezentace Hajduku je neskutečná,celá Dalmácie je vyzdobena graffity klubu..Jak se podílíš na prezentaci klubu Ty?
Hlasivkami a velmi často také tvorbou choreografií. Hajduk jednoduše patří do místního folkloru,mnohé lidi ani výsledky týmu nebo zápas nezajímá,důležité je, že chodíš a miluješ Hajduček.

Jaký máte vztah k policii a se kterou máš osobně nejhorší zkušenosti?
ACAB  . A nejhorší zkušenost...Ono na každém výjezdu se něco semele a ve Splitu si toho policie vůči Torcidě moc nedovolí..Samí ví , co by následovalo. No a tu nejhorší zkušenost jsem si přivezl asi ze slovenské Žiliny..Každý viděl, co všechno si můžou ti bastardi dovolit.

Jezdíš i na reprezentaci a dochází i tam ke konfliktům mezi BBB a Torcou?
Jelikož milujeme svoji vlast, pochopitelně podporujeme i reprezentaci. Na Euru jsme myslím zanechali velice dobrý dojem. Ke konfliktům s BBB dochází při repre velice často a dál bych to nechtěl komentovat.

Jak mnozí čtenáři ví, los Vám přisoudil do kvalifikační skupiny sousední a nenáviděné Srbsko, co od takové utkání čekat?
Řeknu to takhle, nenávidíme BBB,ACABY a prohnilé bastardy z chorvatského fotbalového svazu, to co však cítíme k Srbům nejde ani nijak napsat. Utkání se s největší pravděpodobností budou hrát bez přítomností hostujících fanoušků.

Prozradil si nám,že pravidelně sleduješ i českou fanouškovskou scénu, co si o ní myslíš?
Tak tuhle otázku jsem čekal ,tak se tady více rozepíšu. Českou scénu sleduji v podstatě každý víkend, také díky kamarádům z Česka, kteří mi reporty z vašich stránek překládají. Myslím, že naprostá jednička je Baník Ostrava. Jejich boj za záchranu klubu je obdivuhodný, výjezdy mají bezkonkurenčně nejlepší,také chorea mají velmi pěkné a co jsem viděl, tak i ACABI to s nimi nemají jednoduché, myslím že lidé v Ostravě fotbalem hodně žijí. Poté se mi velmi líbí Slavia, která má také povedené celosektorová chorea, mírným zklamáním je pro mě Sparta,která je doma vyloženě tragická. Pozorně sleduji rovněž Plzeň, která je na vzestupu, má potenciál ale budou muset ještě hodně makat aby si fanoušky udrželi i když se přestane dařit. Nesmím zapomenout ani na Slovácko, které má velmi početný kotel, na to že je to klub z malého městečka. Velkým oživením bude určitě Brno a myslím že bude dobře, jestli se podaří postoupit Opavě, protože v druhé lize je jich škoda.

Když jsi připomenul Slavii, je známo že s SKS máte velmi přátelské vztahy?
Slavia byla pozvána k přátelskému utkání při výročí 100.let Hajduku, na Poljudu se prezentovali skvěle ale družba nebo tak, to ne Každopádně mé sympatie mají.

Má Torcida nějakou oficiální družbu,popřípadě další přátelské vztahy s fanoušky?
Oficiální družba je jen jedna a to je s NoName Boys z Benficy.

Často naši fanoušci jezdí podpořit portugalské chlapce hlavně při výjezdech v Evropě a naopak. Vyjímkou nejsou ani oboustranné návštěvy na utkáních ligy. Dále pak máme přátelské vztahy s Tornadem Zadar, je to další nádherné dalmátské město a rovněž i tam mnoho lidí fandí Hajduku.

V Česku se fanoušci často dělí na Ultras a Hooligans. Je něco takového k vidění i v Chorvatsku,popřípadě čím víc se osobně cítíš ty?
Ano vím, není to záležitost jen Česka, ale celkově střední Evropy, Německa aspol. Popravdě si neumím představit ,že se sebere stejný počet ze Splitu, Záhřebu a někde na louce si to rozdají. Balkánská mentalita je hodně divoká, spontánní boje na ulici atd. My se necítíme ani jako Ultras, ani jako Hooligans, my jsme Torcida 

Děkujeme za rozvohor, chceš něco vzkázat českým čtenářům ?
Kdybych měl dva životy, oba dva bych dal Tobě, Hajduku.

supporters.cz:Torcida - Nejstarší ultras skupina v Evropě
hooligans.cz: Historická fota: Dinamo Záhřeb a Hajduk Split

Autor: TomášO

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Pokud jste zaregistrovaní, tak se stačí přihlásit. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • bez klubu Alchen 20.03.2014, čtvrtek, 18:47 + 0 - 0
  R.I.P.
 • FC Viktoria Plzeň matyh1202 20.03.2014, čtvrtek, 10:42 + 0 - 0
  R.I.P :/
 • AC Sparta Praha patolog 17.12.2012, pondělí, 21:37 + 0 - 0
  byl a neni jako i mi tak jednou nebudem
 • ŠK Slovan Bratislava Steinarko 16.09.2012, neděle, 20:02 + 0 - 0
  Pri takychto veciach.Aspon podla mna ide rivalita bokom! Ci to bol Čimo z Trnavy ci tento chalan z Hajduku ale ineho klubu!
 • ŠK Slovan Bratislava Steinarko 16.09.2012, neděle, 20:00 + 0 - 0
  Rest In Peace
 • 1.FC Slovácko mates 05.09.2012, středa, 17:32 + 0 - 0
  Ako sam imao dva života, dao bih vas oboje, Hajduk ... Vjeran počiva u miru!
 • Bohemians 1905 Mob05 05.09.2012, středa, 08:20 + 0 - 0
  Sretan put na crveno-plavi raj :(
 • 1.FC Slovácko Mirek 05.09.2012, středa, 07:21 + 0 - 0
  R.I.P.
 • FC Hradec Králové bretys 04.09.2012, úterý, 15:31 + 0 - 0
  R.I.P.
 • AC Sparta Praha katolík 04.09.2012, úterý, 15:13 + 0 - 0
  To je strašné... RIP
 • FC Hradec Králové ConexHK 04.09.2012, úterý, 14:04 + 0 - 0
  R.I.P .
 • ŠK Slovan Bratislava Fannatik 04.09.2012, úterý, 12:40 + 1 - 1
  Veľmi ma zaujal tento rozhovor . R.I.P. - je to smutné keď zomrie taký mladý človek . Jeden život už Torcíde dal ! Čo sa mu vlastne stalo ?
 • FC Baník Ostrava Hammass 04.09.2012, úterý, 12:33 + 2 - 0
  Snad se opět narodí ve splitu.. R.I.P.
 • bez klubu Wolf-ACS 04.09.2012, úterý, 12:17 + 0 - 0
  "Kdybych měl dva životy, oba dva bych dal Tobě, Hajduku." panebože To teď zní jak vzkaz ze záhrobí... RIP
 • FC Nitra PFC 04.09.2012, úterý, 11:42 + 0 - 0
  Je smutne ked zomrie hlavne taky mlady cloven .. R.I.P.
 • FK Viktoria Žižkov tondik 04.09.2012, úterý, 11:37 + 0 - 0
  No, tam je takovejch fanatiků (i v negativním slova smyslu), že bych se nedivil, kdyby zemřel v souvislosti právě s fanděním :-/
 • Zbrojovka Brno Martin29 04.09.2012, úterý, 11:15 + 0 - 0
  Ať se Ti daří ve fanouškovském nebi....
 • bez klubu Civilista 04.09.2012, úterý, 10:22 + 0 - 0
  Ta poslední odpověď to je fakt sila. jak tenká je hranice mezi životem a smrtí... RIP!
 • FC Baník Ostrava eFCéBé 04.09.2012, úterý, 10:14 + 0 - 0
  RIP :-(
 • Bohemians 1905 Mob05 03.09.2012, pondělí, 14:55 + 0 - 0
  GreyWolf: já si to tam užil :) tam to frčí ve velkym ustaša, torcida to torcida tamto Ante Gotovina... prostě dalmatskej fanatismus je citit na kazdym kroku. co se zadaru tyce tak presne jak rika ten hoch..taky tam clovek najde skoro vsude "torcida" nebo "tornado" s tim jsem rovnez spokojen! :)
 • SK Slavia Praha DitePraga 27.08.2012, pondělí, 18:38 + 0 - 0
  Leprikon-ze tuhle sezone jeste nebylo pod 10 000 ? :D
 • bez klubu Cestovatel 27.08.2012, pondělí, 08:55 + 0 - 0
  Pěkný rozhovor.Na tom tady několikrát zmiňovaném zápase Hajduk Split-Slavia Praha jsem byl a atmosféra mě naprosto omráčila a mám pocit,že tohle už jen tak nezažiji.Kdyby měl Hajduk větší stadion tak by byl na ten zápas stejně narvaný.Fantastické choreografie,spousta pyrotechniky,fakt skvělá atmosféra.Z fotbalu si skoro nic nepamatuji,jen to že Slavie vyhrála,ale tam jde především o atmosféru.Škoda že tam je atletická dráhá,bylo by to ještě o něco větší peklíčko.Kdy tam byl,rád by se tam vrátil.Někdy musím zajet na Dinamo Záhřeb,abych měl srovnání.Ale lepší než Hajduk nebudou,nevěřím tomu.
 • SK Slavia Praha Falcone 27.08.2012, pondělí, 08:29 + 0 - 0
  Hajduk byl pro mě top výjezd,škoda,že Češi jsou pozéři a nevyjelo nás tam víc,přál bych vám vidět ty fora plné ubrečených výmluv.Jinak k Hajduku,každý kdo byl v Dalmácii ví,že všichni prezentují Hajduk,at už je to pes,babička nebo graffity na garáži.Moje sympatie Hajduk má,ale o družbě se mluvit opravdu nedá.
 • FC Spartak Trnava Hard1923 27.08.2012, pondělí, 08:20 + 0 - 0
  LordikDevil: tak to urcite je to vobec nepopieram
 • FC Baník Ostrava LordikDevil 26.08.2012, neděle, 20:36 + 0 - 0
  Hard1923 : Ani se nedivim... Ale Torcida je proste jedna z nej na svete :)
 • FC Spartak Trnava Hard1923 26.08.2012, neděle, 19:50 + 0 - 0
  Hajduk je proste fenomen, ale osobne mam radsej Srbov...
 • bez klubu Casual* 26.08.2012, neděle, 19:04 + 0 - 0
  leprikon: To máš pravdu. To samé v bledě modrém je u Dinama, kde mají průměr na zápas něco kolem 4000 tisícovek.
 • bez klubu leprikon 26.08.2012, neděle, 16:38 + 0 - 1
  Hajduk má taky největší naplaveninu na světě. Na ligu chodí 2500-3000 lidí, jenom na Dinamo a v Evropských pohárech zničehonic 25 000
 • SK Slavia Praha slavistacz 26.08.2012, neděle, 16:18 + 0 - 0
  ten výjezd tam, byl zatím můj vrchol. Tam jsou "Torcida" i staré babky, co prodávají na tržnici zeleninu. Souhlasím s winterem. Hrát Hajduk se uotraps, tak tenhle chorál si tam s nima zazpívá hodně sešívaných:)
 • SK Slavia Praha gurmán_old 26.08.2012, neděle, 08:06 + 0 - 0
  Torcida Split! Pěknej rozhovor.
 • SK Slavia Praha winter 25.08.2012, sobota, 21:50 + 0 - 0
  dzandra: "jebat spartu jebat dinamo" je analogie na chorál Torcidy "jebat zagreb jebat dinamo", který jsme si s klukama ze Splitu při příležitosti výročí 100 let Hajduku společně zazpívali :) po výjezdu na Hajduk, atmosféru ve městě i na stadionu je pro mě otázka sympatií v Chorvatsku jednoznačně vyřešena, takže asi tak ;) nic osobního proti dinamu nemám, tohle je jen jedna z hezkých vzpomínek a zároveň možná i chorál, co by zněl stadionem kdyby hrál Hajduk se spartou v EL.. :)
 • FC Baník Ostrava dzandra 25.08.2012, sobota, 21:27 + 0 - 0
  winter, co máš vlastně proti dinamu? Chtěl bych tě vidět, jak se budeš chovat, až potkáš skupinku z dinama(asi budějovic), tak budeš beztak křičet jebat torcidu. Jsi k smíchu
 • SK Slavia Praha winter 25.08.2012, sobota, 20:13 + 0 - 0
  jooo Hajduk.výjezd na Poljud byl super, kéž bychom se s Hajdukem ještě někdy potkali třeba v EL. a nebo kdyby se s nima potkala sparta, to by bylo taky hodně zajímavý :)) aneb Jeeeeeebat spartu jebat dinamo!!
 • AC Sparta Praha Letenskej 25.08.2012, sobota, 19:38 + 0 - 0
  sstteenn: tak to mi tě je hodně líto, když tahle věta tě potěšila nejvíc z celého rozhovoru. Ale co čekat od někoho z Edenu.
 • SK Slavia Praha DitePraga 25.08.2012, sobota, 19:01 + 0 - 0
  Torcida :)
 • FC Baník Ostrava Casual88 25.08.2012, sobota, 18:34 + 0 - 0
  Ten jeho žebříček se mi zamlouva je fajny :-) Už se těším do Hradce :-)
 • bez klubu Pepek Zilvar 25.08.2012, sobota, 17:44 + 1 - 0
  Hajduk živi vječno :-)
 • bez klubu Civilista 25.08.2012, sobota, 17:18 + 0 - 0
  Pěkný rozhovor. Souhlasím s Klokanem.
 • FC Baník Ostrava GreyWolf 25.08.2012, sobota, 14:26 + 0 - 0
  Pěkný rozhovor. Příští rok jedu na dovolenou na Dalmácii :-) S přítelkyní budeme mít o kulturu postaráno :-)
 • Bohemians 1905 Martan 25.08.2012, sobota, 14:20 + 0 - 0
  "Jelikož milujeme svoji vlast, pochopitelně podporujeme i reprezentaci." Tak to má být, bohužel v Česku to tak není :(
 • SK Slavia Praha Lukáš 25.08.2012, sobota, 12:51 + 0 - 0
  Tak že neexistuje oficiální družba jsem nevěděl, každopádně je to pěkný kus historie. Hajduci si přivezli svůj první klubový míč z přáteláku se Slávií.
 • bez klubu Wolf-ACS 25.08.2012, sobota, 12:41 + 0 - 0
  Kdo že mu jsou sympatičtí? Chorvatsko x Srbsko v kvalifikaci? To jsem ani nezaregistroval, každopádně v rámci míru na Balkánu by se to mělo hrát bez diváků a 0:0 :-)
 • FC Baník Ostrava TomFCB 25.08.2012, sobota, 12:37 + 0 - 0
  to je pocta.když někdo z Torcidy řekne že Baník je naprostá jednička v ČR:)
 • AC Sparta Praha Železná Sparta 25.08.2012, sobota, 12:35 + 0 - 1
  sstteenn - jdi se učit, za chvíli ti začíná škola :)
 • SK Slavia Praha sstteenn 25.08.2012, sobota, 12:32 + 0 - 0
  Nejlepší část: zklamáním je pro mě Sparta,která je doma vyloženě tragická.
 • AC Sparta Praha Železná Sparta 25.08.2012, sobota, 12:19 + 0 - 0
  Krásný rozhovor. Chorvatsko je mě velmi sympatická země. Konečně rozhovor s někým ze zahraničí, který má Českou scénu zmapovanou...
clbannerVidea

Fanoušci Viktorie Plzeň slaví 111 let klubu


další videa >
Blog fanoušků & Groundhopping
Oslavy 100 let klubu v Ostra... 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostra...


Nová Hradečná přivítala vlád... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vlád...


Když sestup, tak s plnou par... 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou par...

další články >
Nejčtěnější články měsíce
Obušku, z pytle ven! Maďaršt... 16.07.2022

Obušku, z pytle ven! Maďaršt...


Hučelo to jako v úlu! Slovan... 21.07.2022

Hučelo to jako v úlu! Slovan...


Vyprodané utkání, zakázaný n... 29.07.2022

Vyprodané utkání, zakázaný n...

Komentáře
před 2 hodinami -
Ten počet z Řecka hodně trapne...
15.08.2022, pondělí, 23:30 -
Od Brna bych čekal taky větší ...
12.08.2022, pátek, 10:36 -
S tou Sigmou to vypadá hůř a h...
12.08.2022, pátek, 10:28 -
Neštěkej :)
10.08.2022, středa, 23:46 -
Palec nahoru na rodinou tribun...
všechny komentáře >
clbanner
SpeciálySledovat @supporters_cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace